Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu letniskowego - co obejmuje polisa?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Dom letniskowy to idealna opcja na szybki wypad za miasto i krótki odpoczynek. Ubezpieczenie domu letniskowego to natomiast dobry wariant na finansową ochronę na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jeśli posiadasz już ubezpieczenie mieszkania lub domu, aby ubezpieczyć domek letniskowy wystarczy dokupić do tej polisy rozszerzenie. Jeśli nasza nieruchomość, w której zamieszkujemy na stałe nie jest jeszcze ubezpieczona, trzeba będzie wykupić podstawowe ubezpieczenie mieszkania wraz z dodatkiem ubezpieczenie domku letniskowego.

Ubezpieczenie domu letniskowego w polisie mieszkaniowej dostępne jest w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. Taką polisę możesz wykupić na rok lub od razu na 3 lata. Jeśli zdecydujesz się dłuższy czas trwania ubezpieczenia, w wielu towarzystwach możesz liczyć na zniżki.

 

Czym jest dla ubezpieczyciela domek letniskowy? 

Domek letniskowy to nieruchomość na stałe związana z gruntem, przeznaczona do rekreacyjnego zamieszkiwania, np. przez okres letni.

Aby jednak budynek rzeczywiście uznany był przez towarzystwo ubezpieczeniowe za domek letniskowym, zazwyczaj musi on spełniać kilka podstawowych kryteriów:

 • musi posiadać fundamenty,
 • być zamieszkiwany sezonowo,
 • służyć celom rekreacyjnym i wypoczynkowym,
 • 1-poziomowy,
 • bez poddasza,
 • o maksymalnej wielkości 35 m2 powierzchni użytkowej,
 • jeśli działka nie przekracza 500m2, może się na niej znajdować tylko jeden domek letniskowy.

Budowla, która spełnia powyższe wymagania, zgodnie z prawem budowlanym może być postawiona bez zgody na budowę. Lecz fakt postawienia domku letniskowego mamy obowiązek zgłosić. Dom letniskowy może stać na posesji przy naszym domu mieszkalnym, na prywatnym ogrodzie, nad jeziorem lub w lesie, ale jego lokalizacja zwykle ma znaczenie dla ubezpieczyciela i zależy od niej cena ubezpieczenia domku letniskowego. 

Dla poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych definicja domku letniskowego może być nieco odmienna – znaleźć ją możemy w dokumencie OWU, zawsze dołączanym do polisy. 

Np. w OWU Generali przy definicji domku letniskowego widnieje taki oto zapis:

Budynek mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi, ruchomościami domowymi, budynkiem gospodarczym, garażem wolnostojącym, budowlami i ogrodzeniem wraz z jego elementami zainstalowanymi w sposób trwały (bramami, furtkami, skrzynką na listy, urządzeniami instalacji domofonowej, wideodomofonowej, siłownikami i napędem bram), przeznaczony do sezonowego wykorzystywania w celach rekreacyjnych, przy czym domem letniskowym nie jest altana.

Niektórzy ubezpieczyciele przy ubezpieczeniu domu letniskowego stawiają też dodatkowe warunki, np. w Generali domek letniskowy nie może mieć więcej niż 50 lat.

Zanim wybierzemy polisę sprawdźmy, jak dany ubezpieczyciel definiuje dom letniskowy i zweryfikujmy, czy budynek, który chcemy ubezpieczyć, wpisuje się w te kryteria.


Co chroni polisa w domku letniskowym?

Równie ważne jak definicja jest określenie zakresu ochrony. Im bardziej szczegółowe, tym lepiej, ponieważ z góry wiadomo, w jakich sytuacjach możemy liczyć na sfinansowanie szkód z polisy.

Standardowo chronione są mury (fundamenty, dach, ściany działowe), ale także:

 • parapety (zewnętrzne i wewnętrzne),
 • tynki zewnętrzne,
 • izolacje (cieplne, przeciwwodne i dźwiękochłonne),
 • schody,
 • kolektory słoneczne,
 • instalacje odgromowe,
 • rynny
W zakresie ochrony obecne są też z reguły stałe elementy, a w szczególności:
 • instalacje (elektryczna, gazowa, olejowa, wodociągowa, telefoniczna, komputerowa, antenowa, odgromowa, przeciwkradzieżowa, przeciwpożarowa, solarna),
 • ogrzewanie podłogowe,
 • klimatyzacja,
 • urządzenia techniczne (grzejniki, piece grzewcze, kotły, kominki, kontakty, wyłączniki).

Oprócz mienia, chronieni są także lokatorzy przebywający w domu letniskowym. Zakres obejmuje najpopularniejsze zdarzenia losowe, w tym: pożar, uderzenie pioruna, eksplozja, implozja, uderzenia lub upadek statku powietrznego, silny wiatr, zalanie, deszcz nawalny, dym i sadza, upadek drzew i masztów.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeń zakres może obejmować także ruchomości znajdujące się w domu letniskowym – nie tylko od wymienionych zdarzeń losowych, ale także kradzieży. Podobnie jak assistance czy stłuczenie szyb.

 

Kiedy możesz kupić ubezpieczenie domu letniskowego?

Jeśli jesteś właścicielem domu letniskowego, możesz objąć go ochroną, kiedy masz już wykupioną polisę mieszkaniową. To właśnie do niej możesz dobrać odpowiednie rozszerzenie, które zapewni ubezpieczenie domu letniskowego.

Polisa może obejmować zabezpieczenie domków postawionych na działkach letniskowych, rekreacyjnych, jak i na terenie ogródków działkowych. Dotyczy to również różnego rodzaju domków, m.in. o konstrukcji drewnianej i murowanej.

W przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych, możesz mieć do wyboru także opcję wykupienia ubezpieczenia domku letniskowego jako samodzielnego produktu. Zazwyczaj jednak będzie to mniej korzystne finansowo.

 

Jak ubezpieczyć dom letniskowy z polisy mieszkaniowej?

Kiedy posiadasz już ubezpieczenie domu lub mieszkania, możesz włączyć w nie także swój domek letniskowy. Wystarczy, że do swojej polisy wykupisz odpowiednie rozszerzenie.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia domku letniskowego w ramach swoich polis mieszkaniowych. Taką ochronę możesz wykupić na wskazany okres - 12 miesięcy lub nawet 3 lata. Oznacza to, że nieważne, jeśli korzystasz z domku tylko wiosną i latem - ubezpieczenie chroni domek letniskowy przez cały rok.

Jednak warto, abyś w dokumencie OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) sprawdził każde wyłączenie odpowiedzialności. W tym punkcie dotyczy to szczególnie tego, jak długo nie musisz zamieszkiwać domku, by nie stracić ochrony w ramach polisy.

Aby ubezpieczyć domek letniskowy, wystarczy posiadać ubezpieczenie nieruchomości już w podstawowym zakresie, a więc z gwarancją ochrony murów oraz elementów stałych od pożaru, powodzi i innych zdarzeń losowych.

Warto jednak rozważyć rozszerzony wariant polisy, przede wszystkim na wypadek:

 • kradzieży z włamaniem - szczególnie, gdy w swoim domku bywasz tylko przez krótki okres w roku,
 • skutków upadku drzewa - zwłaszcza, gdy domek stoi w lesie,
 • skutków powodzi - jeśli domek znajduje się w dolinie czy bliskiej odległości od rzeki.

Poza zakresem ochrony, przy ubezpieczeniu domków letniskowych należy precyzyjnie określić jego wartość, która ma znaczenie dla sumy ubezpieczenia. To od tego właśnie będzie zależeć wysokość odszkodowania, jakie wpłynie na Twoje konto w przypadku pożaru domku i innej szkody całkowitej. Warto uważać, aby nie zawyżyć ani nie zaniżyć deklarowanej wartości budynku.


Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych online sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego w formie polisy dedykowanej, czyli poza ubezpieczenie nieruchomości całorocznej. Aby sprawdzić ceny za ubezpieczenie domku letniskowego w różnych TU, założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • domek letniskowy o wielkości 35 m2,
 • o wartości 30 000 zł,
 • o konstrukcji drewnianej.

Zaznaczaliśmy, że ubezpieczenie domku letniskowego ma obejmować samą nieruchomość i jej stałe elementy, na wypadek zdarzeń losowych oraz powodzi.
Swoje oferty ubezpieczenia domku letniskowego pokazały w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości dwa towarzystwa: Link4 oraz Generali. Oba TU oferują różne warianty ubezpieczenia domku letniskowego – od podstawowej polisy mieszkaniowej po bardziej rozbudowaną ochronę z różnymi dodatkowymi ryzykami.

Im więcej ryzyk obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego, tym cena jest droższa. Najtańsze ubezpieczenie domku letniskowego można kupić już za 260 zł za rok – oferta Link4 oraz za 280 zł za rok – w Generali. Cena Generali jest wyższa o 20 zł, ale zyskujemy dodatkowo ochronę na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych, np. drzwi tarasowych.

Nieco droższe jest ubezpieczenie domku letniskowego wraz z OC w życiu prywatnym. Z kolei najdroższe polisy dla domku letniskowego zawierają w sobie pakiet All Risk, czyli ubezpieczenie niemal od wszystkich ryzyk – za taką ochronę domku letniskowego trzeba zapłacić już ok. 400 zł za rok. 

- Ubezpieczając domek letniskowy, warto wziąć pod uwagę fakt, że na cenę takiej polisy ma wpływ nie tylko wielkości wartość domku letniskowego, ale także jego konstrukcja. Drewniane domki letniskowe są zwykle droższe w ubezpieczeniu niż domki o konstrukcji murowanej. Domek drewniany wiąże się bowiem z większym ryzykiem wystąpienia pożaru, a więc to także większe ryzyko dla ubezpieczyciela

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl

Cena za ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego – porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w zakresie ochrony (w cenie)

Link4

260 zł

Home Assistance, Dewastacja

Generali

280 zł

Home Assistance, Dewastacja, Przedmioty szklane

Link4

316 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 50 000 zł

Generali

338 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 100 000 zł

Link4

396 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 50 000 zł, All Risk

Generali

418 zł

Home Assistance, Dewastacja, OC do 100 000 zł, All Risk

Źródło: ubezpieczenieonline.pl na dzień: 27.11.2023 r.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie domku letniskowego?

Dom letniskowy to wcale nie tania sprawa, a z powodu jego cen - dla niektórych nawet marzenie. Jego ceny mogą sięgać do wartości mieszkań. Z tego powodu dla właściciela ich zniszczenie może być bardzo dotkliwe.

Według Extradom, średnio za letniskową nieruchomość o powierzchni 100 m2 trzeba zapłacić 200 tys. zł. Taka cena dotyczy budynku drewnianego - w przypadku domku o konstrukcji murowanej średnia cena rośnie aż do 350 tys. zł.

Wysoka wartość to jedna kwestia. Drugą jest niewątpliwie szereg zagrożeń, które mogą dotyczyć takiego domku. Najczęściej ten typ nieruchomości dotyczy czasowego zamieszkania - głównie latem. Z tego względu, gdy długo nie będziesz odwiedzał domku, będzie to z pewnością pokusą dla włamywaczy. W przypadku kradzieży wyposażenia - ratunkiem może stać się właśnie zakup ubezpieczenia domku letniskowego.

Poza zagrożeniem kradzieżą, domki letniskowe są zazwyczaj o wiele bardziej narażone na różne szkody wynikające ze zdarzeń losowych, szczególnie podczas twojej nieobecności. Dzieje się tak ze względu na ich umiejscowienie - często na terenie zalesionym, górskim czy w ścisłym pobliżu rzek i jezior.

Przy tych wszystkich czynnikach znaczenie ma także zazwyczaj niewielki koszt ubezpieczenia domu letniskowego. Właśnie to sprawia, że warto rozważyć taką ochronę, która rocznie wcale dużo nie wyniesie.

 

Jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Domek letniskowy możesz ubezpieczyć od takich samych ryzyk, co swój dom czy mieszkanie. Podstawą jest ochrona murów i elementów stałych na wypadek zdarzeń losowych. Wartymi uwagi rozszerzeniami są te, które obejmą ruchomości domowe i wszystko, co znajduje się na działce.

W ramach ubezpieczenia domku letniskowego wchodzą:

 • zdarzenia losowe: powódź, pożar, huragan, grad, uderzenie pioruna, wybuch, szkody powstałe w wyniku upadku statku powietrznego,
 • włamanie z kradzieżą - np. mebli ogrodowych, sprzętów, narzędzi ogrodniczych,
 • wandalizm i dewastacja - np. wybicie szyb w oknie, uszkodzenie murów,
 • stłuczenie przedmiotów szklanych - np. wartościowych luster,
 • wyrządzenie szkód osobom trzecim - w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym,
 • inne nietypowe sytuacje, np. zniszczenie instalacji przez gryzonie - w wariancie All Risk.

Warto wiedzieć, że zakres ubezpieczenia może być różny w zależności od konkretnego towarzystwa. Każde z nich samodzielnie określa jego warunki w dokumencie OWU.

Niektórzy ubezpieczyciele w przypadku ochrony na wypadek kradzieży mogą mieć także specjalne wymagania dotyczące zastosowanych w domku zabezpieczeń antywłamaniowych.

 

W jakich sytuacjach ubezpieczenie domu letniskowego nie działa?

W dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia warto sprawdzić, za co dostaniemy odszkodowanie, choć równie cenną informacją będzie znajomość okoliczności, w których to odszkodowanie nie będzie nam się należało.
 
Podstawowym wyłączeniem jest lokalizacja domu letniskowego.Nieruchomość musi znajdować się na prywatnej działce – teren pracowniczych czy rodzinnych ogródków działkowych nie wchodzi w grę. Tego typu budynek musi być też ukończony (decyduje termin uzyskania odbioru technicznego).
Najczęściej spotykane wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu domu letniskowego:
 • zawilgocenie lub zalania wywołane złym stanem technicznym dachu, okien lub rynien,
 • przesiąkanie wód gruntowych i opadowych (poza deszczem nawalnym),
 • gnicie,
 • działania insektów,
 • zagrzybienie i przemarzane ścian,
 • brak konserwacji,
 • dym i sadza pochodzące z domu letniskowego,
 • eksplozje i implozje umyślnie wywołane przez lokatorów,
 • pękanie mrozowe (na skutek nieogrzewania)

Za to nie dostaniesz odszkodowania w domu letniskowym

towarzystwo ubezpieczeń

wyłączenia odpowiedzialności (wybrane)
 
ALLIANZ
Bezpieczny Dom
 
Kradzież ruchomości –  pieniądze, telefon, laptop, aparat fotograficzny, urządzenie GPS, dokumenty osobiste

Assistance – hydraulik, infolinia

 

LINK4
Dom

Szyby – oszklenie i przedmioty szklane

 Szkody w domku letniskowym niezamieszkałym powyżej 180 dni

 

GENERALI
Generali, z myślą o domu

Ruchomości – np. sprzęt muzyczny i telefony komórkowe 

Zwierzęta domowe 

Rośliny doniczkowe

Oprac. własne na podstawie OWU.

 

Domek letniskowy – kupić gotowy czy postawić samemu?

Rozważając zakup bądź budowę od zera domu letniskowego, możesz wybierać, czy chcesz posiadać domek letniskowy murowany, drewniany czy nawet nowoczesny modułowy. Popularnością cieszą się także mobilne domy holenderskie. Oczywiście każdy z nich będzie wymagał nieco innego budżetu.

Budynek letniskowy możesz kupić wraz z działką albo zbudować samodzielnie lub z pomocą specjalistów z branży nieruchomości.

Gotowy domek letniskowy możesz znaleźć za pomocą wielu różnych portali nieruchomości. Taki wybór to niewątpliwie oszczędność czasu. Jednak warto mieć na uwadze, że niekoniecznie będzie on spełniał wszystko to, co sobie wymarzyliśmy.

Budowa domku od zera będzie zdecydowanie bardziej czasochłonna i najczęściej będzie kosztowała więcej. Wpłyną na to niezbędne zakupy potrzebnych materiałów i wyposażenia, a także koszty zatrudnienia ekipy specjalistów - od stolarza do elektryka i hydraulika. Jednak taka opcja z pewnością daje możliwość zaprojektowania domku według własnych upodobań i potrzeb.

Jeśli zdecydujesz się na firmę, która specjalizuje się w budowie domu letniskowego, możesz liczyć na gotowy projekt oraz szybką realizację. Domki modułowe powstają zazwyczaj na hali produkcyjnej, a sam ich montaż na działce zajmuje tylko parę dni. Ponadto będziesz miał możliwość wprowadzenia do projektu własnych zmian, by bardziej dopasować domek do własnych potrzeb. Wynajęta firma może również odciążyć Cię od pracy, niezbędnej do przygotowania terenu działki pod budowę.

Rozważasz samodzielne postawienie domku? Nie da się ukryć, że będzie czekać Cię dużo pracy. Budowa takiego budynku może trwać nawet rok. Do tego musisz odpowiednio zaplanować prace i zakupy materiałów budowalnych, a nawet niezbędnych narzędzi i sprzętu.

Jednak, nawet samodzielne zbudowanie domku, to niekoniecznie wiele formalności. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które umożliwiają budowę małych domków bez konieczności pozyskiwania zgody na budowę i załatwiania licznych formalności.

 

Dom letniskowy 70 m2 bez pozwolenia - jaka procedura?

Dzięki nowym przepisom możesz wybudować dom letniskowy szybciej i bez pozwolenia. Aktualnie nie musisz przechodzić przez skomplikowane formalności - wystarczy, że spełnisz podstawowe warunki.

Budynek bez pozwolenia na budowę musi być wolnostojący, maksymalnie dwukondygnacyjny, o powierzchni zabudowy do 70 m2. Ponadto jego obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której został zaprojektowany, a celem jego budowy może być jedynie zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych właściciel. Odpada więc budowa bez pozwolenia nieruchomości na wynajem czy do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak dom letniskowy jak najbadziej włącza się w nowe zasady dotyczące budowy bez pozwolenia.

Procedura tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym eliminuje obowiązek zatrudnienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Od inwestora wymaga się jedynie powiadomienia określonych organów nadzoru budowalnego.

Oczywiście budowa musi być zgodna z prawem budowlanym, m.in. spełniać wymagania techniczne.

Do realizacji projektu domku możesz przystąpić od razu po dostarczeniu do odpowiedniego urzędu zgłoszenia i kompletu wymaganych dokumentów. Wchodzi w nie m.in. oświadczenie, że inwestor bierze na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową, jeśli nie wyznaczył kierownika budowy.
Urzędnicy natomiast nie będą już sprawdzać zgłoszenia pod kątem zgodności projektu zagospodarowania działki czy zgodności z wymaganiami ochrony środowiska.   


Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Ubezpieczenie domu letniskowego możemy wykupić prawie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ofertę ochrony finansowej domku letniskowego mają m.in. Generali, Allianz, Link4 czy Uniqa.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny ponad 20 ofert towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Domek letniskowy można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej – dokupując do niej rozszerzenie
 
2. Niektóre towarzystwa oferują też ubezpieczenie domku letniskowego w ramach specjalnie przygotowanych polis
 
3. Jeśli chcemy ubezpieczyć domek letniskowy bez fundamentów lub domek zlokalizowany na terenie ogrodów działkowych, może być to trudne
 
4. Cena ubezpieczenia domku letniskowego zależy przede wszystkim od wartości nieruchomości, ale także od jej konstrukcji – letniskowy domek drewniany jest droższy w ubezpieczeniu niż murowany

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domku letniskowego

 1. Czy ochrona domku letniskowego działa też zimą?

  Tak, ubezpieczenie domku letniskowego działa przez 12 miesięcy lub nawet 3 lata – zależnie od tego, na jaki czas wykupiliśmy polisę. W dokumencie OWU warto jednak sprawdzić limity dotyczące dopuszczalnej długości niezamieszkania w domku letniskowym.

 2. Czy ubezpieczenie chroni domek letniskowy na działce ROD?

  Niektóre TU nie ubezpieczają domków letniskowych na ogródkach działkowych. Tylko u nielicznych towarzystw znajdziemy taką ofertę. Dość często wykluczone z ubezpieczenia są także domki letniskowego nie posiadające fundamentów.

 3. Czy mogę ubezpieczyć sam domek letniskowy?

  Na rynku ubezpieczeń nieruchomości mało jest takich ofert. Najczęściej domek letniskowym można ubezpieczyć tylko w ramach polisy mieszkaniowej, poprzez wykupienie specjalnego rozszerzenia.

 4. Czy dostanę odszkodowanie za włamanie do domku letniskowego?

  Tak, domek letniskowy możemy ubezpieczyć też od kradzieży z włamaniem. Ubezpieczyciele określają jednak sposoby zabezpieczeń, które na wypadek włamania, powinny być zainstalowane w domku – są zawarte w OWU. Ich brak może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

 5. Dlaczego ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego kosztuje więcej?

  Konstrukcja drewniana w domku letniskowym jest bardziej narażona na zniszczenie w wyniku pożaru – zatem to także większe ryzyko finansowe dla ubezpieczyciela, stad wyższa cena za składkę na polisę dla drewnianego domku letniskowego.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie domu letniskowego?

  Koszt ubezpieczenia domu letniskowego zależy do wartości domu oraz jego konstrukcji. Cena polisy obejmuje zwykle także główną nieruchomość, a łączona ochrona jest bardziej opłacalna niż indywidualne ubezpieczenie domku letniskowego – to nawet mniej niż 200 zł rocznie. Jeśli decydujemy się na dedykowane ubezpieczenie domku letniskowego, musimy liczyć się z kosztem od 150 do nawet 500 zł rocznie.

 7. Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego drewnianego?

  Koszt ubezpieczenia drewnianego domku letniskowego jest wyższy niż domu murowanego – składka może wzrosnąć nawet o 100%. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie domku letniskowego w ramach całej polisy mieszkaniowej, cena za ubezpieczenie to ok. 300-400 zł. Indywidualne ubezpieczenie domku letniskowego to koszt ok. 200-500 zł – zależnie do wartości nieruchomości.

 8. Ile kosztuje ubezpieczenie domku na działce?

  Ubezpieczenie domku na działce zwykle zawarte jest już w polisie mieszkaniowej i nie ma to zbyt dużego znaczenia na cenę. Nieco inaczej koszty kształtują się, jeśli chcemy ubezpieczyć samodzielny domek na działce, np. na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych – zwykle jest to mniej opłacalne. Wiele TU wyklucza też taką możliwość i domek letniskowych na terenie ogródków działkowych wpisuje na listę wyłączeń odpowiedzialności.

 9. Czy domek letniskowy to obiekt budowlany?

  Tak, domek letniskowy uznawany jest za obiekt budowlany. Niektóre TU oferują nawet ubezpieczenie domku letniskowego w czasie budowy. Lecz przy takiej polisie zakres ochrony w ubezpieczeniu domku letniskowego jest nieco inny – zwykle nie uwzględnia ruchomości domowych, tj. elektronika czy inne wartościowe sprzęty, które w domku letniskowym w czasie budowy są bardziej narażone na kradzież z włamaniem.

 10. Czy muszę precyzyjnie określić wartość domku letniskowego?

  Tak. Wartość domku letniskowego wpisana w ubezpieczenie powinna odzwierciedlać stan rzeczywisty – od tego zależy wysokość odszkodowania, jakie otrzymamy w przypadku szkody całkowitej, np. w wyniku pożaru. Nie powinno się ani zawyżać, ani zanizać wartości domku letniskowego przy jego ubezpieczaniu.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

produkcjadomow.pl

2022-03-24 14:46:12

Czy warto ubezpieczać dom letniskowy - tego nie wiemy, ale z pewnością jeżeli mamy działkę, a nie chcemy na nie stawiać domu warto rozważyć mały domek letniskowy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia