Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 1900 - 22 417 11 40

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.

Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Uważaj na nieważny paszport! Co z wycieczką z biura podróży?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wyjazd urlopowy zawsze jest dla nas dużym przeżyciem. Czekamy na niego cały rok, oszczędzając pieniądze na wycieczkę już kilka miesięcy wcześniej.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Samo kupno wycieczki z biura podróży może być tak ekscytujące, że zapominamy o tak ważnej rzeczy, jaką jest sprawdzenie daty ważności naszych dokumentów. Jedno jest pewne – w wycieczce z oferty biura podróży lub organizowanej samodzielnie, niezbędne są aktualne dokumenty. Jeśli planujemy wyjazd na teren Unii Europejskiej, wystarczy sam dowód osobisty, jednak w przypadku wycieczki poza teren UE, musimy posiadać ważny paszport.


Czy biuro podróży jest odpowiedzialne za nasze dokumenty?

Z regulaminu każdego touroperatora jasno wynika, że to klient jest zobowiązany do posiadania ważnych dokumentów pozwalających na stwierdzenie tożsamości i przekroczenie granicy (lądowej czy powietrznej). Organizatorzy wycieczki zatem nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za nieważny paszport lub dowód osobisty swojego klienta.

Uczestnik zobowiązany jest do posiadania dokumentów podróżnych (paszport), wiz turystycznych (o ile takich dokumentów nie zapewnia Biuro) oraz do przestrzegania przepisów celnych i dewizowych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej, krajach tranzytowych i docelowych. - możemy przeczytać w Warunkach Uczestnictwa w Rainbow Tours S.A..
 

"Mam nieważny paszport. Wyrobienie nowego dokumentu ile może potrwać?"

Wśród turystów pojawia się wiele pytań o przedłużenie ważności już nieważnego paszportu. Możliwość jest jedna – wyrobienie zupełnie nowego dokumentu. Musimy pamiętać, że regulaminowo wyrobienie paszportu trwa do 30 dni od dnia złożenia wniosku w Urzędzie Wojewódzkim. W praktyce możemy liczyć na szybsze odebranie naszego dokumentu.

U kierownika urzędu musimy uargumentować swoją prośbę o szybsze wyrobienie paszportu. Jest to możliwe, jednak czas wykonania nowego dokumentu zależny jest także od liczby oczekujących wniosków. Brak paszportu przed wylotem unieważnia bilet oraz cały wyjazd. Pamiętajmy, że bez paszportu nie wydostaniemy się poza UE.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Nieważny paszport i dowód osobisty – co teraz?

Tutaj sprawa się komplikuje, ponieważ bez dowodu osobistego nie możemy wyrobić paszportu. Jeśli został nam np. tydzień do wylotu, a nie posiadamy żadnego ważnego dokumentu, musimy koniecznie udać się z prośbą do urzędu. W urzędzie złożymy wniosek o wydanie dowodu osobistego wraz z prośbą o potwierdzenie złożenia wniosku o ten dokument.

Dzięki takiemu zaświadczeniu możemy zwrócić się do Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o wydanie paszportu na podstawie tego zaświadczenia. Decyzja ponownie zależy od kierownika urzędu.
 

    Sprawdź ceny ubezpieczeń od kosztów rezygnacji!


Skradziony paszport i dowód osobisty

Zdarzają się takie sytuacje, w których nasz paszport i dowód osobisty zostaną skradzione jeszcze przez wyjazdem na upragnione wczasy. Z tego powodu warto wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Taka usługa zapewni nam wypłatę rekompensaty w ramach sumy ubezpieczenia. Pamiętajmy, że aby dostać świadczenie od ubezpieczyciela, musimy zgłosić kradzież na policję i otrzymać odpowiedni protokół.

Istnieją jednak terminy wykupu ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, których należy przestrzegać. Najczęściej mamy 7 dni na zakup polisy od momentu zawarcia umowy z touroperatorem. Możliwe również, że wykupimy wycieczkę, której termin rozpoczęcia nastąpi w terminie krótszym niż 30 dni. W takiej sytuacji możemy znaleźć towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym możemy wykupić ubezpieczenie w ciągu 3 dni od daty zawarcia umowy z biurem podróży.


 

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
481188
5
3
7
2
5
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy