Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 446 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Co grozi za nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie?

Klienci zainteresowani zakupem ubezpieczenia powinni wiedzieć o konsekwencjach niepłacenia składki w terminie. Czy te same zasady dotyczą polisy ochronne i polisy mieszanej? Sprawdzamy na konkretnych przykładach.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Brak terminowej wpłaty może być spowodowany zarówno trudną sytuacją życiową, brakiem płynności finansowej, która może wynikać chociażby z opóźnionego przelewu z wypłatą wynagrodzenia, jak również zwykłym roztargnieniem, które przyczyniło się do zapomnienia o dokładnym terminie zapłaty.

Jeśli będzie za wysoka, nie będzie nas stać na taki produkt. Co się jednak może stać, jeśli nie zdążymy z opłatami na czas? Na przykładzie grupy ubezpieczeniowej Allianz i Nationale-Nederlanden przyjrzyjmy się różnym sytuacjom związanym z płatnością i niepłatnością składki.


Dodatkowe 30 dni na zapłacenie składki


Jeśli nie zapłacimy składki w wyznaczonym terminie – grupa Allianz przewiduje okres 30-dniowej prolongaty. Oznacza to, że w ciągu 30 dni mamy szansę na zapłatę bez utraty ochrony.

Opóźnienie przekraczające 30 dni od wskazanej daty płatności skutkować będzie wygaśnięciem ochrony.W takiej sytuacji, jeśli spotka nas zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową, nie możemy liczyć na należne odszkodowanie.

Możemy jednak uniknąć zerwania umowy z ubezpieczycielem i mamy na to aż 90 dni. Pamiętajmy jednak, że w ciągu tych 90 dni ochrona nam nie przysługuje do momentu uregulowania należności. Płatnością wznawiamy zatem ochronę na poprzednich warunkach. Brak płatności w okresie 90 dni – będzie skutkowało wypowiedzeniem umowy.


Brak składki a wypowiedzenie umowy


Towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz przewiduje kilka okoliczności, w którym umowa z ubezpieczonym zostaje zerwana. Są to przede wszystkim:
  • złożenie wniosku o rozwiązanie umowy;
  • brak opłacenia składki w ciągu 90 dni od upłynięcia wymaganego terminu płatności;
  • śmierć osoby ubezpieczonej;
  • upłynięcie okresu trwania umowy.

WAŻNE!
Ubezpieczony ma możliwość samodzielnie zerwać umowę poprzez złożenie wniosku o takiej decyzji. Wówczas może zyskać zwrot składki, którą opłacił w kwocie przekraczającej dzień złożenia wniosku.
 
Złożenie wniosku o rezygnacji daje ubezpieczonemu również dokładną informację o zakończeniu okresu ochronnego.

Brak opłacenia składki w ustalonym terminie nie musi oznaczać od razu rozwiązania umowy. Ubezpieczony ma szansę uregulować składkę w terminie wskazanym przez ubezpieczyciela. W przypadku grupy Allianz jest to 90 dni.

Rozwiązanie umowy występuje również w przypadku śmierci ubezpieczonegoi jest to naturalny proces w zakończeniu umowy. Śmierć osoby ubezpieczonej oznacza wypłacenie sumy ubezpieczenia osobom uposażonym czyli wskazanym w umowie jako uprawnione do otrzymania świadczenia.

Umowa może również się zakończyć, jeśli jest terminowa – po upływie czasu ustalonego w umowie, np. okresie 5 lat. Warto się wówczas zorientować czy towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje możliwość kontynuowania umowy na podobnych warunkach.
 

Ubezpieczyciel sam zapłaci składki 


W czasie trwania umowy może również zaistnieć sytuacja, w której ubezpieczyciel przejmuje opłacanie składek. Dzieje się tak w momencie, gdy wystąpi zdarzenie objęte ochroną.
przypadku polisy towarzystwa Nationale Nederlanden Sposób na Przyszłość ubezpieczyciel przejmuje opłacanie składek, gdy nastąpi Niezdolność do pracy lub Niezdolność do samodzielnej egzystencji. Zdarzenie gwarantuje wypłacenie należnego świadczenia, po którym składki przejmuje ubezpieczyciel.

Ubezpieczony zobowiązany jest wówczas do przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość, zwolnienie lekarskie wskazujące na nieprzerwaną niezdolność do pracy w ciągu 180 dni, jak również niezbędne dokumenty medyczne oraz zajście, w którym niezdolność zaistniała.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Nieopłacenie składki w terminie nie musi oznaczać zerwanie umowy

2. Umowa wskazuje czas, w którym możemy uregulować należność bez utraty ubezpieczenia

3. Wypowiedzenie umowy najlepiej dokonać za pomocą złożenia stosownego wniosku

4. Ubezpieczyciel może przejąć opłacanie składek w sytuacji wystąpienia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy