Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Słowacja - praktyczne porady

Słowacja na wakacje – czy to dobry pomysł? Jak najbardziej! Wycieczka do Słowacji to doskonały sposób na spędzenie weekendu czy urlopu. Nasz południowy sąsiad ma wiele do zaoferowania miłośnikom gór, relaksu w gorących źródłach czy architektury.

Jadąc do Słowacji, nie można jednak zapomnieć o jednym – dobrym ubezpieczeniu. Mimo bliskości polskiej granicy, koszty leczenia w Słowacji są wyższe niż w Polsce, a uzyskanie odpowiedniego wsparcia bez ubezpieczenia może być trudniejsze. Podpowiadamy, jak wybrać polisę turystyczną do Słowacji, aby w trakcie całego wyjazdu czuć się pewnie i bezpiecznie.  

Słowacja a COVID-19 – co trzeba wiedzieć? 

Aktualnie w zakresie wjazdu na terytorium Słowacji nie obowiązują żadne obostrzenia związane z COVID-19. Aby przekroczyć słowacką granicę i przebywać na obszarze tego kraju nie potrzebujemy wykonywać testu na obecność koronawirusa. Nie musimy również dysponować unijnym certyfikatem COVID. Obostrzenia te zniesiono 6 kwietnia 2022 r.  

Obecnie, w zakresie obostrzeń covidowych, na terytorium Słowacji obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla albo KN95 lub N95 w pomieszczeniach zamkniętych związanych z ochroną zdrowia. 

Sytuacja związana z pandemią nadal jest jednak dynamiczna, dlatego warto monitorować komunikaty. Najlepiej robić to na pewnych i zaufanych stronach rządowych.  

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do Słowacji? 

Słowacja należy do strefy Schengen, a zatem jej granicę przekroczymy na podstawie dowodu osobistego. Do Słowacji wjedziemy również na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego. Nie istnieje minimalny wymagany okres ważności żadnego z trzech dokumentów.  

Czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Słowacji?  

Polskie prawo jazdy jest honorowane w Słowacji. Kierowcy, którzy w podróż do Słowacji wybiorą się własnym autem, nie potrzebują ani międzynarodowego prawa jazdy, ani Zielonej Karty. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić wyposażenie naszego samochodu oraz zapoznać się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w Słowacji. 

Jaką trasę do Słowacji samochodem wybrać?  

Z Polski do Słowacji można dotrzeć przy pomocy kilku różnych tras. Najszybciej na terytorium naszego sąsiada dotrą oczywiście osoby wyruszające z południa Polski. Na szczęście, nawet jadąc z okolic centrum naszego kraju, trasa nie musi być długa. Najszybsza droga z Warszawy do Słowacji zajmie ok. 8 godzin.  

8-godzinna podróż rozpoczyna się w Warszawie – trasą S8 należy dojechać do okolic Piotrkowa Trybunalskiego. Następnie trzeba kierować się autostradą A1 do węzła za miejscowością Podwarpie oraz zjechać na trasę S1 do węzła w Mysłowicach. Kolejno należy wybrać drogę E462, a na wysokości Balic skręcić na Zakopiankę. Następnie droga wiedzie przez DK47 (Rabka Zdrój) oraz DK49 (Nowy Targ). Druga z tych dróg prowadzi aż do słowackiej granicy. Po jej przekroczeniu numeracja trasy zmienia się na trasę 67 (słowacką). 

Słowacja samolotem – ile to kosztuje? 

Ze względu na bliskość polskiej granicy większość podróżników jako środek transportu wybiera samochód. Do Słowacji można jednak wybrać się także samolotem. Co ciekawe: niskie ceny biletów oferowane przez jedną z tanich linii lotniczych mogą zachęcać, aby zdecydować się właśnie na samolot.  

Najpopularniejsza jest trasa Warszawa-Koszyce, na której to bilety lotnicze można znaleźć w atrakcyjnych cenach zaczynających się już od ok. 100 zł za lot w obie strony. Lot trwa ok. 1 godzinę, a trasę bez przesiadek oferuje dwóch przewoźników – PLL LOT i Ryanair.  

 • Ceny biletów u przewoźnika Ryanair można nabyć już za 79 zł w jedną stronę. Nietrudno również trafić na promocję, dzięki której cena bilety obniża się do 39 zł w jedną stronę (w zależności od terminu wylotu). Samolot startuje z lotniska Warszawa-Modlin.  

 • Ceny biletów u przewoźnika PLL LOT są wyższe. Bilet kosztuje średnio ok. 300 zł w jedną stronę. Wylot z Polski odbywa się z lotniska Warszawa Chopin Airport.  

Ceny w Słowacji – ile kosztują noclegi, wyżywienie i atrakcje?  

Ceny w Słowacji uchodzą za przystępne. Dotyczy to zarówno noclegów, jak również wyżywienia i dodatkowych atrakcji. Nadal są jednak odrobinę wyższe niż w Polsce. 

Za nocleg w hostelu zapłacimy ok. 20 euro. Noc w dwugwiazdkowym obiekcie to koszt ok. 35-40 euro, a w hotelu trzygwiazdkowym – ok. 50-60 euro. Wyższy standard to wyższe ceny. Dobra w obiekcie czterogwiazdkowym to koszt ok. 90 euro, a pięciogwiazdkowym – ok. 120-150 euro. Cenę noclegów można oczywiście obniżyć, dokonując rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. 

Ceny jedzenia w sklepach w Słowacji są średnio wyższe o ok. 15-20% niż w Polsce. Za obiad w tańszym lokalu zapłacimy ok. 5-8 euro. Taką samą kwotę zapłacimy za zestaw kawa+ciastko w kawiarni. Obiad w lepszej restauracji to koszt ok. 15-20 euro za obiad dwudaniowy. Najwyższe ceny w restauracjach odnotowuje się w dwóch słowackich miastach: Koszycach i stolicy, Bratysławie.  

Koszty dodatkowych atrakcji zależą od tego, co chcemy robić w wolnym czasie. Wstępy do muzeów zazwyczaj nie kosztują więcej niż 5 euro. Dzień w jednym ze słowackich aquaparków będzie znacznie droższy – to koszt ok. 25 euro za osobę. Wstęp do słowackich jaskiń zwykle będzie kosztował nas ok. 5-10 euro. Ceny biletów wstępu do jednego z licznych słowackich zamków wahają się od ok. 8 do nawet 20 euro.  

Co warto zobaczyć, będąc w Słowacji? 

Słowacja ma do zaoferowania wiele atrakcji, które są okazją do relaksu i przeżycia wspaniałych przygód. To kierunek zarówno dla dorosłych podróżników, jak również rodzin z dziećmi.  

 • Góry i piękne krajobrazy. W Słowacji pełno jest malowniczych, górzystych terenów, które świetnie nadają się do długich wędrówek. Wytrawni piechurzy docenią szlaki w Tatrach Wysokich, pozostałym największą przyjemność sprawi odkrywanie Karpat. W kraju znajduje się wiele nowoczesnych ośrodków narciarskich, takich jak Jasná lub Tatrzańska Łomnica. Koniecznie warto zobaczyć słowackie parki linowe (Słowacki Raj) i jaskinie (Słowacki Kras). 

 • Miasta i zabytki. Odwiedzając Bratysławę warto przespacerować się wąskimi uliczkami, zobaczyć piękną starówkę (Zamek Bratysławski i Katedrę Św. Marcina), a także napić się wina w jednej z licznych kawiarni. Pełna zabytków Słowacja spodoba się wszystkim pasjonatom historii. Bratysława, Levoča, Bardejov, Koszyce i inne miasta posiadają status rezerwatów zabytków.  

 • Gorące źródła i aquaparki. W południowej części Słowacji panuje cieplejszy klimat. Znajdują się tam liczne baseny termalne (m. in. w Popradzie, Liptowskim Mikulašu i Bešeňowej) i winnice. Odwiedzenie tego regionu to idealna okazja do przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu, spróbowania miejscowych potraw i pływania w gorącej wodzie. W okolicy znajduje się Zalew Zempliński, który idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Słowacja to także kraj aquaparków, które stanowią ważną atrakcję dla rodzin z dziećmi. Najsłynniejszy to oczywiście Tatralandia, ale godne uwagi są również Aquacity Poprad oraz Aquapark Bešeňová. 

 • Liczne zamki. Słowacja to raj dla miłośników budowli z historią – łącznie na terenie kraju znajduje się ponad setka zamków. Warte odwiedzenia są m.in. Zamek Orawski, Zamek Spiski, Zamek w Bratysławie, Zamek Devin, czy Zamek w Kieżmarku. 

 • Muzea. Atrakcję na całych rodzin może stanowić również wizyta w jednym z nowoczesnych muzeów, jakich nie brakuje w Słowacji. Wśród wysoko ocenianych obiektów znajduje się m.in. Muzeum Miasta Bratysława, Muzeum Transportu w Bratysławie, Muzeum Historii Naturalnej oraz Słowackie Muzeum Ochrony Przyrody i Speleologii. 

 • Słowackie miasta, miasteczka i wsie. Słowacja to nie tylko Bratysława i góry, choć to zwykle właśnie z nimi kojarzymy atrakcje oferowane przez naszego południowego sąsiada. Warto jednak zapuścić się w inne regiony Słowacji i zwiedzić np. Kremnicę – piękne miasteczko, którego dumą jest malownicza mennica. Ciekawym miastem jest też Bańska Szczawnica – miejscowość górnicza, jedna z najstarszych w Europie, w której znajduje się doskonale przygotowane pod turystów Słowackie Muzeum Górnicze. Miłośnicy historii powinni koniecznie zatrzymać się w Trenczynie – mieście, nad którym góruje imponujący zamek. Godne zwiedzenia jest też urokliwe miasteczko Lewocza, pełne zabytków, wraz z doskonale zachowanymi murami obronnymi. Bardzo ciekawa jest również wioska Wilkoliniec, gdzie możne obejrzeć podobno najlepiej zachowaną starą wieś w Słowacji, pełną domów w góralskim stylu.  

Czego unikać na wakacjach w Słowacji? 

Słowacja jest krajem przyjaznym turystom. Jego mieszkańcy są życzliwi i gościnni. Wysoki jest także poziom bezpieczeństwa. Jak informują słowackie służby, zagrożenie atakami terrorystycznymi jest mało prawdopodobne.  

Warto jednak pamiętać, aby w najbardziej tłocznych miejscach (ośrodki turystyczne, miejskie starówki) uważać na kieszonkowców. Po zmroku lepiej nie zapuszczać się w nieznane rejony miast, ani nie przebywać na prowincji. Osoby uprawiające wspinaczkę lub trekking powinny zachowywać szczególną ostrożność podczas wypraw w góry. W okresie od pierwszego listopada do połowy czerwca szlaki górskie powyżej schronisk są zamknięte. 

Dlaczego EKUZ na wakacje w Słowacji nie wystarczy?  

Chociaż w Słowacji możemy korzystać z karty EKUZ, gwarantowana przez nią opieka medyczna dotyczy jedynie nagłych chorób i wypadków. O tym, czy w danym przypadku pomoc medyczna jest konieczna, decyduje lekarz przyjmujący pacjenta. Z EKUZ skorzystamy tylko w placówkach, które podpisały umowę ze słowackim odpowiednikiem NFZ.  

Dodatkowo, niektóre usługi medyczne wymagają partycypacji w kosztach. W Słowacji za jednorazową wizytę na pogotowiu zapłacimy 1,99 euro, zaś za dobę w szpitalu 3,32 euro. Nie są to wysokie sumy, jednak koszty związane z dłuższą hospitalizacją, specjalistycznymi zabiegami zabiegów i wykorzystaniem leków rosną w szybkim tempie. 

Wysokie są natomiast koszty wizyt prywatnych u lekarzy specjalistów – tych karta EKUZ nie refunduje w ogóle. Poniżej przykładowe koszty prywatnej pomocy medycznej w Słowacji. Turysta posiadający jedynie EKUZ, bez dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, musi je ponieść z własnej kieszeni: 

 • Wizyta u stomatologa z powodu nagłego bólu zęba – minimum 50 euro. 

 • Wizyta u ortopedy z powodu urazu ręki – ok. 50-100 euro. 

 • Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – ok. 50 euro.  

Co więcej, karta EKUZ nie obejmuje też kosztów ewentualnych akcji ratowniczych i transportu chorego z powrotem do Polski. Tymczasem Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe pobiera opłaty za podejmowane akcje ratownicze. Koszty przybycia ratowników na miejsce wypadku, użycia helikoptera lub skutera śnieżnego mogą sięgać nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.  

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Słowacji? 

Jeżeli chcemy mieć pewność, że w razie potrzeby uzyskamy dostęp do leczenia o szerokim zakresie lub będziemy w stanie bezpiecznie wrócić do kraju (przypomnijmy: karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu chorego do Polski), powinniśmy skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia. 

Najtańsze ubezpieczenie wakacji w Słowacji kupimy już w cenie ok. 2,85 zł za jeden dzień ochrony. Optymalna suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić minimum 30 000 euro, a 20 000 euro to absolutne minimum. Warto jednak dostosować zakres ochrony do swoich indywidualnych potrzeb.  

W skład dobrej polisy turystycznej na wakacje w Słowacji powinny wchodzić:  

 • Koszty leczenia. To dzięki nim ubezpieczyciel pokryje koszty lekarstw, leczenia, wizyt u specjalistów, czy ewentualnej hospitalizacji ubezpieczonego.  

 • Koszty ratownictwa. Za sprawą kosztów ratownictwa turysta może liczyć na pokrycie wydatków związanych z ewentualną akcją ratowniczą, w tym w górach.  

 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). Dzięki NNW firma ubezpieczeniowa opłaci koszty naszej rekonwalescencji lub wypłaci nam odszkodowanie. 

 • OC w życiu prywatnym. Jeżeli podczas pobytu za granicą nieumyślnie narazimy na szkody osoby trzecie, wypłatą odszkodowania zajmie się w naszym imieniu ubezpieczyciel. 

 • Assistance. Zagwarantuje pomoc Centrum Alarmowego ubezpieczyciela, z której można skorzystać 24/7. Zakres Assistance zależy od konkretnej oferty. Aby mieć pewność, że w razie wielu problemów praktycznych (np. kwestie prawne, strata dokumentów lub zepsuty samochód) będziemy mogli zwrócić się z prośbą o pomoc do ubezpieczyciela, możemy wykupić rozszerzoną usługę Assistance. 

Jeżeli w czasie urlopu zamierzamy aktywnie spędzać czas, powinniśmy rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o klauzulę sportów wysokiego ryzyka. Osobom, które w podróż zabierają cenne przedmioty, przyda się także ubezpieczenie bagażu. Ciekawym dodatkiem do podstawowego ubezpieczenia jest także klauzula alkoholowa, która zapewnia m.in. pokrycie kosztów leczenia ubezpieczonego, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie po spożyciu alkoholu.  

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Przykładowe oferty ubezpieczeń: 

Tygodniowe ubezpieczenie turystyczne do Słowacji dla jednej osoby dorosłej:  

 • Wiener w cenie 20,00 zł (lecz. 94 725 zł, NNW 10 000 zł, rat. 37 918 zł, ochrona COVID-19: zakres 3/7.). 

 • AXA w cenie 30,17 zł (lecz. 200 000 zł, NNW 20 000 zł, rat. 200 000, 114 sportów objętych polisą, ochrona COVID-19: zakres 3/7).  

 • Ergo Ubezpieczenia Podróży w cenie 86,80 zł (lecz. 473 977 zł, NNW 40 000 zł,  OC 473 977 zł, rat. 23 699 zł, bagaż 2 000 zł, ochrona COVID-19: zakres 6/7).  

Ubezpieczenie turystyczne do Słowacji dla dwóch osób dorosłych na dwa tygodnie: 

 • Signal Iduna w cenie 56,04 zł (lecz. 94 795 zł, NNW 15 000 zł, rat. 33 187 zł, 83 sporty objęte polisą, COVID-19: zakres 3/7). 

 • Proama w cenie 98,00 zł (lecz. 300 000 zł, NNW 30 000 zł, OC 50 000 zł, rat. 300 000 zł, COVID-19: zakres 5/7). 

 • Generali w cenie 130,00 zł (lecz. 500 000 zł, NNW 50 000 zł, OC 200 000 zł, rat. 500 000 zł, bagaż 1 000 zł, COVID-19: zakres 5/7). 

Tygodniowe ubezpieczenie turystyczne do Słowacji dla rodziny 2+2: 

 • Nationale Nederlanden w cenie 160,32 zł (lecz. 150 000 zł, OC 150 000 zł, rat. 100 000 zł, OC sport. 150 000 zł, NNW 10 000 zł, 60 sportów objętych polisą, ochrona COVID-19: zakres 5/7).  

 • Europa Ubezpieczenia w cenie 174,00 zł (lecz. 473 977 zł, NNW 47 398 zł, rat. 33 178 zł, OC 473 977 zł, OC sportowe: 473 977 zł, 10 sportów objętych polisą, ubezpieczenie sprzętu sportowego, bagaż 4 740 zł, ochrona COVID-19: zakres 7/7.  

 • AXA w cenie 203,42 zł (lecz. 600 000 zł, rat. 600 000 zł, NNW 50 000 zł, OC: 250 000 zł, OC sportowe 250 000 zł, 114 sportów objętych polisą, ubezpieczenie sprzętu sportowego, bagaż 3 000 zł, COVID-19: zakres 7/7.  

Przy pomocy naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych każdy podróżnik znajdzie ofertę odpowiednią dla siebie – pod kątem zakresu i ceny. Dzięki dobrej polisie wyjazd do Słowacji będzie bezpieczny i komfortowy! 

Co warto wiedzieć?

1. Słowacja choć jest niewielkim krajem ma wiele do zaoferowania turystom - warto zobaczyć takie miasta jak Bratysława, Levoča, Bardejov, Koszyce, zdobyć tatrzańskie szczyty czy udać się do licznych gorących źródeł i winnic.

2. Nasz południowy sąsiad należy do bezpiecznych krajów, warto jedynie uważać na kieszonkowców i rozważanie wybierać trasy górskich wędrówek,.

3. Na Słowacji możemy skorzystać z EKUZ-u, ale nie wszystkie koszty są refundowane - za wizytę na pogotowiu zapłacimy 1, 99 euro, za dobę w szpitalu 3, 32 euro. Z własnej kieszeni pacjent opłaca także wszystkie koszty ratownictwa oraz transport powrotny do kraju.

4. Ubezpieczenie turystyczne na Słowację, pokrywające wszystkie koszty leczenia można mieć już od 2,5 zł dziennie.
  

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można podróżować do Słowacji?

  Tak. Słowacja zniosła obecnie wszystkie ograniczenia wjazdowe związane z pandemią COVID-19.

 2. Czy wakacje w Słowacji są drogie?

  Słowacja nie uchodzi za drogi kierunek. Mimo to podróżnicy muszą liczyć się z tym, że wakacje w Słowacji będą średnio droższe o ok. 15-20% niż spędzane w Polsce.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne w Słowacji jest obowiązkowe?

  Nie. Zdecydowanie warto jednak wykupić polisę turystyczną, aby nie martwić się koniecznością pokrywania z własnej kieszeni wysokich kosztów leczenia, czy jeszcze wyższych kosztów ewentualnych akcji ratowniczych.

 4. Kiedy najlepiej jechać do Słowacji?

  Klimat w Słowacji w praktyce nie różni się od tego, który znamy z Polski. Jeśli zależy nam na wysokich temperaturach, na wycieczkę najlepiej wybrać się w lipcu lub sierpniu. Turyści, którzy pragną uniknąć tłumów, powinni rozważyć również czerwiec. Miłośnicy szusowania na nartach powinni oczywiście wybrać się do Słowacji w miesiącach zimowych. Sezon narciarski w Słowacji zaczyna się w grudniu i trwa do kwietnia.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia