Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wyobraź sobie, że tuż przed wyjazdem, który zaplanowałeś dawno temu okazuje się, że jednak nie będziesz mógł wziąć w nim udziału. Nie wszystko da się przecież przewidzieć. Czy możesz w jakiś sposób zapobiec przykrym skutkom finansowym tej sytuacji?

Ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej powinny zainteresować się wszystkie osoby, które w najbliższym czasie planują podróż. Jest to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę przed ponoszeniem strat finansowych na wypadek określonych wydarzeń, które mogą przydarzyć się przed wyjazdem i w jego trakcie.

W przypadku ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, warto również wiedzieć co oznacza samo pojęcie „imprezy turystycznej”. Ogólne Warunki Ubezpieczenia zwykle określają imprezę turystyczną jako co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jeden program i objęte wspólną ceną. Musi ona trwać co najmniej 24 godziny albo przewidywać zmianę miejsca pobytu.

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć różne rodzaje ubezpieczeń od kosztów rezygnacji. Zapewniają one ochronę w razie:
 • Całkowitej rezygnacji z podróży - z biletów lotniczych, rezerwacji noclegów i innych opłaconych z góry usług turystycznych.
 • Rezygnacji z imprezy turystycznej.
 • Rezygnacji z imprezy turystycznej w czasie jej trwania.
 • Anulowania biletów na przejazd lub przelot.
 • Rezygnacji z noclegów.
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nie obejmuje przypadków, w których organizator odwoła wycieczkę lub przewoźnik lot.


Co zapewnia ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?


W przypadku rezygnacji z imprezy turystycznej, towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle zapewniają wypłatę świadczenia w wysokości 100% lub 80% ceny odwołanej imprezy, noclegów czy biletów. Kwota ta nie może oczywiście przekroczyć sumy gwarancyjnej przewidzianej w OWU.

Dodatkowo, ubezpieczonym, którzy zdecydują się na wcześniejszy powrót z imprezy turystycznej ubezpieczenie może zapewniać pokrycie kosztów biletów powrotnych i zwrot środków za niewykorzystane dni pobytu w trakcie udziału w imprezie turystycznej. Po szczegóły warto jednak sięgnąć do OWU. Oferty poszczególnych towarzystw mogą się w tym zakresie różnić.


Kiedy kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej?


Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej warto rozważyć w szczególności, gdy planujesz zakup wycieczki first minute. Wycieczki kupowane z dużym wyprzedzeniem zwykle są tańsze, ale równocześnie bardziej ryzykowne.

Terminy na zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej określają ubezpieczyciele. Ponownie - warto sięgnąć do OWU. Zwykle terminy te wynoszą 3-7 dni, liczonych od zawarcia umowy z organizatorem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, warto się upewnić.

W niektórych OWU znajdziemy pewnego rodzaju ograniczenia. Zdarza się, że ubezpieczyciele ograniczają czas na zakup ubezpieczenia, jeśli kupimy wycieczkę w terminie krótszym niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy turystycznej. Najbezpieczniej będzie więc po prostu zakupić ubezpieczenie tuż po zawarciu umowy z organizatorem podróży.


Kiedy można skorzystać z polisy i ile kosztuje ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej?


Z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej można skorzystać w szczególności, gdy wystąpią zdarzenia takie jak:
 • Nagła choroba ubezpieczonego lub osoby bliskiej, a także nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego niemożliwy jest powrót do zdrowia przed datą rozpoczęcia imprezy;
 • Zgon ubezpieczonego lub osoby bliskiej;
 • Komplikacje dotyczące ciąży;
 • Wyznaczenie przez przyszłego pracodawcę daty rozpoczęcia pracy na dzień rozpoczęcia lub trwania podróży;
 • Zdarzenie losowe w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, wymagającego jego obecności na miejscu;
 • Utrata pracy przez ubezpieczonego lub współuczestnika podróży;
 • Kradzież dokumentów niezbędnych w podróży.
W zależności od oferty poszczególnych towarzystw zakres zdarzeń, objętych ubezpieczeniem może być szerszy. W OWU niektórych towarzystw pojawiają się nawet zdarzenia takie jak wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego, przypadająca w trakcie wyjazdu.

Oczywiście - czym szerszy zakres i wariant wybranego ubezpieczenia, tym ubezpieczenie będzie droższe. Wysokość składki zależy też m.in. od sumy ubezpieczenia i liczby ubezpieczonych. Ciężko wskazać konkretną kwotę - na ostateczny koszt wpływa wiele czynników. Obiektywnie jednak, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej nie jest drogie. Zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku procent poniesionych kosztów.


Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji - na co uważać?


Zanim zdecydujesz się kupić jakąkolwiek polisę - zapoznaj się z OWU. Uchroni Cię to przed niemiłym rozczarowaniem. Większość towarzystw odmówi wypłaty świadczenia, gdy:
 • Ubezpieczony ukrył, że istnieją przeciwwskazania lekarskie do odbycia wyjazdu;
 • Ubezpieczony ukrył swoje zaburzenia umysłowe lub emocjonalne;
 • Doszło do pogorszenia stanu zdrowia ubezpieczonego, w przypadku chorób istniejących jeszcze przed zawarciem umowy;
 • U ubezpieczonego przed zawarciem umowy zdiagnozowano chorobę śmiertelną;
 • Pracodawca ubezpieczonego zmienił lub odwołał jego urlop.
W zależności od konkretnej oferty, wyłączeń może być więcej. Warto więc zachować czujność i dokładnie czytać OWU.


Wady i zalety ubezpieczenia od od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej


Wykupienie ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy turystycznej daje ubezpieczonemu poczucie, że w razie konieczności rezygnacji z udziału w imprezie, może liczyć na zwrot kosztów. To podstawowa zaleta, ponieważ, gdy zrezygnujesz z wycieczki w biurze podróży bez wykupionej polisy, możesz stracić nawet 90% poniesionych kosztów.

Dodatkowo, obecnie towarzystwa ubezpieczeń oferują naprawdę szeroki zakres ubezpieczenia. Po zapoznaniu się z OWU na pewno znajdziesz ofertę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym. Cena zwykle zachęca do zakupu, szczególnie gdy porównamy koszty ubezpieczenia z kosztami samej imprezy turystycznej.

Wadą ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy turystycznej może być konieczność wykupienia ubezpieczenia w odpowiednim momencie. Jak już wiesz - najlepiej zrobić to po prostu jak najszybciej. Pułapką mogą być także wyłączenia odpowiedzialności, określone w OWU, więc zanim wykupisz polisę - przeczytaj je dokładnie.


Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej - idealne rozwiązanie dla przezornych


Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić wycieczkę z dużym wyprzedzeniem, nie ryzykując równocześnie utraty pieniędzy. Wykupienie polisy znacznie ogranicza ryzyko strat. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji zapewni Ci spokojny sen, nawet jeśli tuż przed wyjazdem okaże się, że musisz zostać w kraju. 
Co warto wiedzieć?
1. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji zapewnia ochronę przed ponoszeniem strat finansowych na wypadek określonych wydarzeń, które mogą przydarzyć się przed wyjazdem i w jego trakcie.

2. Zakup ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej warto rozważyć w szczególności, gdy planujesz zakup wycieczki first minute

3. Można ubezpieczyć zarówno cały wyjazd, jak tylko same bilety czy noclegi.

4. Sytuacje, w których można skorzystać z ubezpieczenia rezygnacji kosztów z podróży są szczegółowo omówione w OWU każdego ubezpieczyciela. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
695595
7
5
1
6
6
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy