Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć wyposażenie mieszkania?

Podstawowa polisa mieszkaniowa, jak wymagana przez bank do kredytu, chroni jedynie mury i stałe elementy nieruchomości. Warto wybrać szerszy wariant i ubezpieczyć wyposażenie mieszkania (ruchomości domowe). Sprawdzamy przykładowy zakres i ceny polis

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W mieszkaniach i domach wielu z nas przechowuje bardzo cenne przedmioty. Samo wyposażenie nieruchomości jest zwykle warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, a do tego dochodzą laptopy, smartfony, książki, ubrania, biżuteria oraz przechowywana w domu gotówka. W przypadku szkody całkowitej, np. w wyniku pożaru, możemy stracić cały swój majątek. Na szczęście nie tylko nieruchomość, ale także całe wyposażenie mieszkania, ubezpieczyć można w ramach polisy mieszkaniowej.

 

Czym jest wyposażenie (ruchomości domowe) dla ubezpieczyciela?

Przy polisach mieszkaniowych ubezpieczyciele posługują się zwykle mianem „ruchomości domowe” – tak nazywane jest wyposażenie mieszkania.

Ruchomości domowe to wszystkie przedmioty, które znajdują się w nieruchomości i nie są przytwierdzone na stałe do ścian czy podłogi, tj: meble, elementy wystroju wnętrz, sprzęt RTV/AGD, komputery, telefony, książki, biżuteria, ubrania, gotówka itp.

Co ciekawe, wielu ubezpieczycieli za wyposażenie mieszkania (mienie ruchome) uznaje także zwierzęta domowe, które w ramach ubezpieczenia wyposażenia mieszkania również podlegają ochronie.
 

Jak ubezpieczyć ruchomości domowe?

Aby ubezpieczyć wyposażenie mieszkania należy wykupić rozszerzone ubezpieczenie nieruchomości. Ubezpieczenie podstawowe chroni jedynie mury i stałe elementy mieszkania (panele podłogowe, glazurę, armaturę sanitarną, meble w zabudowie itp.).
 
Przy ubezpieczeniu wyposażenia mieszkania TU wymagają określenia tzw. sumy ubezpieczenia, czyli łącznej wartości wszystkich ubezpieczanych rzeczy.
 
Ważne, abyśmy tę wycenę zrobili precyzyjnie, bo od niej będzie zależeć odszkodowanie za szkodę. Zaniżenie lub zawyżenie sumy ubezpieczenia spowoduje niedoubezpieczenie (zbyt niskie odszkodowanie) lub nadubezpieczenie (przepłacanie za składkę polisy i odszkodowanie otrzymane w oparciu o ustalenia rzeczoznawcy z TU). 
 
Rozszerzona polisa mieszkaniowa będzie chroniła wyposażenie mieszkania, na wypadek tych samych zdarzeń, które zawarte są w podstawie (zwykle ok. 20.), tj. pożar, zalanie, huragan, silne opady deszczu, uderzenie pioruna, upadek drzew i masztów itp. 
 
Jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć wyposażenie mieszkania także na wypadek innych zdarzeń, np. kradzież z włamaniem, konieczne będzie dokupienie specjalnego dodatku do polisy mieszkaniowej.
 

Ochrona wyposażenia z polisy mieszkaniowej – możliwe ryzyka

Wśród dodatków do rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania do wyboru, prócz kradzieży z włamaniem, jest m.in. ubezpieczenie wyposażenia mieszkania od kradzieży zwykłej, ubezpieczenie od przepięcia, od powodzi, a nawet na wypadek rabunku – poza miejscem zamieszkania. 

W ramach ubezpieczenia wyposażenia mieszkania możemy też wykupić dodatek Home Assistance, który zawiera pakiet przydatnych w razie szkody usług, tj. bezpłatna pomoc fachowców, np. hydraulika przy pękniętej rurze. Home Assistance może zawierać także pomoc ubezpieczyciela przy szkodzie, np. przewóz i przechowanie naszych rzeczy w bezpiecznym miejscu, organizację hotelu dla nas i naszych bliskich, opiekę nad zwierzętami itp.

Niektóre oferowane przez TU dodatki mogą nam się nie przydać, np. jeśli nasze mieszkanie znajduje się na 3. piętrze, ubezpieczenie od powodzi nie będzie nam potrzebne i nie warto za nie dopłacać. Z kolei, jeśli w mieszkaniu przechowujemy cenne przedmioty, warto ubezpieczyć wyposażenie mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem, a jeśli wśród nich jest także cenny sprzęt RTV/AGD, przydać się może ubezpieczenie wyposażenia mieszkania od przepięć.

Im więcej dodatków dobierzemy, tym większe prawdopodobieństwo, że w razie szkody odszkodowanie z polisy mieszkaniowej pokryje nasze straty. Lecz pamiętajmy, że bardziej rozbudowane polisy mieszkaniowe zwykle są nieco droższe.



   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Kiedy polisa obejmuje zniszczenie czyjegoś wyposażenia?

W ramach ubezpieczenia wyposażenia mieszkania możemy chronić nie tylko własne mienie, ale także mienie osób trzecich, które może zostać zniszczone przez nas nieumyślnie, np. gdy w wyniku pękniętego wężyka od pralki zalejemy mieszkanie sąsiada. Taki rodzaj ubezpieczenie nosi nazwę „OC w życiu prywatnym” i występuje w formie dodatku do polisy mieszkaniowej. 

OC w życiu prywatnym, to dobre zabezpieczenie dla osób, których mieszkanie ulokowane jest w budynku wielorodzinnym, dla właścicieli nieruchomości, które są wynajmowane, czy dla osób posiadających dzieci i zwierzęta.

Taka polisa chroni nas finansowo w wielu różnych sytuacjach życiowych, gdy:

  • nasze dziecko przez przypadek zarysuje zaparkowane auto,
  • pies zniszczy ogrodzenie na sąsiedniej posesji,
  • podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze potrącimy pieszego,
  • w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia w naszym mieszkaniu, np. zalania, zostanie zniszczone także mienie w mieszkaniu piętro niżej.

Odszkodowanie w ramach OC w życiu prywatnym możemy otrzymać zarówno za szkody na mieniu, jak i zdrowiu osób trzecich. 
 

Ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia mieszkania?

To, ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia w dużej mierze zależy od tego, jaką nieruchomość ubezpieczamy. Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składki dla każdej nieruchomości. Pod uwagę biorą zwykle: wartość rynkową domu lub mieszkania, wartość ubezpieczanego wyposażenia, lokalizację, metraż oraz ilość osób zamieszkujących w nieruchomości. 

W kalkulatorze polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia dla przykładowej nieruchomości. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

  • kawalerka 35m2,
  • o wartości 190 000 zł,
  • z mieniem ruchomym o wartości 20 000 zł,
  • zamieszkana przez jedną osobę.

Kalkulator pokazał nam wiele ofert z różnych TU. Najtańsze ubezpieczenie wyposażenie mieszkania zaproponowało towarzystwo Europa – 140 zł za rok ochrony. W tej cenie dodatkowo otrzymujemy pakiet Home Assistance oraz ochronę na wypadek dewastacji. Ubezpieczenie w Proamie, Wiener oraz Link4 jest już nieco droższe, a zakres ochrony oraz dodatków jest taki sam.

Nieco inne oferty przedstawiły TU mtu24.pl – 225 zł za rok ochrony, a w tym ubezpieczenie na wypadek powodzi oraz dewastacji – oraz Generali – 225 zł za rok, a w tym aż 3 dodatki: Home Assistance, Dewastacja oraz Pakiet Medyczny.

Najdroższe ubezpieczenie wyposażenia mieszkania zaoferowało Inter Polska – 333 zł, w tej cenie dwa dodatki: Home Assistance Dewastacja. 

Jeśli szukamy nie tylko taniego, ale i dobrego ubezpieczenia wyposażenia mieszkania, warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowy i porównać oferty różnych TU. Oferty, które pokazuje kalkulator, to zwykle polisy o dość zróżnicowanych cenach za ten sam lub bardzo podobny produkt. Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości to bardzo przydatne narzędzie, dzięki niemu nie będziemy niepotrzebnie przepłacać za polisę mieszkaniową

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Cena za ubezpieczenie wyposażenia mieszkania

TU

Cena za 12 miesięcy Dodatkowo w cenie

Europa

140 zł Home Assistance, Dewastacja

Proama

211 zł Home Assistance, Dewastacja

Wiener

214 zł Home Assistance, Dewastacja

Link4

218 zł Home Assistance, Dewastacja

mtu24.pl

219 zł Powódź, Dewastacja

Generali

225 zł Home Assistance, Dewastacja, Pakiet Medyczny

Inter Polska

333 zł Home Assistance, Dewastacja

Tabela 1. Oprac. na podst. ubezpieczeniaonline.pl, dane na dzień:18.05.2022 r.

Jak wysokie odszkodowanie za wyposażenie mieszkania?

Odszkodowanie za wyposażenie z polisy mieszkaniowej zależy zawsze od wielkości i ilości strat, jakie ponieśliśmy. TU zwykle przysyłają rzeczoznawcę, który ocenia rozmiar szkód.
 
W dokumencie OWU dołączanym do każdej polisy mieszkaniowej znajdziemy też tzw. limity odpowiedzialności, czyli górne i dolne granice odszkodowania. Jeśli np. suma ubezpieczenia ruchomości wynosi maksymalnie 50 000 zł, to na tyle będziemy mogli liczyć jeśli dojdzie do szkody całkowitej, np., w wyniku pożaru nieruchomości.
 
Wiele TU określa także dolne limity odpowiedzialności, np. na 200 zł – oznacza to, że ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania za wyposażenie, jeśli strata ma wartość niższą niż podana kwota.
 

Gdzie kupić ubezpieczenie wyposażenia dla domu i mieszkania?

Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania najlepiej jest kupić przez Internet – to wygodny i bezpieczny sposób. Możemy to zrobić bezpośrednio w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Kiedy już porównamy ze sobą oferty różnych TU i wytypujemy najlepsze ubezpieczenie wyposażenia mieszkania, wystarczy kliknąć „Kup” i opłacić składkę online. Wszelkie dokumenty do polisy mieszkaniowej otrzymamy na swoją skrzynkę mailową. Kupione przez Internet ubezpieczenie wyposażenia mieszkania zwykle działa już na drugi dzień od zakupu – po zaksięgowaniu wpłaty. 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie wyposażenia mieszkania / domu

Jakiego wyposażenia nie ubezpieczę?

W ramach ubezpieczenia wyposażenia mieszkania nie da się ubezpieczyć tych przedmiotów, które znajdują się na liście wyłączeń odpowiedzialności w OWU, najczęściej to m.in: karty płatnicze, papiery wartościowe, trofea myśliwskie, rękopisy, metale szlachetne w sztabach.

Czy polisa pokryje szkody, jeśli zniszczę czyjeś wyposażenie?

Tak, jeśli polisa mieszkaniowa zawiera dodatek OC w życiu prywatnym, odszkodowanie dotyczy jednak tylko szkód na mieniu lub zdrowiu osób trzecich niespokrewnionych z osobą ubezpieczoną.

Czy mogę dokupić ochronę ruchomości domowych w trakcie trwania polisy?

Tak, w każdej chwili można dokupić dodatki do polisy mieszkaniowej i rozszerzyć zakres ochrony, lecz na niektóre ryzyka obowiązuje karencja, np. na powódź zwykle od 1 do 3 miesięcy.

Jak długo jest ważne ubezpieczenie wyposażenia domu / mieszkania?

Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania jest ważne tak długo, na jak długo została podpisana umowa, zwykle polisy mieszkaniowe trwają rok, ale można też wykupić ubezpieczenie mieszkania od razu na 3 lata. 

Czy mogę ubezpieczyć swój telewizor w wynajmowanym mieszkaniu?

Tak, lokator, który wynajmuje mieszkanie może ubezpieczyć przechowywane w nieruchomości własne mienie ruchome – TU oferują specjalne polisy mieszkaniowe dla najemców. 

Co oznacza ubezpieczenie wyposażenia od wszystkich ryzyk?

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, inaczej All Risk, to polisa o bardzo szerokim zakresie ochrony – zabezpiecza ona nawet przed tymi zdarzeniami, które trudno przewidzieć, z wyjątkiem tych, które znajdują się na liście wyłączeń odpowiedzialności. 

To warto wiedzieć

1. Wyposażenie mieszkania to dla ubezpieczycieli tzw. „ruchomości domowe”, czyli wszystkie przedmioty przechowywane w mieszkaniu nieprzytwierdzone na stałe do ścian lub podłogi

2. Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania można wykupić tylko w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej – taka ochrona nie jest dostępna w podstawowym ubezpieczeniu nieruchomości

3. Jeśli chcemy dobrze ubezpieczyć wyposażenie mieszkania (ruchomości domowe), warto poszerzyć polisę mieszkaniową o dodatki, m.in. o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem

4. Przy ubezpieczeniu ruchomości domowych szczególnie istotne jest precyzyjne oszacowanie wartości ubezpieczanego mienia i podanie tej wartości w sumie ubezpieczenia – do tego zależy nasze odszkodowanie

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
0
9
5
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy