Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

OC na motocykl - ile kosztuje i jak kupić ubezpieczenie motocykla?

Każdy motocykl, podobnie jak inne pojazdy zarejestrowane w naszym kraju, musi posiadać ważną polisę OC. Sprawdź, jak wybrać tę właściwą oraz co zrobić, by nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Jazda na motocyklu to niewątpliwa przyjemność, nie tylko dla miłośników jednośladów. Wiąże się ona jednak również ze zwiększonym ryzykiem wypadku, dlatego wymaga odpowiedniego ubezpieczenia. OC jest polisą obowiązkową, dlatego każdy motocyklista musi zaopatrzyć w nią swój pojazd. Nie zawsze cena ubezpieczenia będzie jednak taka sama. Z naszego poradnika dowiesz się, od czego zależy wysokość składki oraz jak wybrać właściwą polisę.

Czy OC na motocykl jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych. Jak czytamy w art. 23. ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: 

„Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu”.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) to zdecydowanie najważniejszy, ale przy tym także  obowiązkowy elementem każdej komunikacyjnej ochrony. Polisa OC zagwarantuje wypłatę odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku z udziałem naszego auta, kiedy dojdzie do niego z naszej winy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przypadku nieszczęśliwego zdarzenia na drodze, to sprawca ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe na zdrowiu i mieniu uczestników wypadku. To z kolei najczęściej może wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które bez ważnej polisy trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

„Każdy właściciel motocykla powinien więc zadbać o to, by polisa OC ochraniała pojazd od dnia jego zakupu aż do dnia wyrejestrowania lub sprzedaży. Ubezpieczenie nie może w tym czasie zostać wstrzymane, chyba że dojdzie do jego zezłomowania bądź kradzieży. Choć najczęściej motocykle używane są do jazdy w okresie od wiosny do jesieni, muszą posiadać OC przez cały rok, także w okresie, w którym stoją nieużywane”
- zauważa nasz ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych.

Porównaj polisy OC/AC

Dla jakiego motocykla można wykupić ubezpieczenie na miesiąc?

 • Zarejestrowanego tylko czasowo
 • Zarejestrowanego za granicą i przewożonego do Polski bez ubezpieczenia OC i Zielonej Karty
 • Wystawionego na sprzedaż przez komis
 • Dla pojazdu historycznego
 • Dla pojazdu zabytkowego (czyli ma minimum 25 lat, jego model nie jest produkowany minimum od 15 lat, a konkretny egzemplarz zachował 75% oryginalnych części)

Ile kosztuje OC na motocykl?

To, jak dużo będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie OC motocykla, jest uzależnione od wielu czynników. Nie ma jednej, stałej ceny, a wysokość składek obliczana jest osobno dla każdego kierowcy. Na szczęście w sieci znaleźć można specjalne kalkulatory, które pomagające wyliczyć orientacyjną cenę ubezpieczenia. Kalkulatory OC wymagają jednak od użytkowników podania sporej ilości różnych danych - od tych związanych bezpośrednio z pojazdem, po dane osobowego właściciela. Nie wszystkie informacje są obowiązkowe, ale większość z nich jest istotnym czynnikiem przy wiarygodnej kalkulacji składki. 

Dane dotyczące motocykla zazwyczaj można znaleźć w podstawowych dokumentach pojazdu. Dlaczego jednak w cenach polisy OC pojawiają się różnice?

Motocykle są różne, tak jak różne jest ich przeznaczenie. Niektóre dostosowane są do tradycyjnej jazdy, inne do sportów wyczynowych, jeszcze inne są w stanie osiągać duże prędkości. Te pojazdy, które służą przede wszystkim do szybkiej jazdy, będą droższe w ubezpieczeniu, ponieważ prawdopodobnie użytkowanie ich będzie związane z większym ryzykiem wypadku na drodze. Podobnie, jeśli chodzi o motocykle sportowe - na przykład motocrossy mają większą szansę na wypadek na torze niż tradycyjne jednoślady na zwykłych drogach. Jakich informacji wymagają więc od nas porównywarki online, mające zapewnić zakup polisy w najbardziej korzystnej cenie?

Przede wszystkim ubezpieczyciele skupiają się na danych dotyczących samego pojazdu, takich jak choćby:

 • Marka i model
 • Przeznaczenie
 • Rok produkcji
 • Data pierwszej rejestracji
 • Stan techniczny
 • Pojemność silnika
 • Przebieg
 • Liczba właścicieli

Przy wyliczaniu składki OC, duże znaczenie mają również aktualne informacje, które bezpośrednio dotyczą właściciela pojazdu. To na ich podstawie określa się bowiem ryzyko wypadku. O jakich szczegółach mowa? Istotne mogą okazać się między innymi:

 • Wiek i płeć kierowcy
 • Jego miejsce zamieszkania (wraz z kodem pocztowym)
 • Data uzyskania prawa jazdy
 • Stan cywilny
 • Wykonywany zawód
 • Historia ubezpieczeniowa kierowcy
 • Doświadczenie w jeździe

Nie wiesz, gdzie kupić OC na motocykl? Sprawdź nasz ranking ubezpieczeń komunikacyjnych i wybierz polisę najlepszą dla siebie.

Dlaczego dane osobowe mają znaczenie przy ubezpieczeniu?

Czynnik Dlaczego to ważne?
Wiek kierowcy Za polisę więcej zapłacić będą musieli młodzi kierowcy, a także ci, którzy nie mają dużego doświadczenia za kierownicą. Za młodego uznaje się kierowcę który jest pełnoletni i nie ma więcej niż 24-28 lat, w zależności od ubezpieczyciela. Jak wynika bowiem ze statystyk, to właśnie młodzi kierowcy powodują większość wypadków na polskich drogach. podobnie wygląda to w przypadku kierowców, którzy są w najbardziej podeszłym wieku. 
Historia wypadków  Ilość kolizji spowodowanych przez danego kierowcę również ma znaczenie. Zazwyczaj znaczenie mają ostatnie 3 lata historii ubezpieczenia. Jeśli w ich trakcie kierowca nie spowodował żadnego wypadku, otrzyma zniżkę, jeśli jednak zdarzały mu się stłuczki, cena wzrośnie. Im mniej czasu minęło od wypadku, tym większą wysokość składki może ustalić ubezpieczyciel.
Doświadczenie za kierownicą Im bardziej doświadczony kierowca tym niższa składka. Ci, którzy motocyklem poruszają się krócej niż 4-5 lat będą musieli zapłacić za ubezpieczenie więcej niż motocykliści z dużym stażem.
Techniczne dane motocykla Przy wyliczaniu wysokości składki za OC znaczenie ma stan techniczny motocykla, który ubezpieczamy. Im większa pojemność silnika, tym składka będzie wyższa. Podobnie z wiekiem pojazdu - im wyższy, tym droższa polisa. Istotny jest także przebieg - motocykle z mniejszą ilością kilometrów na liczniku oznaczają niższe składki. Znaczenie może mieć nawet marka oraz model motoru - również za nie można otrzymać zniżki lub zostać obciążonym dodatkowymi kosztami.

Jak wyglądają przykładowe ceny ubezpieczenia OC motocykla? Dla 31-letniego mężczyzny, bez żony i dzieci, pracującego na stanowisku pracownika biurowego, który zostaje jedynym właścicielem używanego motocykla, wygląda to następująco:

Marka i wersja Model Rok produkcji Pojemność silnika Ubezpieczyciel Cena
Honda CRF 250 Cross/Enduro 2015 250 cm3 Benefia 173 PLN
Ducati Superbike Sportowe 2020 1103 cm3 Benefia 508 PLN
BMW R 1200 RT Turystyczne 2017 1170 cm3 Benefia 316 PLN
Harley-Davidson FAT BOY 114 Custom Chopper/Cruiser 2019 1868 cm3 Benefia 247 PLN
Kawasaki NINJA ZX-6R Sportowe 2016 599 cm3 Benefia 403 PLN

Przykład: Pan Tomasz ma 25 lat i od 5 posiada prawo jazdy kategorii A. Miesiąc temu kupił swój pierwszy motor. Za ubezpieczenie OC zapłaci więcej niż jego starszy brat, który na własnym motocyklu jeździ od 10 lat i bezszkodową historię jazdy.

Jak zauważa nasz ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych: „Polisa OC jest zazwyczaj tańsza, jeżeli obejmuje motocykle z mniejszą pojemnością silnika, ale zdarzają się wyjątki. Dla przykładu, za ubezpieczenie Hondy z silnikiem 0,6l, zarówno młodzi jak i bardziej doświadczeni kierowcy za OC będą musieli zapłacić więcej niż za BMW z silnikiem 0,8 l. Składka ubezpieczeniowa wzrośnie również w przypadku modeli sportowych, gdyż mogą one rozwijać większą prędkość, co stwarza większe zagrożenie”.

Porównaj polisy OC/AC

Zniżki za OC na motocykl przy ubezpieczeniu samochodu

Często zdarza się, że pierwszym pojazdem młodego kierowcy jest motocykl, a nie samochód. W związku z tym, to właśnie na podstawie jazdy tym pierwszym tworzona jest historia ubezpieczeniowa. Czy przywileje płynące z bezszkodowej jazdy jednośladem mogą korzystnie wpłynąć na zniżki OC podczas ubezpieczania auta?

To zależy od ubezpieczyciela. Każde towarzystwo może bowiem wprowadzać własne zasady w tym zakresie, indywidualnie decydując o kryteriach ustalania wysokości aktualnych składek za polisę. Niektórzy ubezpieczyciele uznają więc zniżki uzyskane przez motocyklistów, gdy ci chcą ubezpieczyć swój samochód, inni nie. Właśnie dlatego jeszcze przed wyborem konkretnej polisy, kierowcy jednośladów powinni dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczeniową różnych towarzystw, by wybrać takie ubezpieczenie, które będzie honorowało przenoszenie zniżek.

A jak wygląda to w przeciwnym przypadku? Czy bezszkodowy kierowca auta może otrzymać zniżkę na OC motocykla? To również może okazać się problematyczne. Nie każdy ubezpieczyciel decyduje się na takie rozwiązanie. Niektóre towarzystwa oferują jednak pewne korzyści dla doświadczonych kierowców.

Ubezpieczenie dodatkowe motocykla - Autocasco, NNW, Assistance

OC to polisa obowiązkowa, także dla motocykla. Przed wyjechaniem na drogę, każdy właściciel samochodu powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które ograniczy do minimum ryzyko wystąpienia nagłych, nieplanowanych wydatków i przykrych konsekwencji wypadków na drodze. Oto najważniejsze z elementów, jakie powinna zawierać dobra polisa komunikacyjna:

 • Polisa Autocasco (AC) - to polisa dobrowolna, która zagwarantuje należne odszkodowanie, jeśli motocykl ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu, albo zostanie skradziony. Zapewni ochronę także w przypadku działania sił natury oraz tak zwanych aktów wandalizmu (lub ogólnie rozumianego działania osób trzecich).
 • Ubezpieczenie assistance - także nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale znacznie ułatwia postępowanie w razie stłuczki czy wypadku. Assistance zagwarantuje pierwszą pomoc i podstawowe wsparcie w zasadzie przez całą dobę, również podczas podróżowania motocyklem. Pakiet zapewnia między innymi pierwszą pomoc w naprawie pojazdu, jego holowanie, a nawet motocykl zastępczy.
 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - zagwarantuje pokrycie kosztów, gdy w wyniku wypadku na motocyklu doznamy uszczerbku na zdrowiu, lub gdy ucierpi nasze mienie, w tym pojazd. To element szczególnie istotny podczas odbywania zagranicznych wyjazdów, gdyż gwarantuje ochronę w razie nagłego leczenia powypadkowego albo rehabilitacji. NNW zagwarantuje też odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonego motocyklisty.

Jeśli chcesz ubezpieczyć motocykl i pragniesz wybrać najlepszą polisę dla siebie, możesz skorzystać z porównywarki i kalkulatora do wyliczania składek OC online. Dzięki tym narzędziom porównasz kilka polis u różnych ubezpieczycieli i wybierzesz ofertę najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb. Co więcej, wybrane ubezpieczenie wykupisz w kilku prostych krokach i – co najważniejsze - bez wychodzenia z domu.

Kara za brak OC na motocykl

Brak ważnej polisy OC, zarówno w przypadku motocykla jak i każdego innego pojazdu zarejestrowanego na terenie naszego kraju, wiąże się z karą pieniężną, jaką na właściciela nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość takiej kary zależy przede wszystkim od okresu, w którym motocykl nie był ubezpieczony, a także obowiązującej w danym roku płacy minimalnej.

W roku 2022 wysokość płacy minimalnej wzrosła z 2800 złotych do 3010 złotych. Co za tym idzie, kary za brak ważnej polisy OC dla pojazdów zarejestrowanych, będą w bieżącym roku wyższe w porównaniu do 2021. W stosunku do poprzednich lat, kierowcy motocykla zapłacą za ubezpieczenie więcej nawet o 1000 złotych.

Długość przerwy Wysokość kary
Do 3 dni 200 PLN
Od 4 do 14 dni 500 PLN
Więcej niż 14 dni 1000 PLN

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie motocykla

Czy można ubezpieczyć motocykl na czas krótszy niż rok?

W niektórych przypadkach jest to możliwe. Mówimy wtedy o polisie krótkoterminowej, zarezerwowanej np. dla pojazdów sprowadzanych z zagranicy, sprzedawanych w komisach, lub zabytkowych.

Czy można kupić OC bez prawa jazdy?

Tak, każdy właściciel zarejestrowanego motocykla nie tylko może, ale i musi wykupić ubezpieczenie obowiązkowe. Jeśli nie posiada prawa jazdy, powinien jedynie wskazać, kto będzie głównym użytkownikiem pojazdu.

Czy zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez kalkulator online można wycofać?

Tak, można to zrobić bez konsekwencji w dowolnym momencie.

Czy dane, które wpisujemy do porównywarki są bezpieczne?

Tak, wszystkie dane podawane podczas wyliczania indywidualnej składki za ubezpieczenie OC są odpowiednio zabezpieczone i zaszyfrowane. Kalkulatory nie udostępniają ich także osobom trzecim, a wszystkie informacje są wykorzystywane wyłącznie do celów obliczeniowych.

Czy można ubezpieczyć akcesoria motocyklowe?

Oczywiście! Wiele towarzystw oferuje polisy, które zapewniają ochronę takim elementom wyposażenia motocyklisty jak kombinezon, kask, czy kurtkę.

Warto wiedzieć
 • Ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe, nawet jeśli nie użytkujemy go na co dzień.
 • Cena polisy jest uzależniona od wielu czynników i może zostać wyliczona dopiero po podaniu przez właściciela pojazdu kilku danych.
 • Aby wyliczyć składkę, konieczne będą takie informacje jak: dane osobowe właściciela, jego zawód, miejsce zamieszkania, stan cywilny, czy data otrzymania prawa jazdy.
 • Konieczne będzie również podanie danych na temat samego pojazdu, takich jak: przebieg, rok produkcji, marka i model, przeznaczenie, czy stan techniczny.
 • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki w OC dla samochodu, jeśli jego właściciel ma bezszkodową historię jazdy na motocyklu.
 • Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, motocykl powinien posiadać również polisę NNW, AC i assistance, w celu kompleksowej ochrony.
 • Za brak ważnego ubezpieczenia OC (a także przerwę w jego ciągłości) Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada na właściciela pojazdu karę. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od ilości dni, w których motocykl nie był objęty ochroną ubezpieczeniową.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
3
5
7
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy