Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Rosja - praktyczne porady

Planujesz podróż do Rosji? Zanurz się we wschodniej atmosferze i sprawdź, jak wiele ma do zaoferowania ten rozległy, barwny kraj. Z naszego artykułu dowiesz się, co zobaczyć, czego wystrzegać się w czasie wyjazdu, a także jak wybrać optymalną polisę.

Jeżeli już uzyskamy w Konsulacie wizę, która jest niezbędna do wjazdu na terytorium kraju, możemy zastanowić się, co najbardziej chcielibyśmy zobaczyć. Rosja jest tak ogromnym, wieloaspektowym krajem, że jego sekrety można zgłębiać w nieskończoność.
 
Jakich atrakcji nie wolno przegapić?
Bogata kultura, wspaniała architektura i dzika przyroda czynią z Rosji jedno z najbardziej fascynujących państw na świecie.
 
Co warto zobaczyć?

 • Miasta – w Rosji znajduje się wiele wspaniałych miast, które urzekają wyjątkową atmosferą i wschodnią, prawosławną kulturą. W stolicy kraju, Moskwie, warto zobaczyć słynny Plac Czerwony, a także Kreml i Mauzoleum Lenina. W pięknym, położonym w północnej części kraju Petersburgu pełno jest zabytkowych budynków, muzeów (szczególnie Ermitraż) i cerkwi. Dodatkową atrakcją są wspaniałe podmiejskie rezydencje (m. in. Peterhof, Carsie Sioło i Oraniebaum). Warto również odwiedzić zabytkowy Nowogród Wielki oraz nowoczesny Kazań.
 • Przyroda – Rosja jest krajem słynącym z dzikiej przyrody. Widok rozległych syberyjskich lasów, gór Bajkalskich i Ałtaj, a także błękitnego jeziora Bajkał (najgłębszego jeziora świata) i otaczających go terenów (Dolina Tunkińska, Wyspa Olchon i Swiatoj Nos) dla każdego będzie niezapomnianym przeżyciem. Warto również odwiedzić pełną gejzerów i wulkanów Kamczatkę.
 • Syberia – ta mroźna kraina spodoba się wszystkim wielbicielom dzikiej przyrody i długich, górskich wędrówek. Znakomitym pomysłem na poznanie Syberii jest podróż koleją Transsyberyjską. Przy okazji warto odwiedzić Irkuck, aby zobaczyć dzieła architektury drewnianej, a także znajdujące się w centrum miasta lodowe pałace. 

Na co należy uważać?

Chociaż Rosję co roku odwiedza wielu turystów, wszyscy podróżujący po tym kraju powinni zachowywać stałą ostrożność. Chociaż w Rosji nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego, ryzyko zamachów utrzymuje się na wysokim poziomie.

Na jakie niebezpieczeństwa należy uważać?

 • Przestępczość i oszustwa – w Rosji istnieje znaczne zagrożenie przestępczością pospolitą. Zdarzają się kradzieże, napady rabunkowe, oszustwa i pobicia. Szczególnie narażeni są na nie obcokrajowcy, którzy mogą posiadać przy sobie większe sumy pieniędzy.
 • Ruch drogowy – wielu miejscowych kierowców jeździ nieodpowiedzialnie, nie przestrzegając zasad ruchu drogowego. Na rosyjskich drogach istnieje chaos, który sprawia, że nietrudno o poważną kolizję.
 • Choroby – w Rosji występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą i chorobami układu pokarmowego. Ryzyko choroby jest wysokie zwłaszcza na rosyjskiej prowincji. Jak zaleca polskie MSZ, wszyscy wybierający się do tego kraju turyści powinni zaszczepić się przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy.

Ile wynoszą koszty leczenia?

Podróż do Rosji wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego ubezpieczenia. Kierowcy muszą posiadać komunikacyjne ubezpieczenie OC, które można nabyć przed wyjazdem lub u agentów ubezpieczeniowych działających w rejonie przejść granicznych.

Niezbędne jest ubezpieczenie kosztów leczenia (na kwotę co najmniej 30 tys. EUR), którego potwierdzenie należy posiadać przy składaniu w Konsulacie wniosku o wizę. Chociaż pomiędzy Polską a Rosją istnieje umowa o wzajemnej pomocy medycznej, ma ona zastosowanie jedynie w przypadkach wypadków i nagłych zachorowań. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 1000 RUB (13 EUR). Wykonanie specjalistycznych zabiegów oraz zakup leków wiążą się z kosztami, które mogą sięgać od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy EUR.

Jak wybrać optymalną polisę?

Najtańsze ubezpieczenie podróży do Rosji kupimy w cenie 3-4 PLN za dzień. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 000 EUR. Dobrze jednak, kiedy jego wysokość jest o 10-20 tys. EUR wyższa.
 
Co powinno wchodzić w skład naszej polisy?

 • Koszty leczenia i transportu do kraju
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – jeżeli podczas pobytu za granicą przydarzy nam się wypadek, ubezpieczyciel opłaci koszty naszej rekonwalescencji w kraju lub przyzna nam odszkodowanie z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku naszej śmierci pieniądze zostaną wypłacone naszej rodzinie.
 • Odpowiedzialność Cywilna (OC) – jeżeli podczas pobytu za granicą spowodujemy jakiekolwiek szkody, potencjalne odszkodowanie zostanie opłacone z środków ubezpieczyciela.

Warto skorzystać z opcji ubezpieczenia bagażu (w związku z ryzykiem kradzieży), ubezpieczenia na wypadek ataków terrorystycznych, a także rozszerzonego Assistance, które zagwarantuje nam pomoc m.in. w przypadku kłopotów z samochodem lub utraty dokumentów. Jeżeli planujemy aktywny wypoczynek (np. trekking lub nurkowanie), przyda nam się ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka.
 
Przykładowe oferty ubezpieczeń:
1-tyg. wyjazd dla 1 osoby (w PLN):

 • AXA w cenie 25, 90 (lecz. 200 000, NNW 20 000, rat. 200 000).
 • Goather w cenie 55, 00 (lecz. 257 451, NNW 20 000, OC 214 543, rat. 25 745, bagaż 3 000).
 • Aviva w cenie 159, 00 (lecz. 500 000, NNW 60 000, OC 200 000, rat. 100 000, bagaż 5 000).

2-tyg. wyjazd dla 2 osób (w PLN):

 • AXA w cenie 103, 60 (lecz. 200 000, NNW 20 000, rat. 200 000).
 • Europa Ubez. w cenie 216, 00 (lecz. 257 451, NNW 42 909, OC 429 085, rat. 30 036, bagaż 4 291, OC sport. 429 085).
 • Aviva w cenie 637, 00 (lecz. 500 000, NNW 60 000, OC 200 000, rat. 100 000, bagaż 5 000).

2-tyg. wyjazd dla 4 osób (w PLN):

 • AXA w cenie 207, 20 (lecz. 200 000, NNW 20 000, rat. 200 000).
 • Signal Iduna w cenie 508, 36 (lecz. 429 085, NNW 60 000, OC 429 085, rat. 25 745, bagaż 3 000, OC sport. 214 543).
 • Aviva w cenie 1 274, 00 (lecz. 500 000, NNW 60 000, OC 200 000, rat. 100 00, bagaż 5 000).
Ubezpieczenie do Rosji trzeba przestawić w konsulacie, przy składaniu wniosku o wizę. Warto zadbać, by suma kosztów leczenia nie była niższa niż 30 000 EUR,  a cały zakres polisy został dopasowany do indywidualnych potrzeb, planowanych aktywności oraz charakteru podróży. Wtedy zwiedzanie Rosji będzie nie tylko możliwe, ale i o wiele bezpieczniejsze.
Co warto wiedzieć?
1. Rosja to ogromny kraj, zaskakujący różnorodnością – można zwiedzać nowoczesne miasta, tradycyjne wioski, podziwiać bogatą florę i faunę czy zażywać kultury w licznych muzeach i teatrach.

2. W Rosji należy uważać na szerzącą się przestępczość, liczne oszustwa, niezdyscyplinowanych kierowców oraz na zagrożenia chorobami (warto zaszczepić się przed wyjazdem).

3. Na terenie Rosji nie działa EKUZ, koszty leczenia pokrywane są przez samych pacjentów – wizyta w szpitalu może kosztować nawet kilkaset euro.

4. Do Rosji nie wjedzie się bez wizy, a przy składaniu wniosku wizowego należy okazać potwierdzenie ubezpieczenia się na minimum 30 000 euro – koszt takiej ochrony to 3,4 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
842596
8
9
8
6
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy