Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie uli w ramach polisy mieszkaniowej

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie uli możesz wykupić w ramach polisy mieszkaniowej. Taka ochrona ma jednak konkretny zakres i podlega określonym zasadom. Sprawdziliśmy, jak ubezpieczyć pasiekę w polisie mieszkaniowej oraz ile to kosztuje.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Jeśli posiadasz pasiekę, warto rozważyć ubezpieczenie uli. Każdy hodowca pszczół powinien liczyć się z czynnikami, które mogą stanowić zagrożenie dla pasieki. Do zniszczenia uli może dojść m.in. w wyniku niekorzystnych warunków atmosferyczny, działania innych zwierząt oraz osób trzecich, a także podczas transportu. Pszczoły mogą również zostać zatrute w wyniku stosowania chemicznych środków ochrony roślin, tj. pestycydy.
 

Ile jest uli w Polsce?

W rejestrach prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną wynika, że w Polsce jest 2,01 mln rodzin pszczelich. Najwięcej – ponad 261 tys. zarejestrowanych jest w województwie lubelskim (13% ogółu), a najmniej w opolskim – 55,3 tys. (2,7%). W ciągu ostatniego roku liczba rodzin pszczelich w skali całego kraju wzrosła o 14% (247,5 tys.).
 
W małych pasiekach, o liczbie nie wyższej niż 20 rodzin pszczelich, utrzymywanych jest prawie 611 tys. pni. Pasieki średnie (od 21 do 50 pni) zawierają 724 tys. rodzin. Większe gospodarstwa (od 51 do 80 pni) koncentrują 419,6 tys. rodzin – wynika z raportu Instytutu Ogrodnictwa.
 

Czym jest ul dla ubezpieczyciela?

W dokumentach do polisy mieszkaniowej raczej nie znajdziesz definicji uli. TU uważają te pojęcia za oczywiste i nie starają się ich wyjaśniać.
 
Ubezpieczenie uli w polisie mieszkaniowej jest jednak jak najbardziej możliwe. Aby ubezpieczenie nieruchomości obejmowało przydomową pasiekę, konieczne będzie  jednak wykupienie specjalnego dodatku do polisy mieszkaniowej.
 
TU określają także ilość uli w pasiece do jakiej ubezpieczenie uli w polisie mieszkaniowej jest możliwe. Większość TU nie bierze odpowiedzialności za duże pasieki pszczół, których celem jest generowanie zysków. Dla zawodowych hodowców pszczół dostępne są indywidualne ubezpieczenia uli.
 

Jak ubezpieczyć pasiekę?

Ubezpieczenie pasieki możesz wykupić w ramach dodatku do polisy mieszkaniowej OC w życiu prywatnym. W ramach tego dodatku do ubezpieczenia nieruchomości, pszczoły zostają uznane za zwierzęta domowe i chronione są na tych samych zasadach, co pies czy kot. 
 
Rozszerzenie OC w życiu prywatnym, które obejmuje ubezpieczenie uli w polisie mieszkaniowej, zwykle wiąże się z nieco wyższą składką i nie jest dostępne, jeżeli nie masz podstawowego ubezpieczenia nieruchomości.
 
Aby ule mogły być wpisane w polisę mieszkaniową, muszą też znajdować w miejscu ubezpieczenia – na posesji ubezpieczanej nieruchomości.

Ubezpieczenie uli – w polisie mieszkaniowej

Ubezpieczenie uli w polisie mieszkaniowej możesz wykupić tylko na określoną liczbę uli, które służą do produkcji miodu na własny użytek. Zazwyczaj można objąć ochroną ubezpieczeniową od 4 do 10 uli – zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie uli – w polisie rolniczej

Jeśli chcesz ubezpieczyć pasiekę, możesz też zrobić to w ramach ubezpieczenia zwierząt gospodarskich i hodowlanych. Takie ubezpieczenie uli oferuje np. PZU, w ramach polisy „PZU Zwierzęta” – ta polisa dedykowana jest hodowcom zwierząt gospodarskich. W ramach takiego ubezpieczenia pszczoły są chronione tak jak konie, bydło, kozy czy owce.
 
Przy takim ubezpieczeniu pasieki konieczne jest jednak posiadanie powyżej 5 pni – nie jest to więc rozwiązanie dla małych pasiek.
 

Od czego można ubezpieczyć ule i przydomową pasiekę?

Ubezpieczenie uli może mieć różny zakres, zależnie od tego, jakie dodatki wybierzesz. Wybierając ubezpieczenie pasieki, rozważ, na jakich ryzykach zależy Ci najbardziej i wybierz tę polisę, która najlepiej odzwierciedla te potrzeby.
 
Jeśli twoja pasieka znajduje się na terenie posesji twojej nieruchomości, w większości TU sama konstrukcja uli będzie chroniona na tych samych zasadach, co inne elementy tzw. „małej architektury”, takie jak wiata, altana czy murowany grill.
 
Taka pasieka może być ubezpieczona m.in. na wypadek pożaru, wichury czy dewastacji.

Ubezpieczenie pasieki – OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie uli w ramach OC w życiu prywatnym, w polisie mieszkaniowej, uwzględnia właściwie tylko pogryzienie osób trzecich. Jeśli twoi sąsiedzi, goście lub inne przypadkowe osoby, zostaną pogryzione przez pszczoły z twojej pasieki, w ramach tego ubezpieczenia, TU pokryje koszty leczenia tych osób, a ty nie będziesz musiał martwić się nagłym wydatkiem. 

Ubezpieczenie pasieki – dewastacja

Dewastacja to dodatek do polisy mieszkaniowej. Jeśli go wykupisz, twoje ule będą chronione na wypadek aktów dewastacji. Jeśli osoby trzecie zniszczą twoją pasiekę, TU wypłaci ci odszkodowanie, które pozwoli pokryć straty.

Ubezpieczenie pasieki – zdarzenie losowe (pożar, wichura, przewrócenie drzewa)

Jeśli twoja pasieka znajduje się na posesji ubezpieczanej nieruchomości, traktowana jest przez ubezpieczyciela jako mała architektura, na tych samych zasadach, co np. altana ogrodowa. Oznacza to, że jeśli w wyniku pożaru czy wichury twoje ule zostaną zniszczone TU wypłaci ci odszkodowanie z polisy mieszkaniowej. Takie ubezpieczenie pasieki obejmuje jednak tylko samą konstrukcje uli.

Ubezpieczenie pasieki – powódź

Ule znajdujące się na posesji mogą być też ubezpieczone od powodzi (tak jak wiata czy altana) – w ramach takiego dodatku do polisy mieszkaniowej. Wówczas, jeśli pasieka zostanie zniszczona przez żywioł wody, ty otrzymasz odszkodowanie z polisy mieszkaniowej.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie uli?

Cena ubezpieczenia uli będzie zapewne inna przy ubezpieczeniu pasieki w ramach polisy mieszkaniowa i inna w ramach ubezpieczenia rolniczego.

Ubezpieczenie uli – polisa mieszkaniowa

To, ile kosztuje ubezpieczenie uli w polisie mieszkaniowej, zależy przede wszystkim od wartości ubezpieczanego mienia oraz zakresu polisy. Cenę ubezpieczenia pasieki najlepiej sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Kalkulator pokaże ci ok 20 różnych ofert z poszczególnych TU – wraz z cenami i z zakresem ochrony ubezpieczeniowej.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie uli w polisie mieszkaniowej, w ramach pakietu OC w życiu prywatnym. Kalkulację przeprowadziliśmy dla:

 • domu o powierzchni 120 m2.
 • o wartości 650 000 zł.

Najtańsze ubezpieczenie pasieki zaproponowało tutaj TU Benefia – 443 zł za rok, w tym pakiet Home Assistance i OC do 50 000 zł. A jeśli właściciel pasieki chciałby, aby OC uwzględniało odszkodowanie do 100 000 zł, wystarczyłoby dopłacić zaledwie 19 zł miesięcznie.

Kolejne oferty różnych TU w tym zestawieniu są już droższe, ale wiele z nich oferuje więcej dodatków w cenie, które mogą się przydać w zakresie ochrony nieruchomości.

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre polisy, choć droższe, oferują mniejszy zakres ochrony i mniejszą maksymalną sumę dla OC w życiu prywatnym.

- Jeśli hodowla pszczół to twoje hobby i chcesz ubezpieczyć niewielką ilość uli, warto to zrobić w ramach polisy mieszkaniowej. W ten sposób możesz chronić zarówno konstrukcje uli na wypadek pożaru czy huraganu, ale także zabezpieczyć się na wypadek pogryzienia przez twoje pszczoły osób trzecich. Patrząc na to, ile warta jest pasieka oraz jak duże mogą być koszty leczenia pogryzień przez pszczoły, cena ubezpieczenia pasieki w polisie mieszkaniowej nie wydaje się wysoka, tym bardziej, że w ten sposób chroniona jest także cała nieruchomość

– Małgorzata Przybyszewska, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Koszt ubezpieczenia uli z polisy mieszkaniowej – porównanie

TU

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Benefia

443 zł

Home Assistance
OC: 50 000 zł

Benefia

462 zł

Home Assistance
OC: 100 000 zł

Proama

517 zł

Home Assistance
OC: 60 000 zł
Dewastacja

Proama

528 zł

Home Assistance
OC: 90 000 zł
Dewastacja

Mtu24.pl

536 zł

OC: 50 000 zł

Europa

554 zł

Home Assistance
OC: 100 000 zł
Powódź
Dewastacja

Generali

555 zł

Home Assistance
OC: 100 000 zł
Dewastacja
Pakiet medyczny

Inter Polska

560 zł

Home Assistance
OC: 50 000 zł
Dewastacja

Link4

560 zł

Link4

568 zł

Home Assistance
OC: 75 000 zł
Dewastacja

Wiener

585 zł

Home  Assistance
OC: 50 000 zł
Dewastacja

Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl z 20.03.2022 r.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie uli – polisa rolnicza

Ubezpieczenie uli w polisie rolniczej dostępne jest m.in. w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych. Takie ubezpieczenie pasieki można kupić też w Generali.

Ubezpieczenie uli w TUW dostępne jest dla właścicieli maksymalnie 60 uli.

Ubezpieczenie uli w polisie rolniczej dostępne jest zwykle w dwóch zakresach ochrony:

 • podstawowym,
 • rozszerzonym.

Podstawowe ubezpieczenie uli w polisie rolniczej obejmuje zdarzenia losowe, tj. zjawiska atmosferyczne, pożar, zalanie, wypadek przy transporcie czy kradzież.

Rozszerzenie ubezpieczenie pasieki obejmuje ochronę pszczół i wyposażenia wykorzystywanego do hodowli na wypadek wyżej wymienionych sytuacji.
Ceny ubezpieczenia uli w polisie rolniczej wyliczane są indywidualnie i dostępne są bezpośrednio w danych towarzystwach ubezpieczeniowych.

 

Kiedy za ubezpieczenie uli nie będzie odszkodowania?

W przypadku polisy mieszkaniowej odszkodowanie za szkody wyrządzone przez pszczoły nie zostanie przyznane m. in. wtedy, kiedy:

 • przekroczona dopuszczalna liczba uli w przydomowej pasiecie;
 • hodowla pszczół jest komercyjna;
 • pasieka znajduje się w innym miejscu, niż wskazane w umowie miejsce ubezpieczenia;
 • szkody powstałe przez twoje rażące niedbalstwo lub celowe działanie;
 • szkody powstałe na zdrowiu ubezpieczonego lub domowników, a nie osób trzecich.

W polisach rolniczych, oczywiście, również stosowane są wyłączenia odpowiedzialności. Częściowo są one podobne do tych zawartych w polisach mieszkaniowych (np. rażące niedbalstwo czy celowe działanie). Dodatkowe ograniczenia wynikając tutaj chociażby ze specyfiki zakresu ochrony czy też samego jej przedmiotu, którym jest nie tylko odpowiedzialność cywilna, ale też pszczoły i ule. Towarzystwo może więc wstrzymać rekompensatę m. in. w następujących sytuacjach:

 • działania wojenne, rewolucje, niepokoje społeczne, blokady dróg, konfiskaty, strajki, zamieszki, rozruchy, sabotaże, manifestacje;
 • akty terrorystyczne;
 • szkody górnicze – odpowiada za nie inny podmiot;
 • niewłaściwe obchodzenie się z pszczołami;
 • niewłaściwa konserwacja pasieki;
 • nieprawidłowo skonstruowane ule.

Warto wiedzieć, że wyłączenia odpowiedzialności w poszczególnych towarzystwach mogą się różnić od siebie, co oznacza, że u jednego ubezpieczyciela za dane zdarzenie będzie przysługiwało odszkodowanie, a u drugiego niekoniecznie. Takie kwestie zawsze można sprawdzić w dokumencie OWU.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie uli w ramach polisy mieszkaniowej?

Ubezpieczenie uli z polisy mieszkaniowej najlepiej kupić online za pomocą kalkulatora, w którym wcześniej porównasz oferty różnych TU.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zakup ubezpieczenia uli w kalkulatorze polis mieszkaniowych to tylko kilka kroków:

1. Wybierz z listy polis, które pokazał ci kalkulator, ubezpieczenie pasieki w polisie mieszkaniowej, które najbardziej ci odpowiada i kliknij przy nim guzik „Kup online”.

2. Kalkulator przekieruje cię do kwestionariusza, w którym należy uzupełnić dane potrzebne do umowy na polisę mieszkaniową.

3. Wybierz jedną z kilku bezpiecznych opcji płatności online i zapłać za ubezpieczenie – za cały rok z góry lub w ratach, jak wolisz.

4. Zaczekaj na wszystkie niezbędne dokumenty do polisy mieszkaniowej, które otrzymasz na swój adres e-mail.

Twoje ubezpieczenie jest już gotowe – zwykle działa już od następnego dnia poza zakupie (po zaksięgowaniu wpłaty).

To warto wiedzieć
1. W polisie mieszkaniowej możesz ubezpieczyć ule tylko, jeśli jest ich zaledwie kilka i stanowią przydomową pasiekę 
 
2. Ubezpieczenie pasieki możesz też wykupić ramach polisy dla rolników, np. w TUW.
 
3. W ramach dodatku do polisy mieszkaniowej OC w życiu prywatnym zabezpieczysz się na wypadek pogryzienia przez pszczoły osób trzecich 
 
4. Przy ubezpieczeniu uli w polisie mieszkaniowej TU dokładnie określają maksymalną liczbę uli, jaką może liczyć pasieka – zwykle jest to ok. 4-5 uli.

FAQ Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie uli

 1. Czy mogę ubezpieczyć ule znajdujące się na terenie posesji?

  Tak, ubezpieczenie uli na posesji możliwe jest w ramach polisy mieszkaniowej – taką ochronę obejmuje OC w życiu prywatnym, które zapewni ci odszkodowanie w razie pogryzienia osób trzecich przez twoje pszczoły. Same ule mogą być też chronione na takich samych zasadach, jak inne małe budowle na posesji, na wypadek pożaru czy huraganu.

 2. Czy polisa mieszkaniowa chroni też miód, który wytwarzam dzięki hodowli pszczół?

  Nie, polisa mieszkaniowa nie uwzględnia takiego rodzaju ochrony. Miód z pasieki możesz ubezpieczyć w ramach polisy rolniczej.

 3. Otrzymam odszkodowanie za użądlenie przez pszczoły?

  Tak, jeśli zostałeś pogryziony przez pszczoły z pasieki przy posesji lub takiej znajdującej się przy lesie, możesz domagać się odszkodowania od właściciela pszczół. Jeśli właściciel uli wykupił ubezpieczenie uli z OC w życiu prywatnym, odszkodowanie wypłacić ci jego ubezpieczyciel. Jeśli jednak właściciel pasieki nie ma takiego ubezpieczenia, możliwe, że sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

 4. Ile kosztuje hodowla pszczół?

  Za rój pszczół trzeba zapłacić od 200 do 300 złotych. Rodzina pszczela może kosztować od 200 do 400 zł. Cena zależy jednak przede wszystkim od siły roju. A jeden ul wraz pszczołami to koszt ok. 600 zł.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia