Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 42 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu letniskowego - co obejmuje polisa?

Ubezpieczenie domku letniskowego można kupić nie tylko na posesji z główną nieruchomością, ale także na innym terenie. W tym artykule wyjaśniamy, jak ubezpieczyć dom letniskowy oraz sprawdzamy, ile kosztuje taka polisa.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przeciętna wartość domku letniskowego to od 20 000 zł do nawet 200 000 zł. Cena zależy przede wszystkim od tego, jak duży jest domek oraz z jakiego materiału jest wybudowany. Lecz nawet jeśli domek letniskowy jest mały, a jego wartość nie przekracza 20 000 zł, mienie o takiej wartość warto ubezpieczyć. Podstawowe ubezpieczenie domku letniskowego w polisie mieszkaniowej można dokupić już za mniej niż 100 zł za rok.

 

Czym jest dla ubezpieczyciela domek letniskowy? 

Domek letniskowy to nieruchomość na stałe związana z gruntem, przeznaczona do rekreacyjnego zamieszkiwania, np. przez okres letni.

Aby jednak budynek rzeczywiście uznany był przez towarzystwo ubezpieczeniowe za domek letniskowym, zazwyczaj musi on spełniać kilka podstawowych kryteriów:

 • musi posiadać fundamenty,
 • być zamieszkiwany sezonowo,
 • służyć celom rekreacyjnym i wypoczynkowym,
 • 1-poziomowy,
 • bez poddasza,
 • o maksymalnej wielkości 35 m2 powierzchni użytkowej,
 • jeśli działka nie przekracza 500m2, może się na niej znajdować tylko jeden domek letniskowy.

Budowla, która spełnia powyższe wymagania, zgodnie z prawem budowlanym może być postawiona bez zgody na budowę. Lecz fakt postawienia domku letniskowego mamy obowiązek zgłosić. Dom letniskowy może stać na posesji przy naszym domu mieszkalnym, na prywatnym ogrodzie, nad jeziorem lub w lesie, ale jego lokalizacja zwykle ma znaczenie dla ubezpieczyciela i zależy od niej cena ubezpieczenia domku letniskowego. 

Dla poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych definicja domku letniskowego może być nieco odmienna – znaleźć ją możemy w dokumencie OWU, zawsze dołączanym do polisy. 

Np. w OWU Generali przy definicji domku letniskowego widnieje taki oto zapis:

Budynek mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi, ruchomościami domowymi, budynkiem gospodarczym, garażem wolnostojącym, budowlami i ogrodzeniem wraz z jego elementami zainstalowanymi w sposób trwały (bramami, furtkami, skrzynką na listy, urządzeniami instalacji domofonowej, wideodomofonowej, siłownikami i napędem bram), przeznaczony do sezonowego wykorzystywania w celach rekreacyjnych, przy czym domem letniskowym nie jest altana.

Niektórzy ubezpieczyciele przy ubezpieczeniu domu letniskowego stawiają też dodatkowe warunki, np. w Generali domek letniskowy nie może mieć więcej niż 50 lat.

Zanim wybierzemy polisę sprawdźmy, jak dany ubezpieczyciel definiuje dom letniskowy i zweryfikujmy, czy budynek, który chcemy ubezpieczyć, wpisuje się w te kryteria.

 

Jak ubezpieczyć dom letniskowy?

Jeśli posiadamy już ubezpieczenie mieszkania lub domu, aby ubezpieczyć domek letniskowy wystarczy dokupić do tej polisy rozszerzenie. Jeśli nasza nieruchomość, w której zamieszkujemy na stałe nie jest jeszcze ubezpieczona, trzeba będzie wykupić podstawowe ubezpieczenie mieszkania wraz z dodatkiem ubezpieczenie domku letniskowego.

Ubezpieczenie domu letniskowego w polisie mieszkaniowej dostępne jest w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. Taką polisę możemy wykupić na rok lub od razu na 3 lata. Jeśli zdecydujemy się dłuższy czas trwania ubezpieczenia, w wielu towarzystwach możemy liczyć na zniżki.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Co chroni polisa w domku letniskowym?

Równie ważne jak definicja jest określenie zakresu ochrony. Im bardziej szczegółowe, tym lepiej, ponieważ z góry wiadomo, w jakich sytuacjach możemy liczyć na sfinansowanie szkód z polisy.

Standardowo chronione są mury (fundamenty, dach, ściany działowe), ale także:

 • parapety (zewnętrzne i wewnętrzne),
 • tynki zewnętrzne,
 • izolacje (cieplne, przeciwwodne i dźwiękochłonne),
 • schody,
 • kolektory słoneczne,
 • instalacje odgromowe,
 • rynny
W zakresie ochrony obecne są też z reguły stałe elementy, a w szczególności:
 • instalacje (elektryczna, gazowa, olejowa, wodociągowa, telefoniczna, komputerowa, antenowa, odgromowa, przeciwkradzieżowa, przeciwpożarowa, solarna),
 • ogrzewanie podłogowe,
 • klimatyzacja,
 • urządzenia techniczne (grzejniki, piece grzewcze, kotły, kominki, kontakty, wyłączniki).

Oprócz mienia, chronieni są także lokatorzy przebywający w domu letniskowym. Zakres obejmuje najpopularniejsze zdarzenia losowe, w tym: pożar, uderzenie pioruna, eksplozja, implozja, uderzenia lub upadek statku powietrznego, silny wiatr, zalanie, deszcz nawalny, dym i sadza, upadek drzew i masztów.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeń zakres może obejmować także ruchomości znajdujące się w domu letniskowym – nie tylko od wymienionych zdarzeń losowych, ale także kradzieży. Podobnie jak assistance czy stłuczenie szyb.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych online sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego w formie polisy dedykowanej, czyli poza ubezpieczenie nieruchomości całorocznej. Aby sprawdzić ceny za ubezpieczenie domku letniskowego w różnych TU, założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • domek letniskowy o wielkości 35 m2,
 • o wartości 30 000 zł,
 • o konstrukcji drewnianej.

Zaznaczaliśmy, że ubezpieczenie domku letniskowego ma obejmować samą nieruchomość i jej stałe elementy, na wypadek zdarzeń losowych oraz powodzi.
Swoje oferty ubezpieczenia domku letniskowego pokazały w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości dwa towarzystwa: Link4 oraz Generali. Oba TU oferują różne warianty ubezpieczenia domku letniskowego – od podstawowej polisy mieszkaniowej po bardziej rozbudowaną ochronę z różnymi dodatkowymi ryzykami.

Im więcej ryzyk obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego, tym cena jest droższa. Najtańsze ubezpieczenie domku letniskowego można kupić już za 260 zł za rok – oferta Link4 oraz za 280 zł za rok – w Generali. Cena Generali jest wyższa o 20 zł, ale zyskujemy dodatkowo ochronę na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych, np. drzwi tarasowych.

Nieco droższe jest ubezpieczenie domku letniskowego wraz z OC w życiu prywatnym. Z kolei najdroższe polisy dla domku letniskowego zawierają w sobie pakiet All Risk, czyli ubezpieczenie niemal od wszystkich ryzyk – za taką ochronę domku letniskowego trzeba zapłacić już ok. 400 zł za rok. 

- Ubezpieczając domek letniskowy, warto wziąć pod uwagę fakt, że na cenę takiej polisy ma wpływ nie tylko wielkości wartość domku letniskowego, ale także jego konstrukcja. Drewniane domki letniskowe są zwykle droższe w ubezpieczeniu niż domki o konstrukcji murowanej. Domek drewniany wiąże się bowiem z większym ryzykiem wystąpienia pożaru, a więc to także większe ryzyko dla ubezpieczyciela

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl

Cena za ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego – porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w zakresie ochrony (w cenie)

Link4

260 zł

Home Assistance, Dewastacja

Generali

280 zł

Home Assistance, Dewastacja, Przedmioty szklane

Link4

316 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 50 000 zł

Generali

338 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 100 000 zł

Link4

396 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 50 000 zł, All Risk

Generali

418 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 100 000 zł, All Risk

Źródło: ubezpieczenieonline.pl na dzień: 13.12.2022 r.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Jak wysokie odszkodowanie za szkodę w domku letniskowym?

zenie majątkowe nie polega na wzbogaceniu się na szkodzie, lecz pokryciu strat, musimy liczyć się z różną wysokością odszkodowania, którą określają same towarzystwa.

Wysokość odszkodowania jest sumą szkód powstałych na murach i elementach stałych. Obliczana jest według kosztorysu robót budowlanych, elektrycznych i instalacyjnych stosowanych w budownictwie. Ale także na podstawie wartości:

 • rzeczywistej – polega na przywróceniu domu letniskowego do stanu nowego, ale otrzymane świadczenie będzie pomniejszone o zużycie techniczne; występuje m.in. w ofercie Link4, Allianz (dla murowanych domów letniskowych powstałych przed 1980 r. i drewnianych przed 2000 r.) i w Generali (jeśli stopień zużycia przekracza 50%),
 • odtworzeniowej – przywrócenie domu letniskowego do stanu nowego, jak sprzed szkody; występowanie w TU Allianz (dla murowanych domów letniskowych powstałych po 1980 r. i drewnianych po 2000 r.) i w Generali (jeśli stopień zużycia nie przekracza 50%).

Podane wartości są wskazówką przy ustalaniu sumy ubezpieczenia dla domu letniskowego. Więcej szczegółów znajdziemy bezpośrednio u doradcy ubezpieczeniowego – jedną z klauzul obecnych przy ubezpieczaniu domu letniskowego jest brak możliwości zakupu tego typu polisy w trybie online.

 

Kiedy ubezpieczenie domu letniskowego nie działa?

W dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia warto sprawdzić, za co dostaniemy odszkodowanie, choć równie cenną informacją będzie znajomość okoliczności, w których to odszkodowanie nie będzie nam się należało.
 
Podstawowym wyłączeniem jest lokalizacja domu letniskowego.Nieruchomość musi znajdować się na prywatnej działce – teren pracowniczych czy rodzinnych ogródków działkowych nie wchodzi w grę. Tego typu budynek musi być też ukończony (decyduje termin uzyskania odbioru technicznego).
Najczęściej spotykane wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu domu letniskowego:
 • zawilgocenie lub zalania wywołane złym stanem technicznym dachu, okien lub rynien,
 • przesiąkanie wód gruntowych i opadowych (poza deszczem nawalnym),
 • gnicie,
 • działania insektów,
 • zagrzybienie i przemarzane ścian,
 • brak konserwacji,
 • dym i sadza pochodzące z domu letniskowego,
 • eksplozje i implozje umyślnie wywołane przez lokatorów,
 • pękanie mrozowe (na skutek nieogrzewania)

Za to nie dostaniesz odszkodowania w domu letniskowym

towarzystwo ubezpieczeń

wyłączenia odpowiedzialności (wybrane)
 
ALLIANZ
Bezpieczny Dom
 
Kradzież ruchomości –  pieniądze, telefon, laptop, aparat fotograficzny, urządzenie GPS, dokumenty osobiste

Assistance – hydraulik, infolinia

 

LINK4
Dom

Szyby – oszklenie i przedmioty szklane
 
Szkody w domku letniskowym niezamieszkałym powyżej 180 dni

 

GENERALI
Generali, z myślą o domu

Ruchomości – np. sprzęt muzyczny i telefony komórkowe 

Zwierzęta domowe 

Rośliny doniczkowe

Oprac. własne na podstawie OWU


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Ubezpieczenie domu letniskowego możemy wykupić prawie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ofertę ochrony finansowej domku letniskowego mają m.in. Generali, Allianz, Link4 czy Uniqa.

Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny ponad 20 ofert towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Domek letniskowy można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej – dokupując do niej rozszerzenie
 
2. Niektóre towarzystwa oferują też ubezpieczenie domku letniskowego w ramach specjalnie przygotowanych polis
 
3. Jeśli chcemy ubezpieczyć domek letniskowy bez fundamentów lub domek zlokalizowany na terenie ogrodów działkowych, może być to trudne
 
4. Cena ubezpieczenia domku letniskowego zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości, ale także od jej konstrukcji – letniskowy domek drewniany jest droższy w ubezpieczeniu niż murowany

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domku letniskowego

 1. Czy ochrona domku letniskowego działa też zimą?

  Tak, ubezpieczenie domku letniskowego działa przez 12 miesięcy lub nawet 3 lata – zależnie od tego, na jaki czas wykupiliśmy polisę. W dokumencie OWU warto jednak sprawdzić limity dotyczące dopuszczalnej długości niezamieszkania w domku letniskowym.

 2. Czy ubezpieczenie chroni domek letniskowy na działce ROD?

  Niektóre TU nie ubezpieczają domków letniskowych na ogródkach działkowych. Tylko u nielicznych towarzystw znajdziemy taką ofertę. Dość często wykluczone z ubezpieczenia są także domki letniskowego nie posiadające fundamentów.

 3. Czy mogę ubezpieczyć sam domek letniskowy?

  Na rynku ubezpieczeń nieruchomości mało jest takich ofert. Najczęściej domek letniskowym można ubezpieczyć tylko w ramach polisy mieszkaniowej, poprzez wykupienie specjalnego rozszerzenia.

 4. Czy dostanę odszkodowanie za włamanie do domku letniskowego?

  Tak, domek letniskowy możemy ubezpieczyć też od kradzieży z włamaniem. Ubezpieczyciele określają jednak sposoby zabezpieczeń, które na wypadek włamania, powinny być zainstalowane w domku – są zawarte w OWU. Ich brak może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

 5. Dlaczego ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego kosztuje więcej?

  Konstrukcja drewniana w domku letniskowym jest bardziej narażona na zniszczenie w wyniku pożaru – zatem to także większe ryzyko finansowe dla ubezpieczyciela, stad wyższa cena za składkę na polisę dla drewnianego domku letniskowego.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie domu letniskowego?

  Koszt ubezpieczenia domu letniskowego zależy do wartości domu oraz jego konstrukcji. Cena polisy obejmuje zwykle także główną nieruchomość, a łączona ochrona jest bardziej opłacalna niż indywidualne ubezpieczenie domku letniskowego – to nawet mniej niż 200 zł rocznie. Jeśli decydujemy się na dedykowane ubezpieczenie domku letniskowego, musimy liczyć się z kosztem od 150 do nawet 500 zł rocznie.

 7. Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego drewnianego?

  Koszt ubezpieczenia drewnianego domku letniskowego jest wyższy niż domu murowanego – składka może wzrosnąć nawet o 100%. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie domku letniskowego w ramach całej polisy mieszkaniowej, cena za ubezpieczenie to ok. 300-400 zł. Indywidualne ubezpieczenie domku letniskowego to koszt ok. 200-500 zł – zależnie do wartości nieruchomości.

 8. Ile kosztuje ubezpieczenie domku na działce?

  Ubezpieczenie domku na działce zwykle zawarte jest już w polisie mieszkaniowej i nie ma to zbyt dużego znaczenia na cenę. Nieco inaczej koszty kształtują się, jeśli chcemy ubezpieczyć samodzielny domek na działce, np. na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych – zwykle jest to mniej opłacalne. Wiele TU wyklucza też taką możliwość i domek letniskowych na terenie ogródków działkowych wpisuje na listę wyłączeń odpowiedzialności.

 9. Czy domek letniskowy to obiekt budowlany?

  Tak, domek letniskowy uznawany jest za obiekt budowlany. Niektóre TU oferują nawet ubezpieczenie domku letniskowego w czasie budowy. Lecz przy takiej polisie zakres ochrony w ubezpieczeniu domku letniskowego jest nieco inny – zwykle nie uwzględnia ruchomości domowych, tj. elektronika czy inne wartościowe sprzęty, które w domku letniskowym w czasie budowy są bardziej narażone na kradzież z włamaniem.

 10. Czy muszę precyzyjnie określić wartość domku letniskowego?

  Tak. Wartość domku letniskowego wpisana w ubezpieczenie powinna odzwierciedlać stan rzeczywisty – od tego zależy wysokość odszkodowania, jakie otrzymamy w przypadku szkody całkowitej, np. w wyniku pożaru. Nie powinno się ani zawyżać, ani zanizać wartości domku letniskowego przy jego ubezpieczaniu.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

produkcjadomow.pl

2022-03-24 14:46:12

Czy warto ubezpieczać dom letniskowy - tego nie wiemy, ale z pewnością jeżeli mamy działkę, a nie chcemy na nie stawiać domu warto rozważyć mały domek letniskowy.

4
1
4
4
2
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia