Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Słowacja - praktyczne porady

Szukasz pomysłu na urlop w niewielkiej cenie? Górskie krajobrazy, gorące źródła i pełne zabytków miejscowości Słowacji z pewnością Cię oczarują. Dowiedz się, jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym niewielkim kraju.

Jeżeli pragniesz odkryć nowy, fascynujący zakątek świata, nie musisz szukać daleko. Otwartość mieszkańców, tradycyjna słowiańska kultura i wino prosto z lokalnych winnic sprawią, że jeszcze nie raz poczujesz ochotę na odwiedzenie Słowacji.

Co warto zobaczyć?

Chociaż często wiemy o niej mało, Słowacja ma do zaoferowania wiele atrakcji, które są okazją do relaksu i przeżycia wspaniałych przygód.

 • Góry i piękne krajobrazy – na Słowacji pełno jest malowniczych, górzystych terenów, które świetnie nadają się do długich wędrówek. Wytrawni piechurzy docenią szlaki w Tatrach Wysokich, pozostałym największą przyjemność sprawi odkrywanie Karpat. W kraju znajduje się wiele nowoczesnych ośrodków narciarskich, takich jak Jasná lub Tatrzańska Łomnica. Koniecznie warto zobaczyć słowackie parki linowe (Słowacki Raj) i jaskinie (Słowacki Kras).
 • Miasta i zabytki – odwiedzając Bratysławę warto przespacerować się wąskimi uliczkami, zobaczyć piękną starówkę (Zamek Bratysławski i Katedrę Św. Marcina), a także napić się wina w jednej z licznych kawiarni. Pełna zabytków Słowacja spodoba się wszystkim pasjonatom historii. Bratysława, Levoča, Bardejov, Koszyce i inne miasta posiadają status rezerwatów zabytków. Na terenie kraju znajduje się ponad setka imponujących, pochodzących z różnych epok zamków (m. in. Orawski i Spiski).
 • Gorące źródła i winnice – w południowej części Słowacji panuje cieplejszy klimat, znajdują się tam liczne baseny termalne (m. in. w Popradzie, Liptowskim Mikulašu i Bešeňowej) i winnice. Odwiedzenie tego regionu to idealna okazja do przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu, spróbowania miejscowych potraw i pływania w gorącej wodzie. W okolicy znajduje się Zalew Zempliński, który idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych.


Na co uważać?

Słowacja jest krajem przyjaznym turystom. Jego mieszkańcy są życzliwi i gościnni, nie występuje w nim zagrożenie przestępczością ani zamachami terrorystycznymi. Warto jedynie pamiętać, aby w najbardziej tłocznych miejscach (ośrodki turystyczne, miejskie starówki) uważać na kieszonkowców. Po zmroku lepiej nie zapuszczać się w nieznane rejony miast, ani nie przebywać na prowincji. Osoby uprawiające wspinaczkę lub trekking powinny zachowywać szczególną ostrożność podczas wypraw w góry. W okresie od pierwszego listopada do połowy czerwca szlaki górskie powyżej schronisk są zamknięte.


Ile wynoszą koszty leczenia?

Chociaż na Słowacji możemy korzystać z karty EKUZ, gwarantowana przez nią opieka medyczna dotyczy jedynie nagłych chorób i wypadków. Niektóre usługi medyczne wymagają partycypacji w kosztach. Za jednorazową wizytę na pogotowiu zapłacimy 1, 99 EUR, zaś za dobę w szpitalu 3, 32 EUR. Nie są to wysokie sumy, jednak koszty związane z dłuższą hospitalizacją, specjalistycznymi zabiegami zabiegów i wykorzystaniem leków rosną w szybkim tempie.
 
Warto podkreślić, że Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe pobiera opłaty za podejmowane akcje ratownicze. Koszty przybycia ratowników na miejsce wypadku, użycia helikoptera lub skutera śnieżnego mogą sięgać nawet kilka tys. EUR.
 

Jak wybrać optymalną polisę?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że w razie potrzeby uzyskamy dostęp do leczenia o szerokim zakresie lub będziemy w stanie bezpiecznie wrócić do kraju (karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu chorego do Polski), powinniśmy skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia.
 
Najtańsze ubezpieczenie wakacji na Słowacji kupimy już w cenie 2,50-3,00 PLN za dzień. Warto jednak dostosować zakres ochrony do swoich indywidualnych potrzeb. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić min. 20-30 tys. EUR.
 
Co powinno wchodzić w skład naszej polisy?

 • Koszty leczenia i transportu medycznego do kraju
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – jeżeli w czasie wakacji przydarzy nam się wypadek, firma ubezpieczeniowa opłaci koszty naszej rekonwalescencji lub wypłaci nam odszkodowanie.
 • OC w życiu prywatnym – jeżeli podczas pobytu za granicą nieumyślnie narazimy na szkody osoby trzecie, wypłatą odszkodowania zajmie się w naszym imieniu ubezpieczyciel.

Jeżeli w czasie urlopu zamierzamy aktywnie spędzać czas, powinniśmy rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o sporty wysokiego ryzyka. Przyda się nam ubezpieczenie bagażu. Aby mieć pewność, że w razie wielu problemów praktycznych (np. kwestie prawne, strata dokumentów lub zepsuty samochód) będziemy mogli zwrócić się z prośbą o pomoc do ubezpieczyciela, możemy wykupić rozszerzoną usługę Assistance. W związku z wysokimi kosztami akcji ratowniczych w górach warto przyjrzeć się warunkom ubezpieczenia ratownictwa.
 
Przykładowe oferty ubezpieczeń:

Tygodniowe ubezpieczenie turystyczne na Słowację dla jednej osoby:

 • Signal Iduna w cenie 19, 78 (lecz. 85 826, NNW 15 000, rat. 25 748).
 • Nationale Nederlanden w cenie 49, 42 (lecz. 300 000, OC 150 000, rat. 50 000, bagaż 2 000, OC sport. 150 000).
 • Europa Ubez. w cenie 141, 00 (lecz. 1 287 395 zł, NNW 42 913, OC 429 132, rat. 42 913, bagaż 4 291, OC sport. 429 132).

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację dla dwóch osób na dwa tygodnie:

 • Goather w cenie 39, 00 (lecz. 85 826, NNW 10 000, rat. 25 748).
 • Signal Iduna w cenie 97, 58 (lecz. 257 479, NNW 45 000, OC 128 740, rat. 25 748, bagaż 2 000, OC sport. 64 370).
 • Europa Ubez. w cenie 282, 00 (lecz. 1 287 395, NNW 42 913, OC 429 132, rat. 42 913, bagaż 4 291, OC sport. 429 132).

Tygodniowe ubezpieczenie turystyczne na Słowację dla czterech osób:

 • AXA w cenie 45, 17 (lecz. 42 913, NNW 8 583, bagaż 858).
 • Nationale Nederlanden w cenie 132, 72 (lecz. 200 000, OC 100 000, rat. 50 000, OC sport, 100 000).
 • Allianz w cenie 359, 80 (lecz. 500 000, NNW 40 000, OC 100 000, rat. 50 000, bagaż 4 000, OC sport. 100 000).

Najlepiej samodzielnie obliczyć składkę - ochrona wtedy zostanie dopasowana do charakteru podróży, kierunku wyjazdu oraz indywidualnych potrzeb. Dzięki temu wyjazd na Słowację będzie bezpieczny i komofrtowy. 
Co warto wiedzieć?
1. Słowacja choć jest niewielkim krajem ma wiele do zaoferowania turystom - warto zobaczyć takie miasta jak Bratysława, Levoča, Bardejov, Koszyce, zdobyć tatrzańskie szczyty czy udać się do licznych gorących źródeł i winnic.

2. Nasz południowy sąsiad należy do bezpiecznych krajów, warto jedynie uważać na kieszonkowców i rozważanie wybierać trasy górskich wędrówek,.

3. Na Słowacji możemy skorzystać z EKUZ-u, ale nie wszystkie koszty są refundowane - za wizytę na pogotowiu zapłacimy 1, 99 EUR, za dobę w szpitalu 3, 32 EUR. Z własnej kieszeni pacjent opłaca także wszystkie koszty ratownictwa oraz transport powrotny do kraju.

4. Ubezpieczenie turystyczne na Słowację, pokrywające wszystkie koszty leczenia można mieć już od 2,5 zł dziennie.
  
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
9
6
2
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy