Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Gdzie ubezpieczyć dom?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Zanim zaczniesz rozważać, gdzie ubezpieczyć dom, dobrze jest sprawdzić, na czym polega ubezpieczenie domu, w jakim zakresie można chronić swoją nieruchomość oraz jakich ryzyk nie powinno zabraknąć w polisie mieszkaniowej.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Wiele osób zastanawia się, gdzie ubezpieczyć dom. Forum internetowe to nienajlepsze miejsce na szukanie rzetelnych informacji na temat polis mieszkaniowych – takie opinie często są subiektywne. Wybierając ubezpieczenie domu, warto wziąć pod uwagę charakter nieruchomości i jego lokalizację – inna polisa mieszkaniowa może być dobra dla domu wolnostojącego, inna dla domu w zabudowie szeregowej czy domu w zabudowie bliźniaczej i jeszcze inna dla domu w budowie. W tym artykule wyjaśniamy, gdzie szukać polisy mieszkaniowej dla domu oraz ile to kosztuje.
 
 

Na czym polega ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu to umowa zawarta pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a właścicielem nieruchomości. Ubezpieczyciel, w zamian za regularnie opłacane składki ubezpieczeniowe, zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania właścicielowi domu, gdy nieprzewidziane zdarzenia spowodują szkody w nieruchomości.

Umowa zawierana przy ubezpieczeniu domu dokładnie określa, jakie sytuacje wpisują się w zakres ochrony nieruchomości. Sytuacje te mogą być różne – w zależności od tego, na jakie ubezpieczenie domu się zdecydujemy.

Pamiętaj, że każde TU ma zwykle w swojej ofercie przynajmniej kilka wariantów polisy mieszkaniowej. Ubezpieczenie domu możesz też rozszerzyć – uzupełnić o dodatkowe wybrane ryzyka – zależnie od swoich indywidualnych potrzeb.

Dobrze jest ubezpieczyć dom, bo w razie pożaru, powodzi czy huraganu możesz nawet bezpowrotnie utracić swoją nieruchomość. Ubezpieczenie domu zabezpiecza też nieruchomość przed nieco mniejszymi szkodami, takimi jak zalanie, pękanie mrozowe czy kradzież z włamaniem, które również mogą się wiązać z nagłymi kosztami.
 
Parter domu jest szczególnie narażony na szkody spowodowane powodzią, zalaniem i kradzieżą z włamaniem, z kolei piętro domu narażone jest na huragan, silne opady deszczu/gradu/śniegu/, pożar i wiele innych.

 

Z czego składa się polisa mieszkaniowa?

Gdzie ubezpieczyć dom, to nie jedyne pytanie, jakie powinieneś sobie zadać. Ważne jest także, aby rozważyć, jakie ryzyka powinna zawierać twoja polisa mieszkaniowa, aby dobrze chroniła twój dom. 

Ubezpieczenie domu możesz wykupić w formie podstawowej lub rozszerzonej. W każdym TU możesz także dobrać do polisy mieszkaniowej wybrane dodatki, które jeszcze lepiej zabezpieczą twoją nieruchomość. 
 
Podstawowe ubezpieczenie domu zabezpiecza mury i stałe elementy nieruchomości, tj.: sufit, ściany, podłogi, okna, drzwi, glazurę, armaturę sanitarną i urządzenia w zabudowie.

Podstawowe ubezpieczenie domu zawiera w sobie zwykle ok. 20 zdarzeń losowych, m.in.:

 • pożar,
 • dym i sadza,
 • wybuch,
 • zalanie,
 • huragan,
 • silne opady deszczu/śniegu/gradu,
 • uderzenie pioruna,
 • upadek drzew i masztów,
 • uderzenie pojazdu lądowego i powietrznego,
 • pękanie mrozowe itp.

Podstawowe ubezpieczenie domu nie zabezpiecza na wypadek szkód tzw. „mienia ruchomego”, czyli przedmiotów znajdujących się w nieruchomości, ale nie przytwierdzonych na stałe do ścian, podłogi lub sufitu.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć dom i zależy ci na ochronie nieruchomości wraz z mieniem ruchomym, tj. komputer, telewizor, sprzęt muzyczny, pralka, lodówka, kuchenka, biżuteria czy książki, wybierz rozszerzony wariant ubezpieczenia domu – oferuje go każde TU.

Rozszerzone ubezpieczenie domu zabezpieczy na wypadek szkód niemal wszystko, co przechowujesz w nieruchomości – z pewnymi wyjątkami. Informacje o tym, co nie wpisuje się w zakres ochrony ubezpieczenia domu, znajdziesz zawsze w OWU – dokumencie dołączonym do umowy na polisę mieszkaniową.

W ramach rozszerzonego ubezpieczenia domu nieruchomości, to co się w niej znajduje jest chronione na wypadek tych samych zdarzeń losowych, które zawarte są w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej.
 
Jeśli chcesz, aby twój dom ubezpieczony był na wypadek dodatkowych ryzyk, możesz zwiększyć zakres, uzupełniając ubezpieczenie domu o poszczególne dodatki do polisy mieszkaniowej. W ramach dodatków, szczególnie warto rozważyć ubezpieczenie domu od powodzi oraz od kradzieży z włamaniem.

A dla tych, którzy chcą zapewnić swojej nieruchomości pełne bezpieczeństwo, TU oferują tzw. ubezpieczenie All Risk – od wszystkich ryzyk. Takie ubezpieczenie domu ma bardzo szeroki zakres ochrony, wpisują się w niego także zdarzenia, które trudno przewidzieć. 
 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie domu. Jeśli nie wiesz, gdzie kupić ubezpieczenie domu, kalkulator może okazać się bardzo pomocnym narzędziem – w nim szybko porównasz oferty wielu TU.
 
Aby sprawdzić ceny za ubezpieczenie domu, założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:
 • dom w Poznaniu,
 • o wielkości 120 m2,
 • o wartości 700 000 zł,
 • z mieniem ruchomym o wartości 70 000 zł,
 • zamieszkiwany przez dwie osoby dorosłe.
Sprawdziliśmy ceny za ubezpieczenie domu w rozszerzonym wariancie – wraz z ubezpieczeniem mienia ruchomego, w tym w ramach ochrony na wypadek powodzi i kradzieży z włamaniem.
 
Ubezpieczenie domu o tak szerokim zakresie możesz mieć już w cenie 720 zł za rok ochrony – propozycja od TU Proama. W tej cenie dodatkowo zyskasz pakiet pomocowy w razie awarii Home Assistance, ubezpieczenie od powodzi oraz od dewastacji.
 
Warto zawrócić uwagę, że w TU Europa polisa o takim samym zakresie ochrony jest o 3 zł rocznie droższa. Z kolei Generali proponuje dodatkowo w zakresie ochrony Pakiet medyczny przy dopłacie zaledwie 14 zł rocznie.
 
Najdroższe w tym zestawieniu okazały się ubezpieczenia domu od Link4, Mtu24.pl i Benefii.
 
- Może się wydawać, że ubezpieczenie domu o szerokim zakresie ochrony to duży wydatek, jednak w pakiecie otrzymujemy wiele ryzyk, np. tj. kradzież z włamaniem czy dewastacja, które w Polsce nadal zdarzają się często. Patrząc na wartość rynkową domu i wartość cennych przedmiotów, jakie zwykle w nim przechowujemy, inwestycja w dobre ubezpieczenie domu może się okazać wydatkiem wartym poczynienia
 
– Leszek Drozdalski, specjalista ubezpieczeń nieruchomości portalu ubezpieczenionline.pl.
 

Koszt ubezpieczenia domu – porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Proama

720 zł

Home Assistance, Powódź, Dewastacja

Europa

723 zł

Generali

734 zł

Home Assistance, Powódź, Dewastacja, Pakiet medyczny

Link4

894 zł

Home Assistance, Powódź, Dewastacja

Mtu24.pl

1011 zł

Home Assistance, Dewastacja

Benefia

1112 zł

Home Assistance, Powódź, Dewastacja

Oprac. na podstawie kalkulacji ubezpieczeniaonline.pl z 14.02.2023 r.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Która firma ma najlepsze ubezpieczenie domu – sprawdź ranking

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić ubezpieczenie domu, sprawdź, która firma ubezpieczeniowa jest najlepsza. Opinie, gdzie ubezpieczyć dom, na forum internetowym mogą być bardzo skrajne, dlatego lepiej posłużyć się rzetelnie przygotowanym rankingiem.
 
Ranking ubezpieczeń mieszkania i domu 2023 opracowany przez Rankomat szybko i jasno pokazuje, która firma ubezpieczeniowa jest najlepsza według specjalistów od ubezpieczeń nieruchomości.
 
Zestawienie ubezpieczeń mieszkania i domu 2023 powstał na podstawie oceny zawartości polis mieszkaniowych. Eksperci z Rankomat przeanalizowali zasady działania ochrony zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia różnych TU, dostępnych w porównywarce rankomat.pl. Za poszczególne warunki ochrony przyznali punkty dodatnie lub ujemne. Im więcej punktów łącznie otrzymało dane ubezpieczenie domu, tym polisa ta jest w rankingu na wyższej pozycji.
 
W rankingu ubezpieczeń mieszkań i domów 2022 opracowanym przez Rankomat znalazło się 8 najpopularniejszych TU: Generali, Proama, mtu24.pl, Benefia, Link4, Europa, Wiener i Inter Polska.
 
Punkty dodatnie zostały przyznane w następujących kategoriach:
 • przedmiot ubezpieczenia (biżuteria, budowle, budynki gospodarcze, części wspólne, dom letniskowy, dom sprzed 1945 r., drzewa i krzewy na posesji, fotowoltaika na dachu, fotowoltaika na posesji, garaż przynależny, garaż wolnostojący, gotówka, konstrukcja palna, meble w zabudowie, ogrodzenia, pomieszczenia przynależne, pompa ciepła, przedmioty wartościowe, przedmioty do działalności gosp., samochód osobowy, siłowniki i napędy bram i zwierzęta domowe) – łącznie do zdobycia tutaj były 22 punkty;
 • ryzyka (Home Assistance, powódź, stłuczenie, kradzież, NWW, ubezpieczenie psa i kota, OC w życiu prywatnym, NNW lokatora, przepięcie, rabunek, zalanie przez otwarte okna i wandalizm/dewastację) – łącznie 11 punktów;
 • ubezpieczenie All Risk (dom zamieszkany i dom w budowie) – tu do zdobycia były 2 punkty.
Punkty ujemne przyznano w 2 kategoriach:
 • karencja – 1 punkt mniej za każdą klauzulę o karencji;
 • franszyza – 1 punkt mniej za każdą klauzulę o franszyzie.
Spośród 8 firm ubezpieczeniowych, najlepszą okazało się Generali. To TU jako jedyne oferuje odszkodowanie za uszkodzenie czy kradzieży samochodu osobowego zaparkowanego w garażu domu.
 
Ponadto ubezpieczenie domu w Generali zawiera wszystkie dodatkowe 11 ryzyk, w tym także ochronę w wariancie All Risk dla domu zamieszkanego i domu w budowie. Na 2. miejscu znalazło się Link4, a na 3. Proama. Te firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ochrony i ubezpieczenie domu od wielu ryzyk. Na kolejnych miejscach w rankingu najlepszych ubezpieczeń domu znalazły się kolejno: Benefia, Europa, Wiener, Mtu24.pl oraz Inter Polska.
 

Ranking polis mieszkaniowych 2023

Miejsce

TU

Polisa mieszkaniowa

Punkty

1

Generali

Generali z myślą o domu i rodzinie

31

2

Link4

Dom

25

3

Proama

Ubezpieczenie domu i mieszkania

22

4

Benefia

Rodzina III

18

5

Europa

Własny kąt

18

6

Wiener

4 Kąty

16

7

Mtu24.pl

Mieszkaj w mtu24.pl

14

8

InterPolska

Inter Lokum

12

Oprac. własne na podstawie OWU i przyjętych zasad punktacji.
 

Gdzie najlepiej i najtaniej ubezpieczyć dom?

Jeśli rozważasz, gdzie ubezpieczyć dom, warto sprawdzić ceny w poszczególnych TU za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości szybko pokaże Ci oferty nawet kilkudziesięciu różnych TU – w jednym miejscu. Aby sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie domu, wystarczy wypełnić krótki kwestionariusz. W porównywarce możesz też od razu kupić wybrane ubezpieczenie domu.
 
Cały proces zakupu ubezpieczenia domu w kalkulatorze polis mieszkaniowych to tylko kilka kroków:
 
Krok 1.
Uzupełnij kwestionariusz – podaj podstawowe dane o nieruchomości, tj. metraż, wartość domu, ilość osób zamieszkujących go, lokalizację, itp.
 
Krok 2.
Przenalizuj oferty różnych TU, które pokazał Ci kalkulator – weź pod uwagę nie tylko cenę, ale i zakres ochrony ubezpieczenia domu. Warto także sprawdzić zasady ochrony zapisane w OWU.
 
Krok 3.
Kliknij „Kup online” przy wybranej przez siebie polisie mieszkaniowej. Kalkulator poprosi Cię uzupełnienie podstawowych danych osobowych, niezbędnych do skonstruowania umowy.
 
Krok 4. 
Zapłać za ubezpieczenie domu za pomocą jednej z kilku metod bezpiecznych płatności online. 
 
Krok 5.
Zaczekaj na e-mail z potwierdzeniem zakupu i dokumentami do polisy mieszkaniowej.

Ubezpieczenie domu kupione przez Internet zwykle działa już od następnego dnia po zakupie – po zaksięgowaniu wpłaty za składkę.
To warto wiedzieć

1. Jeśli zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć dom, forum nie będzie rzetelnym źródłem informacji – lepiej sprawdzić ranking najlepszych ubezpieczeń nieruchomości i skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych

2. Gdzie ubezpieczyć dom, to nie jedyne pytanie, które powinien sobie zadać właściciel nieruchomości – warto rozważyć najpierw jaki rodzaj polisy mieszkaniowej będzie dla mnie najlepszy

3. Przy ubezpieczeniu domu można wybrać polisę mieszkaniową w wariancie podstawowym lub rozszerzonym i samodzielnie dobrać dodatki do polisy

4. Ubezpieczenie domu można wykupić dla różnych nieruchomości: dla domu wolnostojącego, domu w zabudowie szeregowej, domu w zabudowie bliźniaczej, a także domu w budowie
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie domu w 2023 roku?

  Cena ubezpieczenia domu zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości i zakresu ochrony – im są one większe, tym zwykle jest wyższa. Koszt ubezpieczenia domu w 2023 roku to od ok. 500 zł wzwyż za roczną ochronę.

 2. Od czego zależy cena ubezpieczenia domu?

  Na cenę ubezpieczenia domu wpływa: wartość nieruchomości i mienia ruchomego (suma ubezpieczenia), lokalizacja, zakres ochrony (podstawa, rozszerzenie lub All Risk), powierzchnia domu, liczba lokatorów, zabezpieczenia antywłamaniowe (możliwe zniżki) oraz miejsce zakupu polisy (to samo ubezpieczenie domu w różnych TU może być w różnej cenie).

 3. Kiedy przyda się ubezpieczenie domu?

  Ubezpieczenie domu może okazać się bezcenne przy zalaniu, pożarze, zniszczeniach spowodowanych przez huragan czy też po kradzieży z włamaniem. Za wszystkie te sytuacje można otrzymać odszkodowanie z polisy mieszkaniowej, które pozwoli pokryć straty.

 4. Kto oferuje najlepszą polisę mieszkaniową dla domu?

  Według zestawienia Ranking polis mieszkaniowych 2023 najlepszą polisę mieszkaniową dla domu oferuje Generali – to TU proponuje największy zakres ochrony, w tym ubezpieczeniu domu możemy objąć ochroną bardzo dużo różnych przedmiotów, m.in. także auto przechowywane w garażu domu.

 5. Jak długo muszę czekać na odszkodowanie z ubezpieczenia domu?

  Na odszkodowanie z ubezpieczenia domu zwykle czeka się do 30 dni – tyle czasu TU ma na wypłacenie pieniędzy, licząc od momentu zgłoszenia. Jednak czas ten dotyczy tzw. „części bezspornej odszkodowania”, czyli obowiązuje wówczas, gdy wszystkie okoliczności zdarzenia są jasne. W przypadku tzw. części spornej, TU ma dodatkowe 15 dni na dodatkową weryfikację sprawy.

 6. Czy za ubezpieczenie domu zapłacę w ratach?

  Tak, za ubezpieczenie domu można zapłacić w ratach. Lecz wówczas cena za ubezpieczenie domu będzie nieco wyższa. Przy zakupie ubezpieczenia domu w porównywarce rankomat.pl dla rocznej polisy mieszkaniowej istnieje możliwości zapłacenia w 2 ratach. A przy zakupie ubezpieczenia domu na dłuższy okres (3 lata) – w 3 lub nawet 6 ratach.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia