Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć wyposażenie mieszkania?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Mienie ruchome to część każdej zamieszkanej nieruchomości, dlatego warto, by polisa obejmowała wyposażenie na wypadek zalania, uszkodzenia mechanicznego czy kradzieży. Aby otrzymać świadczenie i uniknąć zadłużenia, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zawierając polisę mieszkaniową umawiamy się z ubezpieczycielem, że wypłaci nam określoną kwotę za określone zdarzenie. Jeśli ubezpieczenie ma dotyczyć również ruchomości, musimy wybrać odpowiednie rozszerzenie i sumę ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie mienia ruchomego w mieszkaniu - od czego zacząć?


Za pełnowartościową polisę mieszkaniową możemy uznać szeroki zakres ochrony:
 • ściany mieszkania, stałe elementy i wyposażenie – od ognia i innych zdarzeń losowych (m.in. wybuchu, zalania, uderzenia pioruna, upadku drzew i masztów),
 • wyposażenie – dodatkowo od kradzieży z włamaniem, przepięcia, stłuczenia (szyb i elementów ceramicznych).
Wtedy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że za zaistniałą szkodę otrzymamy świadczenie od towarzystwa. Ile dokładnie? To zależy od prawidłowego ustalenia sumy ubezpieczenia, a więc zaczynamy od wyceny - spis inwentarza powinien zawierać wszystkie ruchomości nietrwale związane z podłożem, możliwe do wyniesienia bez użycia narzędzi:
 • meble,
 • sprzęt elektroniczny (RTV/AGD/PC),
 • książki,
 • garderoba,
 • biżuteria,
 • gotówka i papiery wartościowe,
 • kolekcje (antyki)
 • broń,
 • trofea myśliwskie.
UWAGA!
Część z wymienionych przedmiotów wymaga zawarcia umowy dodatkowej (przy czym ubezpieczenie wyposażenia samo w sobie jest dodatkiem). Tak się dzieje zwykle przy ruchomościach rzadkich lub o szczególnie wysokiej wartości, co może wymagać od nas posiadania zabezpieczeń – sejfu, monitoringu czy alarmu.


Koszt ubezpieczenia wcale nie musi być wysoki, o czym przekonamy się w poniższej przykładowej kalkulacji. Cena polisy będzie zależeć m.in. od wartości posiadanych ruchomości. Jeśli mienie ruchome wycenimy na kwotę 50 000 zł, tyle należy doliczyć do łącznej wartości mieszkania, aby otrzymać 100% świadczenia w razie szkody całkowitej, np. pożaru. A jeśli odszkodowanie z powodu kradzieży ma być jak najwyższe, wtedy wybieramy SU dla ruchomości w kwocie 50 000 zł lub najbardziej zbliżonej.

Zaniżenie lub zawyżenie deklarowanej kwoty spowoduje niedoubezpieczenie (zbyt niskie odszkodowanie) lub nadubezpieczenie (odszkodowanie do górnego limitu wyznaczonego przez rzeczoznawcę + przepłacenie za składkę polisy).

 

Ochrona wyposażenia już od 260 zł rocznie za 12 miesięcy

 

Gdy znamy już wartość posiadanego mienia ruchomego i na tej podstawie potrafimy określić wartość całego mieszkania, możemy sprawdzić przykładową cenę polisy w kalkulatorze ubezpieczeniowym.

Załóżmy że nasze mieszkanie jest położone na parterze w dużym mieście (Łódź), nie posiada podpiwniczenia, ma 80 m², zostało oddane do użytku w 2009 roku, nie doznało powodzi ani innych szkód w przeszłości, posiadamy akt własności i 1 osobę niepełnoletnią jako lokatora, nie wynajmujemy lokalu ani nie prowadzimy w nim działalności gospodarczej. Wartość mieszkania szacujemy na 350 000 zł. Mieszkanie nie jest wyposażone w alarm ani drzwi antywłamaniowe, jedyne zabezpieczenie stanowi osiedlowy monitoring.

Aby ochrona była jak najbardziej pełna, wybieramy pakiet L (ochrona ruchomości domowych i stałych elementów od zdarzeń losowych i od kradzieży), a dla porównania także pakiet XL (ten sam zakres co pakiet L, ale na wysokie sumy ubezpieczenia).   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
 
TU składka Ruchomości – zdarzenia losowe kradzież OC w życiu prywatnym
Ruchomości domowe Stałe elementy
Link4 260 zł 20 000 zł 10 000 zł 20 000 zł 30 000 zł
Concordia 345 zł 20 000 zł 10 000 zł 50 000 zł
Inter Polska 366 zł 20 000 zł 15 000 zł 5 000 zł 50 000 zł
 

Tabela 1. Zestawienie cen dla pakietu L. Wyniki kalkulacji obowiązujące na dzień 22.03.2018.


Komentarz: W zestawieniu najkorzystniej wygląda oferta Link4. Za 260 zł rocznie dostajemy ochronę dla ruchomości na łączną sumę 30 000 zł. Za 100 zł więcej w Inter Polska SU mienia ruchomego wzrasta do 35 000 zł.

 
TU składka Ruchomości – zdarzenia losowe kradzież OC w życiu prywatnym
Ruchomości domowe Stałe elementy
Link4 283 zł 30 000 zł 20 000 zł 20 000 zł 50 000 zł
Inter Polska 428 zł 30 000 zł 20 000 zł 10 000 zł 75 000 zł
Concordia 587 zł 80 000 zł* 40 000 zł 100 000 zł
*SU obejmuje ruchomości i stałe elementy

Tabela 2. Zestawienie cen dla pakietu XL. Wyniki kalkulacji obowiązujące na dzień 22.03.2018.


Komentarz: Najtańsza jest ponownie oferta Link4 z SU 50 000 zł na ruchomości (wyposażenie). Większe sumy gwarantuje Concordia, ale zapłacimy prawie dwukrotnie wyższą składkę. Ubezpieczyciel podaje łączne kwoty dla ruchomości i stałych elementów w zakresie zdarzeń losowych i kradzieży.

 

Tych ruchomości nie ubezpieczysz


Polisę możemy kupić przez porównywarkę, ale także zapisać swoją kalkulację i wrócić do niej przez link otrzymany na adres mailowy.

Warto w tym czasie sprawdzić dokument OWU tej polisy, której cena w kalkulatorze okazała się najbardziej atrakcyjna. To ważne z uwagi na wyłączenia odpowiedzialności dla mienia ruchomego.

Przykładowe dotyczą następujących przedmiotów wyposażenia:

 1. karty płatnicze,
 2. papiery wartościowe,
 3. bilety komunikacyjne, karty zniżkowe,
 4. trofea myśliwskie,
 5. rękopisy,
 6. metale szlachetne w sztabach,
 7. rośliny,
 8. zwierzęta egzotyczne.

W dokumencie OWU znajdziemy też limity. Nawet jeśli suma ubezpieczenia ruchomości wynosi 50 000 zł, to znaczy, że tyle dostaniemy za szkodę całkowitą, np. spłonięcie wyposażenia w pożarze mieszkania. A jeśli dojdzie „tylko” do kradzieży? Wtedy obowiązują wspomniane limity dla poszczególnych przedmiotów:

Limit dolny – wartość zbiorów kolekcjonerskich musi przekraczać co najmniej 500 zł (za każdy pojedynczy pochodzący sprzed 1945 r.),  a przechowywana w mieszkaniu gotówka musi być o wartości minimalnej 200 zł – Aviva

Limit górny – łączna wartość gotówki, papierów wartościowych i kart płatniczych nie może przekraczać 5000 zł (kradzież) – Warta; skóry naturalne i futra to maks. 20% sumy ubezpieczenia – Compensa.
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
595091
6
5
1
1
5
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy