Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie roweru przyda ci się, jeśli twój jednoślad jest zarówno nowy, jak i używany. W zależności od wieku takiego sprzętu dobierz odpowiednie ubezpieczenie roweru. Z tego artykułu dowiesz się, jak ubezpieczyć rower oraz ile to kosztuje.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie roweru może chronić cię nie tylko na wypadek kradzieży twojego jednośladu, ale także w razie wypadku komunikacyjnego. Dobre ubezpieczenie roweru może nie tylko wiązać się z wypłatą odszkodowania za straty, ale uwzględniać też pomoc serwisową, informacyjną oraz organizacyjną w razie nagłych wypadków.


Co oznacza rower w ubezpieczeniu?

Zanim ubezpieczysz rower w konkretnym TU, sprawdź, co dokładnie oznacza „rower”  dla danego ubezpieczyciela. W każdym TU definicje poszczególnych ubezpieczanych przedmiotów mogę być nieco inne.

Definicji roweru poszukaj w OWU – dokumencie dołączanym do ubezpieczenia, to w tym dokumencie zamieszczone są warunki i zasady działania ubezpieczenia roweru.

W OWU większości TU, choć znajduje się cała lista różnych definicji, raczej nie znajdziemy tam „roweru”. Oznacza, to że ubezpieczyciele jednoznacznie podchodzą do tego mienia.


Jak ubezpieczyć rower?

Ubezpieczenie roweru można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ubezpieczenie roweru, w razie szkody, zapewni ci odszkodowanie, dzięki któremu będziesz mógł naprawić swój rower lub kupić nowy. Rower możesz ubezpieczyć na dwa sposoby: w polisie mieszkaniowej – razem z nieruchomością i wraz z innym mieniem lub w ramach indywidualnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie roweru z polisy mieszkaniowej

Ubezpieczenie roweru możesz mieć w ramach polisy mieszkaniowej – taką ofertę ma niemal każde TU. Aby ubezpieczyć rower razem z mieszkaniem, konieczne jest wykupienie rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania – razem z ochroną mienia ruchomego (wyposażenia).

Ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej obejmuje niemal każdy rodzaj roweru: rower klasyczny, rower elektryczny, rowerek dziecięcy, a także rower stacjonarny do ćwiczeń. Wyjątek mogą jednak stanowić rowery wodne oraz motorowery – jeśli chcesz ubezpieczyć taki rower, lepiej sprawdź, czy nie ma go na liście wyłączeń odpowiedzialności w OWU.

W ramach polisy mieszkaniowej twój rower będzie chroniony na wypadek tych samych ryzyk, co nieruchomość i jej wyposażenie. W ten sposób możesz zabezpieczyć nie tylko rower, ale także różne akcesoria rowerowe oraz części do roweru, tj. kask, ubrania na rower, buty na rower, sakwy, koła zapasowe itp. – wszystkie te przedmioty są częścią mienia ruchomego.

Indywidualne ubezpieczenie roweru

Ubezpieczenie roweru możesz wykupić też w ramach indywidualnej polisy na rower. Coraz więcej TU ma tego typu ofertę dla rowerzystów.
W indywidualnym ubezpieczeniu roweru zwykle dokładnie określone jest, jakie rowery mogą być objęte ochroną. Zazwyczaj ubezpieczeniu podlegają rowery klasyczne oraz rowery elektryczne.  

Indywidualne ubezpieczenie roweru może mieć rożny zakres ochrony. To od ciebie zależy, jaki zakres wybierzesz.

W ramach indywidualnego ubezpieczenia roweru możesz chronić zarówno swój sprzęt, jak i siebie. Wśród dodatków do zakresu ochrony możesz wybrać:

 • casco rowerowe – to odpowiednik samochodowego autocasco, takie ubezpieczenie zapewni ci odszkodowanie za kradzież lub zniszczenie roweru, w zakresie ochrony jest: kradzież, rozbój, wypadek, oraz akcje ratownicze;
 • OC rowerzysty (OC w życiu prywatnym) – w ramach tego dodatku, ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia szkód – zarówno na zdrowiu, jak i mieniu – które podczas jazdy na rowerze wyrządzisz osobom trzecim. 
 • assistance rowerowy – ta ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wsparcie ubezpieczyciela po wypadku na rowerze lub gdy rower zostanie uszkodzony – w zakres wpisuje się zwykle: bezpłatny transport roweru do serwisu, naprawa roweru na miejscu lub transport roweru do domu;
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dla rowerzysty – jeśli w wyniku wypadku na rowerze doznasz uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji;
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego przewożonego na rowerze – to zabezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia bagażu w wyniku zdarzenia losowego.

Indywidualne ubezpieczenie roweru w różnych TU może różnić się w zakresie ochrony. Różne mogą być także wyłączeń odpowiedzialności. Warto zatem porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert ubezpieczenia roweru i wybrać tę najbardziej dopasowaną do własnych potrzeb.


Od czego polisa mieszkaniowa chroni rower?

Ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej może zawierać różne zdarzenia losowe. 

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości zazwyczaj obejmuje ok. 20 różnych zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, wybuch, dym sadza, huragan itp. Ale do podstawowego ubezpieczenia mieszkania i domu możesz dobrać dodatki i w ten sposób zwiększyć zakres ochrony, m.in. o szkody spowodowane powodzią, straty w wyniku kradzieży, rabunku i dewastacji, a także ubepzieczyć całe wyposażenie nieruchomości, w tym rower.

Jeżeli zależy ci na ubezpieczeniu roweru w polisie mieszkaniowej, rozważ szczególnie zakup tych dodatków: 

 • kradzież z włamaniem – jeżeli ktoś włamie się do twojego domu i ukradnie cenne przedmioty, takie jak rower, komputer czy sprzęt muzyczny, ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie, które pozwoli ci kupić nowe rzeczy. Ten rodzaj ochrony zadziała tylko wówczas, jeśli złodzieje zostawią wyraźne ślady włamania do nieruchomości, np. wyłamany zamek w drzwiach;
 • kradzież z zwykła – ten dodatek do polisy mieszkaniowej obejmuje kradzież w mieszkaniu, po której nie ma wyraźnych śladów włamania;
 • rabunek –  jeśli kupisz ten dodatek, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, gdy zostaniesz napadnięty poza miejscem swojego zamieszkania, np. ktoś siłą lub groźbą odbierze ci rower na ulicy;
 • dewastacja – jeśli wykupisz ten dodatek, a ktoś zniszczy twoje mienie przechowywane w ubezpieczanej nieruchomości, np. rower, TU wypłaci ci odszkodowanie. 
 • OC w życiu prywatnym – jeśli przypadkowo wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, np. potrącisz przechodnia podczas jazdy na rowerze, ubezpieczyciel pokryje jego roszczenia, zarówno jeśli chodzi o szkody na mieniu, jak i na zdrowiu; 
 • Home Assistance – to pakiet  dodatkowy do polisy mieszkaniowej, który zawiera różne usługi (zależnie od oferty danego TU), w tym takie, które mogą być przydatne dla rowerzysty, np. bezpłatny serwis rowerowy czy pomoc w razie awarii roweru na trasie.


Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

To, ile kosztuje ubezpieczenie roweru zależy przede wszystkim od tego, gdzie chcesz rower ubezpieczyć, w jakim zakresie oraz jaką wartość ma twój rower.
Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej oraz ile kosztuje indywidualne ubezpieczenie roweru. 

Koszt ubezpieczenia roweru w polisie mieszkaniowej

Cenę ubezpieczenia roweru w polisie mieszkaniowej najlepiej sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Przeprowadziliśmy taką przykładową kalkulację.

Założyliśmy, że ubezpieczenie dotyczy mieszkania:

 • w Warszawie,
 • o wartości: 520 000 zł,
 • z elementami stałymi o wartości: 60 000 zł,
 • z mieniem ruchomym o wartości: 50 000 zł.

Sprawdziliśmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie mieszkania z wyposażeniem na wypadek zdarzeń losowych oraz kradzieży i wraz z OC w życiu prywatnym.
Najtańsze ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej zaproponowała Proama – 339 zł za rok, w tym pakiet Home Assistance, OC do 60 000 zł i Dewastacja. A dopłacając zaledwie 11 zł rocznie, w tym samym TU, można zyskać OC do 90 000 zł. 

Warta uwagi jest także polisa mieszkaniowa w Generali, wraz z pakietem medycznym – 351 zł rocznie. Dodatkowo tutaj także pakiet Home Assistance, Dewastacja i OC aż do 200 000 zł.

Kolejne oferty poszczególnych TU w tym zestawieniu są już stopniowo coraz droższe, choć zakres ochrony wydaje się być podobny. Być może te towarzystwa proponują lepsze warunki umowy – warto to sprawdzić, czytając OWU. 

Ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej to dobry pomysł, bo w ten sposób chronimy nie tylko sam rower, ale całą nieruchomość oraz wszystkie inne cenne przedmioty przechowywane w domu czy mieszkaniu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną polisę, warto porównać przynajmniej kilka ofert z różnych TU. Czasem wystarczy dopłacić zaledwie kilka złotych, by zyskać więcej, a czasem polisa mieszkaniowa o niemal identycznym zakresie ochrony może znacznie różnić się ceną u poszczególnych ubezpieczycieli – nie ma sensu przepłacać

– Leszek Drozdalski, ekspert w ubezpieczeniaonline.pl.

Cena za ubezpieczenie roweru – porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Proama

339 zł

Home Assistance
OC: 60 000 zł
Dewastacja

Proama

350 zł

Home Assistance
OC: 90 000 zł
Dewastacja

Generali

351 zł

Home Assistance
OC: 100 000 zł
Dewastacja
Pakiet medyczny

Generali

371 zł

Home Assistance
OC: 200 000 zł
Dewastacja
Pakiet medyczny

Europa

430 zł

Home Assistance
OC: 100 000 zł
Dewastacja

Link4

454 zł

Home Assistance
OC: 50 000 zł
Dewastacja

Link4

463 zł

Home Assistance
OC: 75 000 zł
Dewastacja

Mtu24.pl

611 zł

OC: 50 000 zł
Dewastacja

Mtu24.pl

626 zł

OC: 100 000 zł
Dewastacja

Benefia

878 zł

Home Assistance
OC: 50 000 zł
Dewastacja

Benefia

897 zł

Home Assistance
OC: 100 000 zł
Dewastacja

Kalkulacja na ubezpieczeniaonline.pl z 22.03.2023 r.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Koszt ubezpieczenia roweru z polisy dedykowanej

Indywidualne ubezpieczenie roweru możesz kupić m.in. w PZU, TU Europa, Nationale-Nederlanden, czy Europa Assistance.

Cena ubezpieczenia roweru w polisie indywidualnej zależy od kilku czynników, m. in. od:

 • wartości roweru – im droższy, tym ubezpieczenie roweru będzie droższe;
 • zakresu ochrony – im więcej dodatków, tj. casco, NNW, OC rowerzysty, assistance, itp., które zwiększą zakres, tym zwykle polisa jest droższa;
 • limitów odpowiedzialności za poszczególne zdarzenia, np. przy OC w życiu prywatnym – im wyższe są limity w ubezpieczeniu roweru, tym cena polisy zwykle jest wyższa;
 • długości trwania ochrony – ubezpieczenie roweru można wykupić tylko na kilka miesięcy (np. tylko na sezon rowerowy) lub na dłużej.
 • zasięgu terytorialnego ochrony – ubezpieczenie roweru może obejmować tylko teren Polski albo także teren Europy, a nawet cały świat.

Najtańsze ubezpieczenia roweru w polisie indywidualnej można kupić za ok. 100 zł. Droższe i bardziej rozbudowane polisy rowerowe kosztują ok. 200-300 zł za rok. Ale ci najbardziej wymagający rowerzyści, którzy na rowerze podróżują po Europie czy po całym świecie, znajdą też bardzo przemyślane polisy o wyjatkowo szerokim zakresie ochrony w kwocie około 500 – 1000 zł za rok.


Kiedy ubezpieczenie roweru nie działa?

Przy ubezpieczeniu roweru, tak samo jak i przy innych polisach, istnieją tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”, czyli sytuacje, które wyłączone są z zakresu ochrony i za które TU nie biorą odpowiedzialności.

W wyłączeń odpowiedzialności w polisach mieszkaniowych, które mogą mieć znaczenie przy ubezpieczeniu roweru, to m.in.: 

 • szkody spowodowane przez rażące zaniedbanie oraz na skutek celowych działań ubezpieczonego;
 • szkody powstałe podczas działania pod wpływem alkoholu lub innych używek;
 • szkody powstałe na mieniu osób trzecich podczas zawodowego uprawiania sportu;
 • kradzież roweru z miejsca, w którym ryzyko kradzieży było wysokie, np. rower stał na niezabezpieczonym balkonie;
 • szkody spowodowane niewłaściwym użytkowaniem sprzętu;
 • szkody powstałe w miejscu, którego nie dotyczy ubezpieczenie, np. wtedy, kiedy ochrona przed rabunkiem obowiązuje tylko na obszarze Polski, a rower skradziono za granicą;
 • szkody powstałe w wyniku działań wojennych i ataków terrorystycznych.

W każdym TU znajdziesz nieco inną listę wyłączeń odpowiedzialności, dlatego warto sprawdzić OWU tych polis mieszkaniowych, które szczególnie cię interesują i porównać także warunki ubezpieczenia, nie tylko cenę.


Gdzie kupić ubezpieczenie roweru?

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie roweru w ramach ubezpieczenia nieruchomości, warto to zrobić za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/ – w którym wcześniej porównasz oferty różnych TU. To najszybsze rozwiązanie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zakup ubezpieczenia roweru w polisie mieszkaniowej za pomocą kalkulatora ubezpieczeń online, to tylko kilka kroków:

1. Wybierz ubezpieczenie nieruchomości, które najbardziej ci się podoba i kliknij „Kup online”.
2. Uzupełnij brakujące dane potrzebne do umowy.
3. Wybierz jedną z kilku bezpiecznych płatności online i zapłać za polisę mieszkaniową – za cały rok z góry lub w ratach, jak wolisz. 
4. Zaczekaj na dokumenty, które pojawią się na twojej skrzynce e-mail.

Ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej zwykle działa już od następnego dnia – po zaksięgowaniu wpłaty z składkę.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie roweru w polisie mieszkaniowej oferuje niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe

2. Aby ubezpieczyć rower w polisie mieszkaniowej trzeba wybrać rozszerzone ubezpieczenie mieszkania – razem z ochroną mienia ruchomego (wyposażenia)

3. Jeśli zależy ci na ubezpieczeniu roweru w polisie mieszkaniowej, warto dobrać kilka dodatków do zakresu ochrony, przydatnych dla rowerzystów, m.in ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, oraz OC w życiu prywatnym

4. Rower ubezpieczyć możesz też w ramach indywidualnego ubezpieczenia – na rynku oferuje taką ochronę kilka TU, m.in. PZU, Europa i Nationale-Nederlanden

FAQ Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie roweru:

 1. Czy polisa mieszkaniowa chroni też rower stacjonarny?

  Tak, w polisie mieszkaniowej możesz także ubezpieczyć rower stacjonarny – na tych samych zasadach, co inne ruchomości domowe. Jednak, aby ubezpieczyć rower stacjonarny, trzeba wykupić rozszerzone ubezpieczenie mieszkania – wraz z ochroną mienia ruchomego.

 2. Czy mogę ubezpieczyć się na czas uczestnictwa w rajdzie rowerowym?

  W ramach ubezpieczeniach mieszkania zawodowe użytkowanie roweru jest najczęściej wyłączone z zakresu ochrony. Ale możesz ubezpieczyć rower na czas rajdu rowerowego w ramach indywidualnej polisy dla roweru, m.in. w PZU.

 3. Ile odszkodowania dostanę za kradzież roweru spod sklepu?

  Z polisy mieszkaniowej raczej nie możesz liczyć na odszkodowanie za taką szkodę. Taką sytuację obejmuje jednak indywidualne ubezpieczeniach roweru – pod warunkiem, że rower był przypięty.

 4. Czy polisa mieszkaniowa chroni rower w piwnicy i garażu?

  Tak, ale w tych miejscach rower ubezpieczony jest tylko wtedy, gdy garaż spełnia określone wymogi (posiada fundamenty, zamknięte drzwi na zamek lub kłódkę, zamknięte okna, z ochrony wyłączone są zwykle garaże blaszane). Polisa mieszkaniowa musi też uwzględniać ochronę mienia ruchomego, na wypadek kradzieży z włamaniem czy powodzi.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Carson

2018-04-12 15:51:21

dla aviva liczy się tylko data zakupu roweru - ciekawe czy ubezpieczają tylko samochody które nie mają dwóch lat. Porażka

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia