Badanie cholesterolu - jaka cena i jak długo czeka się do lekarza?

Regularne badania to podstawa do zachowania dobrego zdrowia. Jednym z takich badań jest poziom cholesterolu. Nie warto czekać na ostatnia chwilę, zwłaszcza że czekają nas długie kolejki na wizytę u lekarza i badania.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Większość z nas może narzekać na nadmiar obowiązków, zarówno w pracy, jak i w domu. Z tego powodu najczęściej odkładamy decyzję o badaniach na później. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ możemy sprawić, ze badanie zostanie wykonane szybko i bezproblemowo, a na dodatek – nieodpłatnie! Pamiętajmy również o tym, że samo badanie cholesterolu może okazać się wierzchołkiem góry lodowej i będziemy musieli wykonać kilka dodatkowych badań oraz wizyt u różnych specjalistów. Pomóc nam może prywatne ubezpieczenie zdrowotne.


Cholesterol – czym właściwie jest?


Cholesterolem nazywamy związek chemiczny, który występuje w naszej krwi. Dzielimy go na dobry (HDL) oraz zły (LDL), którego wysoki poziom zagraża naszemu życiu. Poziom cholesterolu ma wpływ na wiele ważnych czynników w sprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu – jest odpowiedzialny za syntezę witaminy D3 oraz hormonów takich jak estrogen, progesteron, testosteron czy kortyzol, wspiera również prawidłową pracę w mózgu.
Na poziom cholesterolu wpływ ma kilka czynników, przede wszystkim:
  • źle zbilansowana dieta,
  • brak aktywności fizycznej,
  • choroby wątroby,
  • nadużywanie alkoholu,
  • cholestaza,
  • łuszczyca,
  • zespół nerczycowy,
  • niedoczynność tarczycy.
Nadmiar złego cholesterolu może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in. zawału serca czy udaru mózgu, a nawet do śmierci. 


Na czym polega badanie cholesterolu? Jak się mierzy?


By zmierzyć poziom cholesterolu – wystarczy wykonać podstawowe badanie krwi. Na badanie powinniśmy stawić się na czczo, będąc około 12 godzin bez posiłku, by nie zaburzyć treści wyników.

Podwyższony cholesterol wymaga natomiast rozszerzenia badań oraz wykonania lipidogram, który również jest badaniem krwi, jednak już bardziej specjalistycznym w zakresie poziomu cholesterolu.

Badanie cholesterolu – ile trwa?


Samo wykonanie badania trwa chwilę – tyle co pobieranie krwi. Inna sprawa to kolejki pod punktem pobrań, jakie możemy spotkać w publicznej przychodni, ponieważ zwykle są one długie i zaczynają się tworzyć już od chwili otwarcia przychodni. W kolejce możemy czekać nawet kilka godzin. 


Jak długo trzeba czekać na badanie cholesterolu?


Na wizytę u lekarza możemy czekać od kilku dni do kilku tygodni – jest to uzależnione od placówki, w której wykonujemy badania. Niestety – kolejki do lekarza w ramach NFZ wymagają uzbrojenia się w cierpliwość. Ważne jest również to, że do lekarza musimy się umówić dwa razy – pierwszy raz po skierowanie na badania, a drugi – by lekarz mógł zinterpretować nasze wyniki i ewentualnie skierować nas dalej do specjalisty lub na kolejne badania. Dla tych osób, które dużo pracują lub opiekują się małymi dziećmi – brak możliwości szybkiego wykonania badań może być bardzo problematyczny. 


Jak długo trzeba czekać na wyniki badania cholesterolu?


Czas oczekiwania na wyniki jest zależny od przychodni, w której wykonujemy badania. Coraz częściej można spotkać się z praktyką, gdzie przychodnia działająca na zasadach NFZ – zleca usługi pobierania materiału do badań firmie zewnętrznej. Zatem nasze badanie może nie tylko okazać się płatne, jak i może okazać się, że poczekamy na wyniki dłużej.

Zazwyczaj wyniki możemy odebrać tego samego dnia – lub musimy poczekać do kilku dni roboczych.


Jaki jest koszt badania cholesterolu?


Samo badanie cholesterolu nie należy do drogich – będzie kosztowało kilkanaście złotych. Jednak w sytuacji, gdy musimy rozszerzyć badania – wykonać dodatkowo lipidogram, badanie hormonu tarczycy czy inne badania – koszty znacząco rosną.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  Badanie cholesterolu w pakiecie polisy zdrowotnej


Posiadając prywatną polisę zdrowotną – takim badaniem w ogóle nie musimy się martwić. Po pierwsze – dowolne badanie możemy wykonać bez konieczności skierowania, a po drugie – terminy zarówno badań, jak i wizyt u specjalistów są bardzo szybkie.

Każda polisa zdrowotna ma w swoim zakresie usługę badania cholesterolu. Ważne jest jednak, by zwrócić uwagę na nasze pozostałe problemy zdrowotne – jeśli przykładowo chorujemy na tarczycę – warto, by polisa obejmowała swoim zakresem wizyty u endokrynologa.

Wszystkie z poniższych ubezpieczeń zapewnią nam zatem darmowe badanie poziomu cholesterolu. Poszczególne oferty różnią się jednak swoimi zakresami i warto je porównać.

Polisa zdrowotna z badaniem cholesterolu – wariant podstawowy

Polisa Liczba badań
Liczba lekarzy specjalistów
 
Składka miesięczna od

TU Zdrowie
 
190 16 32 zł

Signal Iduna
 
110 15 62 zł

InterRisk
 
89 18 65 zł

AXA
 
33 9 68 zł

Inter Polska
 
173 64 125 zł

Tabela 1. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl.

 
W wariancie rozszerzonym zwiększa się liczba lekarzy i dostępnych badań, ale i miesięczna składka to już wydatek ponad 100-200 zł miesięcznie. Najkorzystniej wygląda oferta TU Zdrowie, bo za dostęp do ponad 500 badań i lekarzy specjalistów zapłacimy 168 zł.  

Polisa zdrowotna z badaniem cholesterolu – wariant rozszerzony

Polisa Liczba badań
Liczba lekarzy specjalistów
 
Składka miesięczna od
InterRisk 135
65
 
125 zł
AXA 176
24
 
130 zł
TU Zdrowie 466
40
 
168 zł
Inter Polska 175
65
 
245 zł

Tabela 2. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl.

 
 

AXA – Ochrona z Plusem

W podstawie i w rozszerzeniu możemy zyskać możliwość darmowego wykonania badań, które również będą nam potrzebne przy wysokim cholesterolu. Zbadane mogą zostać: amylaza, białko całkowite, bilirubina całkowita, transaminazy, cholesterol całkowity, lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG).
Gdy nasz poziom cholesterolu jest niebezpiecznie wysoki lub już cierpimy z powodu powikłań (np. przeszliśmy lekki zawał serca) – możemy skorzystać z domowej opieki pielęgniarskiej.

Signal Iduna - Pełnia Zdrowia

W przypadku tej polisy możemy skorzystać z usług placówek Polmed. To również bardzo ważne, by sprawdzać – gdzie konkretna firma ubezpieczeniowa umożliwia nam wykonywanie swoich usług. Jeżeli placówka Polmedu znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania – warto zwrócić uwagę na to, która polisa zapewni nam do niej dostęp. W przypadku podstawowego wariantu ubezpieczenia Signal Iduna – Pełnia Zdrowia – wykonać możemy badanie biochemiczne: cholesterol HDL i cholesterol LDL.

Signal Iduna Pełnia Zdrowia - Direct

Ten wariant oferuje nam już badanie biochemiczne na cholesterol całkowity. Warianty różnią się również pod względem liczby badań oraz specjalistów – sprawdźmy zatem która opcja będzie lepiej dopasowana do naszych potrzeb.

Signal IdunaPełnia Zdrowia - Start

W tym przypadku wykonać możemy badanie biochemiczne: cholesterol całkowity, cholesterol HDL i cholesterol LDL. Jako ubezpieczony możemy również skorzystać z pomocy: internisty, wykonać ogólne badanie moczu, cholesterol całkowity, morfologia krwi (z pełnym różnicowaniem granulocytów), glukoza, odczyn opadania krwinek czerwonych (OB.), krew utajona w kale (FOBT), transaminaza alaninowa.

TU Zdrowie

Oferta zapewnia nam możliwość wykonania badania na cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL. Warto zaznaczyć, że przy tym pakiecie mamy krótki czas oczekiwania na wizytę – do 72 godzin – gwarancja wykonania po zgłoszeniu na infolinii.

InterRisk

Ta firma ubezpieczeniowa oferuje badanie cholesterolu we wszystkich wariantach. Wykonać zatem możemy badanie biochemiczne: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL i 33 inne badania w pakiecie. Zatem te osoby, które będą potrzebowały rozszerzonych badań – mogą znaleźć coś dla siebie.


Jak widać – warto porównywać oferty pod względem zakresu możliwości, jakie oferują. Cholesterol może zagrażać naszemu życiu, jednak jeśli zareagujemy w porę – możemy długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Wysoki cholesterol może prowadzić do różnych problemów, jak również rozwijać dotychczas posiadane schorzenia, warto więc, by ubezpieczenie, które wybierzemy – zapewniało nam szeroki dostęp do różnych badań oraz różnych specjalistów. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Polisa zdrowotna jest gwarancją pomocy finansowej w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Istotna jest cena takiego ubezpieczenia, dlatego, aby nie doszło przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Badanie na poziom cholesterolu powinniśmy wykonywać regularnie

2. Podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym również do śmierci

3. Prywatna polisa zdrowotna ułatwi nam szybkie i bezproblemowe badanie

4. Porównanie ofert pomoże znaleźć nam polisę dopasowaną do naszych różnych problemów zdrowotnych
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia