Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie hulajnogi - wszystko, co musisz wiedzieć

Hulajnoga elektryczna to sposób na szybkie przemieszczanie się po zatłoczonym mieście, ale też większe ryzyko wypadku czy kradzieży. Dlatego zarówno hulajnogę, jak i samego siebie, warto ubezpieczyć. Podpowiadamy, jaka polisa będzie najlepsza.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej nie jest obowiązkowe. Hulajnoga nie jest bowiem, pod względem prawnym, zaliczana do pojazdów mechanicznych. Tego typu sprzęt należy do grupy pojazdów, podobnie jak rower i deskorolka, nazywanych umownie UTO – urządzeniami transportu osobistego. 


Jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?


Użytkownicy hulajnóg mają prawo jechać z prędkością do 25 km/h – to bardzo szybko, jak na urządzenie, które może poruszać się po chodniku. Z udziałem hulajnóg zdarza się sporo wypadków. Według statystyk, 50 na milion przejazdów z udziałem UTO kończy się wypadkami pieszych lub użytkowników tych urządzeń. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie hulajnogi.

 
Właściciele hulajnóg powinni pomyśleć przede wszystkim o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym. Można też ubezpieczyć hulajnogę w ramach ubezpieczenia dla użytkowników UTO. Taka polisa zawiera zarówno OC w życiu prywatnym, jak i NNW. 
 
O ubezpieczeniu hulajnogi powinni przede wszystkim pomyśleć rodzice – odpowiednia polisa będzie zabezpieczeniem dla dziecka w razie nieszczęśliwego wypadku, a także w razie szkód, które dziecko może wyrządzić innym podczas jazdy na hulajnodze.
 


Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej a ubezpieczenie OC w życiu prywatnym


Ubezpieczenie hulajnogi w ramach OC w życiu prywatnym, w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, zapewni nam odszkodowanie, które pokryje straty. Taki rodzaj polisy można wykupić zarówno jako produkt samodzielny, jak i dodatek do polisy mieszkaniowej i ubezpieczenia komunikacyjnego.

 
Właścicielom hulajnóg ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przyda się, np. gdy spowodują wypadek z rowerzystą lub pieszym, albo przez przypadek zarysują zaparkowany przy chodniku samochód. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje szkody zarówno majątkowe, jak i osobowe. 
 


Ubezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą w ramach polisy mieszkaniowej


Hulajnogę elektryczną warto ubezpieczyć również na wypadek kradzieży. Takie pojazdy nierzadko są sporo warte i mogą być atrakcyjnym łupem dla złodziei.

Na rynku ubezpieczeniowym nie znajdziemy osobnego ubezpieczenia hulajnogi od kradzieży, ale możemy dołączyć ją do polisy mieszkaniowej.
 
W ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej możemy liczyć na odszkodowanie, gdy złodzieje skradną nam pojazd z mieszkania, piwnicy lub garażu. W ramach specjalnego dodatku do polisy „Ubezpieczenie od rabunku” możemy też chronić hulajnogę na wypadek kradzieży poza domem – jeśli złodzieje siłą lub pod groźbą odbiorą nam hulajnogę, np. w parku, będziemy mogli liczyć na rekompensatę z towarzystwa ubezpieczeniowego.
 
Do polisy mieszkaniowej możemy włączyć nie tylko hulajnogę, ale i wiele innych cennych przedmiotów, tj. laptop czy instrumenty muzyczne.
 
WAŻNE!
Nie we wszystkich towarzystwach ubezpieczenie hulajnogi w ramach polisy mieszkaniowej jest możliwe – warto to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 
 


Ubezpieczenie dla hulajnogi i innych UTO


Ubezpieczenie dla hulajnogi i innych UTO jest już dostępne w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Możemy je znaleźć między innym w takich TU, jak Compensa, Link 4 czy Wiener.

 
Ubezpieczenie urządzeń transportu osobistego, to bardzo wygodna polisa dla właścicieli hulajnóg, bo w jednym ubezpieczeniu mamy zarówno OC w życiu prywatnym, jak i NNW.
 
W ten sposób jesteśmy chronieni na wypadek, gdybyśmy doznali uszczerbku na zdrowiu podczas jazdy na hulajnodze. Chronione są również osoby trzecie, którym możemy wyrządzić szkodę na hulajnodze – ubezpieczeniu podlega zarówno ich mienie, jak i zdrowie. 
 


Od czego można się ubezpieczyć w ramach polisy UTO?


Zanim wykupimy polisę z myślą o swojej hulajnodze, warto sprawdzić, jaki jest zakres polisy UTO.

 
W zakresie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, osoba ubezpieczona jest chroniona na wypadek wyrządzenia szkód rzeczowych oraz osobowych osobom trzecim.
 
Z kolei w ramach ubezpieczenia NNW, chronione jest zdrowie oraz życie ubezpieczonego. Z ubezpieczenia NNW otrzymamy odszkodowanie, jeśli podczas jazdy na hulajnodze (lub innym UTO), doznamy nieszczęśliwego wypadku i będziemy musieli poddać się specjalistycznemu leczeniu. NNW chroni również na wypadek śmierci – wówczas odszkodowanie wypłacane jest bliskim osoby ubezpieczonej. 
 
Szczegółowe zasady, na jakich działać będzie ubezpieczenie w ramach polisy UTO, zależą od rguł obowiązujących w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Część z nich jest standardowa, ale wiele ustalanych jest indywidualnie. Szczegóły umowy zawarte są zawsze w OWU dołączanym do polisy – warto zapoznać się z nimi jeszcze przed ostatecznym zakupem ubezpieczenia.
 
Np. w towarzystwie Compensa ubezpieczenie OC i NNW dla użytkowników hulajnóg elektrycznych możemy nabyć w ramach dodatku polisy AC lub OC. Ten ubezpieczyciel umożliwia zakup ubezpieczenia w oparciu o dwie sumy gwarancyjne – osobną dla OC  w życiu prywatnym i osobną dla NWW. W ubezpieczeniu NNW Compensa gwarantuje maksymalnie 10 000 zł dla każdego ubezpieczonego. Natomiast suma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym w Compensa ustalana jest łączenia dla wszystkich ubezpieczonych – maksymalnie 50 000 zł. Oznacza to, że w razie wypadku z udziałem hulajnogi, szkody obu poszkodowanych stron sumują się. Nie mogą jednak przekroczyć sumy 50 000 zł – tylko do tej kwoty ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. 
 


Kiedy nie zadziała ubezpieczenie hulajnogi?


Przy każdym ubezpieczeniu, TU stosują tzw. wyłączenia odpowiedzialności”, czyli sytuacje w których ochrona nie zadziała i nie otrzymamy odszkodowania, pomimo regularnie opłacanych składek. Tak też jest w przypadku ubezpieczeniu hulajnogi.

 
Odszkodowania z ubezpieczenia hulajnogi w wielu TU nie otrzymamy za wypadek spowodowany pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
 
Z reguły TU nie wypłacają odszkodowania za wypadki, które miały miejsce w czasie wyścigu lub podczas uprawiania sportów wyczynowych. Ubezpieczenie hulajnogi może nie zadziałać również, jeśli do szkody dojdzie podczas jazdy na wynajętej hulajnodze.
 
Wiele TU zamieszcza w włączeniach odpowiedzialności także sytuacje, w których do wypadku na hulajnodze doszło w wyniku popełnienia wykroczenia, np. z powodu przejazdu na czerwonym świetle.
 
Niektórzy ubezpieczyciela zastrzegają również, że, w ramach polisy OC w życiu prywatnym, nie wypłacą odszkodowania, jeśli osoba ubezpieczona wyrządzi szkodę bliskiej osobie.
 
Wyłączenia odpowiedzialności spisane są zawsze w OWU – warto je dokładnie sprawdzić jeszcze przed zakupem ubezpieczenia hulajnogi. 
 


Ubezpieczenie dla użytkowników hulajnogi – od czego zależy cena?


Cena ubezpieczenia hulajnogi zależy przede wszystkim od rodzaju polisy, na jaką się zdecydujemy. Przy każdej polisie inne czynniki mają wpływ na wysokość składki.
 
Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie hulajnogi w ramach OC w życiu prywatnym w polisie mieszkaniowej, głównym czynnikiem, który będzie miał wypływ na cenę ubezpieczenia będzie wartość nieruchomości. Im wyższa będzie wartość ubezpieczanego mienia, tym wyższa może być cena polisy.
 
Ubezpieczyciele oceniają także ryzyko wystąpienia szkód, jeśli np. mieszkamy w dzielnicy uchodzącej za dość niebezpieczną, ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży może być droższe. To samo dotyczy szkód związanymi z nieszczęśliwymi wypadkami, np. jeśli nasz dom, w którym przechowujemy hulajnogę, stoi na terenie zalewowym, nieopodal rzeki lub innego zbiornika wodnego, ryzyko powodzi jest większe, a więc i składka na polisę prawdopodobnie będzie wyższa.
 
Ceny ubezpieczenia OC w życiu prywatnym w polisie mieszkaniowej zaczynają się zwykle od 150 zł, ale mogą przekroczyć 300 zł. W przypadku ubezpieczenia NNW na wysokość składki ma wpływ ma przede wszystkim suma ubezpieczenia.
 
Ceny polisy mieszkaniowej dla tego samego mienia mogą być różne w poszczególnych TU – warto przed zakupem porównać co najmniej kilka ofert, by niepotrzebnie nie przepłacać za ubezpieczenie hulajnogi.
 

Cena polisy mieszkaniowej dla hulajnogi


Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w polisie mieszkaniowej. W kalkulatorze polis mieszkaniowych przenalizowaliśmy ceny polis, które zawierają rozszerzenia przydatne dla posiadaczy hulajnóg: ubezpieczenie mienia ruchomego, kradzież, OC w życiu prywatnym, powódź i Home Assistance – bezpłatną pomoc serwisu w razie awarii sprzętu. Również wandalizm, ale to ryzyko musi wystąpić w nieruchomości webec hulajnogi.

Założyliśmy, że hulajnoga będzie ubezpieczona w ramach ochrony mieszkania:
 • 20-metrowej kawalerki w Krakowie;
 • ulokowanej na piętrze pośrednim,
 • o wartości 129 tys. zł;
 • wartość wyposażenia: 10 tys. zł.
W tym przypadku, najtańsze ubezpieczenie hulajnogi w polisę mieszkaniowej możemy mieć już za 159 zł za rok ochrony – oferta Proama. W tej cenie są 3 dodatki: OC w życiu prywatnym (do 60 000 zł), powódź i wandalizm.
 
Jeśli zależałoby nam na przydatnym Home Assistance, warta uwagi jest propozycja Link4 – 206 zł za rok, a w tym aż 4 dodatki: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (do 50 000 zł), powódź i wandalizm.
 
Najwyższą cenę przedstawiło TU Inter Polska – 519 zł za rok, a w tym: Home Assistance, OC w życiu prywatnym (do 50 000 zł), powódź i wandalizm.
 

Roczny koszt ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej z polisy mieszkaniowej

Towarzystwo Cena z rok ochrony
Dodatki do polisy w cenie
 
Proama 159 zł
 • OC w życiu prywatnym: 60 000 zł
 • Powódź
 • Wandalizm
Link4 206 zł
 • Home Assistance
 • OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
 • Powódź
 • Wandalizm
Generali 212 zł
 • Home Assistance
 • OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
 • Powódź
 • Wandalizm
 • Pakiet medyczny
Mtu24.pl 297 zł
 • OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
 • Powódź
 • Wandalizm
Inter Polska 519 zł
 • Home Assistance
 • OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
 • Powódź
 • Wandalizm

Tabela 1. Oprac. rankomat.pl 08.07.2021 r.


Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi w PZU?


Dla porównania, sprawdziliśmy też, ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi w PZU – ramach indywidualnego produktu. Ubezpieczenie hulajnogi w PZU można wykupić na 30 dni. Polisa dostępna jest w 4 wariantach.

W ramach ubezpieczenia hulajnogi PZU wypłaca odszkodowanie, gdy:

 • hulajnoga ulegnie zniszczeniu (zarówno nasza, jak i wynajęta) lub zostanie skradziona;
 • dojdzie do wypadku, za który ponosimy odpowiedzialność i na skutek którego ucierpi inna osoba lub jej mienie;
 • dojdzie do wypadku, w którym doznamy kontuzji;
 • w wyniku wypadku na hulajnodze konieczne będzie leczenie i rehabilitacja.

4 warianty polisy różnią się od siebie wysokością sumy ubezpieczenia – im wyższa jest suma ubezpieczenia, tym wyższa jest cena ubezpieczenia hulajnogi. Szczegółowy cennik za ubezpieczenie hulajnogi w PZU obrazuje poniższa tabela.

Ceny ubezpieczenia hulajnogi w PZU rozpoczynają się od 20 zł za miesiąc, a maksymalnie za takie ubezpieczenie hulajnogi zapłacimy w PZU 66 zł za miesiąc.
To ubezpieczenie hulajnogi dostępne jest jednak tylko na miesiąc, więc jeśli chcielibyśmy ubezpieczyć sprzęt na rok, tak jak to jest w przypadku polisy mieszkaniowej, za najtańsze ubezpieczenie musielibyśmy zapłacić 240 zł.

Ubezpieczenie hulajnogi w polisie mieszkaniowej wydaję się być bardziej korzystną opcją, tym bardziej, że polisa może obejmować ochroną nie tylko hulajnogę, ale także inne cenne przedmioty. Ubezpieczenie hulajnogi w PZU to dobre rozwiązanie, jeśli planujemy rzeczywiście przemieszczać się na niej tylko przez miesiąc, np. podczas wakacyjnego wyjazdu.
 

Miesięczny koszt ubezpieczenia hulajnogi w PZU

 
Wariant I
 
Wariant II Wariant III Wariant IV
Odpowiedzialność cywilna
100 000 zł
 
200 000 zł 300 000 zł 500 000 zł

Szkody w wypożyczonych hulajnogach
 
1 000 zł 1 000 zł 1 000 zł 1 000 zł

Nieszczęśliwy wypadek
 
5 000 zł 10 000 zł 20 000 zł 30 000 zł

Koszty leczenia i rehabilitacji
 
50 zł 1000 zł 2000 zł 3000 zł
Uszkodzenie własnej hulajnogi w wyniku wypadku

 
1000 zł 2000 zł 3000 zł
Kradzież, rabunek hulajnogi

 
1000 zł 2000 zł 3000 zł
Tylko na miesiąc (30 dni)
20 zł
 
30 zł 50 zł 60 zł

Tabela 2. Na podstawie PZU Bezpiecznie na Hulajnodze

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Ubezpieczenie mieszkania może zabezpieczać nie tylko samą nieruchomość, ale i przechowywane w niej oraz na jej posesji cenne przedmioty, np. hulajnogę elektryczną. Ubezpieczenie mieszkania możemy wykupić w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Do polisy rozszerzonej możemy dobrać dodatki, tj:  OC w życiu prywatnym czy Home Assistance. Ceny polis mieszkaniowych są różne w poszczególnych TU. Warto je porównać w kalkulatorze polis mieszkaniowychKalkulator w kilka minut pokaże oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i łatwiej będzie wytypować najlepszą polisę mieszkaniową. 

To warto wiedzieć
1. O ubezpieczeniu hulajnogi powinni przede wszystkim pomyśleć rodzice, jeśli kupują taki sprzęt dziecku w prezencie
 
2. Na rynku ubezpieczeniowym nie ma indywidualnego ubezpieczenia hulajnogi od kradzieży, ale możemy objąć ją taką ochroną w polisie mieszkaniowej
 
3. O cenie ubezpieczenia hulajnogi w ramach polisy mieszkaniowej decyduje głównie wartość całej nieruchomości
 
4. Odszkodowania z polisy nie otrzymamy za wypadek spowodowany na hulajnodze pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy