Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu od kuny

Ubezpieczenie domu od kuny to jedyny sposób na wyrównanie strat wyrządzonych przez to niepozorne zwierzę. Do tego potrzebna jest jednak polisa w odpowiednim wariancie. Zobacz, jak chronić nieruchomość od szkód wyrządzonych przez kunę.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Kuna jest ssakiem drapieżnym z rodziny łasicowatych. Co ważne, chociażby z perspektywy ubezpieczeniowej, nie jest ona gryzoniem. Kunę poznasz po niewielkich rozmiarach (dorosła waży około pół kilo), wydłużonym ciele (do 70 cm), krótkich łapach, spiczastych uszach i ostro zakończonym pysku. Zwierzę żeruje pod osłoną nocy, jest bardzo zwinne, sprytne i ma małe, ale niezwykle ostre zęby, co sprawia, że potrafi być bardzo uciążliwa i powodować liczne szkody. Bez problemu dostanie się pod maskę samochodu i przegryzie tam kable. Z łatwością wdrapie się też na dach domu, żeby drążyć pod nim swoje tunele.

Kunę można próbować odstraszyć, np. za pomocą ultradźwięków czy substancji chemicznych, co nie jest jednak łatwe. Nie można jej natomiast otruć czy w inny sposób unicestwić, ponieważ jest to zabronione prawnie i surowo karane. Sensownym rozwiązaniem wydaje się więc ubezpieczenie.

 

Szkody wyrządzone przez kunę – jakie zagrożenia?

Kuny potrafią być prawdziwą zmorą dla posiadaczy samochodów oraz domów. W autach potrafią przegryźć różnego typu przewody, co nie tylko powoduje szkody finansowe, ale może być niebezpieczne dla kierowców.

W domach kuny żerują głównie w okolicach dachów, gdzie z łatwością wchodzą i wgryzają się w warstwy ociepleniowe. Tworzą tam sieć tuneli i zakładają gniazda, w których nierzadko rodzą się młode. Działalność kun może doprowadzić m.in. do przeciekania, a nawet zalania domu. W skrajnych sytuacjach konstrukcja dachowa może się też zawalić. Usunięcie szkód jest problematyczne, ponieważ trudno jest zlokalizować wszystkie tunele, a żeby dokonać napraw nierzadko konieczne jest zdemontowanie całego poszycia dachowego. Kuny mogą też oczywiście przegryzać przewody i niszczyć elementy różnorakich instalacji.

Ponadto, kuny zostawiają nieczystości, hałasują, a także mogą przenosić wściekliznę. Z racji swojej agresywności i sprawności stanowią zagrożenie dla niektórych zwierząt trzymanych przez ludzi w obejściu, np. dla ptactwa. Kuna jest w stanie upolować zwierzę sporo większe i cięższe od siebie. Na szczęście, przed ludźmi ucieka i nawet nie próbuje ich atakować.

 

Co chroni ubezpieczenie domu od kuny?

Jeśli zdecydujesz się na właściwy wariant polisy oraz wybierzesz odpowiedni zakres, możesz objąć ochroną nie tylko mury i elementy stałe budynku mieszkalnego, ale też jego wyposażenie (mienie ruchome) oraz liczne zabudowania znajdujące się na posesji, o ile są one na trwałe związane z gruntem (np. garaże wolnostojące, budynki gospodarcze czy altany). Garaże znajdujące się w bryle domu, a także piwnice i poddasza najczęściej traktowane są jako pomieszczenia przynależne, co zapewnia im niemal taką samą ochronę, jak pomieszczeniom mieszkalnym. Warto wspomnieć, że z polisy mieszkaniowej można też ubezpieczyć domek letniskowy, także od szkód wyrządzonych przez kuny.

Zapewne interesuje cię, za jakie konkretne szkody wyrządzone przez kunę możesz otrzymać odszkodowanie. Wśród takich zniszczeń można wyróżnić m. in.:

 • pogryziona izolacja dachu budynku mieszkalnego i innych zabudowań;
 • przegryzione kable i inne elementy instalacji elektrycznej;
 • przegryziona rura doprowadzająca wodę lub inny element instalacji wodno-kanalizacyjnej;
 • wygryziona dziura w ścianie działowej;
 • pogryzione ruchome wyposażenie domu.

 

Jak ubezpieczyć dom i mieszkanie od kuny?

Musisz pamiętać, że nie każda polisa mieszkaniowa uwzględnia szkody wyrządzone przez kuny i inne dzikie zwierzęta. Najczęściej konieczne jest znalezienie ubezpieczenia w wariancie od ryzyk wszystkich (All Risks), które w dziale wyłączeń odpowiedzialności nie posiada omawianego rodzaju zniszczeń.

Ogólnie polisy mieszkaniowe dzieli na ubezpieczenia od ryzyk nazwanych i ryzyk wszystkich. Pierwszy wariant zapewnia ochronę przed konkretną liczbą ryzyk, które są wypunktowane w OWU. All Risks chroni natomiast przed wszystkimi możliwymi sytuacjami, oprócz tych wymienionych w wyłączeniach odpowiedzialności. Co do zasady, mamy więc tutaj szerszą ochronę, która uwzględnia nietypowe sytuacje, do jakich można zaliczyć m. in. szkody wywołane przez kuny. 

Ubezpieczenia All Risks najczęściej są nieco droższe, jednak różnice w składce nie są drastyczne. W dalszej części artykułu zaprezentujemy ci konkretne ceny.

Ochrona przed dzikimi zwierzętami z polisy mieszkaniowej

TU

Szczegóły

Generali

 • w All Risks – ochrona przed szkodami wyrządzonymi przez dzikie zwierzęta 
  w ramach wandalizmu (oprócz kretów, owadów i ptaków)

Proama

Inter Polska

 • wyłączone zochrony gryzonie, krety i nornice,
  o ile w następstwie ich działań nie nastąpiło zdarzenie obecne w zakresie ochrony

Benefia

 • wyłączone z ochrony krety, nornice oraz owady

Link4

 • w All Risks ochrona przed szkodami spowodowanymi przez dzikie zwierzęta

Wiener

 • limity dla szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta:
  2000 zł (ryzyka nazwane) oraz 20 000 zł (All Risks)
 • wyłączone z ochrony ptaki, owady i krety

Europa

 • ochrona pdostępna w All Risks i od ryzyk nazwanych
 • rozszerzona ochrona przed dzikimi zwierzętami o zabudowania na posesji

 Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Szkody wyrządzone przez kunę – jakie wykupić ryzyka?

Jeśli chcesz kompleksowo zabezpieczyć się na wypadek szkód spowodowanych przez kuny i inne dzikie zwierzęta, powinieneś zadbać, żeby w Twojej polisie znalazły się:

 • ruchomości domowe;
 • zabudowania na posesji;
 • wandalizm;
 • wariant All Risks;
 • koszty poszukiwania przyczyny szkody.

Do zapewnienia kompleksowej ochrony finansowej przed działalnością kun nie wystarczy więc podstawowy wariant ubezpieczenia (mury i elementy stałe od zdarzeń losowych). Poszerzenie zakresu jest konieczne, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale warto je ponieść, żeby móc spać spokojnie.

Przy okazji warto wspomnieć, że za samochód zniszczony przez kunę nie uzyskasz odszkodowania z obowiązkowego OC kierowcy – musisz dokupić autocasco.

 

Kiedy ubezpieczenie domu od kuny nie działa?

Przypomnijmy, że niektórych polisach szkody wyrządzone przez kuny, gryzonie i inne dzikie zwierzęta są całkowicie wyłączone. Dotyczy to głównie polis w wariancie od ryzyk nazwanych.

Warto dodać, że z polisy mieszkaniowej nie możesz też pokryć szkód, jakie kuny spowodowały w twoim samochodzie, nawet jeśli ten był zaparkowany w ubezpieczonym garażu.

Dla omawianych rodzajów szkód mogą także występować dodatkowe limity odpowiedzialności. Przykładowo, Wiener za zniszczenia spowodowane przez dzikie zwierzęta wypłaca odszkodowanie w wysokości do 2000 zł (ryzyka nazwane) lub do 20 000 zł (All Risks). Tego typu ograniczenia zawsze są szczegółowo opisane w OWU i powinieneś się z nimi zapoznać jeszcze przed wykupieniem polisy.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od kuny i gryzoni? 

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia domu jednorodzinnego o powierzchni 100 mkw. i wartości 550 000 zł. Ubezpieczenie w wariancie All Risks dotyczy murów i elementów budynku i obejmuje m. in. szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta.

Minimalny koszt takiej polisy to 431 zł, maksymalny 851 zł. Wszystkie kwoty odnoszą się do rocznego okresu ubezpieczenia, a poszczególne oferty różnią się od siebie minimalnie, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

Ubezpieczenia All Risks są nieco droższe od ubezpieczeń od ryzyk nazwanych. Wynika to z szerszego zakresu ochrony, który często zawiera ryzyka w ogóle niedostępne w drugim wariancie, czego dobrym przykładem jest ochrona przed kunami i innymi dzikimi zwierzętami. Ponadto, polisy od ryzyk wszystkich często mają wyższe limity odpowiedzialności, przykładowo w Wiener jest to 20 000 zł za szkody wywołane przez zwierzęta, przy zaledwie 2000 zł w wariancie od ryzyk nazwanych

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie All Risk z ochroną przed kunami

Towarzystwo

 W cenie

Roczna składka

Europa Ubezpieczenie

Home Assistance, dewastacja, powódź

431 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

473 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane

637 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

688 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

765 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane

851 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 22.07.2023 r.).

 

Gdzie kupić ubezpieczenie domu od dzikich zwierząt?

Polisę mieszkaniową obejmującą ochronę od dzikich zwierząt bez problemów kupisz online, np. za pomocą porównywarki ubezpieczeń. Korzystając z tego narzędzia możesz samodzielnie skomponować zakres ochrony, wybrać mienie do ubezpieczenia oraz zadeklarować jego wartość. Po wprowadzeniu niezbędnych danych dotyczących nieruchomości oraz kilku kwestii formalno-prawnych, uzyskasz dostęp do uporządkowanej tabeli z ofertami od takich towarzystw, jak: Generali, Proama, Wiener, Link4, Inter Polska, TU Europa, Benefia czy mtu24.pl. Każdą z tych ofert będziesz mógł dokładnie przeanalizować, pobierając kartę produktu oraz OWU. Po wybraniu optymalnej dla siebie opcji, będziesz mógł od razu przejść do zakupu i objąć ochroną swoją nieruchomość nawet od następnego dnia roboczego.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównywarka ubezpieczeń to narzędzie, dzięki któremu możesz oszczędzić na polisie nawet kilkaset złotych w skali roku. Ten sam produkt ubezpieczeniowy w każdym towarzystwie ma inną cenę, a więc do wypracowania konkretnej oszczędności wystarczy porównanie większej liczby propozycji. Jest to zdecydowanie lepsza opcja, niż zawężanie zakresu ochrony czy rezygnacja z ubezpieczenia dodatkowego mienia – w ten sposób, owszem, uzyskasz zniżkę, jednak istotnie ograniczysz swój poziom bezpieczeństwa.

To warto wiedzieć

1. Kuny przegryzają przewody w autach, niszczą kable i instalacje w domach, a także drążą tunele przy dachach

2. Ubezpieczenie domu od kuny jest dostępne w ramach polisy mieszkaniowej w wariancie All Risks, czasem też w wariancie od ryzyk nazwanych

3. Ubezpieczenie domu od kuny może dotyczyć: murów, elementów stałych i ruchomych, zabudowań na posesji oraz domu letniskowego poza nią

4. Polisę obejmującą szkody wyrządzone przez kuny można kupić online, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu od kuny

 1. Czy ubezpieczenie domu obejmuje szkody kuny?

  Część polis mieszkaniowych uwzględnia szkody wyrządzone przez kuny. Są to najczęściej ubezpieczenia w wariancie od ryzyk wszystkich (All Risks). Szukając takiej polisy należy sprawdzić, czy w wyłączeniach odpowiedzialności nie są wymienione zniszczenia spowodowane przez kuny czy ogólnie przez dzikie zwierzęta.

 2. Jakie szkody może wyrządzić kuna?

  Kuny generują szkody głównie w samochodach i nieruchomościach. W autach dostają się pod maskę, gdzie przegryzają różnorakie przewody. W domach najczęściej gnieżdżą się przy dachach, gdzie drążą swoje tunele, uszkadzając głównie warstwy ociepleniowe i przyczyniając się m. in. do przeciekania.

 3. Jak zabezpieczyć dom przed kunami?

  Kuny można próbować odstraszyć za pomocą ultradźwięków lub specjalnych substancji chemicznych. Dopuszczalne jest również stosowanie pułapek, które nie powodują uszczerbku na zdrowiu zwierzęcia – schwytaną kunę można później wywieźć do lasu i ją tam wypuścić. Zabronione jest natomiast stosowanie jakichkolwiek trupek i innych środków, które mogłyby zabić zwierzę.

 4. Czy kuna wejdzie do domu po elewacji?

  Kuny są bardzo zwinnymi zwierzętami, które bez problemów wspinają się po drzewach, a nawet po niemal płaskich elewacjach domów. Trudno jest więc zagrodzić im drogę na dach, gdzie najchętniej się gnieżdżą.

 5. Czy kuna przegryza kable w domu?

  W domach kuny głównie drążą tunele przy dachach, powodując poważne szkody. Oczywiście, potrafią też przegryźć kable czy zniszczyć inne elementy domowych instalacji.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie domu od kuny?

  Do zapewnienia sobie ochrony przed kunami i innymi dzikimi zwierzętami najczęściej potrzebna jest polisa All Risks, a takie ubezpieczenia są nieco droższe od ubezpieczeń od ryzyk nazwanych. Przykładowo, taka polisa dla domu jednorodzinnego wartego 550 000 zł kosztuje minimum 430 zł w skali roku.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
6
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia