Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie koni z polisy mieszkaniowej - jaki zakres ochrony?

Konie są drogimi zwierzętami, które warto ubezpieczyć, a znalezienie odpowiedniej polisy nie jest łatwe. Przyjrzeliśmy się 4 ofertom towarzystw ubezpieczeniowych, w których zawarte jest ubezpieczenie domowej stadniny i porównaliśmy je ze sobą.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze może chronić konie, ale nie zawsze i nigdy w pełnym zakresie. Przykładowo, kiedy zwierzę ucieknie z gospodarstwa i wpadnie pod samochód, jego właściciel nie otrzyma z tego tytułu żadnego odszkodowania, a co gorsza, sam może być zmuszony do pokrycia strat, które poniósł kierowca.
 
Wartość rynkowa koni to nierzadko kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych. Są to również duże zwierzęta, które potrafią generować wysokie straty, jak np. we wspomnianych wypadkach drogowych. Chociażby z tych dwóch powodów warto się zastanowić nad tym, jak optymalnie zabezpieczyć swoją stadninę. Jednym z najpopularniejszych wariantów jest ochrona, jaką daje ubezpieczenie cywilne (OC) w życiu prywatnym.    

 

OC w życiu prywatnym – czym jest?


OC najczęściej kojarzone jest z obowiązkowym ubezpieczeniem dla kierowców, jednak może ono stanowić również dodatkowy wariant polisy mieszkaniowej. Jego zadaniem jest ochrona ubezpieczonego przed potencjalnymi szkodami, jakie zachodzą w jego życiu prywatnym, zarówno na terenie nieruchomości, jak i poza nią.

Ochroną objęte są również osoby tworzące z nim gospodarstwo domowe (np. dzieci) oraz zwierzęta, które znajdują się na posesji. Konie, chociaż nie we wszystkich polisach, zalicza się właśnie do tej kategorii. 
 

Polisa Concordia Konie


Oferta towarzystwa Concordia skierowana jest do posiadaczy i hodowców koni, a także jeźdźców oraz ośrodków jeździeckich. Jest to ubezpieczenie majątkowe, a ochroną mogą zostać objęte zwierzęta od 7 dnia życia do śmierci. Zakres ochrony polisy może obejmować:

 • śmierć lub uśpienie będące skutkiem wypadku, choroby, operacji, kastracji, ciąży lub porodu;
 • trwałą utratę zdatności użytkowej będącą skutkiem wypadku, choroby, operacji, kastracji, ciąży lub porodu
 • bezpłodność będącą wynikiem wypadku, choroby, operacji, ciąży lub porodu;
 • kradzież, rabunek i ubój z zamiarem kradzieży;
 • udział w kosztach operacji;
 • OC posiadacza konia.

 
Ubezpieczony może skorzystać z wszystkich ww. wariantów lub tylko z niektórych, co będzie miało przełożenie na wysokość składek.
 
Polisa Concordia Konie posiada pewne ograniczenia w postaci wyłączeń odpowiedzialności. Wśród nich można wymienić m. in.: straty wynikające z rażącego niedbalstwa i działań umyślnych, jakie podejmuje ubezpieczony, sytuacje nadzwyczajne (działania wojenne, stan wojenny, trzęsienia ziemi, akty terroryzmu itd.) czy wyjątkowe czynniki (działanie energii jądrowej, promieniowanie laserowe itd.).
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Ubezpieczenie koni – Warta Komfort Plus


Warta w polisie Dom Komfort Plus (ubezpieczenie nieruchomości), a konkretnie w OC w życiu prywatnym, uwzględnia ochronę zwierząt domowych, w tymi koni. Chodzi tutaj o konie rekreacyjne, a więc nie te hodowane dla celów handlowych lub hodowlanych. W tym przypadku ochrona nie obejmuje strat powstałych podczas zawodów z udziałem koni (wyłączenie odpowiedzialności). Ogranicza się więc do posiadania i zwykłego użytkowania zwierzęcia. Dodajmy, że ten wariant dostępny jest w formie doubezpieczenia, czyli że można go wykupić w trakcie trwania umowy. 
 

Ubezpieczenie koni – Uniqa Twój Dom Plus


Konie posiadane w celach rekreacyjnych i rekreacyjno-komercyjnychobecne są również w polisie Uniqa Twój Dom Plus, w ubezpieczeniu cywilnym w życiu prywatnym. W wariancie podstawowym OC są one traktowane jak pozostałe zwierzęta domowe.
 
Polisę można jeszcze dodatkowo uzupełnić o klauzulę, która obejmuje szkody spowodowane przez konie zaprzęgnięte do bryczki, dorożki, sań lub powozu. Dotyczy to zarówno przejazdów z udziałem domowników, jak i osób trzecich (działalność odpłatna).
 
Zakres ochrony obejmuje straty, jakie mogą wyniknąć podczas poruszania się po drogach publicznych i niepublicznych, z wyłączeniem szkód w pojazdach mechanicznych. Konie wykorzystywane do celów sportowych i użytkowych nie mogą być objęte polisą Uniqa.  
 

Ubezpieczenie koni – Compensa Rodzina II


Podobne zapisy możemy znaleźć w polisie Compensa Rodzina II. Tutaj również koń rekreacyjny włączony jest w kategorię zwierząt domowych i objęty ochroną w ramach OC w życiu prywatnym. Z odpowiedzialności wyłączone są straty poniesione w skutek wykorzystywania zwierzęcia do jakichkolwiek prac, udziału w wyścigach, jeżdżenia na nim przez osoby trzecie (nie należące do gospodarstwa domowego) lub w zaprzęgach.  

 

Jakie zwierzęta można chronić z polisy mieszkaniowej?


Chcąc objąć ochroną zwierzęta domowe, możemy zrobić to na trzy różne sposoby – w ramach polisy mieszkaniowej (zwierzęta traktowane jako ruchomości), w domowym assistance oraz we wspomnianym już OC w życiu prywatnym.
 
Poza psami i kotami, ubezpieczyciele chętnie obejmują polisą również następujące gatunki:

 • Żółwie;
 • Kanarki i papugi;
 • Chomiki, szynszyle, świnki morskie;
 • Myszoskoczki, myszy i szczury;
 • Króliki;
 • Ryby akwariowe.

 
Często w umowach nie wymienia się wprost konkretnych gatunków objętych ubezpieczeniem. W takich sytuacjach warto sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności. Najczęściej figurują tam:

 • Zwierzęta egzotyczne (w szczególności te niebezpieczne),
 • Agresywne rasy psów,
 • Zwierzęta przeznaczone na handel, hodowlane, produkcyjne lub rekreacyjne (jak widać na przykładzie koni, nie jest to standard),
 • Pszczoły (częste są limity posiadanych uli)
 • Zwierzęta dziko żyjące. 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze nie chroni koni w pełnym zakresie

2. Domowe stadniny można ubezpieczyć, przede wszystkim, w ramach OC w życiu prywatnym

3. Dostępne są również specjalne oferty dla właścicieli koni (ubezpieczenie majątkowe)

4. Nie wszystkie gatunki zwierząt domowych można ubezpieczyć
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy