Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Assistance domowy - co zawiera polisa?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Home Assistance to jeden z najbardziej interesujących dodatków w polisie mieszkaniowej. Pakiet pomocowy zapewnia wsparcie, dostęp do darmowych usług naprawczych czy infolinii tematycznych. Sprawdź, co to takiego assistance domowy i ile kosztuje.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Na czym polega Home Assistance?

Chociaż domowy assistance jest częścią polisy mieszkaniowej, to opiera się na innych zasadach niż pozostałe ryzyka. Różnicą jest przede wszystkim brak odszkodowania – zamiast środków finansowych otrzymujemy realizację usługi, np. wezwanie hydraulika czy zorganizowanie transportu mebli z zalanego mieszkania.
 
Każdy ubezpieczyciel nieco inaczej komponuje ofertę assistance, ale najczęściej są to:

 • interwencje specjalistów, czyli np. szklarza, hydraulika, elektryka czy informatyka;
 • wsparcie po szkodzie, m. in. dozór miejsca ubezpieczenia, zapewnienie noclegu lokatorom, opieka nad dziećmi i osobami starszymi;
 • pomoc medyczna, m. in. wizyty domowe lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów;
 • infolinie tematyczne, np. medyczna, ogólnoinformacyjna, budowlano-remontowa;
 • usługi concierge (osobistego asystenta);
 • wsparcie prawnicze, najczęściej w podstawowym zakresie.

Zdarzają się też pakiety assistance zawierające opiekę weterynaryjną czy serwis rowerowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe potrafią zaoferować naprawdę ciekawe rozwiązania, chcąc zainteresować klientów oryginalnymi usługami.

 

Przed czym chroni ubezpieczenie assistance domowy?

Pakiet assistance domowy zapewnia ubezpieczonemu wsparcie w różnych życiowych sytuacjach, zarówno tych trudnych i nagłych, jak i stanowiących prozę życia codziennego. Chociaż każde towarzystwo w Home Assistance umieszcza nieco inny zakres usług, ogólnie można je podzielić na trzy podstawowe kategorie:

 • wsparcie po szkodzie (np. transport ocalałego mienia czy zapewnienie lokalu zastępczego);
 • darmowe usługi naprawcze (np. interwencje hydraulika, elektryka czy szklarza przy drobnych awariach);
 • wsparcie informacyjne (darmowe infolinie tematyczne).

Home Assistance może zawierać również usługi o charakterze medycznym (np. wizyta lekarza czy dostawa leków), usługi concierge czy np. pakiet dedykowany rowerzystom (rowerowe assistance). Towarzystwa niemal prześcigają się w dodawaniu nowych oryginalnych elementów do pakietu domowe assistance i z każdym rokiem przybywa nowych usług, które są dostępne w ramach tego rozszerzenia polisy mieszkaniowej.

 

Dlaczego warto rozważyć zakup ubezpieczenia assistance?

Za zakupem ubezpieczenia Home Assistance przemawia jego praktyczność, a także niska cena. Najczęściej dotyczy on co najmniej kilkunastu zdarzeń i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie trwania okresu ubezpieczenia będziesz miał okazję co najmniej raz z niego skorzystać. Wystarczy, że dziecko stłucze szybę, awarii ulegnie pralka lub rura zacznie cieknąć, żeby pakiet domowy assistance się zwrócił. Wizyta specjalisty z wymienionych dziedzin to koszt minimum 100 zł, a za assistance dopłacisz do polisy kilkanaście, może kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Home Assistance przydaje się też w dużo trudniejszych sytuacjach. Załóżmy, że w twoim domu wybuchł pożar i poważnie go zniszczył. W takich okolicznościach wsparcie w postaci darmowego transportu, zakwaterowania, opieki nad dziećmi lub zwierzętami domowymi czy zabezpieczenia ocalałego majątku może okazać ogromnym wsparciem.

Wybierając polisę mieszkaniową z pakietem assistance warto dokładnie sprawdzić, jakie usługi w sobie zawiera. Przykładowo, jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, możesz wykupić ubezpieczenie z rowerowym assistance, a jeśli twoja nieruchomość nie jest w najlepszym stanie technicznym, możesz zainteresować się ofertą z najszerszym zakresem wsparcia przy awariach.

 

Co zawiera pakiet Home Assistance?

Pakiety Home Assistance bywają zróżnicowane, nawet wewnątrz jednego towarzystwa. Ubezpieczyciele często oferują co najmniej dwa różne assistance, z innym zakresem i w różnych cenach.

Przyjrzeliśmy się bliżej domowemu assistance oferowanemu w ramach polisy Inter Lokum. Ubezpieczenie gwarantuje wsparcie interwencyjne po szkodzie, w wyniku której chroniony lokal nie nadaje się do zamieszkania. Towarzystwo zapewnia wówczas:

 • transport ocalałego mienia, w tym transport powrotny;
 • czasowe przechowanie ocalałego mienia lub jego dozór;
 • transport osób i zakwaterowanie w hotelu;
 • utylizacja zniszczonych przedmiotów;
 • uprzątnięcie miejsca ubezpieczenia;
 • opieka nad zwierzętami domowymi;
 • wniesienie oraz montaż mebli, sprzętu RTV i AGD po szkodzie, konkretnie po pożarze, wybuchu lub zalaniu;
 • pokrycie kosztów mieszkania zastępczego.

Ponadto, Home Assistance w polisie Inter Lokum obejmuje również:

 • pomoc interwencyjną przy awarii sprzętu AGD, PC i RTV;
 • wsparcie przy usunięciu gniazda szerszeni lub os;
 • po nagłym pojawieniu się prusaków, karaluchów, myszy i szczurów;
 • ślusarza po zatrzaśnięciu się drzwi w miejscu ubezpieczenia, złamania klucza lub zgubieniu go;
 • hydraulika po awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej
 • po unieruchomieniu pojazdu mechanicznego oraz roweru.

 

Jak kupić ubezpieczenie Home Assistance?

Pakiet assistance domowy możesz kupić wraz z polisą dla domu, mieszkania lub nieruchomości w budowie. Nie występuje on jednak jako samodzielny produkt. Czasami dostępny jest jako rozszerzenie podstawowego zakresu ochrony, jednak w wielu przypadkach znajdziesz go już w podstawie polisy mieszkaniowej.

Polisę zawierającą Home Assistance możesz kupić chociażby przez porównywarkę ubezpieczeń. Wystarczy wprowadzić do niej podstawowe informacje o nieruchomości i kilku kwestiach formalnych, wybrać zakres ochrony i ustalić sumy ubezpieczenia. Po zatwierdzeniu tych danych uzyskasz dostęp do tabeli z co najmniej kilkunastoma ofertami. Znaczna część z nich będzie zawierała Home Assistance i spośród tych polis będziesz mógł wybrać ubezpieczenie dla siebie.

 

Jakie są limity w Home Assistance?

Domowe assistance – nie licząc infolinii – zawsze ograniczone jest pewnymi limitami, zarówno kwotowymi, jak i ilościowymi. Każde TU określa te limity indywidualne i podaje w dokumencie OWU.

Przykładowo, w polisie Proama Dom, wszystkie świadczenia mają limity zarówno ilościowe, jak i finansowe. Od 150 zł za opiekę nad dziećmi do 1500 zł za przechowanie mienia ocalałego po szkodzie. Albo opieka nad dziećmi do 3 dni czy 1 takie przechowanie. Z wizyty pielęgniarki można skorzystać do kwoty 500 zł lub maksymalnie 3 razy.

Wszystkie limity dotyczą umowy polisy mieszkaniowej na 12 miesięcy.

Przykładowe limity w pakiecie Home Assistance

usługa

limit kwotowy
na 1 zdarzenie

limit zdarzeń

Naprawa sprzętu: 
RTV, AGD, PC

600 zł 2

Interwencja ślusarza

400 zł 1

Infolinia remontowa

nie dotyczy bez limitu

Dozór miejsca ubezpieczenia

1000 zł
na jedno lub wszystkie zdarzenia
łącznie 3 doby
dla wszystkich zdarzeń

Przechowanie ocalałego mienia

1500 zł 1

Opieka nad dziećmi lub niepełnosprawnymi

150 zł 3 dni
na jedno zdarzenie lub wszystkie

Odzyskiwanie danych

400 zł 1

Wizyta pielęgniarki

500 zł 3

Na podstawie OWU Proama Dom.

 

Czego nie obejmuje domowe assistance?

Pakiety Home Assistance, podobnie jak wszystkie inne rodzaje ubezpieczeń, mają swoje ograniczenia w postaci wyłączeń odpowiedzialności. Tym mianem określa się konkretne sytuacje, w których polisa nie zadziała, czyli w tym przypadku wsparcie nie zostanie udzielone. 

Przykładowo, ubezpieczenie Home Assistance w polisie Inter Lokum nie zadziała wtedy, kiedy: 

 • odpowiedzialność za naprawę leży po stronie innego podmiotu, np. wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej, pogotowia energetycznego, gazowego lub wodno-kanalizacyjnego
 • wsparcie elektryka bądź technika urządzeń grzewczych miałoby dotyczyć wymiany żarówek, lampek kontrolnych lub przedłużaczy;
 • wsparcie miałoby zostać udzielone poza obszarem Polski;
 • w przypadku usług medycznych – gdy stan poszkodowanego wymagałby wezwania karetki;
 • w odniesieniu do mienia, którego ze względu na wagę lub gabaryty nie dałoby się przewieźć ciężarówką o ładowności do 3,5 tony;
 • wypadek spowodowałby umyślnie ubezpieczony lub inny domownik;
 • nastąpiłoby samookaleczenie lub okaleczenie na własną prośbę;
 • doszłoby do usiłowania popełnienia samobójstwa.

To tylko niektóre wyłączenia stosowane przez Inter Polska w odniesieniu do pakietu domowy assistance, pozostałe możesz znaleźć w OWU tej polisy. Pamiętaj, że każde towarzystwo stosuje nieco inne ograniczenia, a więc dane zdarzenie przez jednego ubezpieczyciela może być uznane, a przez drugiego niekoniecznie.

 

Ile kosztuje pakiet Home Assistance?

Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń obliczyliśmy, ile aktualnie trzeba zapłacić za polisę posiadającą pakiet domowy assistance. Kalkulację przeprowadziliśmy dla 70-metrowego mieszkania o wartości rynkowej 600 000 zł. Wybraliśmy podstawowy zakres, czyli ochronę murów oraz elementów stałych przed zdarzeniami losowymi.

Minimalny koszt takiej polisy to 232 zł, a maksymalny 659 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego okresu ochrony, a poszczególne oferty różnią się od siebie w niewielki sposób, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

Jak widać, ubezpieczenie tego samego mieszkania z pakietem Home Assistance może kosztować i 232 zł, i 659 zł za rok. Na aż tak duże dysproporcje cenowe wpływ ma wariant polisy. Co do zasady, tańsze są ubezpieczenia od ryzyk nazwanych, a droższe od ryzyk wszystkich. Dysproporcje wynikają też jednak z indywidualnej polityki cenowej każdego z towarzystw oraz różnych szacunków ryzyka ubezpieczeniowego. Zawsze warto więc porównać ze sobą większą liczbę polis, bo to najprostszy sposób na ograniczenie kosztów i zdecydowanie lepszy niż zawężanie zakresu czy rezygnacja z ochrony dodatkowego mienia

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu www.ubezpieczeniaonline.pl.

Polisa mieszkaniowa z pakietem Home Assistance – porównanie ofert

TU

Inne dodatki w polisie

Roczna składka

Mtu24.pl

-

232 zł

Europa Ubezpieczenia

dewastacja

235 zł

Benefia

-

239 zł

Link4

dewastacja

271 zł

Benefia

przedmioty szklane, All Risks

287 zł

Inter Polska

dewastacja

289 zł

Wiener

dewastacja

295 zł

Proama

dewastacja

304 zł

Europa Ubezpieczenia

dewastacja, powódź, All Risks

316 zł

Generali

dewastacja, pakiet medyczny

356 zł

Link4

dewastacja, All Risks

407 zł

Inter Polska

dewastacja, All Risks

409 zł

Wiener

dewastacja, powódź, przedmioty szklane, All Risks

419 zł

Generali

dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny, All Risks

659 zł

Źródło: ubezpieczeniaonline.pl (stan na: 28.08.2023 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie ubezpieczenia posiadające pakiet Home Assistance już w podstawie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Czy zakup pakietu Home Assistance się opłaca?

Obecność pakietu Home Assistance w polisie mieszkaniowej, owszem, podnosi składkę ubezpieczeniową, ale tylko w niewielkim stopniu. Przypomnijmy, że najczęściej jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w skali roku. W przeliczeniu na miesięczną stawkę wydatek jest więc niemal niezauważalny.

Co otrzymujesz za tę kwotę? Gwarancję uzyskania wsparcia w trudnym momencie, jakim bez wątpienia jest duża szkoda w nieruchomości, a także darmowe usługi warte minimum kilkaset złotych. Wystarczy, że w skali roku tylko raz skorzystasz z pakietu Home Assistance, żeby zwróciły ci się pieniądze, jakiego na niego wydałeś. Za jednorazową interwencję hydraulika, szklarza czy ślusarza zapłacisz minimum 100 zł, a często kilkukrotnie więcej.

 

Jak rozwiązać umowę Home Assistance?

Jeśli kupiłeś polisę zawierającą Home Assistance już w podstawie, nie możesz zrezygnować z samego assistance – konieczne jest więc rozwiązanie całej umowy ubezpieczenia. Do 30 dni od opłacenia składki możesz wypowiedzieć umowę bez podawania przyczyny, o ile zawarta była na co najmniej pół roku. Rezygnacja z ubezpieczenia jest też możliwe przy sprzedaży nieruchomości lub wyczerpaniu się sum ubezpieczenia. W tych sytuacjach kluczowe są jednak zapisy znajdujące się w OWU polisy.

W trakcie trwania okresu ubezpieczenia możliwa jest zmiana zakresu ochrony. Można zarówno dokupić dodatkowe ryzyka, np. Home Assistance, jak i z nich zrezygnować (jeśli nie znajdują się w podstawie, tylko są rozszerzeniami). W obu przypadkach konieczna jest jednak zgoda towarzystwo lub obecność w OWU odpowiednich zapisów.

Oczywiście, ochrona w ramach pakietu domowy assistance automatycznie kończy się w momencie, w którym przestaje obowiązywać polisa mieszkaniowa, której ten pakiet jest częścią.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie Home Assistance?

Polisę mieszkaniową z pakietem domowy assistance możesz kupić online, za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń. W ten sposób ograniczysz formalności do minimum, dopasujesz zakres ochrony do swoich potrzeb, a także zaoszczędzisz i to całkiem sporo.

Kalkulator ubezpieczeń jest bardzo prostym i intuicyjnym narzędziem. Dzięki niemu w dosłownie kilka minut sprawdzisz ceny minimum kilkunastu polis od takich towarzystw, jak: Proama, Generali, Link4, Inter Polska, Benefia, TU Europa, mtu24.pl czy Wiener. Każde z tych towarzystw oferuje polisy z pakietem Home Assistance o nieco innym zakresie. Ze szczegółami każdej z dostępnych opcji będziesz mógł zapoznać się pobierając kartę produktu oraz dokument OWU.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Dzięki kalkulatorowi możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych w skali roku. Sprawdź sam, ile wynosi składka dla twojej nieruchomości. Wypełnienie formularza zajmie ci dosłownie kilka minut.

To warto wiedzieć

1. Home Assistance dostępny jest jako dodatek do ubezpieczenia nieruchomości, a nie jako samodzielny produkt

2. Pakiet domowy assistance to nie tyle ubezpieczenie, co zbiór usług, jakie towarzystwa zobowiązuje się świadczyć na rzecz ubezpieczonego

3. Home Assistance niekiedy dostępny jest już w podstawowym wariancie polisy mieszkaniowej, a czasem jako rozszerzenie

4. Ubezpieczenie nieruchomości z domowym assistance można kupić online, np. za pośrednictwem kalkulatora polis

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Home Assistance

 1. Jak długo ważny jest pakiet Home Assistance?

  Pakiet domowy assistance ważny jest tak długo, jak polisa mieszkaniowa, do której przynależy. Nieruchomości najczęściej ubezpiecza się na rok, czasem na dwa lub trzy lata, rzadko na krócej niż pół roku.

 2. Czy mogę kupić Home Assistance osobno?

  Pakiet Home Assistance raczej nie występuje jako samodzielny produkt. Najczęściej dostępny jest tylko wraz z polisą mieszkaniową, jako jej rozszerzenie lub ryzyko podstawowe.

 3. Czy Home Assistance działa także poza ubezpieczoną nieruchomością?

  Tak, ale tylko w określonych okolicznościach, np. w przypadku awarii roweru, jeśli polisa zawiera assistance rowery.

 4. Jaka pomoc fachowca jest zawarta w ubezpieczeniu?

  Wszystko zależy od wybranej polisy i wariantu assistance, ale ogólnie takie pakiety zawierają usługi świadczone przez: ślusarzy, hydraulików, elektryków, dekarzy, murarzy, szklarzy, techników urządzeń grzewczych, sanitarnych i klimatycznych, a czasem też informatyków.

 5. Jak rozwiązać umowę Home Assistance?

  Jeśli Home Assistance znajduje się w podstawowym zakresie polisy mieszkaniowej, żeby z niego zrezygnować, trzeba zrezygnować z całego ubezpieczenia. Jeśli assistance dostępny jest jako rozszerzenie, możliwa jest rezygnacja w trakcie trwania okresu ochrony, podobnie jest z dokupieniem omawianego pakietu. W obu przypadkach konieczna jest jednak zgoda ubezpieczyciela.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia