Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Irlandia - praktyczne porady

Bogata historia celtyckiej kultury, muzyka, śpiew, czterolistne koniczynki… to tylko fragmenty irlandzkiego ducha. Do tego dochodzi wyspiarska zieleń, dublińskie puby z piwem Guinness, Irish Coffee czy magiczne szczyty z widokiem na wrzosowiska.

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


Od chwili, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, nastąpił wzmożony ruch na wszystkich granicach. Najczęściej jednak Polacy wyjeżdżali za pracą na Wyspy Brytyjskie. Wielu kierowało się do Irlandii - zielonej wyspy, która dla tysięcy naszych rodaków stała się drugim domem. Obecnie Polacy jeżdżą tam w celach turystycznych, ale i towarzyskich - odwiedzić swoich bliskich lub przyjaciół. Część nadal szuka szczęścia i dobrej pracy w Irlandii. Jeśli się tam wybieramy, warto wiedzieć, jak wygląda kwestia ubezpieczenia turystycznego do Irlandii. Na co powinniśmy być gotowi?
 

Jak działa służba zdrowia w Irlandii?

 
Pacjenci z Polski powinni wiedzieć, że system opieki zdrowotnej w Irlandii działa na podobnych zasadach, jak system polski. Darmowe dla osób ubezpieczonych są standardowe wizyty u lekarzy rodzinnych i w gabinetach specjalistycznych, jak i pobyt i leczenie w szpitalu. Podobnie jest w przypadku transportu medycznego w tym kraju. Jeśli lekarz wypisuje leki na receptę, obowiązują w Irlandii różne stawki refundacji. Lekarze pierwszego kontaktu przyjmują w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej lub we własnych gabinetach. Większość z nich działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej i ma zawartą umowę z Zarządem Służby Zdrowia - Health Service Executive (HSE) - odpowiednikiem polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
Jeśli chcemy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, musimy w pierwszej kolejności uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (GP) lub przez lekarza medycyny ratunkowej (Accident&Emergency physician). Chorego do szpitala może skierować lekarz, choć turysta w nagłych przypadkach może bez tego zgłaszać się bezpośrednio do szpitala.
 

Ile kosztuje leczenie turysty w Irlandii?

 
Turysta z Polski nie musi płacić za leczenie w Irlandii, jeśli będzie miał ze sobą ważną kartę EKUZ - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Będzie korzystał ze świadczeń w publicznych placówkach służby zdrowia na takich samych zasadach, jak Irlandczycy. Za okazaniem karty EKUZ przysługują pacjentowi rzeczowe świadczenia zdrowotne, które z uwagi na względy medyczne stają się niezbędne w czasie pobytu w innym państwie członkowskim UE. Do grona tego zaliczana jest oczywiście Irlandia. O tym, czy dane świadczenie jest niezbędne dla poszkodowanego turysty - polskiego obywatela z kartą EKUZ, decyduje lekarz.
 
Pacjent z Polski może ponosić część kosztów leczenia w Irlandii. Na podstawie karty EKUZ uzyska bezpłatne świadczenia zdrowotne, ale bez niej pacjent będzie musiał ponieść koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w wysokości od 40 do 70 euro.Płaci się też za leczenie dentystyczne. Gabinety stomatologów działają jedynie w ramach prywatnego systemu opieki zdrowotnej i nie honorują kart EKUZ, dlatego pacjent pokrywa koszty z własnej kieszeni.
 
W Irlandii nie płaci się za transport medyczny na terenie kraju, czyli transport pacjenta karetką z miejsca zdarzenia do szpitala. Medyczny transport lotniczy, górski i wodny w Irlandii jest wykonywany przez agencje państwowe - National Ambulance Service, Irish Coast Guard, i jest bezpłatny.
 
Należy mieć świadomość, że pacjent z Polski poniesie pełne koszty transportu powrotnego do kraju, jeśli konieczny będzie transport medyczny.Jedynie w wyjątkowych sytuacjach polski świadczeniobiorca może skutecznie ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju.
 

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd do Irlandii?

 
Na wyjazd warto wyrobić sobie w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia kartę EKUZ. Jednak nie zapewnia on pokrycia wszystkich kosztów leczenia. Nie zapewni zwrotu kosztów transportu medycznego chorego pacjenta do kraju. Żeby turysta nie płacił za to z własnej kieszeni, dobrze jest zapewnić sobie odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Irlandii. Polisę trzeba wykupić przed wyjazdem. W prosty sposób porównać ze sobą kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli można za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.
 
Polisa turystyczna powinna obejmować co najmniej koszty leczenia, koszty ratownictwa czy NNW oraz OC w życiu prywatnym. Dobrze jest też wykupić pakiet assistance, czyli pomoc w nagłych przypadkach, łącznie z organizacją pomocy medycznej i transportu specjalistycznego. Wówczas całość kosztów leczenia bierze na siebie ubezpieczyciel. Pakiety ubezpieczeniowe mogą obejmować pokrycie kosztów wizyt w gabinetach dentystycznych.

Przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej trzeba upewnić się, czy polisa uwzględnia wszystkie interesujące klienta ryzyka, a także - jakie są wysokości sum gwarancyjnych. Dobrym pomysłem jest ustalenie z towarzystwem ubezpieczeniowym odpowiednio wysokich sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu - dla kosztów leczenia powinno być to co najmniej 30 000 euro, a kosztów ratownictwa - 6000 euro. Można zapewnić sobie dodatkowo m.in. ubezpieczenie uprawiania sportów ekstremalnych czy ubezpieczenie bagażu.

Przykładowe oferty ubezpieczeń turystycznych do Irlandii


Porównując różne oferty ubezpieczeń podróży do Irlandii, na 1 tydzień w czerwcu, można dojść do wniosku, że podstawową polisę można nabyć stosunkowo niewielkim kosztem. Gothaer oferuje dla jednego, dorosłego klienta, na tygodniowy pobyt w Irlandii ubezpieczenie za 20 zł. W zamian za tak niską składkę otrzymujemy ubezpieczenia:
 • kosztów leczenia - na kwotę 85 574 zł,
 • ratownictwa - na kwotę 34 230 zł,
 • NNW - na kwotę 10 000 zł.
Jednak dopłacając niecałe 2 zł, do polisy zaoferowanej przez Signal Iduna, będziemy mogli skorzystać z ubezpieczenia o wyższej sumie gwarancyjnej dla polisy NNW - 15 000 zł, ale jednocześnie suma gwarancyjna dla kosztów przeprowadzania akcji ratunkowych zostanie obniżona do 25 672 zł.
Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa zaoferuje najdroższe w zestawieniu tygodniowe ubezpieczenie na wyjazd turystyczny do Irlandii. Składka wyniesie 141 zł, ale gwarantuje ona wszechstronną ochronę ubezpieczeniową. Sumy gwarancyjne wynoszą przy tym:
 • 1 283 616 zł - koszty leczenia,
 • 42 787 zł - koszty ratownictwa,
 • 4 279 zł - ubezpieczenie bagażu,
 • 42 787 zł - ubezpieczenie NNW,
 • 427 872 zł - OC w życiu prywatnym,
 • 427 872 zł - OC sportowe.
Polisą objętych jest 27 dyscyplin sportowych. Ubezpieczenie obejmuje też ochronę sprzętu sportowego, np. przed kradzieżą. Za niewielką kwotę można ubezpieczyć się prywatnie na wyjazd do Irlandii. Prywatna polisa uzupełni świadczenia, jakie gwarantowane są z tytułu posiadania karty EKUZ. 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego

 
Co warto wiedzieć?
 1. W Irlandii podstawową opiekę zdrowotną w nagłych przypadkach zapewnia karta EKUZ.
 2. Służba zdrowia w Irlandii działa na tożsamych zasadach, jak służba zdrowia w Polsce.
 3. Ubezpieczenie podróży do Irlandii powinno uwzględniać koszty leczenia z kwotą co najmniej 30 000 euro i koszty ratownictwa powyżej 6000 euro.
 4. Wizyty stomatologiczne w Irlandii są płatne, ale ubezpieczenie turystyczne może pokrywać takie koszty. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia