Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

OC na motocykl - ile kosztuje i jak kupić ubezpieczenie motocykla?

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Każdy motocykl, podobnie jak inne pojazdy zarejestrowane w naszym kraju, musi zostać objęty ochroną w ramach OC. Sprawdź, jak wybrać właściwą polisę oraz co zrobić, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty.

Jazda na motocyklu to niewątpliwa przyjemność, nie tylko dla zapalonych miłośników jednośladów. Wiąże się ona jednak również ze zwiększonym ryzykiem wypadku, dlatego wymaga odpowiedniego ubezpieczenia. OC jest polisą obowiązkową, więc musi wykupić ją każdy motocyklista. Nie w każdym towarzystwie cena ubezpieczenia będzie jednak taka sama. Z naszego poradnika dowiesz się, od czego zależy wysokość składki oraz jak wybrać właściwą polisę dla siebie.

Czy OC na motocykl jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych. Jak wynika z art. 23. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: 

Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) to zdecydowanie najważniejszy, ale przy tym także obowiązkowy element każdej komunikacyjnej ochrony. Polisa OC zagwarantuje wypłatę odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku z udziałem naszego auta, kiedy dojdzie do niego z naszej winy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przypadku nieszczęśliwego zdarzenia na drodze, to sprawca ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe na zdrowiu i mieniu uczestników wypadku. To z kolei najczęściej wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które bez ważnej polisy trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Każdy właściciel motocykla powinien więc zadbać o to, by polisa OC ochraniała pojazd od dnia jego zakupu aż do dnia wyrejestrowania lub sprzedaży. Ubezpieczenie nie może w tym czasie zostać wstrzymane, chyba że dojdzie do jego zezłomowania bądź kradzieży. Choć najczęściej motocykle używane są do jazdy w okresie od wiosny do jesieni, muszą posiadać OC przez cały rok, także w okresie, w którym stoją nieużywane
- zauważa Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczeniaonline.pl

Porównaj polisy OC/AC

 

W przypadku motocykli ta ochrona nabiera szczególnego znaczenia. Okazuje się, że w ciągu pierwszych 5 miesięcy 2023 roku na polskicj drogach miało miejsce ponad 500 wypadków z udziałem motocyklistów. W poszukiwaniu przyczyny tych niechlubnych stastyk Policja często wymienia ryzykowne zachowania osób kierujących jednośladem, jednak należy pamiętać, że za większość tych sytuacji odpowiadają jednak kierowcy samochodów.

Ile wynosi kara za brak OC na motocykl?

Brak ważnej polisy OC, zarówno w przypadku motocykla, jak i każdego innego pojazdu zarejestrowanego na terenie naszego kraju, wiąże się z karą pieniężną. Na właściciela nakłada ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość takiej kary zależy przede wszystkim od okresu, w którym motocykl nie był ubezpieczony, a także obowiązującej w danym roku płacy minimalnej, która wpływa na taryfikator mandatów w tym zakresie.

W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. wynosi 3490 zł brutto, a od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. 3600 zł brutto. Oznacza to, że w bieżącym roku  stawki za brak OC także są dynamiczne.W stosunku do poprzednich lat kierowcy motocykla zapłacą za ubezpieczenie więcej nawet o 1000 złotych. Jak to wygląda w tym momencie?

Kara za brak OC od 1. stycznia 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1400 zł

2090 zł

230 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3490 zł

5240 zł

580 zł

brak OC powyżej 14 dni

6980 zł

10470 zł

1160 zł

 

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

 

Dla jakiego motocykla można wykupić ubezpieczenie na miesiąc?

  • Zarejestrowanego tylko czasowo.
  • Zarejestrowanego za granicą i przewożonego do Polski bez ubezpieczenia OC i Zielonej Karty.
  • Wystawionego na sprzedaż przez komis.
  • Dla pojazdu historycznego.
  • Dla pojazdu zabytkowego (czyli ma minimum 25 lat, jego model nie jest produkowany minimum od 15 lat, a konkretny egzemplarz zachował 75% oryginalnych części).

Ile kosztuje OC na motocykl?

To, jak dużo będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie OC motocykla, jest uzależnione od wielu czynników. Nie ma jednej, stałej ceny, a wysokość składek obliczana jest osobno dla każdego kierowcy. Na szczęście w sieci znaleźć można specjalne kalkulatory, które pomagające wyliczyć orientacyjną cenę ubezpieczenia. Kalkulatory OC wymagają jednak od użytkowników podania sporej ilości różnych danych - od tych związanych bezpośrednio z pojazdem, po dane osobowego właściciela. Nie wszystkie informacje są obowiązkowe, ale większość z nich jest istotnym czynnikiem przy wiarygodnej kalkulacji składki. 

Odczego zależy składka OC motocykla?

Dane dotyczące motocykla zazwyczaj można znaleźć w podstawowych dokumentach pojazdu. Dlaczego jednak w cenach polisy OC pojawiają się różnice?

Motocykle są różne, tak jak różne jest ich przeznaczenie. Niektóre dostosowane są do tradycyjnej jazdy, inne do sportów wyczynowych, jeszcze inne są w stanie osiągać duże prędkości. Te pojazdy, które służą przede wszystkim do szybkiej jazdy, będą droższe w ubezpieczeniu, ponieważ prawdopodobnie użytkowanie ich będzie związane z większym ryzykiem wypadku na drodze. Podobnie, jeśli chodzi o motocykle sportowe - na przykład motocrossy mają większą szansę na wypadek na torze niż tradycyjne jednoślady na zwykłych drogach. Jakich informacji wymagają więc od nas porównywarki online, mające zapewnić zakup polisy w najbardziej korzystnej cenie?

Przede wszystkim ubezpieczyciele skupiają się na danych dotyczących samego pojazdu, takich jak choćby:

  • marka i model,
  • przeznaczenie,
  • rok produkcji,
  • data pierwszej rejestracji,
  • stan techniczny,
  • pojemność silnika,
  • przebieg,
  • liczba właścicieli.

Przy wyliczaniu składki OC duże znaczenie mają również aktualne informacje, które bezpośrednio dotyczą właściciela pojazdu. To na ich podstawie określa się bowiem ryzyko wypadku. O jakich szczegółach mowa? Istotne mogą okazać się między innymi:

  • wiek i płeć kierowcy,
  • jego miejsce zamieszkania (wraz z kodem pocztowym),
  • data uzyskania prawa jazdy,
  • stan cywilny,
  • wykonywany zawód,
  • historia ubezpieczeniowa kierowcy,
  • doświadczenie w jeździe.

Nie wiesz, gdzie kupić OC na motocykl? Sprawdź nasz ranking ubezpieczeń komunikacyjnych i wybierz polisę najlepszą dla siebie.

Dlaczego dane osobowe mają znaczenie przy ubezpieczeniu?

Czynnik Dlaczego to ważne?
Wiek kierowcy Za polisę więcej zapłacić będą musieli młodzi kierowcy, a także ci, którzy nie mają dużego doświadczenia za kierownicą. Za młodego uznaje się kierowcę który jest pełnoletni i nie ma więcej niż 24-28 lat, w zależności od ubezpieczyciela. Jak wynika bowiem ze statystyk, to właśnie młodzi kierowcy powodują większość wypadków na polskich drogach. podobnie wygląda to w przypadku kierowców, którzy są w najbardziej podeszłym wieku. 
Historia wypadków  Ilość kolizji spowodowanych przez danego kierowcę również ma znaczenie. Zazwyczaj znaczenie mają ostatnie 3 lata historii ubezpieczenia. Jeśli w ich trakcie kierowca nie spowodował żadnego wypadku, otrzyma zniżkę, jeśli jednak zdarzały mu się stłuczki, cena wzrośnie. Im mniej czasu minęło od wypadku, tym większą wysokość składki może ustalić ubezpieczyciel.
Doświadczenie za kierownicą Im bardziej doświadczony kierowca tym niższa składka. Ci, którzy motocyklem poruszają się krócej niż 4-5 lat będą musieli zapłacić za ubezpieczenie więcej niż motocykliści z dużym stażem.
Techniczne dane motocykla Przy wyliczaniu wysokości składki za OC znaczenie ma stan techniczny motocykla, który ubezpieczamy. Im większa pojemność silnika, tym składka będzie wyższa. Podobnie z wiekiem pojazdu - im wyższy, tym droższa polisa. Istotny jest także przebieg - motocykle z mniejszą ilością kilometrów na liczniku oznaczają niższe składki. Znaczenie może mieć nawet marka oraz model motoru - również za nie można otrzymać zniżki lub zostać obciążonym dodatkowymi kosztami.

Jak wyglądają przykładowe ceny ubezpieczenia OC motocykla? Dla 41-letniego mężczyzny z Włocławka, bez żony i dzieci, pracującego na stanowisku pracownika biurowego, który zostaje jedynym właścicielem używanego motocykla, wygląda to następująco:

Marka i wersja Model Rok produkcji Pojemność silnika Cena
Kawasaki KMX 125 Cross/Enduro 2000 125 cm3 171 PLN
Suzuki DR-Z 400S Sportowe 2004 398 cm3 211 PLN
Yamaha XVS Chopper/Cruiser 2005 649 cm3 229 PLN
BMW HP4 Sportowy 2013 999 cm3 246 PLN
BMW F 800 GS Enduro 2010 798 cm3 247 PLN

 

Przykład: Pan Tomasz ma 25 lat i od 5 posiada prawo jazdy kategorii A. Miesiąc temu kupił swój pierwszy motor. Za ubezpieczenie OC zapłaci więcej niż jego starszy brat, który na własnym motocyklu jeździ od 10 lat i bezszkodową historię jazdy.

Polisa OC jest zazwyczaj tańsza, jeżeli obejmuje motocykle z mniejszą pojemnością silnika, ale zdarzają się wyjątki. Dla przykładu za ubezpieczenie Hondy z silnikiem 0,6l, zarówno młodzi jak i bardziej doświadczeni kierowcy za OC będą musieli zapłacić więcej niż za BMW z silnikiem 0,8 l. Składka ubezpieczeniowa wzrośnie również w przypadku modeli sportowych, gdyż mogą one rozwijać większą prędkość, co stwarza większe zagrożenie.

Porównaj polisy OC/AC

 

Gdzie kupić polisę OC na motocykl?

Ubezpieczenie OC na motocykl można kupić w większości firm ubezpieczeniowych. Motocykliści mogą korzystać z oferty takich firm, jak choćby Uniqa, Proama, Compensa, Link4, Benefia, Generali, PZU czy Ergo Hestia. W niektórych przypadkach składkę dla siebie oszacujesz samodzielnie dzięki specjalnemu kalkulatorowi na stronie internetowej towarzystwa. O wiele lepszym, szybszym i korzystniejszym rozwiazaniem jest jednak skorzystanie z porównywarki cen OC. Zyskasz dzięki temu zestawienie najkorzystniejszych dla Ciebie ofert i w kilka minut kupić najtańsze ubezpieczenie OC na motocykl bez wychodzenia z domu.

Poza obowiązkowym OC motocykliści mają do dyspozycji także szereg ubezpieczeń dobrowolnych. Ich zakres i cena mogą kształtować się bardzo różnie w zależności od ubezpieczyciela. Zobacz, co oferują wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe właścicielom jednośladów.

Zobacz też: Ubezpieczenie motocyklu od kradzieży - ile kosztuje i czy warto? - Ubezpieczeniaonline.pl

Ubezpieczenie motocykla w Uniqa

Jeśli zdecydujesz się ubezpieczyć motocykl w towarzystwie Uniqa, od razu uzyskasz w pakiecie Zieloną Kartę wraz z podstawowym wariantem ubezpieczenia assistance. Będzie to wsparcie w przypadku konieczności:

  • naprawy na miejscu zdarzenia (do 300 zł),
  • holowania do 75 km,
  • holowania pojazdu poszkodowanego.

Poza OC w Uniqa możesz kupić także takie produkty, jak:

  • ubezpieczenie Autocasco w formule ALL RISK (od wszelkich ryzyk) z opcją gwarantowanej sumy ubezpieczenia,
  • rozszerzone warianty assistance z szerokim zakresem świadczeń w Polsce (wariant Standard) oraz w Polsce i Europie (warianty Premium oraz Prestiż),
  • assistance Opony – zapewniającego pomoc w razie uszkodzenia opony na terenie całej Polski,
  • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW),
  • ubezpieczenie bagażu – od uszkodzeń oraz kradzieży, z sumą ubezpieczenia 3000 zł.
  • pakiet Pomoc Medyczna 24 – wsparcie medyczne nie tylko w następstwie nieszczęśliwych wypadków, lecz także w przypadku nagłego zachorowania.

Ubezpieczenie motocykla w Proama

W Proama Zielona Karta wydawana jest na życzenie klienta. Przypomnijmy, że jest to gwarancja ochrony w ramach OC na terenie takich krajów, jak:

  • Albania,
  • Azerbejdżan,
  • Iran,
  • Izrael,
  • Maroko,
  • Mołdawia,
  • Macedonia Północna,
  • Tunezja,
  • Turcja.

Ochronę motocykla w tym towarzystwie można uzupełnić o ubezpieczenie Assistance Wypadkowy. Dzięi temu uzyskasz wsparcie, jeśli dojdzie do wypadku na terenie Polski, i to bez żadnego limitu. Proama oferuje kierowcom motocykli również:

  • ASS awaryjny i wypadkowy (ASS Midi),
  • Autocasco (AC) motocykla.

Ubezpieczenie motocykla w Generali

W firmie Generali, podobnie jak w Uniqa, także uzyskasz Zieloną Kartę w pakiecie z OC na motocykl. Poza tym możesz do tego dobrać:

  • ASS Komfort z pomocą po wypadku, kradzieży i awarii, a w jej ramach pokrycie kosztów: nielimitowanego holowania po wypadku i do 400 km po awarii (na terenie Polski), naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, zatrudnienia kierowcy zastępczego,
  • ASS LUX, które zapewnia holowanie motocykla do 1000 km,
  • Autocasco.

W Generali kierowca znajdzie także liczne dodatki do polisy OC, jak choćby rehabilitację po wypadku komunikacyjnym czy atrakcyjne zniżki w ramach Programu Rabatowego.

Ubezpieczenia motocykla w Benefia

Benefia oferuje właścicielom motocykli obowiązkowe OC jako oddzielny produkt lub w pakiecie z dobrowolnym ubezpieczeniem:

  • NNW (z sumą ubezpieczenia do 200 000 zł na każdego ubezpieczonego),
  • AC (z sumą ubezpieczenia do 250 000 zł według wartości rynkowej lub fakturowej pojazdu),
  • AC i NNW,
  • AC, NNW i Assistance (ASS z sumą ubezpieczenia do 10 000 euro dla jednego zdarzenia).

Co więcej, jeśli jesteś właścicielem pojazdu z silnikiem o niewielkiej pojemności, składka może wynieść zaledwie kilkadziesiąt złotych!

To jedynie przykłady ofert dostępnych dla motocyklistów. Najkorzystniejszą znajdziesz za pomocą internetowego kalkulatora. Wystarczy, że podasz podstawowe dane swoje i ukochanego jednośladu. Porównywarka wygeneruje zestawienie cen pakietów ochronnych, z których wybierzesz wariant najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Zobacz, ile na porównaniu cen zaoszczędził 30-letni właściciel Hondy Chopper/Cruiser z 2019 roku mieszkający w Krakowie.

TU OC AC ASS NNW CENA
Wiener X X X X 1485 zł
Benefia X X X X 1884 zł
Uniqa X X X X 5507 zł

Kalkulacja uwzględnia zaledwie trzy towarzystwa ubezpieczeniowe, ale już na tym zestawieniu właściciel motocykla może zaoszczędzić ponad 4000 zł na rozszerzonym pakiecie ochronnym!

Zniżki za OC na motocykl przy ubezpieczeniu samochodu

Często zdarza się, że pierwszym pojazdem młodego kierowcy jest motocykl, a nie samochód. W związku z tym, to właśnie na podstawie jazdy tym pierwszym tworzona jest historia ubezpieczeniowa. Czy przywileje płynące z bezszkodowej jazdy jednośladem mogą korzystnie wpłynąć na zniżki OC podczas ubezpieczania auta?

To zależy od ubezpieczyciela. Każde towarzystwo może bowiem wprowadzać własne zasady w tym zakresie, indywidualnie decydując o kryteriach ustalania wysokości aktualnych składek za polisę. Niektórzy ubezpieczyciele uznają więc zniżki uzyskane przez motocyklistów, gdy ci chcą ubezpieczyć swój samochód, inni niekoniecznie. Właśnie dlatego jeszcze przed wyborem konkretnej polisy, kierowcy jednośladów powinni dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczeniową różnych towarzystw, aby wybrać takie ubezpieczenie, które będzie honorowało przenoszenie zniżek.

A jak wygląda to w przeciwnym przypadku? Czy bezszkodowy kierowca auta może otrzymać zniżkę na OC motocykla? To również może okazać się problematyczne. Nie każdy ubezpieczyciel decyduje się na takie rozwiązanie. Niektóre towarzystwa oferują jednak pewne korzyści dla doświadczonych kierowców.

Autocasco, NNW, Assistance - czy warto kupić ubezpieczenie dodatkowe motocykla?

OC to polisa obowiązkowa, także dla motocykla. Przed wyjazdem na drogę publiczną, każdy właściciel pojazdu powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które ograniczy do minimum ryzyko wystąpienia nagłych, nieplanowanych wydatków i przykrych konsekwencji wypadków na drodze. Opisaliśmy już różne warianty rozszerznej w wybranych towarzystwach działających na rynku. Oto najważniejsze z elementów, jakie powinna zawierać dobra polisa komunikacyjna:

  • Polisa Autocasco (AC) - to polisa dobrowolna, która zagwarantuje należne odszkodowanie, jeśli motocykl ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu, albo zostanie skradziony. Zapewni ochronę także w przypadku działania sił natury oraz tak zwanych aktów wandalizmu (lub ogólnie rozumianego działania osób trzecich).
  • Ubezpieczenie assistance - także nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale znacznie ułatwia postępowanie w razie stłuczki czy wypadku. Assistance zagwarantuje pierwszą pomoc i podstawowe wsparcie w zasadzie przez całą dobę, również podczas podróżowania motocyklem. Pakiet zapewnia między innymi pierwszą pomoc w naprawie pojazdu, jego holowanie, a nawet motocykl zastępczy.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - zagwarantuje pokrycie kosztów, gdy w wyniku wypadku na motocyklu doznamy uszczerbku na zdrowiu, lub gdy ucierpi nasze mienie, w tym pojazd. To element szczególnie istotny podczas odbywania zagranicznych wyjazdów, gdyż gwarantuje ochronę w razie nagłego leczenia powypadkowego albo rehabilitacji. NNW zagwarantuje też odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonego motocyklisty.

Autocasco na motocykl - na jakich warunkach?

 AC jest co do zasady ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Za brak takiej ochrony nie zostaniesz w żaden sposób ukarany, ale jej wykupienie może przynieść Ci szereg korzyści. Co ciekawe, o ile towarzystwa ubezpieczeniowe wręcz zachęcają kierowców samochodów do zakupu ubezpieczeń dodatkowych, o tyle odwrotnie jest w przypadku motocyjlistów. Z czego to wynika?

Motocykl wiąże się ze znacznie większym ryzykiem kradzieży lub poważnego uszkodzenia jednośladu. Ubezpieczyciele niekoniecznie chcą ryzykować konieczność wypłacenia wysokiego odszkodowania zaledwie po krótkim czasie opłacania składek. Oznacza to jednak, że jako motocyklista tym bardziej powinieneś rozważyć wykupienie AC. Pomimo wspomnianej tendencji panującej wśród ubezpieczycieli, wciąż możesz znaleźć korzystne AC czy ASS dla swojego jednośladu - i to bez wychodzenia z domu! Wystarczy, że wykorzystasz w tym celu internetowy kalkulator OC i AC.

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie AC motocykla, warto sprawdzić oferty takich ubezpieczycieli, jak:

  • Allianz,
  • Generali,
  • Proama,
  • PZU,
  • Uniqa,
  • Warta.

Te towarzystwa stosują rozmaite warunki dla swoich produktów ubezpieczeniowych. Jednym z najczęściej stosowanych kryteriów jest wiek pojazdu – ubezpieczyć można tylko pojazdy, które nie są starsze niż 15-20 lat (w zależności od firmy). Zdarza się, że ubezpieczyciele wymagają również montażu zabezpieczeń antykradzieżowych (czasami nawet dwóch lub więcej) i zastrzegają sobie prawo do odmowy wypłaty odszkodowania, jeśli nieuruchomienie zabezpieczenia miało wpływ na zajście. W przypadku bardziej kosztownych modeli motocykli składki często są wyliczane indywidualnie.

Co obejmuje assistance na motocykl?

Jak wiadomo, assistance to dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest zapewnienie kierowcy pomocy w przypadku zdarzeń losowych w trakcie podróży. Na taką ochronę w niektórych towarzystwach mogą liczyć właściciele jednośladów. Co ważne, jedno towarzystwo proponuje z reguły kilka wariantów ubezpieczenia assistance. W ramach ochrony można liczyć m.in. na:

  • pomoc techniczną – po awarii lub wypadku fachowcy na miejscu usprawniają motocykl, a gdy jest to niemożliwe, holują go do najbliższego warsztatu,
  • pomoc medyczną – ubezpieczyciel organizuje konsultację z lekarzem, gwarantuje dowóz leków czy transport medyczny,
  • pomoc w podróży – otrzymasz pomoc, jeśli do awarii lub wypadku dojdzie w czasie podróży, np. ubezpieczyciel opłaci Twój nocleg w hotelu, zorganizuje kontynuację podróży,
  • pomoc informacyjną – po kontakcie z pracownikami infolinii możesz otrzymać informację choćby o najbliższych warsztatach czy stacjach benzynowych.

Zakres ochrony oferowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe w ramach polisy assistance może się bardzo różnić. To jeden z powodów, dla których porównywarka cen OC i AC jest praktycznym narzędziem. W uzyskanym zestawieniu ofert od razu widzisz różnice, co pozwala Ci podjąć w pełni świadomą decyzję.

Przykład: Jacek jest zapalonym motocyklistą, który chce zadbać o jak najlepszą ochronę dla siebie i swojegi pojazdu. W czasie podróży wakacyjnej był jednak uczestnikiem niegroźnej kolizji z kierowcą samochodu osobowego. Wykupione ubezpieczenie assistance zapewniło mu pełne wsparcie ze strony ubezpieczyciela. Motocykl został doprowadzony do pełnej sprawności na miejscu zdarzenia i Jacek mógł bez przeszkód kontynuować podróż.

Inwestycja w pakiet ubezpieczenia na motocykl może zwrócić Ci się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc rozważyć nie tylko obowiązkowe OC, ale także inne produkty, które pozwolą Ci się cieszyć przyjemnością jazdy na ukochanym jednośladzie. Skorzystaj z możliwości szybkiego porównania cen ubezpieczeń w kalkulatorze i znajdź rozwiązanie odpowiadające Twoim oczekiwaniom!

Warto wiedzieć!
  • Ubezpieczenie OC dla motocykla jest obowiązkowe, nawet jeśli nie użytkujemy go na co dzień.
  • Cena polisy jest uzależniona od wielu czynników i może zostać wyliczona dopiero po podaniu przez właściciela pojazdu kilku danych.
  • Aby wyliczyć składkę, konieczne będą takie informacje jak: dane osobowe właściciela, jego zawód, miejsce zamieszkania, stan cywilny, czy data otrzymania prawa jazdy.
  • Konieczne będzie również podanie danych na temat samego pojazdu, takich jak: przebieg, rok produkcji, marka i model, przeznaczenie, czy stan techniczny.
  • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki w OC dla samochodu, jeśli jego właściciel ma bezszkodową historię jazdy na motocyklu.
  • Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, motocykl powinien posiadać również polisę NNW, AC i assistance, w celu kompleksowej ochrony.
  • Za brak ważnego ubezpieczenia OC (a także przerwę w jego ciągłości) Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada na właściciela pojazdu karę. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od ilości dni, w których motocykl nie był objęty ochroną ubezpieczeniową.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie motocykla

  1. Czy można ubezpieczyć motocykl na czas krótszy niż rok?

    W niektórych przypadkach jest to możliwe. Mówimy wtedy o polisie krótkoterminowej, zarezerwowanej np. dla pojazdów sprowadzanych z zagranicy, sprzedawanych w komisach, lub zabytkowych.

  2. Czy można kupić OC na motocykl bez prawa jazdy?

    Tak, każdy właściciel zarejestrowanego motocykla nie tylko może, ale i musi wykupić ubezpieczenie obowiązkowe. Jeśli nie posiada prawa jazdy, powinien jedynie wskazać, kto będzie głównym użytkownikiem pojazdu.

  3. Czy zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez kalkulator online można wycofać?

    Tak, można to zrobić bez konsekwencji w dowolnym momencie.

  4. Czy dane, które wpisujemy do porównywarki są bezpieczne?

    Tak, wszystkie dane podawane podczas wyliczania indywidualnej składki za ubezpieczenie OC są odpowiednio zabezpieczone i zaszyfrowane. Kalkulatory nie udostępniają ich także osobom trzecim, a wszystkie informacje są wykorzystywane wyłącznie do celów obliczeniowych.

  5. Czy można ubezpieczyć akcesoria motocyklowe?

    Oczywiście! Wiele towarzystw oferuje polisy, które zapewniają ochronę takim elementom wyposażenia motocyklisty jak kombinezon, kask czy kurtkę.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia