Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć wyposażenie mieszkania?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie ruchomości domowych możesz wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto jednak dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy mieszkaniowej. Przeczytaj, jak ubezpieczyć wyposażenie mieszkania, abyś spał spokojnie.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jeśli zastanawiasz się nad ubezpieczeniem ruchomości domowych, zapewne w swoim mieszkaniu lub domu przechowujesz cenne przedmioty. Standardowe wyposażenie mieszkania warte jest zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych, a jeśli doliczyć do tego komputery, smartfony, biżuterię, książki, markowe ubrania i przechowywaną w domu gotówkę, wartość mienia ruchomego może być naprawdę wysoka. Jednocześnie, jeśli w nieruchomości dojdzie np. do pożaru, możesz utracić cały swój majątek.

Na szczęście TU oferują ubezpieczenie nie tylko nieruchomości, ale także ubezpieczenie wyposażenia mieszkania.

Czym są ruchomości domowe dla ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie ruchomości domowych obejmuje niemal każdy przedmiot przechowywany w mieszkaniu i nie przytwierdzony na stałe do ścian, sufitu lub podłogi (elementy przytwierdzone możesz ubezpieczyć w podstawowej polisie mieszkaniowej).

Ruchomości domowe w polisie mieszkaniowej to m.in.:

 • komputer stacjonarny i laptop,
 • telefony komórkowe,
 • telewizor,
 • pralka,
 • lodówka (niezabudowana),
 • kuchenka (niezabudowana),
 • sprzęt muzyczny,
 • meble wolnostojące,
 • dywany,
 • elementy wystroju wnętrz,
 • książki,
 • biżuteria,
 • ubrania,
 • kosmetyki.

Pamiętaj, że niektóe TU przy ubezpieczeniu ruchomości domowych uwzględniają także zwierzęta domowe, tj. psy, koty, chomiki, myszy, szynszyle itp.

Jak ubezpieczyć ruchomości domowe?

Ruchomości domowe ubezpieczyć można w rozszerzonej polisie mieszkaniowej. Takie ubezpieczenie najlepiej znaleźć przez Internet. W kalkulatorze polis mieszkaniowych możesz szybko i łatwo porównać ze sobą wiele ofert różnych TU i wybrać najlepsze ubezpieczenie ruchomości domowych.
 
W kalkulatorze wystarczy uzupełnić kwestionariusz, wpisując najważniejsze dane dotyczące nieruchomości, tj:
 • lokalizacja nieruchomości,
 • wartość rynkowa nieruchomości,
 • wartość wyposażenia mieszkania,
 • zakres ochrony (czyli od jakich szkód chcesz ubezpieczyć wyposażenie mieszkania),
 • liczbę osób zamieszkujących nieruchomość.
Szczególną uwagę zwróć na wpisywaną wartość mienia, powinna być zgodna z rzeczywistością – niezawyżona ani niezaniżona. Wartość mienia, jaką ustalisz, będzie równoznaczna z sumą ubezpieczenia i jeśli dojdzie do szkody całkowitej, w której stracisz cały majątek, otrzymasz równowartość tej kwoty w formie odszkodowania.
 
W kalkulatorze polis mieszkaniowych możesz też bezpośrednio kupić wybraną przez siebie polisę – wystarczy kliknąć przycisk „kup online” i zapłacić za ubezpieczenie ruchomości domowych bezpieczną płatnością online. Kalkulator pokaże Ci nawet kilkadziesiąt ofert różnych TU, wraz z cenami i zakresem ochrony ubezpieczeń.
 
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Kiedy przyda się ubezpieczenie ruchomości domowych?

Ubezpieczenie ruchomości domowych zabezpiecza mienie na wypadek ok. 20 zdarzeń losowych, tj. pożar, wybuch, dym i sadza, zalanie, huragan itp. Lecz warto rozważyć także ubezpieczenie wyposażenia mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem – ta opcja dostępna jest w większości TU jako dodatek do polisy mieszkaniowej.

Wśród dodatków do rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania do wyboru, prócz kradzieży z włamaniem, jest m.in. ubezpieczenie mienia ruchomego od powodzi, ochrona ruchomości domowych od kradzieży zwykłej, ubezpieczenie wyposażenia mieszkania od przepięcia, a także na wypadek rabunku, czyli poza miejscem zamieszkania.

Jeśli ubezpieczasz ruchomości domowe, rozważ też dodatek do polisy mieszkaniowej Home Assistance. W ramach tego dodatku otrzymasz pakiet usług przydatnych przy szkodzie, tj. bezpłatna pomoc fachowców, np. hydraulika czy elektryka. Home Assistance może uwzględniać także pomoc ubezpieczyciela przy szkodzie, np. przewóz i przechowanie mienia w bezpiecznym miejscu, organizację hotelu dla Ciebie i Twoich bliskich, opiekę nad zwierzętami itp.

Szukając dobrego ubezpieczenia ruchomości domowych, rozważ, które dodatki do polisy mieszkaniowej będą dla Ciebie przydatne, a które nie.  Np. jeśli mieszkasz na 3. piętrze, ubezpieczenie wyposażenia mieszkania od powodzi nie będzie Ci potrzebne – nie warto za nie dopłacać. Lecz jeśli w swoim mieszkaniu masz cenne przedmioty, warto wykupić ubezpieczenie mienia ruchomego od kradzieży z włamaniem. W obliczu zmian klimatycznych i związanych z tym zawirowań pogodowych, silnych burz i huraganów, może Ci się przydać także ubezpieczenie od przepięć.

Ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia mieszkania?

To, ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia w dużej mierze zależy od tego, jaką nieruchomość ubezpieczamy. Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składki dla każdej nieruchomości. Pod uwagę biorą zwykle: wartość rynkową domu lub mieszkania, wartość ubezpieczanego wyposażenia, lokalizację, metraż oraz ilość osób zamieszkujących w nieruchomości. 

W kalkulatorze polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia dla przykładowej nieruchomości. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • kawalerka 35m2,
 • o wartości 190 000 zł,
 • z mieniem ruchomym o wartości 20 000 zł,
 • zamieszkana przez jedną osobę.

Kalkulator pokazał nam wiele ofert z różnych TU. Najtańsze ubezpieczenie wyposażenie mieszkania zaproponowało towarzystwo Europa – 140 zł za rok ochrony. W tej cenie dodatkowo otrzymujemy pakiet Home Assistance oraz ochronę na wypadek dewastacji. Ubezpieczenie w Proamie, Wiener oraz Link4 jest już nieco droższe, a zakres ochrony oraz dodatków jest taki sam.

Nieco inne oferty przedstawiły TU mtu24.pl – 219 zł za rok ochrony, a w tym ubezpieczenie na wypadek powodzi oraz dewastacji – oraz Generali – 225 zł za rok, a w tym aż 3 dodatki: Home Assistance, Dewastacja oraz Pakiet Medyczny.

Najdroższe ubezpieczenie wyposażenia mieszkania zaoferowało Inter Polska – 333 zł, w tej cenie dwa dodatki: Home Assistance Dewastacja. 

- Jeśli szukamy nie tylko taniego, ale i dobrego ubezpieczenia wyposażenia mieszkania, warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowy i porównać oferty różnych TU. Oferty, które pokazuje kalkulator, to zwykle polisy o dość zróżnicowanych cenach za ten sam lub bardzo podobny produkt. Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości to bardzo przydatne narzędzie, dzięki niemu nie będziemy niepotrzebnie przepłacać za polisę mieszkaniową

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Cena za ubezpieczenie wyposażenia mieszkania

TU

Cena za 12 miesięcy Dodatkowo w cenie

Europa

140 zł Home Assistance, Dewastacja

Proama

211 zł Home Assistance, Dewastacja

Wiener

214 zł Home Assistance, Dewastacja

Link4

218 zł Home Assistance, Dewastacja

mtu24.pl

219 zł Powódź, Dewastacja

Generali

225 zł Home Assistance, Dewastacja, Pakiet Medyczny

Inter Polska

333 zł Home Assistance, Dewastacja

Oprac. na podst. ubezpieczeniaonline.pl, dane na dzień:20.02.2023 r.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Których ruchomości domowych nie można ubezpieczyć?

Niektórych ruchomości domowych nie można włączyć do ubezpieczenia wyposażenia mieszkania. Są to z reguły przedmioty, na które potrzebne jest specjalne pozwolenie, przedmioty, których wartość trudno ustalić oraz mienie o wyjątkowej wartości.

Najczęściej na liście wyłączeń znajdują się następujące przedmioty:

 • broń palna,
 • amunicja,
 • trofea myśliwskie,
 • znaczki pocztowe i inne przedmioty kolekcjonerskie,
 • rękopisy,
 • dane zapisane w formie elektronicznej,
 • agresywne rasy psów,
 • zwierzęta egzotyczne,
 • przedmioty posiadane nielegalnie,
 • dzieła sztuki o wyjątkowe wartości lub takie, których wartość trudno ustalić,
 • przedmioty przechowywane w nieruchomości, ale wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

W każdym TU mienie ruchome wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej może być nieco inne – listę znajdziemy zawsze w OWU – dokumencie dołączanym do umowy.

Ubezpieczenie ruchomości z polisy All Risk – co zapewnia?

All Risk to dodatek do rozszerzonej polisy mieszkaniowej. Można go wykupić niemal w każdym TU. Jeśli ubezpieczasz wyposażenie mieszkania i zależy Ci na kompleksowej ochronie mienia, warto rozważyć zakup tego dodatku.

All Risk to ubezpieczenie mieszkania od niemal każdego ryzyka, w tym od sytuacji, które trudno przewidzieć. Jak przy każdym ubezpieczeniu, tutaj też znajdują się pewne wyłączenia, ale ich lista zwykle jest krótka.

W ramach ubezpieczenia All Risk możesz chronić np. mienie gości, którzy odwiedzają Cię w domu, w tym także cenne mienie pozostawione na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. 

Ubezpieczenie ruchomości domowych w wariancie All Risk będzie na pewno droższe niż standardowa polisa mieszkaniowa, ale dopłata nie musi być wcale bardzo duża – warto sprawdzić oferty ubezpieczenia All Risk u różnych TU. Najlepiej porównać ceny w kalkulatorze polis mieszkaniowych. 

Ubezpieczenie od zniszczenia cudzej rzeczy – kiedy działa?

Jeśli chcesz ubezpieczyć mienie ruchome osób trzecich, np. sąsiadów, na wypadek spowodowanych przez siebie zniszczeć, taką ochronę będzie uwzględniać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to dodatek do polisy mieszkaniowej, który zabezpieczy Cię przed odpowiedzialnością finansową, np., w przypadku zalania mieszkania sąsiada.

OC w życiu prywatnym obejmuje także szkody spowodowane osobom trzecim poza miejscem zamieszkania, oznacza to, że odszkodowanie otrzymasz np. gdy Twoje dziecko przypadkowo zarysuje zaparkowane auto lub gdy pies ugryzie przechodnia.

Niektóre szkody wyrządzone przypadkowo osobom trzecim mogą Cię pociągnąć do naprawdę dużej odpowiedzialności finansowej. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pokryje w całości roszczenia osób trzecich, a Ty uchronisz się przed niespodziewanym wydatkiem.

Jak wysokie odszkodowanie za wyposażenie mieszkania?

Odszkodowanie za wyposażenie z polisy mieszkaniowej zależy zawsze od wielkości i ilości strat, jakie ponieśliśmy. TU zwykle przysyłają rzeczoznawcę, który ocenia rozmiar szkód.
 
W dokumencie OWU dołączanym do każdej polisy mieszkaniowej znajdziemy też tzw. limity odpowiedzialności, czyli górne i dolne granice odszkodowania. Jeśli np. suma ubezpieczenia ruchomości wynosi maksymalnie 50 000 zł, to na tyle będziemy mogli liczyć jeśli dojdzie do szkody całkowitej, np., w wyniku pożaru nieruchomości.
 
Wiele TU określa także dolne limity odpowiedzialności, np. na 200 zł – oznacza to, że ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania za wyposażenie, jeśli strata ma wartość niższą niż podana kwota.

Kiedy brak odszkodowania za ruchomości domowe?

Jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i przy ubezpieczeniu ruchomości domowych, w niektórych sytuacjach możesz nie otrzymać odszkodowania, pomimo regularnie opłacanych składek na polisę mieszkaniową.

Sytuacje te tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”. W każdym TU mogą być nieco inne, ale niektóre z nich są powtarzalne.

Z reguły za ruchomości domowe nie otrzymasz odszkodowania, gdy:

 • do szkody doszło w wyniku Twojego ewidentnego zaniedbania,
 • w wyniku szkody zniszczone zostały przedmioty nie objęte ochroną,
 • do szkody doszło w wyniku wojny lub ataku terrorystycznego,
 • szkody zostały spowodowane w wyniku Twojego działania pod wpływem środków odurzających,
 • szkoda w nieruchomości była wynikiem nie przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych budynku.

Oczywiście odszkodowania za zniszczone wyposażenie mieszkania nie otrzymasz też jeśli sytuacja, która zaistniała w nieruchomości, nie była wpisana w zakres ryzyk polisy mieszkaniowej.

Gdzie kupisz ubezpieczenie wyposażenia dla domu i mieszkania?

Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania najlepiej jest kupić przez Internet – to wygodny i bezpieczny sposób. Możesz to zrobić bezpośrednio w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Kiedy już porównasz ze sobą oferty różnych TU i wytypujesz najlepsze ubezpieczenie wyposażenia mieszkania, wystarczy kliknąć „Kup” i opłacić składkę online. Wszelkie dokumenty do polisy mieszkaniowej otrzymasz na swoją skrzynkę mailową. Kupione przez Internet ubezpieczenie wyposażenia mieszkania zwykle działa już na drugi dzień od zakupu – po zaksięgowaniu wpłaty. 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

To warto wiedzieć

1. Wyposażenie mieszkania to dla ubezpieczycieli tzw. „ruchomości domowe”, czyli wszystkie przedmioty przechowywane w mieszkaniu nieprzytwierdzone na stałe do ścian lub podłogi

2. Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania można wykupić tylko w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej – taka ochrona nie jest dostępna w podstawowym ubezpieczeniu nieruchomości

3. Jeśli chcemy dobrze ubezpieczyć wyposażenie mieszkania (ruchomości domowe), warto poszerzyć polisę mieszkaniową o dodatki, m.in. o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem

4. Przy ubezpieczeniu ruchomości domowych szczególnie istotne jest precyzyjne oszacowanie wartości ubezpieczanego mienia i podanie tej wartości w sumie ubezpieczenia – do tego zależy nasze odszkodowanie

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie ruchomości domowych

 1. Jakiego wyposażenia nie ubezpieczę?

  W ramach ubezpieczenia wyposażenia mieszkania nie da się ubezpieczyć tych przedmiotów, które znajdują się na liście wyłączeń odpowiedzialności w OWU, najczęściej to m.in: karty płatnicze, papiery wartościowe, trofea myśliwskie, rękopisy, metale szlachetne w sztabach.

 2. Czy polisa pokryje szkody, jeśli zniszczę czyjeś wyposażenie?

  Tak, jeśli polisa mieszkaniowa zawiera dodatek OC w życiu prywatnym, odszkodowanie dotyczy jednak tylko szkód na mieniu lub zdrowiu osób trzecich niespokrewnionych z osobą ubezpieczoną.

 3. Czy mogę dokupić ochronę ruchomości domowych w trakcie trwania polisy?

  Tak, w każdej chwili można dokupić dodatki do polisy mieszkaniowej i rozszerzyć zakres ochrony, lecz na niektóre ryzyka obowiązuje karencja, np. na powódź zwykle od 1 do 3 miesięcy.

 4. Jak długo jest ważne ubezpieczenie wyposażenia domu / mieszkania?

  Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania jest ważne tak długo, na jak długo została podpisana umowa, zwykle polisy mieszkaniowe trwają rok, ale można też wykupić ubezpieczenie mieszkania od razu na 3 lata.

 5. Czy mogę ubezpieczyć swój telewizor w wynajmowanym mieszkaniu?

  Tak, lokator, który wynajmuje mieszkanie może ubezpieczyć przechowywane w nieruchomości własne mienie ruchome – TU oferują specjalne polisy mieszkaniowe dla najemców.

 6. Co oznacza ubezpieczenie wyposażenia od wszystkich ryzyk?

  Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, inaczej All Risk, to polisa o bardzo szerokim zakresie ochrony – zabezpiecza ona nawet przed tymi zdarzeniami, które trudno przewidzieć, z wyjątkiem tych, które znajdują się na liście wyłączeń odpowiedzialności.

 7. Na jaką sumę ubezpieczyć ruchomości domowe?

  Ubezpieczenie ruchomości najlepiej wykupić na sumę, która odzwierciedla realną wartość mienia. Nie należy ani zawyżać ani zaniżać tej sumy. Od tego, czy dobrze ustalisz sumę ubezpieczenia ruchomości domowych zależy to, czy w razie szkody otrzymasz odpowiednie odszkodowanie – takie, które wystarczy na pokrycie wszystkich strat.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia