Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie laptopa - wszystko, co musisz wiedzieć

Laptop to dla wielu z nas cenny sprzęt. Wartościowe jest nie tylko samo urządzenia, ale także przechowywane na nim dane. Niestety, przenośny komputer w każdej chwili może zostać uszkodzony. Na wypadek takiej sytuacji warto go ubezpieczyć.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Laptop może zostać uszkodzony w wyniku nieprawidłowego zamknięcia, podczas przepięcia w czasie burzy czy z powodu naszej nieuwagi – zalanie kawą, pociągniecie kabla itp. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko kradzieży podczas włamania lub rabunku. Na takie ewentualności warto ubezpieczyć laptop. Wyjaśniamy, jak to zrobić.


Jak ubezpieczyć laptop i komputer?


Pierwszym wariantem jest ubezpieczenie laptopa podczas zakupu w sklepie z elektroniką. Można to zrobić, dokupując tzw. przedłużoną gwarancję. Minusem jest jednak fakt, że w ten sposób możemy ubezpieczyć tylko nowy laptop – sprzedawcy nie obejmują przedłużoną gwarancją używanych sprzętów.

Jeśli laptop to sprzęt, które używamy do prowadzenia działalności, możemy ubezpieczyć go w ramach polisy dla firmy. W zakres polisy możemy wpisać nie tylko komputer, ale także monitor, kamerę, smartfon czy aparat fotograficzny.

Trzecią opcją na ubezpieczenie laptopa jest polisa mieszkaniowa. W ten sposób przenośny komputer może być chroniony na wypadek wielu zdarzeń losowych, które mogą mieć miejsce w mieszkaniu (pożar, powódź, zalanie itp.), ale także na wypadek zdarzeń poza mieszkaniem (rabunek).


Przedłużona gwarancja na laptopa – co to jest?


Gwarancja na sprzęt elektroniczny zazwyczaj obejmuje okres 2 lat. W tym czasie laptop, jeśli ulegnie awarii, może zostać naprawiony lub wymieniony na nowy. Podczas zakupu laptopa w sklepie z elektroniką sprzedawcy proponują często przedłużenie gwarancji, np. na 5 lat. Jest to usługa dodatkowo płatna.
 
W ten sposób laptop jest chroniony w ramach usługi towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym sklep podpisał umowę. To, jaki będzie zakres ochrony zależy od oferty, w niektórych sklepach przedłużona gwarancja obejmuje też kradzież laptopa, w innych nie.


Ubezpieczenie laptopa w ramach ubezpieczenia firmy


Ubezpieczenie laptopa, jeśli jest on używany przy prowadzeniu działalności gospodarczej, można wykupić także w ramach polisy firmowej. Polisa dla firm obejmuje m.in. awarię laptopa, kradzież oraz uszkodzenie.

Wśród polis dla firm warte uwagi jest ubezpieczenie firmowe w PZU. W ramach oferty PZU można ubezpieczyć nie tylko laptop, którego jesteśmy właścicielem, ale także sprzęt wynajęty.

Plusem jest ochrona na wypadek uszkodzenia laptopa przez pracownika, a także odszkodowanie wypłacane przy utracie cennych danych zapisanych na dysku w laptopie. Polisa w PZU chroni laptop również na wypadek kradzież podczas włamania do firmy. A w ramach dodatku – także na wypadek kradzieży poza biurem.


Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej


Ubezpieczenia laptopa w polisie mieszkaniowej to dobra opcja dla tych, którzy przenośny komputer wykorzystują do celów prywatnych i przechowują go w domu. W ramach ubezpieczenia mieszkania możemy ubezpieczyć nie tylko laptop, ale też inne cenne sprzęty: komputery stacjonarne, monitory, telewizor, kamerę, aparat fotograficzny, sprzęt AGD a nawet biżuterię, gotówkę i ubrania.
 
Sami możemy zdecydować, jaki będzie zakres ochrony laptopa w ramach polisy mieszkaniowej. Jednak im będzie większy, tym cena ubezpieczenia może być wyższa. Ważne, by ubezpieczenie mieszkania zabezpieczało laptop na wypadek pożaru, zalania, kradzieży i przepięcia.
 
Ubezpieczenie laptopa w polisie mieszkaniowej chroni sprzęt na wypadek szkód wyrządzonych w nieruchomości. Jeśli zależy nam na tym, by laptop był ubezpieczony od kradzieży także poza miejscem zamieszkania, musimy dokupić specjalny dodatek : ochronę od rabunku.


Od czego można ubezpieczyć laptop w ramach polisy mieszkaniowej lub firmowej?


Ubezpieczenie laptopa w polisie mieszkaniowej oraz firmowej może obejmować nawet kilkanaście zdarzeń losowych, kradzież z włamaniem oraz wiele opcji dodatkowych. Poniżej opisujemy kilka najbardziej przydatnych.

Ubezpieczenie laptopa od ognia i innych zdarzeń losowych

Jeśli w mieszkaniu lub w firmie dojdzie do pożaru i ogień zniszczyć laptop, otrzymamy odszkodowanie na pokrycie strat. Odszkodowanie obejmuje także zalanie nieruchomości, np. w wyniku pękniętej rury, szkody spowodowane silnymi opadami śniegu (uszkodzenie dachu, który zniszczy sprzęt) czy nawalnym deszczem, który dostanie się do wnętrza. Dokładna lista zdarzeń losowych znajduje się zawsze w dołączonych do polisy Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie laptopa od kradzieży z włamaniem i rabunku

Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej oraz firmowej może obejmować także kradzież z włamaniem. Oznacza to, że jeśli laptop zostanie skradziony nam w wyniku włamania do nieruchomości, otrzymamy za niego odszkodowanie.

Jeśli zależy nam na tym, aby sprzęt był chroniony także poza nieruchomością, należy dokupić ubezpieczenie od rabunku. Rabunek to dodatek do polisy, których zapewni nam odszkodowanie, jeśli zostaniemy napadnięci, np. na ulicy, i laptop zostanie nam odebrany.

Ubezpieczenie laptopa od przepięć

Laptop może ulec awarii także w wyniku nagłej zmiany napięcia w sieci elektrycznej. Na wypadek takiego zdarzenia warto ubezpieczyć przenośny komputer od przepięcia.
W tym punkcie warto zwrócić uwagę na rozróżnienie, które stosują niektóre towarzystwa: laptop może zostać ubezpieczony od przepięcia spowodowanego awarią sieci elektrycznej lub na wypadek przepięcia podczas burzy.


Kiedy ubezpieczenie laptopa nie zadziała?


Istnieją sytuacje w których ubezpieczenie laptopa może nie zadziałać, pomimo regularnie opłacalnych składek.

Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często nie odpowiadają za awarie sprzętu spowodowane przez wirusy czy ataki hakerów. Odszkodowania nie otrzymamy także, jeśli do szkody dojdzie w wyniku naszego rażącego zaniedbania lub umyślnego działania. Wielu ubezpieczycieli w wyłączeniach odpowiedzialności wpisuje także awarie spowodowane błędami produkcyjnymi.

Warto zwrócić uwagę również na wyłączenia odpowiedzialności oraz limity. Ubezpieczyciel może np. odpowiadać za szkody do 5 000 zł. Często zdarza się także limit dolny, np. brak odpowiedzialności TU za szkody o wartości niższej niż 100 zł.

W niektórych TU obowiązuje także próg wieku komputerów, np. ubezpieczeniu nie podlegają laptopy starsze niż 5 letnie. 

WAŻNE!
Przed podpisaniem umowy na polisę mieszkaniową czy firmową, dokładnie przeczytajmy OWU. Zapoznajmy się z zakresem ochrony, włączeniami odpowiedzialności i limitami, by mieć pewność, że ubezpieczenie zapewni nam taką ochronę, jakiej potrzebujemy. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenia laptopa z polisy mieszkaniowej?


Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej w różnych TU może mieć różny koszt. Dużo zależy od samej nieruchomości, jej wielkości, lokalizacji i wartości elementów stałych. Lecz ważna jest także wartość mienia ruchomego, w  tym samego laptopa. Im wartość mienia jest większa, tym wysokość składki może być wyższa.

Założyliśmy, że ubezpieczona jest kawalerka zlokalizowana w Krakowie, ma powierzchnię 35 m2, wartość elementów stałych wynosi 20 tys. zł, a wartość mienia ruchomego, w tym laptopa to 15 tys. zł.

Ubezpieczenie miało obejmować przede wszystkim zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem oraz powódź.

Najtańsze ubezpieczenie laptopa w ramach ubezpieczenia mieszkania możemy mieć już za jedyne 90 zł za rok. W zakres ochrony w tej cenie wchodzi wiele zdarzeń losowych, kradzież z włamaniem, a dodatkowo także powódź.

Jeśli zależy nam na usłudze Home Assistance (m.in. pomoc fachowca w razie awarii sprzętu), warto wziąć pod uwagę propozycje Generali – ubezpieczenie w cenie 106 zł za rok.

Nieco droższe oferty przedstawiło Link4 oraz Inter Polska – warto jednak sprawdzić i te propozycje, być może warunki umowy są tu wyjątkowo korzystne.


Przykładowy koszt ubezpieczenia laptopa z polisy mieszkaniowej

Towarzystwo Cena polisy za rok
Dodatki w ramach rozszerzenia
 

Proama
 
90 zł powódź

Generali
 
106 zł powódź, Home Assistance

Link4
 
135 zł powódź, Home Assistance

Inter Polska
 
217 zł powódź, Home Assistance

Tabela 1. Oprac. na podstawie ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 08.02.2021 r.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie mieszkania to rzecz, którą powinien rozważyć każdy właściciel nieruchomości. Zagrożeń jest wiele, a przecież dla wielu z nas mieszkanie czy dom to jedna z najcenniejszych rzeczy. Wykupić możemy polisę podstawową lub rozszerzoną – wraz z ochroną mienia ruchomego, m.in. laptopa, aparatu czy telewizora. Do wyboru jest też wiele dodatków, tj:  OC w życiu prywatnym czy ochrona na wypadek przepięć. Ceny ubezpieczeń nieruchomości są jednak dość mocno zróżnicowane – warto użyć kalkulatora polis mieszkaniowych i w ten sposób szybko i łatwo porównać wiele ofert.  

To warto wiedzieć
1. Laptop możemy ubezpieczyć na 3 sposoby: przedłużając gwarancję w sklepie, wykupując ubezpieczenie dla firmy lub nabywając polisę mieszkaniową
 
2. W ramach polisy mieszkaniowej laptop może być chroniony na wypadek wielu zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, rabunku, przepięć i wielu innych ryzyk
 
3. W ramach polisy dla firm laptop możemy ubezpieczyć także na wypadek uszkodzenia przez pracownika oraz na wypadek utraty cennych danych
 
4. Istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie laptopa nie zadziała pomimo regularnie opłacalnych składek – są to tzw. wyłączenia odpowiedzialności 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
3
5
7
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy