Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie lokalu użytkowego

Ubezpieczenie lokalu użytkowego przyda ci się, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości wykorzystywanej na biuro, gabinet, sklep czy magazyn. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć lokal użytkowy i sprawdzamy, ile to kosztuje.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Ubezpieczenie lokalu użytkowego jest równie ważne, jaki ubezpieczenie mieszkania czy domu. Zanim jednak wykupisz konkretne ubezpieczenie lokalu użytkowego, sprawdź, co dokładnie ubezpieczyciele rozumieją pod tym pojęciem i jakie zasady obowiązują przy takiej polisie.

 

Co ubezpieczyciel uznaje za lokal użytkowy?

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego znajdziesz taką definicję lokalu użytkowego:

Lokal użytkowy to lokal wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej zajmowany na podstawie umowy najmu, a w budynku ze wspólnotą mieszkaniową również lokal stanowiący wyodrębnioną własność (lokal handlowy, usługowy, produkcyjny, różne gabinety, pracownie, a także lokal wynajęty na biuro, na działalność kulturalno - społeczną i inną), z której to lokalu (z jego wynajęcia) jednostka osiąga dochód.

Pamiętaj, że lokal użytkowy może składać się z jednego lub więcej liczby pomieszczeń. Lokal użytkowy może też stanowić całość budynku. 

Dla ubezpieczycieli lokale użytkowe to:

 • pomieszczenia biurowe,
 • gabinety lekarskie,
 • sklepy,
 • magazyny.

Lokal użytkowy musi spełniać różne wymogi – zależnie od tego, w jakim celu będzie użytkowany. Szczegółowe informacje o wymogach dla lokali użytkowych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Lokal użytkowy nie może być wyłącznie pomieszczeniem technicznym ani gospodarczym.

 

Co obejmuje ubezpieczenie wynajmowanego lokalu użytkowego?

Ubezpieczenie lokalu użytkowego obejmuje mury i stałe elementy nieruchomości oraz tzw. „ruchomości domowe”, czyli całe wyposażenie lokalu, które nie jest przytwierdzone na stałe. Wśród dostępnych zdarzeń losowych znajdziesz, pożar, wybuch, dym i sadzę, huragan, zalanie itp.  – w podstawowym wariancie polisy takich ryzyk jest zwykle ok. 20 i więcej. 

Podstawowe ubezpieczenie lokalu użytkowego rozszerzysz o dodatkowe ryzyka, tj. kradzież z włamaniem, kradzież zwykła, rabunek, wandalizm, stłuczenie przedmiotów szklanych, ubezpieczenia OC czy Home Assistance.

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – w przypadku właściciela

Jeśli jesteś właścicielem lokalu użytkowego, możesz bez trudu ubezpieczyć swoją nieruchomość. Warto to zrobić, bo mając dobre ubezpieczenia lokalu użytkowego, w przypadku szkody otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci pokryć straty.

Podstawowe ubezpieczenie lokalu użytkowego zabezpieczy twoją nieruchomość na wypadek najpoważniejszych zagrożeń losowych, tj. pożar czy zalanie. Jednak taka polisa nie obejmuje niektórych, równie ważnych ryzyk, np. powodzi. Warto więc do podstawowego ubezpieczenia lokalu użytkowego dobrać dodatki, które lepiej zabezpieczą twoją nieruchomość.

Rozważ także dołączenie do ubezpieczenia lokal użytkowego polisy OC – jeśli nieumyślnie wyrządzisz szkodę osobom trzecim, np. w twoim lokalu pęknie rura i woda zaleje lokal sąsiedni, roszczenia finansowe osób trzecich pokryje ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie lokalu użytkowego – w przypadku najemcy

Jeśli planujesz wynająć lokal użytkowy, sprawdź dokładnie warunki umowy. W niektórych przypadkach właściciel nieruchomości wymaga od najemcy ubezpieczenia lokalu użytkowego przeznaczonego na wynajem wraz z OC. W ten sposób właściciele nieruchomości chronią swoje mienie na wypadek ewentualnych szkód.  

Lokal użytkowy ubezpieczą obie strony – zarówno właściciel nieruchomości, jak i najemca.

Zazwyczaj właściciele nieruchomości wykupują ubezpieczenie lokalu użytkowego w podstawowym zakresie – dla murów i stałych elementów nieruchomości, a najemcy ubezpieczają mienie ruchome w lokalu użytkowym należące do nich.

 

Jak ubezpieczę lokal użytkowy?

Lokal użytkowy ubezpieczysz w ramach polisy mieszkaniowej lub polisy firmowej.
 
Lokal użytkowy ubezpieczyć możesz w ramach standardowej polisy mieszkaniowej, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 50% powierzchni całej ubezpieczonej nieruchomości. Tę zasadę stosuje większość towarzystw ubezpieczeniowych. Taki rodzaj ubezpieczenia lokalu użytkowego będzie dobry dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w swoim domu lub mieszkaniu.
 
Jeśli chcesz, aby ubezpieczenie lokalu użytkowego obejmowało także mienie firmowe w nieruchomości, wykup polisę firmową z ubezpieczeniem mienia firmowego, bo standardowe ubezpieczenie ruchomości nie obejmuje przedmiotów wykorzystywanych do działalności gospodarczej.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego?

To, ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego, najłatwiej sprawdzić w porónywarce polis mieszkaniowych online. To proste narzędzie, które w kilka chwil pokaże Ci nawet 50 różnych ofert poszczególnych TU, wraz z cenami. 
 
W kalkulatorze polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego w polisie mieszkaniowej dla:
 • 35-metrowej kawalerki w Warszawie,
 • o wartości 350 000 zł,
 • z mieniem ruchomym o wartości 55 000 zł.
Założyliśmy, że ubezpieczenie lokalu użytkowego powinno obejmować także wyposażenie i chronić nieruchomość na wypadek nie tylko podstawowych ryzyk, ale także kradzieży z włamaniem. 
 
W tabeli poniżej wyraźnie widać, że zwykle im większy jest zakres ochrony ubezpieczenia lokalu użytkowego, tym cena polisy mieszkaniowej jest wyższa. Jednak w niektórych przypadkach wystarczy dopłacić bardzo niewiele, by zyskać więcej.
 
Wyraźnie widać to przy dwóch pierwszych ofertach – Proamy i Generali. Ubezpieczenie w Generali jest droższe zaledwie o 3 zł rocznie, a w zakresie ochrony, w porównaniu do propozycji Proamy, zyskujesz dodatkowo Pakiet Medyczny. Warto zwrócić uwagę także na ubezpieczenie lokalu użytkowego w Generali za 448 zł rocznie, bo otrzymujesz tu bardzo szeroki zakres ochrony: dodatkowo aż 5 dodatków w cenie.
 
- Zakres ubezpieczenia lokalu użytkowego najlepiej jest dobrać do charakteru nieruchomości. Jeśli lokal znajduje się na parterze lub jeśli przechowywane są w nim wyjątkowo cenne przedmioty, warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie od kradzieży zwykłej i kradzieży z włamaniem. Z drugiej strony, jeśli lokal użytkowy ulokowany jest na 3. czy 4. piętrze, ubezpieczenie od powodzi się nie przyda i nie ma sensu za nie dopłacać
– Małgorzata Przybyszewska, specjalista w ubezpieczeniaonline.pl
 

Koszt ubezpieczenia lokalu użytkowego – porównanie ofert

Ubezpieczyciel

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Proama

291 zł

Home Assistance

Dewastacja

Generali

294 zł

Home Assistance

Dewastacja

Pakiet medyczny

Europa

300 zł

Home Assistance

Dewastacja

Proama

424 zł

Home Assistance

Przedmioty szklane

Dewastacja

Link4

433 zł

Home Assistance

Dewastacja

Generali

448 zł

Home Assistance

Przedmioty szklane

Dewastacja

Pakiet medyczny

NNW psa i kota

Benefia

771 zł

Home Assistance

Dewastacja

Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 13.03.2023 r.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Kiedy nie dostanę odszkodowania z polisy?

W niektórych sytuacjach, pomimo wykupienia ubezpieczenia lokalu użytkowego, możesz nie otrzymać odszkodowania. Sytuacje te tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”, czyli szkody, za które ubezpieczyciel nie odpowiada.
 
Odszkodowania z polisy nie dostaniesz m.in. gdy:
 • utracisz dane w formie cyfrowej,
 • szkoda postawnie w wyniku Twojego ewidentnego zaniedbania,
 • szkoda powstanie w wyniku Twojego umyślnego działania,
 • jeśli do szkody w lokalu użytkowym dojdzie w wyniku prowadzenia prac budowlanych,
 • jeśli szkoda na mieniu osób trzecich powstanie podczas wykonywania obowiązków zarobkowych, również pracy dla własnej firmy (wówczas w większości TU nie otrzymasz odszkodowania w ramach OC w życiu prywatnym).
Wyłączenia odpowiedzialności ustalane są indywidualnie w poszczególnych TU. Listę wyłączeń znajdziesz zawsze w OWU każdej polisy. 

 

Gdzie ubezpieczę lokal użytkowy?

Ubezpieczenie nieruchomości, w tym ubezpieczenie lokalu użytkowego, najwygodniej jest kupić przez Internet – łatwo i bez kolejek. Można to zrobić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, który umożliwia porównanie ze sobą różnych ofert.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zakup ubezpieczenia lokalu użytkowego w porównywarce ubezpieczeniaonline.pl, to tylko kilka prostych kroków
 
1. Porównaj oferty i wybierze najlepsze ubezpieczenie lokalu użytkowego. Kliknij guzik „Kup online” przy tej polisie.
2. Uzupełnij podstawowe dane potrzebne do skonstruowania umowy na polisę mieszkaniową.
3. Wybierz sposób płatności, spośród kilku opcji, i zapłać za ubezpieczenie online.
4. Zaczekaj na e-mail z dokumentami do ubezpieczenia lokalu użytkowego.
 
Ubezpieczenie lokalu użytkowego kupione online zwykle działa już od następnego dnia – po zaksięgowaniu wpłaty, chyba, że sam wybierzesz inny termin rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.
To warto wiedzieć

1. W ramach ubezpieczenia lokalu użytkowego możesz ubezpieczyć biuro, magazyn, sklep lub gabinet lekarski

2. Ubezpieczenie lokalu użytkowego nie jest obowiązkowe, o ile dana nieruchomość nie została zakupiona za kredyt hipoteczny – w takich sytuacjach bank może wymagać ubezpieczenia

3. W większości TU możesz ubezpieczyć lokal użytkowy w ramach polisy mieszkaniowej, o ile łączna powierzchnia lokalu nie przekracza 50% powierzchni całej nieruchomości

4. Jak przy każdym ubezpieczeniu, tak i przy ubezpieczeniu lokalu użytkowego, istnieją sytuacje, za które nie otrzymasz odszkodowania – możesz je sprawdzić w dokumencie OWU

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie lokalu użytkowego

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego?

  Cena ubezpieczenia lokalu użytkowego zależy od wartości nieruchomości oraz zakresu ochrony – im są one większe, tym zwykle cena polisy jest wyższa. Ceny rozpoczynają się już od ok. 100 zł rocznie, ale dla nieruchomości o bardzo wysokiej wartości i przy bardzo szerokim zakresie ochrony, mogą sięgać nawet 1000 zł rocznie.

 2. Czy ubezpieczenie lokalu użytkowego jest obowiązkowe?

  Nie, ubezpieczenie lokalu użytkowego nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem są jednak nieruchomości kupione na kredyt – przy kredytach banki wymagają zakupu ubezpieczenia nieruchomości.

 3. Czy najemca może ubezpieczyć lokal użytkowy?

  Najemca może wykupić ubezpieczenie mienia ruchomego, które przechowuje w wynajmowanym lokalu użytkowym, a także wykupić niektóre dodatki do ubezpieczenia lokalu użytkowego, np. OC w życiu prywatnym – na wypadek szkód wyrządzonych w lokalu lub lokalach sąsiednich.

 4. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie lokalu użytkowego?

  W lokalu użytkowym może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą pociągnąć za sobą duże starty finansowe, a nawet całkowitą utratę nieruchomości, np. w wyniku pożaru. Mając ubezpieczenie lokalu użytkowego, w razie szkody, otrzymasz pieniądze z TU, które pozwolą Ci pokryć straty.

 5. Jak otrzymać odszkodowanie za lokal użytkowy?

  Aby otrzymać odszkodowanie za lokal użytkowy, najważniejsze jest niezwłoczne zgłoszenie szkody do TU. Najczęściej mamy na to od 3 do 7 dni, lecz ten termin jest różny w poszczególnych TU. Ważne jest także, aby wraz ze zgłoszeniem dostarczyć dowody zaistnienia szkody, np. zdjęcia, protokół interwencji straży pożarnej/policji, paragony i faktury za zakup utraconych przedmiotów itp.

 6. Jakie lokale użytkowe można ubezpieczyć?

  Za lokal użytkowy, który można ubezpieczyć, TU uważają sklepy, gabinety, magazyny czy biura. Lokal użytkowy może być częścią budynku lub całym budynkiem. Możesz ubezpieczyć lokal użytkowy w mieszkaniu, jeśli nie przekracza on 50% całości tej nieruchomości.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
4
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia