Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Zalanie sąsiada - i co dalej?

Sprzęt AGD, rury, akwaria i niezakręcone krany mogą być źródłem poważnych wydatków, jeśli dojdzie do szkody, w wyniku której ucierpi także mieszkanie sąsiada. Jak ograniczyć ryzyko wycieku wody i co zrobić gdy awaria stanie się faktem?

Pomocna, ale i niezbędna okaże się polisa. Pod warunkiem, że jej zakres obejmuje potrzebne rozszerzenia. Spośród różnych wariantów ubezpieczenia najgorszym jest jego brak. W razie zalania czeka nas podwójny wydatek – doprowadzenie własnego mieszkania do porządku i sfinansowanie roszczeń poszkodowanego sąsiada. Takiego scenariusza można jednak uniknąć za ok. 150 zł rocznie.

Ostateczna wysokość składki będzie zależeć od kilku czynników: zakresu ochrony (przedmioty ubezpieczenia i ryzyka), powierzchni mieszkania, kondygnacji i wartości mieszkania. Sprawdzimy, czy wystarczy polisa w wersji podstawowej, czy lepiej dokupić kilka rozszerzeń.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Poziom i pion, czyli kto jest odpowiedzialny za zalanie


Dla mieszkań położonych w wielokondygnacyjnym bloku ryzyko zalania powinno być wkalkulowane w koszty użytkowania – lokal na ostatnim piętrze narażony jest na zalanie przez nieszczelne poszycie dachu, lokal z parteru i pierwszego piętra to ryzyko powodzi i zalania z góry. Mieszkania ze środkowych pięter to stałe ryzyko awarii rur wodnych i sanitarnych.

Ubezpieczyciel zrekompensuje wszystkie poniesione straty – także te związane z zalaniem mieszkania sąsiada z dołu – jeśli będziemy posiadać w pakiecie polis mieszkaniowych ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ale jak ustalić odpowiedzialność?

Za awarie w pionach, czyli instalacji biegnących między ścianami odpowiada administracja budynku (spółdzielnia lub wspólnota) i to do niej w pierwszej chwili należy się zwrócić o pomoc.

Za awarie w poziomach odpowiedzialny jest już niestety lokator, u którego w podłodze doszło do przebicia instalacji.

W innych przypadkach (przerwanie wężyka w pralce, pęknięcie akwarium) roszczenia należy kierować bezpośrednio do towarzystwa, w którym mamy wykupione ubezpieczenie.
 

Co zrobić w razie zalania? Krok po kroku

W razie zaistnienia szkody musimy pamiętać o następujących czynnościach:
 

 • powstrzymać rozprzestrzenianie się szkody lub zmniejszyć jej rozmiary – o ile to możliwe,
 • powiadomić zarządcę budynku o szkodzie powstałej w wyniku zalania najpóźniej w ciągu 2 dni od momentu zdarzenia,
 • w przypadku zalania mieszkania niżej- umożliwić poszkodowanemu sąsiadowi dochodzenia roszczeń,
 • telefonicznie zgłosić szkodę do towarzystwa – dokładne terminy znajdują się w OWU; najczęściej to 3 dni, ale można się spotkać także z 7-dniowym okresem; czas na zgłoszenie szkody zależy m.in. od rodzaju zdarzenia,
 • złożyć wypełniony i podpisany druk zgłoszenia szkody postępując zgodnie z podawanymi wskazówkami przez towarzystwo,
 • w przypadku zalania mieszkania własnego - złożyć do ubezpieczyciela wykaz zniszczonych lub uszkodzonych przedmiotów ubezpieczenia z podaniem ich ilości, wartości, roku nabycia, producenta itp. do 7 dni od powiadomienia ubezpieczyciela o powstaniu szkody,
 • nie dokonywać zmian w przedmiocie ubezpieczenia, do czasu przybycia przedstawiciela w celu ustalenia okoliczności szkody, nie dłużej jednak niż 7 dni od dnia zawiadomienia ubezpieczyciela o powstaniu szkody, chyba że dokonanie zmian jest konieczne w celu zabezpieczenia przedmiotu ubezpieczenia przed powiększaniem się szkody,
 • zezwolić ubezpieczycielowi na ustalenie przyczyn i rozmiarów szkody.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Co oznacza zalanie w ubezpieczeniu nieruchomości?


Znając treść ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), lepiej wykorzystamy możliwości polisy domu i mieszkania. W przypadku zalania warto wiedzieć co dokładnie obejmuje to zdarzenie losowe i w jakich okolicznościach będzie przysługiwać nam odszkodowanie.
Ubezpieczyciele precyzują w OWU kiedy szkodę można traktować jako zalanie. To nie tylko woda, ale i pozostałe ciecze lub para wydostające się w sposób niekontrolowany na skutek:
 • awarii instalacji lub urządzeń wodno-kanalizacyjnych,
 • awarii układu grzewczego, klimatyzacji, pomp wodnych, itp.,
 • cofnięcia się ścieków z sieci kanalizacyjnej,
 • awarii instalacji tryskaczowej lub gaśniczej,
 • nieumyślnego pozostawienia otwartych kurków w urządzeniach wodno-kanalizacyjnych na skutek przerwy w dopływie wody.
Oprócz okoliczności warto wiedzieć z jakich urządzeń musi pochodzić woda, aby szkoda była zaliczona jako zalanie. To m.in. pralka, wirówka, zmywarka i inne urządzenia podłączone do instalacji wodnej.
 
Z ogólnych warunków ubezpieczenia dowiemy się też o przyczynach zalania. Poza awarią urządzeń AGD mogą to być opady atmosferyczne, szybko topniejący śnieg na skutek gwałtownej zmiany temperatury i uszkodzone akwarium. Akwarium może podlegać także pod stłuczenie, więc warto sprawdzić w OWU dostępne rozszerzenia, wyłączenia oraz limity – np. Link4 za stłuczone akwarium uznaje przedmiot o pojemności powyżej 100 l. Z kolei Interrisk za szkody spowodowane zalaniem z pękniętego akwarium zapłaci nie więcej niż 10 000 zł.


Zalanie - czym różni się polisa w wersji podstawowej i rozszerzonej?


Podstawowa polisa mieszkaniowa, która chroni przed ryzykiem zalania, pokryje koszty zniszczeń powstałych jedynie w naszym mieszkaniu. I to w ograniczonym zakresie – ścian oraz stałych elementów. Jeśli to sąsiad z góry spowodował szkodę, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie za straty, które powstały w naszym lokalu. Jednak w przypadku, gdy jesteśmy sprawcami szkody w mieszkaniu sąsiada z piętra niżej, straty w jego mieszkaniu spowodowane zalaniem będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
 
Rozszerzona polisa mieszkaniowa to taka, która posiada większy zakres ochrony. Jednym z nich jest zalanie (to zdarzenie losowe nie zawsze znajduje się w podstawie), ale przede wszystkim odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. OC lokatora pozwoli sfinansować roszczenia poszkodowanego sąsiada. W ramach rozszerzenia możemy wzbogacić polisę o koszty poszukiwania przyczyny szkody. To spore ułatwienie w sytuacji gdy trudno ustalić źródło wycieku i niezbędne jest rozkucie części ściany.

 

Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za zalanie?


Zalanie mieszkania, jak każde ryzyko ujęte w polisie, posiada ograniczenia i wyłączenia. To znaczy, że w pewnych sytuacjach, które są opisane w OWU, nie otrzymamy świadczenia finansowego – ani z tytułu szkód w mieszkaniu własnym, ani na pokrycie szkód w mieszkaniu sąsiada. Takich sytuacji jest co najmniej kilka.
 
Najczęstsze włączenia odpowiedzialności dotyczą zalania wodą:
 • z opadów atmosferycznych poprzez niezamknięte okna, drzwi lub inne otwory,
 • przez zanieczyszczone lub zamarznięte rynny/rury spustowe,
 • przez niewłaściwie zabezpieczone lub niezabezpieczone ściany, balkony, tarasy, drzwi, okna i inne otwory, jeżeli obowiązek konserwacji urządzeń, instalacji lub elementów należał do nas,
 • przelanie wody w wannie,
 • zawilgocenie na skutek długotrwałego wycieku wody (oprócz powodzi i zalania).
 Warto też pamiętać o ograniczeniach odpowiedzialności. Te z reguły dotyczą maksymalnych kwot, jakie dostaniemy w ramach odszkodowania, np. do 10 000 zł za szkody  pękniętego akwarium. Suma ubezpieczenia dotyczy też OC w życiu prywatnym – warto, aby była możliwie jak najwyższa, np. 50 000 zł , przez co pokryje straty na mieniu sąsiada.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.
To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie od zalania to jeden z głównych elementów polisy mieszkaniowej

2. W zależności od towarzystwa ryzyko jest dostępne w podstawie lub w rozszerzeniu

3. Od zalania można chronić ściany, stałe elementy i wyposażenie

4. Za zalenie nie będzie odszkodowania w wyniku niedomknięcia okien i drzwi
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy