Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne vs. EKUZ - co wybrać?

Wybierasz się w podróż i zastanawiasz się nad wyborem ubezpieczenia? Dowiedz się, kiedy wystarczy Ci karta EKUZ, a kiedy lepiej skorzystać z polisy turystycznej. Poznaj wady i zalety różnych form ochrony i wybierz tą, która odpowiada Twoim potrzebom.

Jaka forma ubezpieczenia jest najlepsza?

Ubezpieczenie turystyczne jest umową pomiędzy osobą nabywającą polisę, a ubezpieczycielem, który za odpowiednią opłatą zobowiązuje się do tzw. „przeniesienia ryzyka”. Oznacza to, że jeżeli w czasie podróży zachorujemy lub przydarzy nam się wypadek, firma ubezpieczeniowa sama pokryje zaistniałe koszty (m. in. wizyta u lekarza, specjalistyczne zabiegi lub hospitalizacja).
 
Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia, za wizytę u lekarza w Europie możemy zapłacić ok. 30-80 euro, a za tygodniową hospitalizację nawet 1000-2000 euro. Opłacając składkę ubezpieczeniową, zyskujemy prawo do opieki medycznej, która w razie potrzeby zostanie opłacona przez ubezpieczyciela (do wysokości określonych w umowie sum).

Jeżeli potrzebujemy ochrony ubezpieczeniowej za granicą, do wyboru mamy bezpłatną kartę EKUZ i polisę komercyjną. Podczas gdy uprawnienia zapewniane przez tą pierwszą zawsze pozostają jednakowe (w praktyce zależą jednak od warunków panujących w danym kraju, ponieważ jakość i dostępność opieki medycznej w Europie jest zróżnicowana), elementy polisy turystycznej są uzależnione od naszych indywidualnych preferencji (wyboru jednego z wielu dostępnych pakietów i gotowości do opłacania określonej składki).
 

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest bezpłatnym rodzajem ubezpieczenia turystycznego, które możemy zyskać w ciągu kilku dni, składając wniosek w oddziale NFZ (lub online). Karta EKUZ, która obowiązuje wyłącznie na terenie państw Europejskich, upoważnia swoich posiadaczy do korzystania z publicznej opieki medycznej w przypadku nagłych chorób i wypadków. Nie pozwala ona jednak na pokrycie kosztów leczenia, lecz uprawnia do zwrotu wydanych na nie środków.


 

Kiedy EKUZ nie wystarczy?

Karta EKUZ jest przydatna, o ile pamiętamy o jej ograniczeniach. Jako darmowa forma ubezpieczenia, zapewnia ona podstawową ochronę, która nie zawsze musi być wystarczająca. Poniżej wymienione zostały sytuacje, w których możliwości zapewniane przez kartę EKUZ okazują się niewystarczające.
 
1. Kraje pozaeuropejskie
Karta EKUZ uprawnia do bezpłatnej pomocy medycznej jedynie na terenie państw Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu.
 
2. Usługi nierefundowane i leczenie prywatne
Karta EKUZ uprawnia do korzystania z tych samych praw i możliwości, które przysługują obywatelom danego kraju w ramach publicznej opieki medycznej. W większości krajów europejskich pacjenci współfinansują koszty leczenia z własnych środków, opłacając wydatki związane z niektórymi usługami. Wszyscy korzystający z karty EKUZ turyści muszą liczyć się z tym samym.
 
3. Transport medyczny do kraju
Karta EKUZ nie daje możliwości skorzystania z transportu medycznego. To ograniczenie dotyczy zarówno przewiezienia pacjenta specjalistyczną karetką, śmigłowcem lub samolotem, jak i sprowadzenia zwłok z zagranicy. Chociaż placówki konsularne mogą pomóc w organizacji transportu, wszystkie związane z nim koszty należy opłacić samodzielnie.
 
4. Usługi dodatkowe
Ubezpieczyciele wzbogacają swoje polisy o dodatkowe usługi, które zwiększają nasze bezpieczeństwo i komfort wyjazdu. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa i Assistance (zapewniającego wsparcie informacyjne, logistyczne i prawne) to dziś standard, nawet jeżeli decydujemy się na tańsze oferty. Za odpowiednią dopłatą możemy zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia lub straty bagażu, sprzętu sportowego oraz incydentów związanych ze sportami wysokiego ryzyka. Karta EKUZ nie uprawnia do skorzystania z powyższych możliwości.
 

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Ponieważ karta EKUZ upoważnia do bezpłatnego leczenia jedynie w określonych sytuacjach (tzw. „niezbędne świadczenia medyczne”), a wielu państwach dostęp do publicznej opieki medycznej jest utrudniony (m. in. w mniejszych miejscowościach i kurortach), nie stoi ona na najwyższym poziomie lub leczenie wymaga partycypacji w kosztach (wiele leków i usług medycznych nie jest refundowanych), większość turystów decyduje się na zakup polisy. Karta EKUZ nie zastępuje bowiem ubezpieczenia, lecz jedynie obniża jego koszty.


 
Jakie są zalety EKUZ?

 • Jest bezpłatna – można ją uzyskać w oddziale NFZ.
 • Zapewnia podstawową ochronę przed chorobami i wypadkami.
 • Uzyskanie jej jest szybkie – zajmuje maksymalnie kilka dni.
 • Nie przewiduje górnych limitów leczenia.

 
Jakie są wady EKUZ?

 • Obowiązuje wyłącznie w państwach europejskich.
 • Pokrywa tylko koszty publicznej opieki medycznej.
 • Dotyczy jedynie nagłych chorób i wypadków.
 • Nie obejmuje kosztów ratownictwa medycznego, transportu medycznego, ani wielu dodatkowych usług ubezpieczeniowych.
 • Pozwala ubiegać się o zwrot kosztów leczenia dopiero po powrocie do kraju.

 

Jak wybrać optymalną polisę?

Największą zaletą ubezpieczenia turystycznego jest możliwość swobodnego wyboru zakresu ochrony. Zanim zdecydujemy się na zakup polisy, powinniśmy ustalić, przed czym ma nas zabezpieczać i ile środków planujemy na nią przeznaczyć. Najlepsze polisa turystyczna to polisa najściślej dopasowana do naszych potrzeb.
 
Jakość opieki medycznej i związane z nią koszty są w skali świata zróżnicowane. Leczenie w USA lub w Chinach kosztuje znacznie więcej, niż np. w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym istotne jest, aby przy wyborze polisy dokładnie przyjrzeć się sumom gwarantowanym, czyli limitom finansowania wydatków medycznych, które akceptują ubezpieczyciele. Podczas gdy optymalna suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów leczenia na Ukrainie wynosi ok. 60 000 PLN, w USA sięga ona ok. 200 000 PLN.
 
Przykładowe oferty polisy:

 • 2-tyg. wyjazd do Gruzji dla 2 os. w ofercie ERV: 91, 00 PLN (lecz. 85 953, NNW 20 000, bagaż 800).
 • 2-tyg. wyjazd do USA dla 2 os. w ofercie Aviva: 179, 00 PLN (lecz. 200 000, NNW 50 000, OC 200 000, rat. 40 000, bagaż 2 000).
 • 2-tyg. wyjazd do Egiptu dla 2 os. w ofercie AXA: 203, 56 PLN (lecz. 600 000, NNW 50 000, OC 150 000, rat. 600 000, bagaż 1 500, OC sport. 150 000).

 
Zagraniczne wyjazdy mogą mieć rozmaity charakter: czasami planujemy spokojny wypoczynek w hotelu, kiedy indziej zamierzamy surfować lub chodzić po górach. W pierwszym przypadku wystarczy nam podstawowa ochrona (obejmująca koszty leczenia, OC w życiu prywatnym i NNW). W drugim powinniśmy dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia kosztów ratownictwa, sportów wysokiego ryzyka, bagażu i sprzętu sportowego.
 
O czym pamiętać, wybierajac polisę turystyczną?

 • Dokładnie zaplanuj swój wyjazd i oszacuj potencjalne zagrożenia,
 • Skorzystaj z porównywarki online, która wyświetli Ci listę polis w zróżnicowanych cenach,
 • Zastanów się, jaka ochrona ubezpieczeniowa jest Ci potrzebna,
 • Dostosuj sumy gwarantowane do cen opieki medycznej w danym kraju,
 • Wybierz polisę, która zapewni Ci dostosowaną do Twoich potrzeb ochronę.
Co warto wiedzieć?

1.  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest oferowana bezpłatnie, jednakże nie gwarantuje pełnej ochrony podczas wyjazdu za granicę. 

2. Polisa turystyczna pokrywa wszystkie koszty leczenia, również te nierefundowane przez EKUZ.

3. Ubezpieczenie na czas podróży można wybrać samodzielnie, dopasowując jego zakres do kierunku wyjazdu, charakteru podróży i własnych preferencji.

4. Taką polisę można mieć już od 2,5 zł dziennie. 

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
4
0
1
1
9
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy