Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wyspy Kanaryjskie - co warto zobaczyć?

Dzięki tanim liniom lotniczych, bardzo łatwo można samodzielnie zorganizować wyjazd na Wyspy Kanaryjskie. Podpowiadamy, co warto na nich zobaczyć.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wyspy Kanaryjskie cieszą się dużą popularnością ze względu na swój przyjazny, podzwrotnikowy klimat, urozmaiconą rzeźbę terenu, bogactwo przyrody i środowiska naturalnego, a także różnorodność atrakcji oferowanych przez poszczególne wyspy. Chętnie odwiedzają je amatorzy intensywnego zwiedzania, miłośnicy sportów wodnych, jazdy na rowerze czy pieszych wędrówek, a także turyści, dla których priorytetem jest błogie leżakowanie wśród pięknej scenerii. Na wyspy licznie przyjeżdżają rodziny z dziećmi, pary, samotni podróżnicy, grupy znajomych, a także cyfrowi nomadzi, czyli osoby, które łączą pracę zdalną z podróżowaniem. Co więcej, przyjeżdżają na nie o każdej porze roku – słoneczna pogoda i przyjazne temperatury panują tu przez okrągły rok.

Wyspy Kanaryjskie są hiszpańskim archipelagiem siedmiu dużych i kilkunastu mniejszych, górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, spośród których każda jest na swój sposób wyjątkowa. Najważniejsze i zarazem największe z nich to: Teneryfa (pow. 2034 km2), Fuerteventura (1659 km2), Gran Canaria (1560 km2), Lanzarote (846 km2), La Palma (708 km2), La Gomera (370 km2) oraz El Hierro (269 km2). Razem z pozostałymi zajmują one łącznie 7747 km2 powierzchni. Jakie atrakcje można spotkać na tej stosunkowo niewielkiej przestrzeni? Na której z wysp warto spędzić urlop? Co można robić na miejscu?

Wyspy Kanaryjskie – atrakcje turystyczne i charakterystyka wysp


Każda wyspa wchodząca w skład Wysp Kanaryjskich, ze względu na unikalny i szeroki zestaw atrakcji, zasługuje na osobny artykuł. Ograniczymy się zatem do przedstawienia ogólnej charakterystyki poszczególnych wysp, a także wskazania ich absolutnie najważniejszych atrakcji i miejsc wartych zobaczenia.

Teneryfa, największa z wysp, może pochwalić się ponad 300 dniami słonecznymi w roku. Słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów, na które składa się najczęściej mieszanka urwistych zboczy górskich, wspaniałych dolin, ogrodów kwiatowych i zadbanych parków. W samym centrum wyspy usytuowane są jej największe atrakcje – wulkan Teide oraz otaczający go park narodowy de Las Canada del Teide. Trzeba tu również zobaczyć tętniącą życiem stolicę – Santa Cruz, w której na każdym kroku można spotkać sklepy, bary czy restauracje. Poza tym, na uwagę zasługują góry Anaga i Teno oraz malownicze miasteczka La Orotava i Icod de los Vinos.

Fuerteventura, druga pod względem wielkości powierzchni wyspa archipelagu, oferuje przede wszystkim liczne szerokie plaże ze złocistym piaskiem. Najbardziej znaną jest Playa de Sotavento, która słynnie z bardzo częstych, stwarzających idealne warunki do windsurfingu, wiatrów. Zarówno ona, jak i pozostałe plaże (jest ich ponad 150) idealnie nadają się do plażowania i spacerów.

Pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą położona jest Gran Canaria, trzecia co do wielkości wyspa archipelagu. Przez okrągły rok oferuje szeroki zestaw atrakcji, pozwalających na bardzo urozmaicony wypoczynek. Przyciąga nie tylko złocistymi plażami i wydmami, ale również górami ze szlakami do pieszych wędrówek, malowniczymi wioskami oraz cennymi zabytkami historycznymi. Będąc na urlopie z dziećmi warto odwiedzić Palmitos Park, gdzie można podziwiać wytresowane delfiny, mówiące papugi, orły czy jastrzębie.

Lanzarote jest najbardziej turystyczna spośród wszystkich wysp wchodzących w skład Wysp Kanaryjskich. Poza dogodnymi warunkami do plażowania (najdogodniejsze można znaleźć w rejonie: Monumento Natural de los Ajaches), słynie między innymi z produkcji najlepszego w okolicy wina, a także obecności kilkuset wulkanicznych stożków, które wraz z otaczającym je obszarem, zdominowanym przez zastygłą lawę, tworzą nieziemską scenerię.

La Palma to przede wszystkim wspaniały szczyt Roque de los Muchasos (2500 m n.p.m.) z obserwatorium astronomicznym, a także dwie charakterystyczne, popularne plaże: Playa Nogales oraz Los Cancajos. Ta druga słynie z czarnego piasku oraz świetnych warunków do nurkowania. Playa Noga znajduje się w otoczeniu wysokich klifów i jest wybierana przez miłośników plażowania.

La Gomera oraz El Hierro są rzadziej wybieranym kierunkiem wakacji, przy czym odpowiada za to głównie fakt, że mają mniej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. W obydwu nie brakuje atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. El Hierro słynie z malowniczej zatoki El Golfo położonej na pokrytym jałowcami płaskowyżu El Sabinar, wspaniałej roślinności, a także skalistego wybrzeża z urwistymi klifami. W La Gomera z kolei, zachwycają gęste lasy wawrzynowe oraz głębokie wąwozy; jest tu również słynny dom, w którym w roku 1492 zatrzymał się Krzysztof Kolumb. 

Wyspy Kanaryjskie na własną rękę, czy może z biurem podróży?


Urlop na Wyspach Kanaryjskich to atrakcyjna opcja, niezależnie czy jest organizowany samodzielnie, czy też przez biuro podróży. W tym drugim przypadku, ceny za tygodniowy pobyt rozpoczynają się już od około 2000 zł za osobę – mowa tu o terminie październikowym i zakwaterowaniu w trzygwiazdkowym hotelu z wyżywieniem all inclusive. W praktyce, za około 2500 zł można w dobrym standardzie spędzić 7 dni na dowolnej, popularnej wyspie archipelagu – Teneryfie, Gran Canarii, La Palmie czy Fuerteventurze. W szczycie sezonu, czyli mniej więcej od czerwca  do połowy sierpnia, ceny są około 20-30 procent wyższe.

Wyspy Kanaryjskie na własną rękę są opcją tańszą i korzystniejszą niż urlop z biurem, ale dopiero przy dłuższym, minimum 10 a nawet 14-dniowym pobycie. W przypadku Teneryfy czy Gran Canarii, najtańsze bezpośrednie loty w dwie strony kosztują około 600-700 zł, natomiast najtańsze pokoje położone tuż przy plaży od około 100 zł za dobę. Jeśli doliczyć do tego koszty wyżywienia oraz transferów z i na lotnisko, kwota będzie bardzo zbliżona do ceny urlopu organizowanego przez biuro. Dlatego na samodzielny wyjazd powinni zdecydować się przede wszystkim ci, którzy nie chcą przebywać w popularnych kurortach, albo planują aktywnie podróżować po wybranej wyspie lub kilku wyspach archipelagu.

Czy warto jechać na Wyspy Kanaryjskie z dzieckiem?


Rodziny z dziećmi stanowią jedną z najliczniejszych grup turystów odwiedzających Wyspy Kanaryjskie. To szczególnie nie dziwi, skoro można na nich znaleźć tak wiele różnorodnych atrakcji. Oferują przy tym również rozrywki lubiane przez najmłodszych, takie jak zjeżdżalnie wodne, aquaparki czy ogrody zoobotaniczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na wyspach panuje spokój, ich miasteczka są niewielkie i w zasadzie nigdzie nie ma tłumów. Można tu komfortowo wypocząć, obcować  z egzotyczną przyrodą i podziwiać unikalne krajobrazy.

Planując urlop na Wyspach Kanaryjskich z dziećmi warto wziąć pod uwagę ich wiek i zainteresowania, a także priorytety rodziny. O ile na zabawy na plaży czy w hotelowym basenie można liczyć na wszystkich wyspach, o tyle na udane piesze lub rowerowe wycieczki, czy też aktywne zwiedzanie zabytków pozwalają tylko niektóre z nich. Dla starszych dzieci, pobyt na wyspach będzie okazją do poznania licznych ciekawostek związanych z wulkanami, zagrożonymi gatunkami zwierząt czy egzotyczną roślinnością.

Niezależnie na którą wyspę padnie ostatecznie wybór, warto wybrać nocleg położony blisko sklepu i apteki. Jeśli podróżujący nie planują wypożyczać samochodu, powinni skupić się na hotelach w większych miastach lub kurortach, z których jest blisko do najistotniejszych dla turystów punktów, np. placówek medycznych.

Wyspy Kanaryjskie – bezpieczeństwo i zalecenia dla turystów


Wyspy Kanaryjskie są uważane za bezpieczny kierunek podróży. Niemniej jednak, jak w każdym innym odwiedzanym miejscu, należy tu zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać o niepozostawianiu bez opieki cennych przedmiotów, nawet w zamkniętych samochodach. Lepiej jest również unikać opuszczonych miejsc, zwłaszcza nocą, a także dzielnic, które wydają się niepewne.

Przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie generalnie nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych szczepień, ale w przypadku dłuższego, kilkutygodniowego czy kilkumiesięcznego pobytu warto skonsultować tę kwestię z lekarzem medycyny tropikalnej. Na pewno warto za to zabrać ze sobą standardowe środki farmaceutyczne, pomocne w leczeniu problemów mogących wystąpić podczas podróży. Oczywiście trzeba też pamiętać o rozważnym korzystaniu z kąpieli słonecznych oraz piciu dużych ilości wody.

Bezpieczny urlop – Wyspy Kanaryjskie z ubezpieczeniem turystycznym


Wyspy kanaryjskie są terytorium należącym do Hiszpanii (kraju członkowskiego Unii Europejskiej), a co za tym idzie, można tam korzystać z darmowej ochrony ubezpieczeniowej oferowanej przez EKUZ. W praktyce jednak, ze względu na mocno ograniczoną funkcjonalność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wyjazd na Wyspy Kanaryjskie na własną rękę trzeba zabezpieczyć dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym. Polisa podróżna to jedyny sposób, by nie płacić za ewentualne leczenie w państwowych lub prywatnych placówkach zdrowotnych, transport medyczny do kraju, czy też akcję poszukiwawczą i ratunkową.

Ubezpieczenie na Wyspy Kanaryjskie powinno zapewniać pokrycie kosztów leczenia oraz ratownictwa do kwoty co najmniej 30 000 euro, a także polisę OC z limitem odpowiedzialności ubezpieczyciela na poziomie minimum 40 000, a najlepiej 50 000 euro.

Dobrze, jeśli ubezpieczenie zawiera dodatkowo ochronę bagażu oraz polisę NNW, która zapewni wypłatę odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ważniejsze jest jednak to, by oferowało ono bogaty pakiet usług assistance, dzięki którym można zagwarantować sobie wsparcie ubezpieczyciela w nieprzewidzianych sytuacjach.  

Za najtańsze tygodniowe ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Kanaryjskie trzeba zapłacić 34 zł; dokładając kolejne 16 zł można już zyskać w pełni satysfakcjonujący zakres ochrony. Poniżej przedstawiamy porównanie parametrów polisy z najtańszą składką oraz polisy, która naprawdę dobrze zabezpieczy wypoczynek na Wyspach Kanaryjskich.

Porównanie ofert ubezpieczenia turystycznego na Wyspy Kanaryjskie

Zakres ochrony

Generali

Generali

Koszty leczenia i assistance

200 000 zł

500 000 zł

Poszukiwanie i ratownictwo

200 000 zł

500 000 zł

Polisa NNW

30 000 zł

50 000 zł

Odszkodowanie za uraz ciała

30 000 zł

50 000 zł

Odszkodowanie za śmierć ubezpieczonego

30 000 zł

50 000 zł

Bagaż, sprzęt elektroniczny i sportowy

brak

1000 zł

Ubezpieczenie OC

50 000 zł

200 000 zł

Cena za 7 dni ochrony

34 zł

50 zł


Źródło: rankomat.pl

Przedstawione polisy podróżne to oczywiście tylko przykłady dostępnych na rynku ofert. By wybrać optymalnie dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań ubezpieczenie, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Wystarczy podać termin i cel urlopu na Wyspach Kanaryjskich, a na stronie wyświetlą się aktualne ceny oraz parametry oferowanych ubezpieczeń turystycznych.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Na Wyspy Kanaryjskie z biurem podróży można jechać od 2000 zł poza sezonem.
  2. Samodzielnie najbardziej opłaca się zorganizować co najmniej 10-dniowy pobyt na Wyspach Kanaryjskich. 
  3. Na Wyspach Kanaryjskich działa EKUZ.
  4. Ubezpieczenie turystyczne na Wyspy Kanaryjskie można kupić od 3 zł dziennie.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
4
4
2
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia