Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie koni z polisy mieszkaniowej - jaki zakres ochrony?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Wartość rynkowa koni to kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Zwierzęta te mogą też spowodować ogromne szkody. Na szczęście możesz wykupić ubezpieczenie koni, które zabezpieczy cię na wypadek strat. Podpowiadamy, jak ubezpieczyć konia.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie koni można wykupić w ramach ubezpieczenia rolniczego, lecz nie będzie ono chroniło twoich koni w pełnym zakresie. Np. gdy koń ucieknie z zagrody i wpadnie pod samochód, nie otrzymasz żadnego odszkodowania i możesz być zmuszony do pokrycia szkód, jakie poniósł kierowca auta. Ubezpieczyć konia można też w ramach polisy mieszkaniowej – choć nie w każdym TU.

 

Co oznacza koń w polisie mieszkaniowej?

Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie konia w polisie mieszkaniowej, warto sprawdzić, czy dane TU jakoś konkretnie definiuje „konie”. Definicje zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie zawsze są oczywiste. 

W dokumentach OWU większości TU raczej nie znajdziesz osobnej definicji na określenie „koń”. Jednak, poszukując dobrego ubezpieczenia koni, warto sprawdzić zapisy pod hasłem „zwierzęta domowe”.

Najczęściej „zwierzęta domowe” to dla ubezpieczycieli zwierzęta trzymane przez człowieka dla towarzystwa. Taka definicja nie uwzględnia zatem zwierząt trzymanych w celach hodowlanych, handlowych, produkcyjnych i gospodarczych.

 

Ubezpieczenie konia – jak różnica między polisą mieszkaniową a polisą dla rolnika?

Konia ubezpieczyć możesz zarówno z polisy mieszkaniowej, jak i rolniczej. Lecz te dwie polisy znacznie różnią się od siebie. Warto sprawdzić, na czym polegają te różnice.

Różnica pomiędzy ubezpieczeniem koni w polisie mieszkaniowej a w ramach polisy rolniczej polega przede wszystkim na odmiennej definicji konia oraz na innym zakresie ochrony.

Np. w polisie mieszkaniowej Generali koń zdefiniowany jest jako zwierzę. Lecz w polisie dla rolników, np. w PZU „Gospodarstwo Rolne”, konie traktowane są na tych samych zasadach, co własności ruchome, a zatem ubezpieczenie konia jest w takim samym zakresie, jak maszyny rolnicze, zbiory rolne, nawozy i materiały budowlane.

Chcąc ubezpieczyć konie, sprawdź też zakres ochrony pomiędzy tymi dwiema polisami i wybierz tę, która najbardziej będzie pasować do twoich potrzeb.
Poniżej porównaliśmy zakres ochrony ubezpieczenia koni w polisie mieszkaniowej i rolniczej w dwóch popularnych TU.

Różnice w ubezpieczeniu koni - polisa mieszkaniowa i rolnicza

Rodzaj polisy

MIESZKANIOWA

ROLNICZA

Przedmiot ubezpieczenia

Koń rekreacyjny

Koń hodowlany

Przykład polisy

Generali

Concordia

Zakres ochrony

 • szkoda wyrządzona
  przez konia
  osobie trzeciej
  (np. potrącenie)
   
 • szkoda wyrządzona
  przez konia
  na mieniu należącym
  do osoby trzeciej
  (np. uszkodzenie samochodu)
 • ogień
  i inne zdarzenia losowe
 • choroba
 • operacja
 • ciąża
 • poród
 • kastracja
 • śmierć w wypadku
 • uśpienie

 

Oprac. na podstawie ubezpieczeń Generali: „Z myślą o domu”, Concordia „Konie” i Concordia „Agro”.

 

Jak wysokie odszkodowanie za konia?

To, ile odszkodowania otrzymasz z ubezpieczenia konia, zależy od tego, jakie sumy ubezpieczenia dla wandalizmu, dewastacji czy OC w życiu prywatnym wpisane są w polisę mieszkaniową.

Jeśli, np. przy ubezpieczeniu konia w ramach OC w życiu prywatnym, zdecydujesz się na ubezpieczenie konia na 200 000 zł, to do takiej maksymalnie kwoty ubezpieczyciel pokryje roszczenia osób trzecich w przypadku szkody na ich mieniu.

Przy ubezpieczeniu koni najwyższe odszkodowanie możesz otrzymać za śmierć konia oraz w przypadku konieczności uśpienia zwierzęcia.

 

Kiedy przyda się ubezpieczenie konia?

Ubezpieczenie konia w polisie mieszkaniowej, w ramach dodatku OC w życiu prywatnym, przyda się w dwóch sytuacjach:

 • kiedy koń uszkodzi samochód lub inny przedmiot należący do osoby trzeciej,
 • gdy koń spowoduje szkodę na zdrowiu przypadkowej osoby.

Oznacza to, że w ramach OC w życiu prywatnym, ubezpieczyciel pokryje roszczenia osób trzecich,  np. gdy twój koń, na terenie twojej posesji, spowoduje wypadek, np. poprzez  kopnięcie lub ugryzienie osoby trzeciej. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowi wypłaci wówczas TU, nie Ty. 

Jeśli wykupisz ubezpieczenia konia w ramach indywidualnej polisy dedykowanej, możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku śmierci konia, a także w sytuacji komplikacji zdrowotnych. Takie ubezpieczenie koni obejmuje zwykle także OC w życiu prywatnym, które zapewni pokrycie strat wyrządzonych przez konie podczas zajęć z ujeżdżania dla dzieci i dorosłych, w trakcie prac hodowlanych, podczas zawodów, czy też podczas imprez z udziałem koni.

 

Jak ubezpieczyć konia?

Ubezpieczenie konia możesz wykupić w ramach jednej z dwóch opcji: w polisie mieszkaniowej lub w polisie dedykowanej. Poniżej opisujemy każdy z tych rodzajów ubezpieczeń koni.

Ubezpieczenie konia z polisy mieszkaniowej

Ubezpieczenie konia w ramach polisy mieszkaniowej możesz wykupić w ramach OC w życiu prywatnym. Taka polisa dostępna jest zarówno jako indywidualny produkt oraz jako rozszerzenie do podstawowej polisy mieszkaniowej (ochrona murów i stałych elementów nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych).

W polisie mieszkaniowej możesz też ubezpieczyć konia, wpisując go jako mienie objęte ochroną na wypadek wandalizmu i dewastacji. Te ryzyka dostępne są jako dodatek do polisy mieszkaniowej.

W większości TU ubezpieczyć konia w polisie mieszkaniowej możesz tylko wówczas, kiedy zwierzę to wykorzystywane jest wyłącznie do celów prywatnych lub rekreacyjnych na terytorium Polski.

Ubezpieczenie konia z polisy dedykowanej

Ubezpieczenie konia możesz też wykupić w ramach polisy dedykowanej, tzn. bez ochrony nieruchomości. Taką polisę dla koni możesz wykupić np. w Polish Prestige, pierwszej w Polsce prywatnej firmie zajmującą się świadczeniem usług dla środowiska hodowców i użytkowników koni. Ubezpieczenie koni w Polish Prestige odbywa się poprzez agencję ubezpieczeniową MGZ Gama.

Podstawowe ubezpieczenie konia w Polish Prestige obejmuje utratę konia w wyniku jego śmierci, konieczności dobicia zwierzęcia oraz kradzieży. To ubezpieczenie konia obejmuje też straty spowodowane chorobą zwierzęcia, kontuzją i wypadkiem.

Ubezpieczenie konia w Polish Prestige to polisa typu All risks, która zapewnia ochronę we wszystkich przypadkach śmierci na terenie całej Polski, a nawet UE i świata. Do takiego ubezpieczenia konia możesz też dokupić inne, dodatkowe ryzyka, np. na wypadek utraty wartości użytkowej konia.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie koni z polisy mieszkaniowej?

To, ile kosztuje ubezpieczenie konia w polisie mieszkaniowej, najlepiej sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości. W ten sposób w jednym miejscu zobaczysz całą listę różnych ofert poszczególnych TU – wraz z cenami za ubezpieczenie konia i zakresami ochrony. 

Przeprowadziliśmy taką przykładową kalkulację. Sprawdziliśmy ile kosztuje ubezpieczenia konia w polisie mieszkaniowej, wraz z OC w życiu prywatnym, dla:

 • dla domu o wartości 600 000 zł,
 • zamieszkiwanego przez 3 osoby.

Okazuje się, że najtańsze ubezpieczenie konia w polisie mieszkaniowej możesz w tym przypadku wykupić za 385 zł/rok – oferta TU Europa. W tej cenie otrzymujesz dodatkowo pakiet Home Assistance, i ochronę od dewastacji, a maksymalne suma OC wynosi 100 000 zł. Kolejne propozycje różnych TU, choć droższe, wydają się mniej atrakcyjne, bo mają albo mniejszy zakres ochrony, albo niższą sumę OC w życiu prywatnym. 

Warto jednak rozważyć jedną z droższych opcji z tego zestawienia – ubezpieczenie konia w polisie mieszkaniowej Generali, w cenie 556 zł/rok. Tu, oprócz dodatku w formie Home Assistance i Dewastacji, otrzymujesz także Pakiet medyczny, a suma OC wynosi 100 000 zł. 

- Kupując ochronę dla konia z polisy mieszkaniowej, obejmujesz ochroną ubezpieczeniową nie tylko szkody spowodowane przez konia, ale i swoją nieruchomość. W przypadku nagłej szkody nie trzeba pokrywać strat z własnej kieszeni – płaci za nie ubezpieczyciel

–  Leszek Drozdalski, ekspert w ubezpieczeniaonline.pl.

Koszt ubezpieczenia konia z polisy mieszkaniowej

TU

Cena za rok

Dodatkowo w cenie

Europa

385 zł

 • Home Assistance
 • OC: 100 000 zł
 • Dewastacja

Benefia

414 zł

 • Home Assistance
 • OC: 50 000 zł

Link4

492 zł

 • Home Assistance
 • OC: 50 000 zł
 • Dewastacja

Mtu24.pl

503 zł

 • OC: 50 000 zł

Wiener

520 zł

 • Home Assistance
 • OC: 50 000 zł
 • Dewastacja

Inter Polska

526 zł

 • Home Assistance
 • OC: 50 000 zł
 • Dewastacja

Generali

556 zł

 • Home Assistance
 • OC: 100 000 zł
 • Dewastacja
 • Pakiet medyczny

Proama

619 zł

 • Home Assistance
 • Dewastacja

Oprac. na podstawie: ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 22.02.2023 r.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Kiedy brak odszkodowania za konie?

W niektórych sytuacjach możesz nie otrzymać odszkodowania z ubezpieczenia konia. Sytuacje te to tzw. „wyłącznie odpowiedzialności”, zapisane w OWU.

Najczęściej odszkodowania za ubezpieczenie konia z polisy mieszkaniowej nie otrzymasz, gdy:

 • do szkody doszło w wyniku wojny, ataku terrorystycznego;
 • szkoda dotyczy zwierzęcia nieszczepionego;
 • koń jest zwierzęciem hodowlanym – częścią gospodarstwa rolnego;
 • szkoda z udziałem koni powstała poprzez Twoje ewidentne działanie;
 • szkoda powstała w wyniku Twojego ewidentnego zaniedbania;
 • szkoda powstała w wyniku uprawiania sportu wyczynowego;
 • szkoda z udziałem konia powstała w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.

Wyłączenia odpowiedzialności przy ubezpieczeniu koni w polisie mieszkaniowej mogą być nieco inne w poszczególnych TU – zawsze znajdziesz je w dokumencie OWU.

 

Gdzie kupię ubezpieczenie konia?

Ubezpieczenie konia najlepiej kupić przez Internet. Ubezpieczenie konia w polisie mieszkaniowej możesz kupić bezpośrednio w kalkulatorze polis mieszkaniowych, w którym wcześniej porównasz oferty.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porónanie polis mieszkaniowych to tylko kilka prostych kroków.

1. Wpisujesz najważniejsze dane dotyczące nieruchomości, tj. wartość mienia, lokalizacja itp.
2. Ustalasz zakres ochrony ubezpieczeniowej.
3. Wybierasz najlepsze ubezpieczenie konia w polisie mieszkaniowej spośród ofert, które pokazał kalkulator i klikasz „Kup online”.
4. Uzupełniasz dodatkowe dane, potrzebne do umowy na polisę mieszkaniową.
5. Opłacasz składkę ubezpieczeniową za pomocą wybranej formy bezpiecznych płatności online.
6. Czekasz na e-mail potwierdzający zakup i pliki z dokumentami do polisy mieszkaniowej. 

Gotowe. Twoja polisa powinna zacząć działać już od następnego dnia po zaksięgowaniu wpłaty, chyba, że zdecydujesz, że chcesz aby ochrona rozpoczęła się, np. od nowego miesiąca.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie konia możesz wykupić w ramach ubezpieczenia rolniczego lub w polisie mieszkaniowej – jednak te dwa produkty ubezpieczeniowe bardzo się od siebie różnią

2. Ubezpieczenie konia, który jest Twoim zwierzęciem domowym, nie hodowlanym, możesz wykupić w ramach OC w życiu prywatnym

3. Dla właścicieli koni dostępne są także indywidualne ubezpieczenia koni, które mogą chronić m.in. konie w szkółce jeździeckiej, na wypadek kontuzji i innych chorób

4. Ubezpieczenie konia zawsze zawiera w sobie sytuacje, za które nie otrzymasz odszkodowania, tzw. wyłączenia odpowiedzialności – warto je sprawdzić w OWU jeszcze przed zakupem polisy
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie koni

 1. Jakie inne zwierzęta można ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej?

  W ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć m.in. psy, koty, świnki morskie, szynszyle, myszy, a w niektórych TU nawet pszczoły – jeśli ich hodowla jest domową, a nie na skalę przemysłową.

 2. Czy w ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć hodowlę koni?

  Nie, jeśli posiadane konie są elementem prowadzenia przez Ciebie działalności gospodarczej, nie można ich ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej. W polisie mieszkaniowej można chronić konie, które posiadasz jako zwierzęta domowe – nie na potrzeby hodowli.

 3. Ile koni można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej?

  To, ile dokładnie koni można ubezpieczyć w polisie mieszkaniowej każde TU określa nieco inaczej. Zapis, co do tej liczby, znajdziesz w OWU.

 4. Kto ponosi odpowiedzialność za stratowanie przez konia?

  Jeśli twój koń stratował osobę trzecią, a miałeś wykupione OC w życiu prywatnym, odpowiedzialność za starty na zdrowiu i mieniu osób trzecich ponosi Twój ubezpieczyciel, to on wypłaci im odszkodowanie.

 5. Czy można ubezpieczyć każdy gatunek konia?

  Przy ubezpieczeniu konia w polisie mieszkaniowej rasa konia nie ma znaczenia (wyjątkiem są niektóre rasy psów uznawane za agresywne). Rasa konia jest jednak istotna przy ubezpieczeniu konia w ramach polisy dedykowanej – ma to znaczenie ze względu na wartość zwierzęcia i tym samym na sumę ubezpieczenia.

 6. Kiedy przyda się ubezpieczenie koni?

  Ubezpieczenie konia, w ramach polisy OC w życiu prywatnym, może okazać się niezwykle pomocne w przypadku uszkodzenia przez konia samochodu osobie trzeciej lub gdy twój koń swoim zachowaniem spowoduje uszczerbek na zdrowiu przypadkowej osoby.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia