Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

OC w życiu prywatnym - co obejmuje i ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to ochrona przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Takie ubezpieczenie możemy nabyć razem z polisą mieszkaniową i wcale nie jest to duży wydatek.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


OC w życiu prywatnym z reguły dostępne jest jako rozszerzenie, czyli jest opcją dodatkowo płatną. Zdarza się również, że w podstawie obecny jest zawężony pakiet OC, który można odpłatnie rozszerzyć. OC w życiu prywatnym nie istnieje jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy – można je nabyć wyłącznie w pakiecie z polisą mieszkaniową. 
 
Podstawowa wersja polisy mieszkaniowej zabezpiecza mury i ewentualnie elementy stałe przez określoną liczbą zdarzeń losowych. Tych ryzyk może być kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być również tzw. ruchomości domowe, czyli praktycznie całe wyposażenie mieszkania lub domu. Istnieją również dodatki nakierowane bardziej na lokatorów, wśród których wyróżniamy domowy assistance, ubezpieczenie NNW, opiekę prawną oraz właśnie OC w życiu prywatnym.
 
PAMIĘTAJ!
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) kojarzy się przede wszystkim z obowiązkowym ubezpieczeniem dla kierowców. OC w życiu prywatnym jest elementem polisy mieszkaniowej i nie ma nic wspólnego z motoryzacją.

 

Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym chroni nas na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim. Jeśli wykupimy polisę dla domu lub mieszkania, to ochrona z OC będzie odnosiła się do wszystkich członków gospodarstwa domowego, a nawet osób tam pracujących, czyli np. do gospodyni, opiekunki czy sprzątaczki.
 
Ochrona w ramach OC mieszkaniowego obowiązuje do momentu wygaśnięcia polisy mieszkaniowej, której jest częścią. Mieszkania i domy ubezpiecza się przeważnie na rok, chociaż oczywiście równie dobrze może to być 6 miesięcy albo 2 lata – wszystko zależy od tego, jakie zapisy w umowie uzgodnimy wcześniej z towarzystwem.

Jak działa OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, możemy nabyć jako dodatek do podstawowej polisy mieszkaniowej – bez konieczności zakupu rozszerzonego ubezpieczenia nieruchomości.

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania chroni nieruchomość od ognia i innych zdarzeń losowych – w pakiecie jest zwykle około 20 różnych ryzyk. Podstawowy wariant ubezpieczenia mieszkania chroni mury i stałe elementy nieruchomości (bez wyposażenia, które nie jest na stałe przytwierdzone do ścian lub podłogi). Do podstawowej polisy mieszkaniowej możemy dokupić różne rozszerzenie, między innymi ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ale także wiele innych, np. ubezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem lub na wypadek przepięć. 

OC w życiu prywatnym może okazać się pomocne w wielu życiowych sytuacjach, w którym nieumyślnie spowodujemy szkodę na zdrowiu lub mieniu osoby trzeciej. Wówczas polisa pokryje koszty związane z roszczeniami osoby poszkodowanej, a my nie będziemy musieli martwić się nagłym nieprzewidzianym wydatkiem.

– Małgorzata Przybyszewska, ekspert ubezpieczeniaonline.pl

W jakich sytuacjach warto mieć OC w życiu prywatnym?

Jest wiele sytuacji, w których OC w życiu prywatnym może okazać się pomocne. Najczęściej uzyskuje się z niego odszkodowanie przy zalaniu sąsiadów, które miało miejsce z naszej winy. Warto dodać, że zalanie ogólnie jest najczęstszą przyczyną wypłaty rekompensaty z polisy mieszkaniowej.

OC w życiu prywatnym ma również zastosowanie w kontekście strat poniesionych w wyniku:

 • posiadania lub używania domu jednorodzinnego i mieszkania;
 • posiadania zwierząt domowych;
 • opieki nad dziećmi oraz innymi osobami, za które ponosimy prawną odpowiedzialność;
 • korzystania z rowerów i wózków inwalidzkich;
 • rekreacyjnego korzystania z łodzi czy żaglówek;
 • rekreacyjnego używania modeli latających;
 • amatorskiego i rekreacyjnego uprawiania sportu;
 • korzystania z pomieszczeń podczas wyjazdów turystycznych.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przykładowe zastosowania OC w życiu prywatnym

DZIECI
 • wybicie szyby sąsiadowi w czasie gry w piłkę
 • uszkodzenie produktu w sklepie
 • przypadkowe zniszczenie w pokoju hotelowym
 • potrącenie przechodnia w czasie jazdy na hulajnodze elektrycznej
DOROŚLI
 • zarysowanie czyjegoś samochodu podczas jazdy rowerem
 • przechodzień pośliznął się i złamał nogę podczas przechodzenia po nieodśnieżonym chodniku, który przynależy do naszej posesji
 • dron uszkodził posesje sąsiada lub mienie osoby postronnej
ZWIERZĘTA
DOMOWE
 • pies podczas spaceru pogryzł przechodnia
 • pszczoły z przydomowej pasieki użądliły przechodnia
 • kot upolował rybki w oczku wodnym należącym do sąsiada

Tabela 1. Opracowanie własne.

 

Jak długo jest ważne OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa przez taki okres, na jaki wykupiliśmy polisę mieszkaniową. Na rynku ubezpieczeń do wyboru są zwykle 2 warianty: 

 • na 12 miesięcy,
 • na 3 lata.

Warto rozważyć zakup polisy mieszkaniowej wraz z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym  na dłużej, bo wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje przy tym zniżki – od 10% do nawet 50%.

 

Kiedy OC w życiu prywatnym nie zadziała – przykłady

Każde ubezpieczenie, w tym także OC w życiu prywatnym, posiada pewne ograniczenia, które mogą spowodować odmowę wypłaty odszkodowania. W przypadku polisy mieszkaniowej ograniczenia te, to przede wszystkim wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za powstałe szkody, pomimo regularnie opłacanych składek na polisę. 

Zazwyczaj wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym to sytuacje w których szkoda postała w wyniku:

 • prowadzenia działalności gospodarczej;
 • umyślnego działania ubezpieczonego – np. podczas bójki;
 • szkód wyrządzonych osobom bliskim – np. żonie lub dzieciom;
 • korzystania z broni palnej i materiałów wybuchowych;
 • działania pod wpływem używek – np. potrącenie pieszego podczas jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu;
 • posiadania agresywnej rasy psów lub zwierząt egzotycznych;
 • uprawiania sportu wyczynowego – np. wyczynowej jazdy na rolkach.

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym mogą być nieco inne. Ich lista może być też dłuższa niż tych kilka powyższych przykładów. Wyłączenia odpowiedzialności znajdziemy zawsze w dokumencie OWU – dołączanym do polisy mieszkaniowej.

Kto oferuje ochronę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które zapewni nam ochronę przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, jest powszechnym dodatkiem do polisy mieszkaniowej – znajdziemy je niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. 

Lecz w każdym towarzystwie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może działać na nieco innych zasadach – przed zakupem warto porównać nie tylko ceny polis mieszkaniowych, ale i zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności. Polisy OC w życiu prywatnym mogą też różnić się względem sumy ubezpieczenia – maksymalnej wysokości odszkodowania. 

OC w życiu prywatnym w Warta

Podstawowa polisa mieszkaniowa wraz z OC w życiu prywatnym w Warcie ma szeroki zasięg terytorialny – obowiązuje na terenie całego świata, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Te kraje można jednak włączyć w zakres ochrony ubezpieczenia, wykupując odpowiednie rozszerzenie. 
Podstawowy pakiet OC w życiu prywatnym w Warcie możemy rozszerzyć aż o 8 różnych opcji, m. in. o ochronę powierzonego mienia, jazdę konną, a nawet posiadanie i użytkowanie legalnej broni palnej. 

OC w życiu prywatnym w PZU

W PZU ubezpieczenie OC w życiu prywatnym możemy nabyć już w podstawowym wariancie polisy mieszkaniowej.
PZU proponuje także szereg rozszerzeń do ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Np. ubezpieczenie na wypadek zniszczenia wypożyczonego sprzętu sportowego, w razie przypadkowego zniszczenia mienia hotelowego, czy też ubezpieczenie na wypadek przepięcia, które może się przydać właścicielom nieruchomości wynajmującym swój lokal. 

OC w życiu prywatnym w AVIVA

W towarzystwie ubezpieczeniowym AVIVA ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obowiązuje na terenie całej Europy oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Polisę można rozszerzyć także o inne państwa. W tym towarzystwie właściciele nieruchomości, którzy wynajmują część albo całość swojego mieszkania lub domu, znajdą specjalne dedykowane pakiety ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

OC w życiu prywatnym w Uniqa

Ubezpieczenie mieszkania wraz z OC w życiu prywatnym w AXA dostępne jest w dwóch wariantach:

 • Standard,
 • Premium.

W pakiecie Premium ochrona w ramach OC w życiu prywatnym rozszerzona została o szkody spowodowane podczas jazdy konnej, sportów wodnych, aktywności klubów sportowych oraz o nieumyślne szkody na wypożyczonym sprzęcie sportowym.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w AXA możemy wykupić także na jeden 4 zasięgów terytorialnych:

 • OC w życiu prywatnym obowiązujące w miejscu ubezpieczenia,
 • OC w życiu prywatnym obowiązujące na obszarze Polski,
 • OC w życiu prywatnym obowiązujące na obszarze Europy,
 • OC w życiu prywatnym obowiązujące na obszarze całego świata (z wyłączeniem USA i Kanady).

Ile kosztuje roczna polisa OC w życiu prywatnym?

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych, sprawdziliśmy ceny ubezpieczenia OC w życiu prywatnym w różnych towarzystwach. Kalkulacje przeprowadziliśmy dla 30-metrowej kawalerki ulokowanej we Wrocławiu o wartości 250 000 zł. 

Najtańszą polisę mieszkaniową z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym zaproponowała Europa Ubezpieczenia – 143 zł za rok. W tej cenie dodatkowo otrzymamy ubezpieczenie Home Assistance oraz ochronę na wypadek dewastacji. Suma ubezpieczenia w tej ofercie opiewa na kwotę 50 000 zł. 

Propozycje pozostałych towarzystw ubezpieczeniowych pod względem zakresu ochrony oraz w sumy ubezpieczenia są bardzo podobne, jednak ceny są już wyższe. Wyróżnia się oferta Generali, bo w kwocie 239 zł za rok ochrony otrzymujemy dodatkowo nie tylko Home Assistance i ochronę od dewastacji, ale także Pakiet Medyczny.

Najdroższe ubezpieczenie OC życiu prywatnym zaoferowało Inter Polska – 250 zł za rok, a w tym dodatkowo Home Assistance i Dewastacja, suma ubezpieczenia to maksymalnie 50 000 zł. Szczegóły wszystkich ofert przedstawia poniższa tabela. 

Roczny koszt ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

TU Cena za rok

Dodatki do polisy

Suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

Europa

143 zł Home Assistance, Dewastacja 50 000 zł

mtu24.pl

162 zł Home Assistance, Powódź

Benefia

191 zł Home Assistance, Dewastacja

Proama

200 zł 60 000 zł

Link4

201 zł 50 000 zł

Generali

239 zł Home Assistance, Dewastacja, Pakiet Medyczny 50 000 zł

Inter Polska

250 zł

Home Assistance, Dewastacja 50 000 zł

Tabela 1. Oprac. na podstawie www.ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 09.03.2022 r.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych możemy nie tylko łatwo porównać oferty różnych towarzystw, ale i bezpośrednio zakupić wybrane ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Takie rozszerzenie do polisy mieszkaniowej dostępne jest w kalkulatorze w monecie wyboru ryzyk, wystarczy zaznaczyć tę opcję podczas wypełniania formularza kalkulacyjnego. 

Składkę na wybraną polisę mieszkaniową możemy opłacić przez Internet – za pomocą bezpiecznego przelewu internetowego. Po dokonaniu opłaty, wszelkie niezbędne dokumenty zostaną automatycznie przesłane na naszą skrzynkę mailową. Ubezpieczenie OC życiu prywatnym w polisie mieszkaniowej może zacząć obowiązywać już na następny dzień, ale możemy też samodzielnie ustalić moment rozpoczęcia ochrony.
Cały proces jest bardzo prosty i szybki, a w dodatku wszystko odbywa się online bez wychodzenia z domu. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie nieruchomości powinno być dobierane pod kątem zawartości oraz ceny. Kompleksowa ochrona majątku wymaga dokupienia odpowiednich rozszerzeń, w tym również dodatków dla lokatorów, czyli np. OC w życiu prywatnym. Identyczne lub bardzo podobne produkty ubezpieczeniowe mogą mieć różne ceny w różnych towarzystwach. Jeśli nie chcesz przepłacić, sprawdź wysokość składek dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 ubezpieczycieli w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojego domu lub mieszkania.

OC w życiu prywatnym online - To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dostępne jest jedynie wraz z polisą mieszkaniową – nie znajdziemy go jako osobny produkt ubezpieczeniowy
 
2. OC w życiu prywatnym można nabyć już w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej – nie musimy kupować rozszerzonej polisy wraz z ochroną wyposażenia mieszkania
 
3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, jak każda polisa, posiada tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”, które mogą spowodować odmowę wypłaty odszkodowania
 
4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym możemy (za dodatkową opłatą) rozszerzyć o dodatkowe sytuacje, np. o szkody spowodowane podczas wykonywania sportów wyczynowych

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym online

 1. Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa również za granicą?

  Tak, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może działać nawet na całym świecie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wyłącza jednak z zakresu ochrony szkody spowodowane na terytorium USA i Kanady – wyjątkiem jest Warta.

 2. Czy na OC w życiu prywatnym obowiązuje karencja?

  Najczęściej nie. W polisach mieszkaniowych karencja obowiązuje zwykle na powódź lub NNW. Warto to jednak sprawdzić w OWU danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

 3. Do jakiej kwoty chroni mnie OC z polisy mieszkaniowej?

  Do takiej, na jaką została ustalona suma ubezpieczenia, zwykle jest to 10 000 zł, 50 000 zł, 100 000 zł lub 200 000 zł. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym polisa zazwyczaj jest droższa.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
6
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia