Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie ogródka działkowego

Dla wielu mieszkańców miast działka i domek letniskowy to namiastka urlopu. Inwestycja czasowa w takie miejsce jest bezcenna, a finansową może w każdej chwili zniwelować pożar, huragan, dewastacja czy kradzież.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie ogródka działkowego to dobry pomysł, bo w razie nagłej szkody, otrzymamy od ubezpieczyciela rekompensatę, która pozwoli na naprawę domku letniskowego, zakup nowego wyposażenia czy nowych roślin. Podpowiadamy, jak ubezpieczyć ogródek działkowy i sprawdzamy, ile to kosztuje.


Jak ubezpieczyć ogódek działkowy?

Ubezpieczenie samego ogródka działkowego nie jest możliwe.Najpierw trzeba ubezpieczyć nieruchomość – dom lub mieszkanie – a następnie dobrać specjalne rozszerzenie do takiej polisy. Dom letniskowy i sam ogródek działkowy mogą znajdować się nawet wiele kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Jednak nie wszystkie towarzystwa mają w swojej ofercie ubezpieczenie ogródka działkowego w ramach polisy mieszkaniowej.

Aby ogródek działkowy i znajdujący się na nim dom letniskowy mogły być chronione, należy wykupić podstawowe ubezpieczenie dla domu lub mieszkania, tzn. ochrona murów i stałych elementów na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych.

W ramach rozszerzenia możemy ubezpieczyć także to, co znajduje się wewnątrz domku ( i pomieszczeń gospodarczych przynależnych do niego) na wypadek kradzieży z włamaniem. Dodatki do polisy pozwalają ubezpieczy ogródek działkowy również na wypadek: powodzi, wandalizmu, dewastacji czy graffiti.


Czy trzeba ubezpieczyć ogródek działkowy?

Ubezpieczenie ogródka działkowego to jedna z tych polis, które nie są obowiązkowe, warto ją jednak rozważyć.

Domek letniskowy i znajdujący się dookoła teren to miejsce, w którym przebywamy jedynie od czasu do czasu, narażony jest więc na włamania, kradzieże i dewastacje wandali.

Zagrożeniem dla ogródka działkowego są też zdarzenia pogodowe, tj. silne opady deszczu, grad, wichury, uderzenia pioruna czy powódź. W wyniku żywiołu zniszczony może zostać zarówno sam domek, jak i rośliny, w które przez lata inwestowaliśmy. A jeśli dojdzie do pożaru, możemy bezpowrotnie utracić całe mienie.


Co gwarantuje polisa mieszkaniowa?

Ubezpieczenie domku letniskowego w polisie mieszkaniowej chroni zarówno nieruchomość stale zamieszkaną, jak i domek letniskowy oraz teren wokół niego.

Takie ubezpieczenie możemy wykupić na rok lub dłużej.Polisa na ogródek działkowy zapewnia nam wypłatę świadczeń równorzędnych z poniesionymi stratami.

Podstawowe ubezpieczenie ogródka działkowego  najczęściej uwzględnia zdarzenia takie jak: pożar, wybuch, dym i sadza, huragan, zalanie, osuwanie się ziemi, uderzenie pioruna, intensywne opady deszczu, śniegu i gradu, uderzenie pojazdu mechanicznego, pękanie mrozowe, itp. W zakres ochrony wchodzi zwykle ok. 20 zdarzeń losowych.

Do podstawowego ubezpieczenia ogródka możemy dobrać także dodatki, tj. powódź, kradzież z włamaniem, dewastacja, czy Home Assistance (pakiet usług przy szkodzie, np. pomoc hydraulika w razie awarii).A dla wymagających, którzy lubią mieć pełen komfort, TU oferują ubezpieczenie All Risk, którego zakres ochrony jest bardzo szeroki i obejmuje również zdarzenia nietypowe.


Ubezpieczenie od kradzieży i dewastacji

Jeśli chcemy ubezpieczyć ogródek działkowy na wypadek kradzieży i dewastacji, towarzystwo może wymagać od nas montażu dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, tj. podwójny zamek w drzwiach domku, zabezpieczenie okien, odpowiednie ogrodzenie terenu itp.

Informacje, jakie dokładnie zabezpieczenia są wymagane, zapisane są zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W poszczególnych towarzystwach mogą być one nieco inne.


Warunki ubezpieczenia ogródka działkowego

Aby ubezpieczenie ogródka z polisy mieszkaniowej było możliwe, musi on posiadać fundamenty oraz dach i mieć prawny status obiektu budowlanego zamieszkiwanego czasowo.

Domek letniskowy musi być też zabezpieczony tak, aby wejście na teren i do wnętrza nieruchomości nie było możliwe bez użycia narzędzi. Często wystarczy zamontować w domku drzwi oraz sprawne okna i ogrodzić teren.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których domek spełnia wymagania ubezpieczyciela i można go ubezpieczyć, lecz przy szkodzie, pomimo regularnie opłacanych składek, towarzystwo odmawia wypłaty świadczeń. Powodów takiej odmowy należy szukać w włączeniach odpowiedzialności.


Wyłączenia odpowiedzialności dla ochrony ogródka działkowego

Jak w każdej polisie, tak samo i przy ubezpieczeniach domku letniskowego, towarzystwa ustalają sytuacje, w których polisa nie zadziała – tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”.

W każdym TU wyłączenia odpowiedzialności mogą być różne, lecz u większości odszkodowania nie otrzymamy za szkody, które powstały w wyniku naszego umyślnego działania lub rażącego zaniedbania.Np. jeśli w pośpiechu opuszczając domek letniskowy, zapomnimy zamknąć drzwi i domek zostanie splądrowany przez złodziei, nie otrzymamy rekompensaty.

Ubezpieczyciele wpisują w wyłączeniach również sytuacje, w których do szkody doszło w wyniku działania pod wpływem alkoholu i środków uderzających – naszego lub naszych bliskich. Np. jeśli podczas imprezy ze znajomymi zaprószymy ogień i domek letniskowy zostanie zniszczony przez żywioł, nie otrzymamy odszkodowania.

W włączeniach odpowiedzialności znajdują się często także sytuacje wyjątkowe, tj. działania wojenne, akty terroru czy trzęsienia ziemi.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie ogródka działkowego z polisy mieszkaniowej?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje przykładowa polisa mieszkaniowa, dla konkretnej nieruchomości, wraz z rozszerzeniami, które przydadzą się właścicielom ogródków działkowych (kradzież z włamaniem, wandalizm i dewastacja).

Założyliśmy, że ochronę dla ogródka działkowego dokupujemy do mieszkania 50 m2. Wartość nieruchomości to 400 tys. zł, elementów stałych 30 tys. zł, a wyposażenia 20 tys. zł.

Ceny za takie ubezpieczenie rozpoczynają się od 213 zł za rok ochrony. Najtańszą propozycję przedstawiła Proama, która w tej cenie oferuje dodatkowo także ochronę na wypadek powodzi.  Niewiele droższa jest polisa w Generali – 235 zł, w której w ramach dodatków otrzymujemy nie tylko ochronę na wypadek powodzi, ale i przydatne Home Assistance. Najdroższe okazało się w tym przypadku towarzystwo Inter Polska – 483 zł za rok ochrony wraz z dodatkiem Powódź i Home Assistance.

Przykładowy koszt ubezpieczenia ogródka działkowego w polisie mieszkaniowej

Towarzystwo Cena polisy za rok
Dodatki w ramach rozszerzenia
 

Proama
 
213 zł powódź

Generali
 
235 zł powódź, Home Assistance

Link4
 
248 zł powódź, Home Assistance

Mtu24.pl
 
292 zł powódź

Inter Polska

483 zł powódź, Home Assistance

Tabela 1. Oprac. na podstawie ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 22.02.2021 r.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie ogródka działkowego?

Ubezpieczenie ogródka działkowego w polisie mieszkaniowej możemy nabyć m.in. w PZU, Ergo Hestii oraz w towarzystwie Wiener. Sprawdziliśmy, czym różnią się od siebie te trzy oferty.

O ile zakres oraz możliwość dodatków do polisy jest w każdym z tych trzech towarzystw dość podobny, to każda oferta wiąże się z nieco innymi plusami, o które trudno w pozostałych TU. W PZU możemy np. ubezpieczyć domek letniskowy niezwiązany z gruntem, a Wiener oferuje nam ubezpieczenie instalacji na wypadek uszkodzeń przez zwierzęta np. myszy.

W PZU można liczyć na ochronę domku letniskowego niezwiązanego z gruntem. Ponadto ryzyko powodzi znajduje się w podstawie, a w przypadku kradzieży wystarczy posiadanie zabezpieczeń w postaci drzwi z 1 zamkiem wielozastawkowym. Na odszkodowanie można liczyć także za szkody spowodowane rażącym niedbalstwem.

W TU Wiener ubezpieczenie ogródka działkowego dotyczy ochrony instalacji na wypadek uszkodzenia przez zwierzęta, a także na wypadek skutków huraganu, bez minimalnego limitu prędkości wiatru.

Z kolei ubezpieczenie Ergo Hestia zawiera ochronę łącznie z architekturą ogrodu, a szkody na domku letniskowym dotyczą nieruchomości zbudowanej w konstrukcj niepalnej, jak i palnej. 

Ubezpieczenie ogródka działkowego – przykładowe oferty

Towarzystwo
Możliwe rozszerzenia
 
PZU
 • Ubezpieczenie od stłuczenia,
 • Dewastacja
 • Ubezpieczenie wyposażenia działki rekreacyjnej,
 • OC w życiu prywatnym,
 • Ubezpieczenia ochrony prawnej,
 • Asystent Zdrowotny
 • NNW,
 • All Risk
Wiener
 • Kradzież z włamaniem,
 • Rozbój,
 • Dewastacja,
 • Przepięcia,
 • Powódź,
 • OC w życiu prywatnym
Ergo Hestia
 • Kradzież z włamaniem,
 • Dewastacja i wandalizm
 • Przepięcia,
 • Stłuczenia przedmiotów szklanych
 • Powódź,
 • OC w życiu prywatnym,
 • NNW

Tabela 2. Oprac. na podstawie informacji zamieszczonych na stronach TU (PZU, ErgoHestia, Wiener).

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie mieszkania powinien przemyśleć każdy właściciel nieruchomości. Polisę mieszkaniową możemy nabyć w zakresie podstawowym lub rozszerzonym. Do wyboru mamy także wiele dodatków.  Ci, którzy w ramach polisy mieszkaniowej chcą ubezpieczyć ogródek działkowy powinni uzupełnić ubezpieczenie przede wszystkim o powódź, kradzież z włamaniem i wandalizm. Ceny ubezpieczeń nieruchomości są dość mocno zróżnicowane – warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowychTo proste narzędzie, które pokaże nam oferty nawet kilkunastu ubezpieczycieli.  

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie samego ogródka działkowego nie jest możliwe, można to zrobić jedynie w ramach polisy na dom lub mieszkanie
 
2. Przy ubezpieczeniu ogródka działkowego na wypadek kradzieży z włamaniem i dewastacji, towarzystwo może wymagać od nas montażu dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych
 
3. Jak przy każdej polisie, tak i przy ubezpieczeniu ogródka działkowego, TU ustalają wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała
 
4. Ceny za ubezpieczenie ogródka w polisie mieszkaniowej są dość mocno zróżnicowane, lecz nie warto kierować się tylko kosztami – ważne są również warunki ubezpieczenia zapisane w OWU
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
4
6
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy