Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 21 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia - przed czym chroni?

Choć miesiące letnie sprzyjają zjawisku przepięć, nagłe skoki energii mogą przytrafić się przez cały rok. W efekcie nasz sprzęt elektroniczny jest narażony na uszkodzenie. Jednak za niewielką opłatą zyskamy gwarancję ochrony telewizora czy laptopa.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Na rynku ubezpieczeń towarzystwa chętnie oferują ryzyko przypięcia. Ale nie każdy wie, co oznacza takie zdarzenie, czy konieczne jest dokupowanie rozszerzenia i jakie inne ryzyka powinna uwzględniać polisa mieszkaniowa, abyśmy na pewno otrzymali świadczenie.

 

Co oznacza przepięcie w polisie mieszkaniowej?


Po odpowiedź na to pytanie najlepiej sięgnąć do definicji w OWU – przepięcie to gwałtowna zmiana napięcia w sieci elektrycznej lub elektronicznej. Ale to nie wszystko, bo przepięcie może być spowodowane przez burzę, a dokładnie uderzenie pioruna. Uderzenie pioruna to z kolei bezpośrednie wyładowanie elektryczności atmosferycznej na ubezpieczone mienie.

Jednak nie wszędzie przepięcie oznacza to samo zjawisko. Np. Compensa rozróżnia przepięcie (na skutek wyładowań atmosferycznych) i przepięcie elektryczne (na skutek innych przyczyn).

UWAGA!
Przepięcie jako zdarzenie losowe
występuje już w podstawie, ale dostępne jest też jako umowa dodatkowa (m.in. Benefia, Generali, HDI, Link4, Uniqa).


 

Jakie przedmioty można chronić od przepięcia?


Od przepięcia możemy chronić przede wszystkim ruchomości domowe:
 • sprzęt audiowizualny,
 • fotograficzny,
 • elektroniczny,
 • komputerowy,
 • muzyczny, w tym instrumenty
Szkody elektryczne mogą dotyczyć też stałych elementów domu, mieszkania, działki, zewnętrznych elementów budynku, lokalu i ogrodzenia, garażu oraz domu letniskowego.

WAŻNE!
O tym co dokładnie wchodzi w zakres ubezpieczenia od przepięcia dowiemy się z OWU konkretnej polisy.


Przepięcie i ryzyka pokrewne


Aby nie spotkać się z odmową odszkodowania, warto wybrać polisę z kilkoma rozszerzeniami. W przypadku przepięcia chodzi głównie o ubezpieczenie:
 • kosztów poszukiwania szkody,
 • pożaru,
 • uderzenia pioruna,
 • dymu i sadzy.
Przepięcie oznacza zwrot środków za uszkodzony sprzęt czy inne zniszczenia. Posiadając także pakiet domowe assistance, możemy liczyć na sfinansowanie kosztów związanych z organizacją, przyjazdem i robocizną serwisanta.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności


Od ryzyka przepięcia najczęściej nie ubezpieczymy domu w budowie, choć zdarzają się nieliczne wyjątki (np. PZU).
W innych towarzystwach możemy natknąć się na inne ograniczenia i limity – w HDI wystąpienie przepięcia powoduje zmniejszenie sumy ubezpieczenia lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego i garażu o wysokość wypłaconego odszkodowania.

Link4 odpowiada za szkody w mieniu na skutek przepięcia pod warunkiem, że mienie to było podłączone do instalacji elektrycznejposiadającej uziemienie i były zastosowane zabezpieczeniaprzeciwprzepięciowe, o ile producent zaleca podłączenie tego urządzeniado takiej instalacji bądź zastosowanie takich zabezpieczeń.

Ile za przepięcie wypłaci ubezpieczyciel?


TU
 
Produkt Limity kwotowe i procentowe
 
HDI

 
 
Twój Dom
 
 
100 000 zł
 
 
PZU

 
 
Dom
 
 
50 000 zł
40% sumy ubezpieczenia
 
 
InterRisk

 
 
Bezpieczny Dom
 
 
20 000 zł
50% SU – stałe elementy w domu jednorodzinnym, budynku gosp., lokalu mieszkalnym, obiekcie małej architektury
 
 
Inter Polska
 
Inter Lokum
 
20 000 zł
30% SU - dom mieszkalny, mieszkanie, stałe elementy oraz ruchomości domowych, na jedno i wszystkie zdarzenia
 
 
Gothaer

 
 
Cztery kąty
 
 
15 000 zł
 
 
Compensa

 
 
Rodzina
 
 
10 000 zł– przepięcie (wyładowania atmosferyczne)
1 000 zł – przepięcie elektryczne
 
 
Benefia

 
 
Pakiet Mieszkanie
 
 
10 000 zł
25% sumy ubezpieczenia - mienie ruchome i stałe elementy
 

Oprac. własne na podstawie OWU w dniu 23.07.2018 r.


Za przepięcie (szkody elektryczne) otrzymamy świadczenie w przypadku urządzeń elektronicznych, ale niektórzy ubezpieczyciele wyłączają z odpowiedzialności kilka przedmiotów, w tym:
 • odgromniki,,
 • mierniki,
 • liczniki,
 • bezpieczniki,
 • styczniki,
 • czujniki elektryczne,
 • żarówki,
 • lampy.


Zniszczenie na skutek przepięcia - co robić?


Laptop, tablet, e-book, telewizor, lodówka, konsola do gier – te przedmioty możemy odzyskać dzięki odpowiedniej polisie przez sfinansowanie naprawy czy otrzymanie świadczenia na zakup nowego sprzętu. Wystarczy pamiętać o kilku prostych krokach:

 1. Sporządzić listę uszkodzonego lub zniszczonego mienia.
   
 2. Dołączyć rachunek lub fakturę zakupu, a w razie braku podać szacunkową wartość i rok nabycia.
   
 3. Przedstawić opinię serwisu ze wskazaną przyczyną szkody.

Na rozpatrzenie szkody przepięcia ubezpieczyciel ma 30 dni. Na wypłatę spornej części odszkodowania towarzystwo ma dodatkowe 14 dni.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To musisz wiedzieć!
1. W większości polis przepięcie nie wymaga wykupienia umowy dodatkowej
 
2. Od przepięcia można chronić stałe elementy, jak i mienie ruchome
 
3. Uderzenie pioruna nie zawsze oznacza to samo, co przepięcie
 
4. Od przepięcia nie ubezpieczymy m.in. żarówek i czujników elektrycznych
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Marysia

2018-08-28 14:55:17

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia wypłaty odszkodowania z takiego ubezpieczenia od przepięcia tzn. chodzi mi o to czy ubezpieczyciel wypłaca 100% wartości sprzętu na podstawie paragonu/faktury zakupu czy jest to inaczej wyceniane? Z góry bardzo dziękuje informację.

Odpowiedź Redakcji

2019-04-10 09:24:57

Takie zdarzenie najczęściej kończy się wizytą rzeczoznawcy z ramienia TU. Ważny jest zaproponowany sposób wypłaty pieniędzy. Może to być w wysokości takiej, jak w chwili zakupu (wartość odtworzeniowa) lub tyle, ile w chwili zdarzenia był wart sprzęt (wartość rzeczywista). Bo np. telewizor plazmowy z roku na rok tanieje.

Tadeusz Laszczak

2019-11-01 10:48:06

04-09-2019 doszło do przepięcia . firma ubezpieczeniowa przysłała likwidatora .Likwidator nie sprawdził żadnego z 7 uszkodzonych urządzeń za 4 z nich firma ubezpieczeniowa ustaliła kwotę wypłaty a z Lodówkę , piekarnik i zmywarkę poinformowała nas ze firma wspólpracująca z nimi jak załatwi części to podejmie się naprawy niestety firma potrzebuje 4 tygodni na sprowadzenie części a już czekamy 4 tygodnie . Czyli jeśli dobrze pójdzie to czas naprawy to w sumie 2 miesiące. Jak mogę reagować i jakie prawa mi przysługują

Odpowiedź Redakcji

2019-11-05 09:55:52

W pierwszej kolejności pozostaje czekać na decyzję TU, a jeśli decyzja ta okaże się niekorzystna, wtedy należy złożyć reklamację i wnioskować o powtórne sprawdzenie przyczyn zdarzenia. Można też powołać własnego rzeczoznawcę (elektryka), ale najlepiej zrobić to w porozumieniu z ubezpieczycielem, aby nie narażać się na dodatkowy wydatek.

GJ

2021-04-28 00:47:34

JAKIE DOKUMENTY POTRZEBNE TU. W PRZYPADKU PRZEPIĘCIA PRĄDU. JAK SPRAWDZAJĄ CZY WYSTĄPIŁO PRZEPIĘCIE?

Odpowiedź Redakcji

2021-04-28 10:41:20

Liczba i rodzaj dokumentów zależą od danego TU, które informuje o tym po zgłoszeniu szkody przez ubezpieczonego. W przypadku przepięcia takim dokumentem na pewno będzie zaświadczenie od dostawcy energii potwierdzające, czy w danym dniu rzeczywiście doszło do przepięcia.

Irena

2021-08-18 07:30:44

Witam u mnie wybiło korki i nie wiem czy po burzy czy w wyniku przepięcia prądu.Efektem jest uszkodzony sterownik paneli solarnych.Jakie dokumenty muszę złożyć by starać się o odszkodowanie.

Odpowiedź Redakcji

2021-08-18 15:16:39

Towarzystwo na pewno będzie wymagało przedstawienia kosztorysu. Jeśli są widoczne zmiany (ślad przepalenia zasilania) należy też dołączyć zdjęcia do wniosku o odszkodowanie. W ustalaniu przyczyny awarii kluczowe jest zdarzenie. Jeśli było to uderzenie pioruna - polisa musi zawierać ochronę elementów stałych. Jeśli przepięcie - polisa musi uwzględniać to właśnie ryzyko. Ubezpieczyciel może powołać się na dane IMGiW z dnia zajścia (w razie wystąpienia burzy) bądź zwrócić się do dostawcy energii, który monitoruje wszelkie nieprawidłowości w dostawach prądu. Odszkodowanie z polisy mieszkaniowej będzie też możliwe, jeśli zakończyła się gwarancja producenta paneli słonecznych.

Powrót do listy
3
9
6
2
4
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy