Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć nagrobek?

Nagrobek możemy włączyć do ochrony w ramach polisy mieszkaniowej. Wyjaśniamy, na wypadek jakich zdarzeń można wykupić ubezpieczenie nagrobka, ile kosztuje i które towarzystwa ubezpieczeniowe maja tę opcję w ofercie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Uszkodzenie nagrobka, np. podczas wichury, może się wiązać z dużymi kosztami naprawy. A czasem nawet z postawieniem nagrobka na nowo. Im nagrobek większy i bardziej zdobiony, tym większą ma wartość. Znaczenie ma również rodzaj materiału z jakiego został wykonany.

 

Ile kosztuje nagrobek?


Zniszczeniu może ulec cały nagrobek, wraz z elementami ozdobnymi. Konieczne będzie wtedy zamówienie nowego nagrobka wraz z elementami ozdobnymi i zamontowaniem.

Cena za nagrobek z granitu to ok. 6 300 – 7 500 zł.Koszt montażu nagrobka to ok. 600 zł.Za piaskowy napis na płycie nagrobnej zapłacimy średnio 8 – 10 zł za znak. Niewielki krzyż piaskowany na płycie nagrobnej to koszt ok. 58 – 80 zł. Ozdobne wazony z granitu to usługa kamieniarska w kwocie 251 – 300 zł (za wazon rozmiarze około 9 x 9 x 15 cm). A granitowa książka na nagrobku, to zwykle koszt 550 – 700 zł – według danych na portalu kb.pl.

Jeśli zliczymy to wszystko, okazuje się, że zniszczenie nagrobka może pociągnąć za sobą naprawdę dużą stratę finansową. Uzyskane z ubezpieczenia odszkodowanie pozwoli nam pokryć straty.

 

Ubezpieczenie nagrobka – ile kosztuje?


Ubezpieczenie nagrobka wykupić można na okres, na który została zawarta umowa polisy mieszkaniowej: zwykle jest to rok lub 3 lata.

Roczny koszt ubezpieczenia nagrobka wraz z nieruchomością to około 100 – 500 zł. Cena ubezpieczenia zależy od wartości domu lub mieszkania i w niewielkim stopniu od wartości nagrobka. Na cenę ma wpływ także zakres polisy.

To niedużo, patrząc na koszty związane z naprawą lub postawieniem nowego nagrobka. Do szkody może dojść w każdej chwili, warto się na taką ewentualność zabezpieczyć. Szczególnie jeśli na nagrobek został wykonany z wysokiej jakości materiału, z wyszukanymi rzeźbieniami i wydaliśmy na niego dużą sumę pieniędzy.

 

Jak ubezpieczyć nagrobek z polisy mieszkaniowej?


Najłatwiej i najwygodniej jest ubezpieczyć nagrobek w ramach polisy mieszkaniowej. Jeśli mamy wykupioną podstawową opcję ubezpieczenia nieruchomości, wystarczy dokupić specjalny dodatek do niej.

Ubezpieczenie nagrobka na rynku ubezpieczeniowym zwykle nie pojawia się jako indywidualny produkt.

Podstawowe ubezpieczenie nagrobka w polisie mieszkaniowej zapewnia nam ochronę mienia na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych – zazwyczaj tych samych, które dotyczą nieruchomości. Jeśli mamy wkupioną polisę rozszerzoną, np. na wypadek kradzieży z włamaniem, ten sam zakres ochrony odnosi się także do nagrobka.

Każda polisa może zawierać inne ryzyka, które wpisują się w zakres ochrony. Wszystko zależy od oferty danego ubezpieczyciela.Lista sytuacji, za które otrzymamy odszkodowanie znajduje się zawsze w OWU polisy.

Ubezpieczenie mieszkania może zabezpieczać nagrobek m.in. na wypadek:

 • silnego wiatru,
 • upadku drzew i masztów,
 • uderzenia pioruna,
 • pożaru,
 • powodzi,
 • upadku statku powietrznego,
 • pękania mrozowego,
 • intensywnych opadów śniegu,
 • ulewnego deszczu,
 • kradzieży z włamaniem (na teren cmentarza),
 • kradzieży zwykłej (bez włamania).

Co nie wchodzi w zakres ubezpieczenia nagrobka?


W każdej polisie na dom czy mieszkanie zawarte są sytuacje, które nie wpisują się w zakres ochrony. Znajdziemy je w OWU pod nazwą „wyłączenia odpowiedzialności”.

Przy ubezpieczeniu nagrobka najczęściej dotyczą:

 • naturalnego starzenia się mienia;
 • zabrudzeń, m.in. woskiem;
 • osuwania i zapadania się ziemi;
 • działania dymu oraz sadzy;
 • elementów zdobniczych, które nie są na trwałe przymocowane do nagrobka (np. wazonów);
 • szkód, za które odpowiedzialni są kamieniarze;
 • szkód, za które odpowiedzialny jest zarząd cmentarza;
 • szkód, za które odpowiedzialna jest firma pogrzebowa.

Wyłączenia odpowiedzialności, tak jak i zakres ochrony, mogą być rożne u poszczególnych ubezpieczycieli. Szczegółową listę włączeń znajdziemy w OWU.
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w Allianz


Ubezpieczenie nagrobka możemy wykupić w ramach polisy na dom lub mieszkanie między innymi w Allianz.

W tym towarzystwie, możemy zabezpieczyć nagrobek na wypadek powodzi, obfitych opadów śniegu, gradu i deszczu, lodu, silnego wiatru, pożaru, uderzenia pioruna, eksplozji, upadku statku powietrznego i uderzeniu pojazdu mechanicznego.

Wśród ryzyk włączonych do ochrony nie ma natomiast kradzieży z włamaniem. Maksymalna kwota, na jaką możemy ubezpieczyć nagrobek, to w Allianz 20 000 zł. TU ustala wysokość odszkodowania na podstawie rzeczywistej wartości mienia.
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w PZU


Sprawdziliśmy też, jak wygląda kwestia ubezpieczenia nagrobka w PZU. Ten ubezpieczyciel oferuje dwa warianty polisy: uniwersalny oraz od wszystkich ryzyk.

Wariant uniwersalnyzapewnia ochronę nagrobka na wypadek 15 zdarzeń losowych, kradzieży elementów przymocowanych na stałe, dewastacji i akcji ratowniczej.

Wariant All Risks od wszystkich ryzyk, oprócz wymienionych wyżej zdarzeń, zabezpiecza finansowo nagrobek także na wypadek sytuacji nietypowych, m.in. uszkodzeń spowodowanych przez firmę kamieniarską czy szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta, jeśli cmentarz nie jest ogrodzony (np. dziki).
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w TU Warta


Ubezpieczenie nagrobka możemy wykupić w ramach polisy na mieszkanie także w Warcie.

W tym TU ochrona nagrobka obejmuje 9 sytuacji, w tym powódź,pożar,wichurę,trzęsienie ziemi,upadek drzew i masztów,uderzenie pojazdu mechanicznego,upadek pojazdu powietrznego,dewastację i kradzież.

Warto zwrócić uwagę na to, że Warta, przy ubezpieczeniu nagrobka, stosuje limit do 20 000 zł – to maksymalna kwota odszkodowania, jakie możemy otrzymać.
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w HDI


Zakres ochrony obejmuje powódź,huragan, trzęsienie ziemi,upadek drzew i masztów,uderzenie pojazdu mechanicznego, dewastację i kradzież zwykłą.

Maksymalna suma ubezpieczenia, czyli kwota do jakiej możemy ubezpieczyć nagrobek, to w HDI 20 000 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że ta polisa nie uwzględnia szkód jednorazowych, których wartość nie przekracza 100 zł.
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w Wiener


Jeśli zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia nagrobka w Wiener, będzie on chroniony na wypadek tych samych zdarzeń, co nieruchomość w ramach podstawowej ochrony. Dodatkowo można wykupić ochronę na wypadek powodzi.

Warto zwrócić uwagę na to, że to TU uwzględnia franszyzę redukcyjną na poziomie 150 zł. 

Istotną rzeczą jest także fakt, że Wiener nie obejmuje ochroną zabytkowych nagrobków. Nie wypłaca także odszkodowania za zniszczenia o charakterze estetycznym, a także za szkody spowodowane upadkiem chorego lub martwego drzewa, jeśli właściciel nagrobka jest zobowiązany do dbania o to drzewo.
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w Inter Polska


Inter Polska oferuje nam ubezpieczenie nagrobka na wypadek 11 zdarzeń: huraganu, upadku drzew i masztów, deszczu nawalnego, trzęsienia ziemi, uderzenia pioruna, pożaru, uderzenia pojazdu lądowego, upadku statku powietrznego, fali uderzeniowej, kradzieży zwykłej i dewastacji.

To towarzystwo stosuje franszyzę redukcyjną na poziomie 150 zł. W Inter Polska nie ubezpieczymy zabytkowego nagrobka. To TU nie wypłaca odszkodowania za zniszczenia nagrobka w wyniku graffiti.  
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w Uniqa


W Uniqa, w ramach polisy mieszkaniowej, możemy ubezpieczyć nagrobek na wypadek 16 ryzyk. To upadek przedmiotów na ubezpieczone mienie, wandalizm, huragan, uderzenie pioruna, pożar, wybuch, upadek statku powietrznego, grad, deszcz nawalny, lawina, śnieg, huk ponaddźwiękowy, trzęsienie ziemi, osuwanie się ziemi, uderzenie pojazdu mechanicznego, powódź.

W tym przypadku warto zauważyć, że choć lista ryzyk jest długa, nie ma w nim kradzieży.
 

Przykładowe ubezpieczenie nagrobka w TUW


W Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych możemy ubezpieczyć nagrobek na wypadek 17 zdarzeń losowych, w tym zalania, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, śniegu i lodu, lawiny, silnego wiatru, upadku drzew lub masztów, trzęsienia ziemi, uderzenia pioruna, pożaru, wybuchu, uderzenia pojazdu mechanicznego, upadku statku powietrznego, fali ponaddźwiękowej, dewastacji i akcji ratowniczej.

Maksymalna kwota, na jaką możemy ubezpieczyć nagrobek w TUW, to 15 000 zł.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Jeśli ważne jest dla nas kompleksowe ubezpieczenie nagrobka, warto skorzystać z opcji rozszerzonej polisy mieszkaniowej. Do ubezpieczenia możemy także dołączyć różne dodatki tj: ochrona na wypadek kradzieży z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. Oferty polis dostępnych na rynku są cenowo mocno zróżnicowane. Przed zakupem, dobrze jest skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowychMożna w nim szybko i łatwo porównać oferty ubezpieczeń aż z 18 towarzystw. W ten sposób bez trudu znajdziemy ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie nagrobka możemy wykupić jako dodatek do podstawowej polisy mieszkaniowej

2. Nagrobek możemy ubezpieczyć zarówno na wypadek szkód związanych ze zjawiskami atmosferycznymi, jak i na wypadek kradzieży czy dewastacji

3. Zakres ochrony nagrobka jest różny w poszczególnych TU – warto się z nimi zapoznać jeszcze przed wyborem konkretnej polisy

4. Przy ubezpieczeniu nagrobka należy sprawdzić listę wyłączeń – w większości TU odszkodowania nie otrzymamy m.in. za szkody spowodowane przez kamieniarzy czy zarząd cmentarza
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
7
3
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy