Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Japonia - praktyczne porady

Podróż do Japonii nie należy do tanich wydatków. Jednak największą część budżetu zabierają same bilety – lotnicze oraz komunikacyjne. W Japonii obowiązują podobne ceny jak w stolicach Europy. Jest drogo, ale kto by oszczędzał na takiej podróży?

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w 32 europejskich państwach. Jednak w Japonii nie jest honorowana. W związku z tym aby w razie wypadku nie ponosić wysokich kosztów leczenia z własnych środków, należy posiadać polisę turystyczną. Jednakwedług danych biura turystycznego TUI z 2016roku,  aż 60 proc. Ich klientów nie wykupuje dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku turystów korzystających z ofert Last Minute jest jeszcze gorzej.
 

Brak ubezpieczenia turystycznego może kosztować nawet 100 tys. zł


O konsekwencjach takiej decyzji dwa lata temu boleśnie przekonała się rodzina turysty, który w trakcie pobytu na wakacjach za granicą dostał porażenia mózgowego. W szpitalu udzielono mu pomocy medycznej, ale okazało się, że żeby sprowadzić go do kraju, trzeba wynająć specjalny samolot medyczny. Rachunek za leczenie i transport wyniósł ponad 100 tys. zł, a turysta miał wykupiony tylko najtańszy pakiet ubezpieczeniowy, który nie pokrywał tych usług. Do najważniejszych elementów ubezpieczenia turystycznego należą:

  • suma gwarantowana kosztów leczenia,
  • koszty ratownictwa i transportu do kraju,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Suma gwarantowana kosztów leczenia w razie wyjazdu do Japonii


Japonia to kraj bardzo bezpieczny. Niska przestępczość, a także niezwykła dbałość mieszkańców o higienę sprzyja turystycznym wypadom. Na największe niebezpieczeństwa narażeni jesteśmy ze strony tamtejszej przyrody. Na wyspach dość regularnie występują trzęsienia ziemi, a piękne górskie szlaki są schronieniem jadowitych węży. Poza tym wypadek może zdarzyć się wszędzie – wystarczy chwila nieuwagi.

Dla większości państw na świecie rekomenduje się wykupienie ubezpieczenia z sumą gwarantowaną 60 tys. euro, to w przypadku wyjazdu do Japonii poleca się zainwestować w polisę opiewającą na 120 tys. euro. Opieka zdrowotna w Japonii stoi na bardzo wysokim poziomie, ponieważ kraj ten poświęca na nią około 8% swojego PKB. Niestety, wiąże się to jednocześnie z tym, z niewyobrażalnymi dla większości z nas kosztami leczenia.

Za jedną dobę spędzoną w szpitalu możemy zapłacić nawet ok. 1000 zł. Nawet zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może kosztować od 150 do 300 zł. Podobnych cen możemy spodziewać się za pomoc stomatologiczną. Za zwykłą wizytę u dentysty zapłacimy tam nawet 500 zł.

Przykładowe ceny polisy turystycznej na 2-tygodniowy wyjazd do Japonii

 Ubezpieczyciel Suma ubezpieczenia Ratownictwo Transport med. do Polski Ubezpieczenie NNW Cena za 1 os.
Nationale Nederlanden 70 000 euro 11 600 euro Bez limitu brak 130 zł
Alianz 118 000 euro 11 600 euro Bez limitu 9 300 euro 290 zł
Aviva 118 000 euro 23 300 euro Bez limitu 14 000 euro 318 zł

 Źródło: rankomat.pl

Przedstawione powyżej polisy dotyczą 2-tygodniowego wyjazdu do Japonii dla jednej osoby dorosłej. Pierwsza z nich jest na pewno najkorzystniejsza finansowo, jednak nie spełnia wspomnianych wcześniej kryteriów. 

W przypadku poważniejszego wypadku bądź choroby 70 tys. euro może okazać się zbyt niską sumą ubezpieczenia, a do tego polisa nie obejmuje też ubezpieczenia NNW. Rozważyć należałoby zatem dwie następne oferty. Tu najważniejszym kryterium będą koszty ratownictwa. Dla osób zamierzających aktywnie spędzić wakacje dużo lepsza będzie polisa pokrywająca te koszty na wyższą sumę. W prosty sposób porównać ze sobą kilkanaście ofert różnych ubezpieczycieli można za pomocąkalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl.

 

Koszty ratownictwa w razie wyjazdu do Japonii


Akcje ratownicze w Japonii wykonywane są bardzo sprawnie i przez wykwalifikowany personel. To przekłada się jednak na cenę tych usług. Samo wezwanie karetki na terenie tego państwa może kosztować aż 80 tys. jenów (około 3000 PLN). Jeszcze drożej jest w przypadku akcji ratunkowej z użyciem helikoptera medycznego - to koszt 350 zł za minutę! 

Zakładając, że akcja odbędzie się bardzo szybko, będziemy musieli wyłożyć 30 tys. zł.

To oczywiście pozytywne założenie, nieuwzględniające użytych opatrunków i sprzętu. Do takich akcji dochodzi zwykle, gdy wypadek przydarzy się w górach, gdzie dostęp do poszkodowanego jest znacznie utrudniony, a transport naziemny praktycznie niemożliwy. Wybierając polisę, warto zdecydować się na taką, która zapewnia pokrycie kosztów ratownictwa przynajmniej do 15 tys. euro.

Uwaga!

Pamiętajmy, żeby upewnić się, że polisa pokrywa w pełni koszt transportu medycznego do kraju. W innym przypadku możemy być zmuszeni do zapłacenia nawet ponad 100 tys. zł z własnych środków.

Jeśli podczas urlopu przydarzy nam się poważny wypadek, powrót do Polski będzie mógł się odbyć tylko za pomocą specjalnego transportu medycznego. W takim przypadku wynajęty zostanie specjalny samolot z personelem i sprzętem medycznym. Taka podróż odbywa się najczęściej  metodą „bed to bed” – na pokładzie maszyny jest specjalne łóżko, a w Polsce zarezerwowane zostaje miejsce w konkretnym szpitalu. Chodzi o jak najszybsze i najbezpieczniejsze przetransportowanie takiej osoby do kraju.

Niestety koszty takiej operacji mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Alternatywą jest długi pobyt w szpitalu w Japonii - to jednak ze wspomnianych wcześniej powodów może okazać się to jeszcze droższe. Właśnie dlatego osobom wybierającym się do tego kraju zaleca się wybranie polisy pokrywającej transport medyczny w wariancie „bez limitu”.
 

   Ubezpieczenie NNW

   
Bardzo ważnym elementem każdej polisy jest takżeubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków ( NNW). Jest to istotne zabezpieczenie finansowe, które zabezpiecza nas w razie doznania jakichkolwiek wymienionych w Ogólnych Zasadach Ubezpiecznia urazów. Kwota, którą otrzymamy po zgłoszeniu oblicza się na podstawie procentu uszczerbku na zdrowiu. Jeśli na przykład skręcimy kostkę, a ubezpieczyciel oznaczył ten uraz jako 5-procentowy uszczerbek, to właśnie taką część sumy ubezpieczenia NNW otrzymamy. 
 

Dodatkowe świadczenia w ubezpieczeniu turystycznym do Japonii


Niektóre nieprzewidziane wydatki mogą wiązać się nie tylko z naszym zdrowiem, ale także ze stratami materialnymi. Może zdarzyć się na przykład, że nasz bagaż zaginie w trakcie podróży. Do tego część z nas, wybierając się do takich krajów jak Japonia, zabieramy ze sobą kosztowne sprzęty takiej jak laptop, czy aparat fotograficzny. Chociaż kradzieże zdarzają się w Japonii rzadko, czasami nie da się uniknąć zniszczenia lub uszkodzenia sprzętu. Warto więc sprawdzić, czy nasza polisa obejmuje ubezpieczenia bagażu z uwzględnieniem sprzętu elektronicznego.

Uwaga!

Ubezpieczenie bagażu czasami nie uwzględnia sprzętu elektronicznego. Zanim wykupisz polisę upewnij się, że zawiera ona taką opcję. 

Czasami zdarza się też, że niechcący wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Wystarczy, że potrącimy kogoś jadąc na rowerze albo niechcący zniszczymy coś w sklepie. Przed konsekwencjami takich zdarzeń chroni nas OC w życiu prywatnym. Należy jednak pamiętać, że jeżeli w momencie takiego wypadku będziemy pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może odmówić nam pomocy. 

UWAGA!

Wiele polis posiada możliwość wykupienia tzw. klauzuli alkoholowej. Dzięki niej odszkodowanie zostanie wypłacone nawet jeśli piliśmy alkohol.
 

    Sprawdź Cenę Ubezpieczenia Turystycznego

 
Co warto wiedzieć?
  1. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Japonii powinna wynosić co najmniej 120 tys. euro.
  2. W Japonii EKUZ nie działa.
  3. Doba pobytu w szpitalu w Japonii może kosztować nawet 1000 zł.
  4. Ubezpieczenie turystyczne do Japonii można kupić od około 10 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
7
3
3
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy