Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie ogródka działkowego

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie ogródka działkowego może okazać się skuteczną ochroną przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą czy aktami wandalizmu. Poznaj wszystkie niuanse związane z ubezpieczeniem domku działkowego i sprawdź, ile taka ochrona może kosztować.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ubezpieczenie ogródka działkowego to dobry pomysł, bo w razie nagłej szkody, otrzymamy od ubezpieczyciela rekompensatę, która pozwoli na naprawę domku letniskowego, zakup nowego wyposażenia czy nowych roślin. Podpowiadamy, jak ubezpieczyć ogródek działkowy i sprawdzamy, ile to kosztuje.

 

Co oznacza ogródek działkowy?

Towarzystwa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) raczej nie wspominają o ogródkach działkowych – skupiają się bardziej na opisywaniu domów letniskowych. Przykładowo, Inter Polska taki obiekt definiuje następująco: „budynek mieszkalny trwale związany z gruntem przeznaczony do celów rekreacyjnych, zamieszkiwany sezonowo oraz budynek trwale związany
z gruntem na terenie ogródka działkowego lub innego rodzaju działki rekreacyjnej”.

Inne towarzystwa, jak np. Generali, definicję tę uzupełniają o stałe elementy domku, jego wyposażenie (ruchomości) oraz zabudowania na posesji, w tym ogrodzenie wraz jego elementami stałymi. 

Samego ogródka działkowego nie da się więc ubezpieczyć, możliwe jest natomiast ubezpieczenie większości obiektów, które znajdują się na jego obszarze, o ile są one trwale związane z gruntem – problematyczne jest np. ubezpieczenie domku holenderskiego.

Dodajmy, że towarzystwa umożliwiają ubezpieczenie domów letniskowych znajdujących w różnych lokalizacjach, również wiele kilometrów od mieszkania czy domu, w którym na stałe mieszka ubezpieczony. 

Musisz wiedzieć, że osobną kategorią są domy letniskowe na obszarze Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Większość towarzystw wyłącza je z ochrony, chociaż nie jest to żelazna reguła. Przykładem ubezpieczyciela, który dopuszcza ochronę ogródków działkowych ROD jest PZU.

 

Jak ubezpieczę ogródek działkowy?

Domek na działce rekreacyjnej, owszem, możesz ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej, jednak nie jako podstawową nieruchomość. Ochrona omawianego obiektu możliwa jest jako dodatek do ubezpieczenia domu lub mieszkania, czyli nieruchomości zamieszkanej w sposób trwały, a nie czasowy.

Podstawowa polisa mieszkaniowa chroni mury i ewentualnie elementy stałe domu lub mieszkania od podstawowych zdarzeń losowych. Musisz wykupić co najmniej takie ubezpieczenie (chociaż oczywiście możesz też bardziej kompleksowe) i poszerzyć je o ochronę domu letniskowego oraz ewentualnie innych obiektów i mienia znajdującego się na działce rekreacyjnej.

Całkiem sporo towarzystw oferuje ochronę domu letniskowego i infrastruktury działek rekreacyjnych, jednak nie wszystkie. Jest to więc popularne rozszerzenie polisy mieszkaniowej, ale nie powszechnie dostępne. Pamiętaj też, że ubezpieczenie domu letniskowego nigdy nie jest samodzielnym produktem.

 

Od czego ubezpieczę ogródek działkowy?

Zakres ubezpieczenia domów letniskowych najczęściej jest nieco okrojony w porównaniu do ochrony podstawowych nieruchomości. Niemniej jednak, w ogrodach działkowych można ubezpieczyć następujące rodzaje mienia:

 • mury i elementy stałe domu jednorodzinnego;
 • zabudowania na posesji typu altana, murowany grill, wiata śmietnikowa, itp.;
 • budynki gospodarcze i garaże wolnostojące (z wyłączeniem blaszanych garaży);
 • mienie ruchome przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach (z wyłączeniem niektórych przedmiotów, np. gotówki, kosztowności czy urządzeń elektronicznych);
 • ogrodzenie wraz z jego stałymi elementami, czyli np. furtkami, bramami, siłownikami bram, instalacją domofonową czy videofonową;
 • roślinność na posesji, czyli zasadzone w gruncie drzewa i krzewy.

Standardowo infrastrukturę działki rekreacyjnej można ubezpieczyć od zdarzeń losowych, chociaż w niektórych towarzystwach katalog dostępnych ryzyk jest mocno okrojony. Przykładowo, w Generali ochrona może obejmować tylko: pożar, uderzenie pioruna, implozję, wybuch i upadek statku powietrznego. 

Ponadto, część towarzystw umożliwia zabezpieczenie domu letniskowego na wypadek kradzieży z włamaniem, rabunku, wandalizmu, dewastacji oraz graffiti. W przypadku ryzyk kradzieżowych często stawiane są pewne dodatkowe wymogi dotyczące np. jakości drzwi i okien czy zamków. Oczywiście, niemożliwe jest ubezpieczenie od kradzieży domku, który nie posiada zamykanych na klucz wszystkich otworów drzwiowych i okiennych.

Reasumując, ochrona ogródka działkowego w każdym towarzystwie ma nieco inny zakres, a u niektórych ubezpieczycieli jest w ogóle niedostępna. Różnice widoczne są i w rodzaju mienia, które można objąć ochroną i w zakresie tej ochrony. Oczywiście, szczegóły każdej polisy dotyczące omawianego zagadnienia zawsze są szczegółowo opisane w OWU polisy.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie ogródka działkowego?

Sprawdziliśmy, jaki jest orientacyjny koszt ubezpieczenia domu, które jest poszerzone o ochronę ogródka działkowego. Przypomnijmy, że dla samego ogródka nie można wykupić ubezpieczenia.

Pod uwagę wzięliśmy 100-metrowy dom o wartości 500 000 zł (mury i elementy stałe), a także działkę rekreacyjną z zabudowaniami wartymi 30 000 zł. Kalkulację przeprowadziliśmy więc dla majątku wartego w sumie 530 000 zł. W zakresie ochrony uwzględniliśmy tylko pożar i inne zdarzenia losowe, a więc wybraliśmy podstawową jego opcję.

W wariancie od ryzyk nazwanych koszt takiego ubezpieczenia wacha się w granicach 300-567 zł. Wariant All Risks jest nieco droższy – tutaj ceny mieszczą się w przedziale od 416 zł do 861 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego ubezpieczenia, a poszczególne oferty nieco różnią się od siebie, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

Koszt ubezpieczenia domu letniskowego i innych zabudowań na posesji jest relatywnie niewielki w porównaniu do ochrony podstawowej nieruchomości. W opisanej wyżej kalkulacji główny budynek mieszkalny, a konkretnie jego mury i elementy stałe, są warte łącznie pół miliona, a zabudowa działki ledwie 30 000 zł. Włączenie takiego mienia w ochronę oczywiście podniesie łączną wysokość składki, jednak nie w sposób radykalny. Ubezpieczenie domu lub mieszkania, z racji ich wartości, zawsze będzie kluczowe dla ogólnych kosztów polisy

– Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości.

 Ubezpieczenie ogródka działkowego – porównanie ofert 

TU

W cenie

Roczna składka 

 Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych 

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

300 zł

Benefia

Home Assistance

372 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

432 zł

Uniqa

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

439 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

478 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

513 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

567 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

416 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

503 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

671 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane

705 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

738 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane

861 zł

Źródło: ubezpieczeniaonline.pl (stan na: 24.09.2023 r.). Przykładowe stawki ubezpieczenia domu 100 mkw. z domkiem letniskowym.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Kiedy nie działa ubezpieczenie ogródka działkowego?

Jak w każdej polisie, tak samo i przy ubezpieczeniach domku letniskowego, towarzystwa ustalają sytuacje, w których polisa nie zadziała – tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”.

W każdym TU wyłączenia odpowiedzialności mogą być różne, lecz u większości odszkodowania nie otrzymamy za szkody, które powstały w wyniku naszego umyślnego działania lub rażącego zaniedbania.Np. jeśli w pośpiechu opuszczając domek letniskowy, zapomnimy zamknąć drzwi i domek zostanie splądrowany przez złodziei, nie otrzymamy rekompensaty.

Ubezpieczyciele wpisują w wyłączeniach również sytuacje, w których do szkody doszło w wyniku działania pod wpływem alkoholu i środków uderzających – naszego lub naszych bliskich. Np. jeśli podczas imprezy ze znajomymi zaprószymy ogień i domek letniskowy zostanie zniszczony przez żywioł, nie otrzymamy odszkodowania.

W włączeniach odpowiedzialności znajdują się często także sytuacje wyjątkowe, tj. działania wojenne, akty terroru czy trzęsienia ziemi.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie ogródka działkowego? 

Reasumując, polisa mieszkaniowa uwzględniająca ochronę domu letniskowego dostępna jest w wybranych towarzystwach. Taka ochrona zawsze jest tylko dodatkiem do ubezpieczenia domu lub mieszkania, a więc nie występuje jako samodzielny produkt. Ponadto, z ochrony wyłączone są najczęściej działki na terenie ROD (wyjątkiem jest PZU).

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Orientacyjny koszt polisy mieszkaniowej można sprawdzić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. To proste, intuicyjne i darmowe narzędzie, dzięki któremu w dosłownie kilka minut obliczysz składki dla posiadanej przez siebie nieruchomości oraz interesującego cię zakresu ochrony. W kalkulatorze sprawdzisz, jakie oferty cenowe mają aktualnie czołowi ubezpieczyciele, czyli takie towarzystwa jak: Proama, Generali, Uniqa, mtu24.pl, Inter Polska, Link4, Wiener, Benefia czy TU Europa. Po wprowadzeniu danych o nieruchomości oraz zakresie ochrony, uzyskasz dostęp do uporządkowanej tabeli z konkretnymi propozycjami. Każdą z nich będziesz mógł szczegółowo przeanalizować, pobierają karty produktów i dokumenty OWU. Tam znajdziesz komplet informacji na temat ubezpieczenia ogródka działkowego w danym towarzystwie.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie samego ogródka działkowego nie jest możliwe, można to zrobić jedynie w ramach polisy na dom lub mieszkanie
 
2. Przy ubezpieczeniu ogródka działkowego na wypadek kradzieży z włamaniem i dewastacji, towarzystwo może wymagać od nas montażu dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych
 
3. Jak przy każdej polisie, tak i przy ubezpieczeniu ogródka działkowego, TU ustalają wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała
 
4. Ceny za ubezpieczenie ogródka w polisie mieszkaniowej są dość mocno zróżnicowane, lecz nie warto kierować się tylko kosztami – ważne są również warunki ubezpieczenia zapisane w OWU

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie ogródka działkowego

 1. Czy trzeba ubezpieczyć ogródek działkowy?

  Ubezpieczenie ogródka działkowego nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Warto jednak rozważyć wykupienie takiej polisy, szczególnie jeśli posiadamy dom letniskowy o większej wartości i w dobrym stanie technicznym. Dodatkowym argumentem przemawiającym za taką ochroną jest jej niewielki koszt.

 2. Jak działa ubezpieczenie altanki na działce?

  Infrastrukturę działki rekreacyjnej można ubezpieczyć w ramach polisy dla domu lub mieszkania, dokupując do niej odpowiednie rozszerzenie. Ochrona działki może dotyczyć domu letniskowego, innych obiektów na posesji (np. altany), ruchomości domowych, roślinności czy ogrodzenia. Zakres może obejmować zdarzenia losowe, kradzież, wandalizm, dewastację czy graffiti.

 3. Czy mogę chronić rośliny na ogródku działkowym?

  W wybranych towarzystwach możliwa jest również ochrona drzew i krzewów znajdujących się na obszarze działki rekreacyjnej. Najczęściej obejmuje ona podstawowe zdarzenia losowe i nie uwzględnia m. in. działania kretów, owadów i innych dzikich zwierząt.

 4. Czy mogę chronić domek letniskowy na ogródku działkowym?

  Domy letniskowe znajdujące się na obszarze Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) najczęściej są wyłączone z ochrony w ramach polisy mieszkaniowej. Wyjątkiem jest PZU, które oferuje taką opcję.

 5. Czy ubezpieczę sam ogródek działkowy?

  Samego ogródka działkowego nie można ubezpieczyć, ponieważ niemożliwe jest objęcie ochroną samej parceli. Bez problemów można natomiast ubezpieczyć znajdujący się tam dom letniskowy, a także inne zabudowania (altanę, garaż wolnostojący, ogrodzenie, itp.), roślinność czy mienie ruchome. Taka ochrona dostępna jest jako rozszerzenie polisy dla zamieszkanego na stałe domu lub mieszkania.

 6. Jak kupić ogródek działkowy?

  Ogródków działkowych znajdujących się na terenie ROD nie można kupić. Jedyną opcją jest wykupienie prawa do ich użytkowania. Można to zrobić albo kontaktując się z zarządem danego ROD (jeśli są akurat jakieś wolne działki), albo odkupić to prawo od użytkownika, który chce zrezygnować z dzierżawy. Prawo do użytkowania można także odziedziczyć.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia