Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia - przed czym chroni?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Latop, telewizor i zmywarka mogą być warte razem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia ochroni domową elektronikę na wypadek uszkodzeń, np. w wyniku awarii sieci. Sprawdź, jak zadbać o swój sprzęt RTV i AGD.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przepięcia zdarzają się nie tylko w miesiącach letnich podczas burzy, nasze sprzęty elektroniczne narażone są na nie przez cały rok, choćby w wyniku awarii sieci. Przepięcie może spowodować uszkodzenie laptopa, telewizora czy sprzętu muzycznego, a czasem nawet kilku sprzętów naraz. Patrząc na to, jak cenne są to urządzenia, warto rozważyć zakup ubezpieczenia nieruchomości od przepięcia, które w razie szkody zapewni nam odszkodowanie na naprawę lub zakup nowych sprzętów.


Przepięcie prądu – na czym polega?

Przepięcie można zdefiniować jako gwałtowną i krótkotrwałą zmianę napięcia w sieci elektrycznej lub elektronicznej, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu. W jego wyniku napięcie jest wyższe niż napięcie znamionowe, określone dla danego urządzenia lub instalacji.

Przepięcie może spowodować wada w instalacji elektrycznej czy awaria u dostawcy prądu, a szczególnie:

 • usterka, do której doszło w czasie przesyłania prądu z sieci energetycznej,
 • nagłe zmiany obciążeń,
 • wyładowanie atmosferyczne - np. uderzenie pioruna w pobliżu sieci energetycznej.

Warto wiedzieć, że mimo podobnego skutku, przepięcie spowodowane przez uderzenie pioruna, to dla ubezpieczyciela już inne ryzyko. Drugie z nich to wyładowanie atmosferyczne, które pozostawia ślady, np. w postaci osmolonej ściany.


Czym grozi przepięcie?

Z pewnością w swoim domu posiadasz więcej niż jeden sprzęt elektroniczny. Powoduje to, że zagrożone przepięciem może być naprawdę wiele urządzeń, jak lodówka, pralka, zmywarka, telewizor czy komputer. Do tego wszystkiego, im dane urządzenie jest bardziej skomplikowane pod względem konstrukcji, tym jest bardziej narażone na przepięcie.

Właściwie w wyniku takiej awarii mogą zostać uszkodzone wszystkie sprzęty, które masz podłączone w danym momencie do źródła zasilania - bez żadnego wyjątku. Tym samym łączne straty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przepięcie grozi uszkodzeniem sprzętu na wyposażeniu, ale także na stałych elementach nieruchomości - np. zmywarce czy kuchence elektrycznej w zabudowie. Do tego szkodą będą zagrożone także elementy elektroniczne umiejscowione poza domem - np. mechanizm do otwierania bramy wjazdowej czy garażu.

Zniszczony w wyniku przepięcia laptop czy komputer to ponadto strata często bardzo cennych danych, które na nim przechowywałeś.

PAMIĘTAJ!
Jeśli nie zadbasz o ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia, będziesz musiał z własnej kieszeni ponieść wydatki na zakup nowych sprzętów bądź nawet wymianę całej instalacji elektrycznej w domu.


Przepięcia prądu – jak uchronić domowe sprzęty?

Domowe sprzęty możesz ochronić finansowo wykupując odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia. Najczęściej będzie ono ujęte w formie rozszerzenia do polisy mieszkaniowej, choć możesz spotkać się także z zawarciem takiego ryzyka już w podstawowym wariancie ubezpieczenia.
Różnica między nimi to zakres tego, co obejmuje ochrona. Podstawowa polisa będzie zabezpieczać tylko mury i elementy stałe w nieruchomości, a więc jedynie sprzęty RTV i AGD, które znajdują się w zabudowie, jak piekarnik czy zmywarka wbudowana w meble.

Wszystkie inne urządzenia będą traktowane jako tzw. ruchomości domowe czy mienie ruchome, które możesz ubezpieczyć w ramach rozszerzenia do polisy.

Wobec tego poszerzony wariant ubezpieczenia będzie konieczny, by zabezpieczyć finansowo wszystkie wolnostojące sprzęty w domu, jak telewizor, kino domowe czy laptop.

Aby prawidłowo uchronić finansowo domowe sprzęty od skutków przepięcia, powinieneś dokładnie oszacować ich wartość, która będzie stanowić tzw. sumę ubezpieczenia. To od tej wielkości finalnie będzie zależeć wielkość odszkodowania w razie szkody. Jeśli podasz zaniżoną sumę ubezpieczenia - otrzymane z polisy środki mogą nie pokryć wszystkich wydatków na naprawę czy zakup nowego sprzętu.

Ponadto, ważną kwestią przy ubezpieczeniu nieruchomości od przepięcia, jest dokładne wczytanie się w warunki polisy, które znajdziesz w dokumencie OWU. Pozwoli to uniknąć nieporozumień dotyczących m.in. zakresu ubezpieczenia i obowiązków ubezpieczyciela.

Przepięcie elektryczne w mieszkaniu — jak sprawdzić, czy do niego doszło

Skutki przepięcia możesz zauważyć na samym sprzęcie i instalacji - charakterystyczne dla niego są iskrzenia lub trzaskania w gniazdkach czy wybijanie korków. 

Oprócz tego, aby sprawdzić, czy doszło do przepięcia, powinieneś skontaktować się ze swoim dostawcą energii. Zależnie od lokalizacji domu, będzie to jeden z kilku operatorów - Tauron, PGE, Energa, Enea lub E.ON. Kontaktując się z dostawcą należy podać dokładną datę przepięcia lub przypuszczalną, jeśli awarię zauważyłeś po powrocie do domu.


Co oznacza przepięcie w polisie mieszkaniowej?

Po odpowiedź na to pytanie najlepiej sięgnąć do definicji w OWU – przepięcie to gwałtowna zmiana napięcia w sieci elektrycznej lub elektronicznej. Ale to nie wszystko, bo przepięcie może być spowodowane przez burzę, a dokładnie uderzenie pioruna. Uderzenie pioruna to z kolei bezpośrednie wyładowanie elektryczności atmosferycznej na ubezpieczone mienie.

Jednak nie wszędzie przepięcie oznacza to samo zjawisko. Np. Compensa rozróżnia przepięcie (na skutek wyładowań atmosferycznych) i przepięcie elektryczne (na skutek innych przyczyn).
 
UWAGA!
Przepięcie jako zdarzenie losowe
występuje już w podstawie, ale dostępne jest też jako umowa dodatkowa (m.in. Benefia, Generali, HDI, Link4, Uniqa).


Jak ubezpieczyć nieruchomość od przepięcia?

Przepięcie może być ryzykiem dostępnym zarówno w podstawowym ubezpieczeniu nieruchomości, ale częściej występuje w formie rozszerzenia do polisy mieszkaniowej.
 
Warto pamiętać, że podstawowe ubezpieczenie nieruchomości chroni tylko mury i stałe elementy w mieszkaniu lub domu. Urządzenia podłączane do prądu, o ile nie są na stałe wbudowane w ścianę lub w meble, traktowane są przez ubezpieczycieli jako tzw. ruchomości domowe czy mienie ruchome, a ich ubezpieczenie możliwe jest jedynie w rozszerzonej polisie mieszkaniowej.
 
Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu od przepięcia sprzętów takich jak komputer czy telewizor, rozszerzona polisa mieszkaniowa będzie najlepszym wyborem.
 
Przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości od przepięcia bardzo ważną rzeczą jest dokładne oszacowanie wartości mienia ruchomego i podanie tej sumy jako sumy ubezpieczenia. To od tej kwoty zależy to, czy w razie szkody, otrzymamy odszkodowanie odpowiadające wartości poniesionych strat.
 
Kolejną bardzo ważną kwestią przy ubezpieczeniu nieruchomości od przepięcia, jest dokładne sprawdzenie zasad, na podstawie których będzie działać polisa. Zasady te opisane są zawsze w dokumencie OWU, dołączanym do polis. Znajdziemy tam m.in. zakres ochrony, czyli zdarzenia, za które ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność w razie szkody w naszym mieszkaniu, a także obowiązki towarzystwa ubezpieczeniowego oraz osoby ubezpieczonej.


Czy przepięcie i uderzenie pioruna to jedno ryzyko?

Ubezpieczenia nieruchomości w poszczególnych TU mogą mieć różny zakres ochrony i różne zasady zapisane w OWU. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych wśród ryzyk wyodrębnia się np. przepięcie i uderzenie pioruna – jako dwa różne zdarzenia.
 
Tak jest m.in. w Generali, które ustaliło takie o to definicje tych zdarzeń:

Przepięcie – nagły i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej, przewyższający napięcie znamionowe określone dla danego urządzenia lub instalacji, który powstał w miejscu ubezpieczenia.

Uderzenie pioruna – bezpośrednie lub pośrednie odprowadzenie ładunku elektrycznego z atmosfery do ziemi przez ubezpieczone mienie.

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych w ramach ubezpieczenia nieruchomości od przepięcia wyodrębnia się też dwa rodzaje przepięcia:
 • spowodowane wyładowaniem atmosferycznym,
 • posiadające inną przyczynę.
Jeśli taki zapis widnieje w OWU naszej polisy mieszkaniowej, wówczas powinniśmy otrzymać odszkodowanie bez względu na to, czy przepięcie zostało spowodowane podczas burzy czy np. w wyniku awarii sieci.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ile kosztuje ubezpieczenie od przepięcia w domu i mieszkaniu?

To, ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia zależy od kilku podstawowych czynników, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki, tzn. od:

 • wielkości nieruchomości,
 • wartości nieruchomości,
 • wartości mienia ruchomego,
 • lokalizacji nieruchomości,
 • piętra, na którym ulokowane jest mieszkanie.
Ceny ubezpieczenia nieruchomości od przepięcie najlepiej sprawdzić za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych, w którym w kilka minut porównamy oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.
 
Za pomocą takiego kalkulatora ubezpieczeń sprawdziliśmy, ile kosztuje rozszerzona polisa mieszkaniowa wraz z ubezpieczeniem nieruchomości od przepięcia.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest mieszkanie: ulokowane we Wrocławiu, o powierzchni 25 m2, warte 250 000 zł, z mieniem ruchomym o wartości 25 000 zł, ulokowane na 2. piętrze w bloku.
 
W tym przypadku, najtańsze ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia możemy nabyć już za 140 zł za rok ochrony – oferta Europy. W tej cenie ubezpieczyciel oferuje także ochronę nieruchomości na wypadek dewastacji oraz przydatne Home Assistance – pomoc fachowców przy szkodzie, np. pomoc elektryka. Taki sam zakres ochrony zaproponowała Benefia, lecz w tym towarzystwie ubezpieczeniowym, taka polisa jest droższa o 18 zł – 158 zł za rok ochrony. Droższe ubezpieczenie nieruchomości o tym samym zakresie ochrony zaproponowała także Proama, Inter Polska i Link4. Na tle ofert wyróżnia się także ubezpieczenie nieruchomości w Generali – 217 zł za rok, a w tym dodatkowo nie tylko Home Assistance i ochrona na wypadek dewastacji, ale także Pakiet Medyczny.

Cena ubezpieczenia nieruchomości od przepięcia może być podyktowana nie tylko wartością ubezpieczanej nieruchomości i zakresem ochrony polisy, ale także warunkami ubezpieczenia zawartymi w OWU – im są one bardziej korzystne dla ubezpieczonego, tym cena może być wyższa. Zatem, jeśli zależy nam na dobrym ubezpieczeniu domu lub mieszkania, warto dokładnie przenalizować także zasady jego działania
 
– Leszek Drozdalski, ekspert Rankomat.
 

Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia – porównanie ofert

TU Składka za rok

Dodatkowo

Europa

140 zł Home Assistance, dewastacja

Benefia

158 zł Home Assistance, dewastacja

mtu24.pl

161 zł powódź

Proama

214 zł Home Assistance, dewastacja

Generali

217 zł Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

Inter Polska

221 zł Home Assistance, dewastacja

Link4

234 zł Home Assistance, dewastacja

Oprac. na podstawie ubezpieczeniaonline.pl. Dane na dzień: 01.12.2023 r.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Co zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie za przepięcie?

Aby ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia mogło zadziałać, wystarczy, że zgłosisz zajście awarii w paru krokach. Najwygodniej zrobisz to poprzez formularz na stronie internetowej danego TU. W tym celu:

1. Zrób listę przedmiotów uszkodzonych w wyniku przepięcia.

2. Znajdź rachunek lub fakturę zakupu danego urządzenia. Jeśli ich już nie posiadasz, określ jego szacunkową wartość i rok nabycia.

3. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela podając komplet zebranych informacji. TU będzie miało 30 dni na rozpatrzenie twojego zgłoszenia.

4. Poczekaj na wizytę rzeczoznawcy ubezpieczyciela.

5. Sprawdź, czy zaproponowane przez TU odszkodowanie, odpowiada poniesionym startom. W każdym wypadku możesz złożyć odwołanie.

W swoim zgłoszeniu do ubezpieczyciela będziesz musiał podać także takie podstawowe informacje, jak numer polisy, dane osobowe, datę i godzinę zdarzenia, a także opis zaistniałej sytuacji.

Jeśli złożysz do towarzystwa ubezpieczeniowego wszystkie wymagane dokumenty, ubezpieczyciel ma zwykle 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłacenie nam bezspornej części odszkodowania. Jeśli zabraknie jakiś dowodów i TU będzie miało wątpliwości, procedura wypłaty odszkodowania za przepięcie może wydłużyć się o dodatkowe 14 dni.


Kiedy brak odszkodowania za przepięcie?

Istnieją sytuacje, w których za przepięcie nie otrzymamy odszkodowania, pomimo regularnie opłacanych składek na ubezpieczenie nieruchomości od przepięć. Sytuacje te tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”, których listę znajdziemy zawsze w OWU dołączanym do umowy.
 
Np. w Link4 nie otrzymamy odszkodowania z przepięcie, jeśli uszkodzone urządzenia nie były podłączone do instalacji elektrycznej, nie posiadały uziemienia lub nie były przy nich zastosowane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.
 
U większości TU ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia nie zadziała, jeśli przyczyną przepięcia była awaria u lokalnego dostawcy prądu.

Wiele TU przy ubezpieczeniu nieruchomości od przepięcia, w włączeniach odpowiedzialności, uwzględnia także domy w budowie – w takiej niedokończonej nieruchomości łatwo bowiem o awarie tego typu. Ale i tu zdarzają się wyjątki, ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia domu w budowie możemy wykupić m.in. w PZU.


Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania od przepięcia?

Ubezpieczenie mieszkania od przepięcia można kupić przez Internet – łatwo, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Możemy to zrobić bezpośrednio w kalkulatorze polis mieszkaniowych, w którym też porównamy oferty różnych towarzystw.

Wybrana przez nas polisa mieszkaniowa, wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, zostanie przesłana na nasz adres mailowy. Opłaty za składkę również możemy dokonać online – za pomocą bezpiecznego przelewu internetowego. To najszybszy i najwygodniejszy z możliwych sposobów.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisa od przepięcia - To musisz wiedzieć!
1. Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia chroni finansowo sprzęt RTV i AGD w razie uszkodzenia przez nagły wzrost napięcia w sieci elektrycznej 
 
2. Polisa chroni sprzęt na wypadek przepięcia zarówno w zabudowie stałej (wariant podstawowy) oraz zaliczający się do mienia ruchomego (w odpowiednim rozszerzeniu)
 
3. Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia zawiera wyłączenia odpowiedzialności, jak np. szkody powstałe w wyniku niewłaściwego podłączenia urządzenia do listwy zasilającej
 
4. Aby zgłosić szkodę do ubezpieczyciela konieczne będzie dołączenie listy uszkodzonych sprzętów razem z ich dowodami zakupu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia

 1. Kto odpowiada za spadek napięcia w sieci elektrycznej?

  Za szkody w mieszkaniu spowodowane nieodpowiednim napięciem w sieci elektrycznej odpowiada ubezpieczyciel – zarówno za nagły wzrost, jak i spadek napięcia.

 2. Czy ubezpieczyciel pomoże w ustaleniu przyczyny przepięcia?

  Tak, jeśli ubezpieczenie nieruchomości, które wykupiliśmy, zawiera ryzyko przepięcia.

 3. Czy przepięcie dotyczy też domku letniskowego?

  Ubezpieczenie nieruchomości od przepięcia może dotyczyć także domku letniskowego, lecz zwykle taka ochrona dostępna jest jako dodatek do polisy mieszkaniowej.

 4. Czym grozi przepięcie w domu i mieszkaniu?

  Skutkiem przepięcia może być uszkodzenie sprzętów i instalacji elektrycznej w nieruchomości. Będzie to dotyczyło wszystkich urządzeń podłączonych do prądu - lodówki, pralki czy telewizora. Wobec tego straty finansowe mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W wyniku przepięcia możesz stracić także cenne dane ze swojego komputera.

 5. Czy przepięcie i uderzenie pioruna to jedno ryzyko?

  Przepięcie i uderzenie pioruna to inne ryzyka w ochronie ubezpieczeniowej. Różnicę widać w przyczynie zaistniałej szkody. Przepięcie to skok napięcia bez widocznych śladów, natomiast uderzenie pioruna to bezpośrednie wyładowanie atmosferyczne na danym sprzęcie, które pozostawia trwałe ślady.

 6. Ile wynosi odszkodowanie za przepięcie?

  Przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości od przepięcia, warto szczegółowo sprawdzić, jakie odszkodowanie proponuje ubezpieczyciel. Przykładowo mtu24.pl zwróci aż 100% sumy ubezpieczenia, czyli pełną wartość ruchomości domowych. Takie towarzystwa, jak Proama i Generali oferują jedynie 5 000 zł odszkodowania. Stawka znacząco rośnie w PZU, które w razie przepięcia może wypłacić nawet 50 000 zł (40% sumy ubezpieczenia).

 7. Jak zgłosić szkodę przepięcia?

  Szkodę powstałą w wyniku przepięcia możesz najwygodniej zgłosić poprzez formularz online na stronie danego ubezpieczyciela. W takim formularzu poza opisem i podaniem daty zdarzenia, będziesz musiał dołączyć listę uszkodzonych sprzętów wraz z ich dowodami zakupu (paragonem lub fakturą).

 8. Jak sprawdzić czy było przepięcie?

  Skutki przepięcia możesz zauważyć na swojej instalacji elektrycznej, jeśli pojawią się iskrzenia lub trzaskania w gniazdkach czy wybijanie korków. Aby dokładnie sprawdzić, czy doszło do przepięcia, skontaktuj się ze swoim dostawcą energii i podaj mu precyzyjną bądź przybliżoną datę zajścia awarii.

 9. Jakie są rodzaje przepięć w nieruchomości?

  W nieruchomości może dojść do przepięć wewnętrznych i zewnętrznych. Wewnętrzne to takie, które zachodzą wewnątrz domowej sieci elektrycznej. Należą do nich np. przepięcia dorywcze w wyniku nagłych zmian obciążenia oraz przepięcia zwarciowe wynikające ze zwarć w instalacji elektrycznej.

 10. Czy dostanę odszkodowanie za poszukiwanie przyczyny przepięcia?

  Odpowiednio skonstruowana klauzula w polisie może zapewnić pokrycie kosztów poszukiwania przyczyny szkody, jak i kosztów usunięcia awarii - do określonego w umowie limitu. W Generali limity odpowiedzialności w tym zakresie wyglądają tak, że ubezpieczyciel może pokryć koszty poszukiwania przyczyny szkody w wysokości nie większej niż 10% sumy ubezpieczenia. Ponadto Generali zastrzega, że ma prawo do wyznaczenia niezależnego eksperta na własny koszt w celu znalezienia przyczyny przepięcia.

 11. Czy muszę mieć instalację odgromową w domu, aby otrzymać odszkodowanie za przepięcie?

  Ten punkt należy dokładnie sprawdzić w dokumencie OWU wybranego ubezpieczyciela. Dla przykładu, Generali obejmuje ochroną instalację, w tym odgromową, ale już wyłącza z niej odgromniki (ograniczniki przepięć). Inny ubezpieczyciel - Link4 wymaga posiadania instalacji odgromowej lub odgromników, które muszą być sprawne i zamontowane w budynku lub lokalu.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Marysia

2018-08-28 14:55:17

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia wypłaty odszkodowania z takiego ubezpieczenia od przepięcia tzn. chodzi mi o to czy ubezpieczyciel wypłaca 100% wartości sprzętu na podstawie paragonu/faktury zakupu czy jest to inaczej wyceniane? Z góry bardzo dziękuje informację.

Odpowiedź Redakcji

2019-04-10 09:24:57

Takie zdarzenie najczęściej kończy się wizytą rzeczoznawcy z ramienia TU. Ważny jest zaproponowany sposób wypłaty pieniędzy. Może to być w wysokości takiej, jak w chwili zakupu (wartość odtworzeniowa) lub tyle, ile w chwili zdarzenia był wart sprzęt (wartość rzeczywista). Bo np. telewizor plazmowy z roku na rok tanieje.

Tadeusz Laszczak

2019-11-01 10:48:06

04-09-2019 doszło do przepięcia . firma ubezpieczeniowa przysłała likwidatora .Likwidator nie sprawdził żadnego z 7 uszkodzonych urządzeń za 4 z nich firma ubezpieczeniowa ustaliła kwotę wypłaty a z Lodówkę , piekarnik i zmywarkę poinformowała nas ze firma wspólpracująca z nimi jak załatwi części to podejmie się naprawy niestety firma potrzebuje 4 tygodni na sprowadzenie części a już czekamy 4 tygodnie . Czyli jeśli dobrze pójdzie to czas naprawy to w sumie 2 miesiące. Jak mogę reagować i jakie prawa mi przysługują

Odpowiedź Redakcji

2019-11-05 09:55:52

W pierwszej kolejności pozostaje czekać na decyzję TU, a jeśli decyzja ta okaże się niekorzystna, wtedy należy złożyć reklamację i wnioskować o powtórne sprawdzenie przyczyn zdarzenia. Można też powołać własnego rzeczoznawcę (elektryka), ale najlepiej zrobić to w porozumieniu z ubezpieczycielem, aby nie narażać się na dodatkowy wydatek.

GJ

2021-04-28 00:47:34

JAKIE DOKUMENTY POTRZEBNE TU. W PRZYPADKU PRZEPIĘCIA PRĄDU. JAK SPRAWDZAJĄ CZY WYSTĄPIŁO PRZEPIĘCIE?

Odpowiedź Redakcji

2021-04-28 10:41:20

Liczba i rodzaj dokumentów zależą od danego TU, które informuje o tym po zgłoszeniu szkody przez ubezpieczonego. W przypadku przepięcia takim dokumentem na pewno będzie zaświadczenie od dostawcy energii potwierdzające, czy w danym dniu rzeczywiście doszło do przepięcia.

Irena

2021-08-18 07:30:44

Witam u mnie wybiło korki i nie wiem czy po burzy czy w wyniku przepięcia prądu.Efektem jest uszkodzony sterownik paneli solarnych.Jakie dokumenty muszę złożyć by starać się o odszkodowanie.

Odpowiedź Redakcji

2021-08-18 15:16:39

Towarzystwo na pewno będzie wymagało przedstawienia kosztorysu. Jeśli są widoczne zmiany (ślad przepalenia zasilania) należy też dołączyć zdjęcia do wniosku o odszkodowanie. W ustalaniu przyczyny awarii kluczowe jest zdarzenie. Jeśli było to uderzenie pioruna - polisa musi zawierać ochronę elementów stałych. Jeśli przepięcie - polisa musi uwzględniać to właśnie ryzyko. Ubezpieczyciel może powołać się na dane IMGiW z dnia zajścia (w razie wystąpienia burzy) bądź zwrócić się do dostawcy energii, który monitoruje wszelkie nieprawidłowości w dostawach prądu. Odszkodowanie z polisy mieszkaniowej będzie też możliwe, jeśli zakończyła się gwarancja producenta paneli słonecznych.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia