Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie od utraty dochodu

W trudnych czasach wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje pomoc na wypadek utraty stabilności finansowej. Wysokość składki za polisę na wypadek utraty dochodu jest nieduża i wynosi nawet 20 złotych miesięcznie.

Porównaj ceny


Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ubezpieczenie od utraty dochoduzapewnia wsparcie finansowe, gdy ubezpieczony utracił źródło utrzymania. Polisa przysługuje osobom, które rozwiązały stosunek pracy, straciły dochody wskutek ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa lub zaprzestały prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Dodatkowa ochrona przydaje się, gdy ubezpieczony posiada zaciągnięte kredyty lub spłaca pożyczki. Świadczenie jest oferowane przez kilka miesięcy, dzięki czemu może się on skupić na poszukiwaniu nowego miejsca pracy.

Ile kosztuje i gdzie można nabyć polisę na wypadek utraty dochodów? Przyglądamy się kilku ofertom dostępnym na rynku.


Co to jest ubezpieczenie od utraty dochodu?


Ubezpieczenie od utraty dochoduto forma dodatkowego zabezpieczenia oferowana przez banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie finansowe na wypadek utraty źródła utrzymania.

Świadczenie na wypadek utraty dochoduprzysługuje osobom, które straciły pracę wskutek:

  • ogłoszenia upadłości prowadzonego przedsiębiorstwa,
  • ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa prowadzonego przez pracodawcę ubezpieczonego,
  • rozwiązania stosunku pracy (dotyczy umowy o pracę),
  • zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę ubezpieczonego.


Jak działa ubezpieczenie od utraty dochodu?


Polisa od utraty dochodu pozwala uzyskać ciągłość finansową przez określony w umowie czas, nie jest to pomoc trwała. Zazwyczaj świadczenie jest wypłacane przez 6 lub 12 miesięcy, dzięki czemu ubezpieczony może spokojnie spłacić posiadane zobowiązania oraz skupić się na szukaniu nowego miejsca pracy.

Świadczenie na wypadek utraty dochodumoże stanowić równowartość raty kredytowej lub sumy raty kredytowej, wysokość odszkodowania zależy także od wybranego wariantu polisy. Polisa posiada kilkumiesięczny okres karencji – zależnie od oferty ubezpieczyciela. 


Kiedy nie przysługuje polisa na życie z ochroną od utraty dochodu?


Świadczenie nie jest wypłacane, gdy do rozwiązania stosunku pracy doszło w wyniku porozumieniu stron, a także, jeśli pracownik działał w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Pełna lista wyłączeń znajduje się zawsze w OWU.


Ile kosztuje ubezpieczenie od utraty pracy?


Ubezpieczenie od utraty dochodu jest dostępne w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych, większość z nich oferuje polisę za pośrednictwem banku, który udziela nam kredytu. Zabezpieczenie można wykupić w: Aviva, Benefia, Nationale Nederlanden, PKO BP, PZU oraz TU Europa.

Ubezpieczenie od utraty dochodu Aviva

Polisa od utraty dochodu Aviva zapewnia wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach związanych z utratą dochodu. Świadczenie jest wypłacane, gdy ubezpieczony został zwolniony, utracił zdolność do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku lub przebywa w szpitalu. Każde z tych 3 zdarzeń skutkuje wypłatą odszkodowania w wysokości do 5000 złotych (świadczenie jest wypłacane w 5 ratach). Dodatkowo Aviva oferuje swoim klientom assistance zawodowy, w ramach którego mogą oni skorzystać z pomocy w znalezieniu nowego miejsca pracy. Ubezpieczony może bez limitu korzystać z infolinii w sprawie prawa pracy, przysługują mu także 3 dodatkowe usługi (do wyboru): sprawdzenie CV, przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, pomoc psychologa, monitoring rynku lub tłumaczenie listu motywacyjnego, CV lub referencji.

Ubezpieczenie od utraty dochodu Benefia

Klienci mBanku mogą wykupić ubezpieczenie od utraty dochodu Benefia Vienna Insurance Group. Karencja wynosi 90 dni, a maksymalna suma ubezpieczenia może wynieść nawet 60 000 złotych (wypłacane w kilku-kilkunastu ratach). Odszkodowanie ma na celu uniknięcie zadłużeń i utrzymanie płynności finansowej w trudnym okresie. W sytuacji, gdy ubezpieczony podjął nową pracę i utrzymał to samo źródło dochodu przez 2 lata, ochrona się odnawia na takich samych warunkach.

Ubezpieczenie od utraty dochodu Nationale Nederlanden

Klienci ING mogą wykupić zabezpieczenie na wypadek utraty dochodu w Nationale-Nederlanden.Wysokość składki na polisę zabezpieczającą od utraty dochodu wynosi 0,28% pożyczki, jest ona pobierana automatycznie razem z ratą pożyczki. Miesięczne odszkodowanie może wynieść maksymalnie 3000 złotych, ubezpieczonemu przysługuje również dodatek w wysokości 200 złotych na wydatki mieszkaniowe.

Ubezpieczenie od utraty dochodu PKO BP

Klienci PKO BP mogą liczyć na ubezpieczenie na wypadek utraty źródła dochodu, inwalidztwa wskutek nieszczęśliwego wypadku oraz leczenia szpitalnego do kredytu hipotecznego. Jeśli doszło do utraty pracy lub utraty dochodu z działalności gospodarczej, ubezpieczonemu przysługuje świadczenie w wysokości 72 000 złotych, wypłacane w maksymalnie 12 ratach. Składka jest opłacana jednorazowo za 4 lata z góry.

Ubezpieczenie od utraty dochodu PZU

PZU oferuje swoim klientom wsparcie w razie niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Polisę można wykupić za pośrednictwem pracodawcy. Ubezpieczenie nie chroni od utraty dochodu, ale stanowi dobrą pomoc dla osób, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej i potrzebują środków na opiekę, leczenie lub rehabilitację. Do ubezpieczenia mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i nie przekroczyły 70 lat w trakcie trwania okresu ochrony.

Ubezpieczenie od utraty dochodu TU Europa

Ubezpieczenie od utraty dochodów jest dostępne także w TU Europa. Polisa jest dedykowana klientom Getin Banku. Świadczenie w wysokości do 4000 złotych jest wypłacane przez 12 miesięcy, przysługuje ono osobom, które utraciły źródło utrzymania lub padły ofiarą nieszczęśliwego wypadku i nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Karencja wynosi 30 dni, w pierwszym miesiącu obowiązywania umowy świadczenie wynosi 10% wysokości raty kredytu.

Ubezpieczenie od utraty dochodu – wybrane oferty

Towarzystwo ubezpieczeniowe Suma ubezpieczenia Składka miesięczna
Aviva do 1 000 zł miesięcznie 33 zł
Benefia do 5 000 zł miesięcznie obliczana na podstawie wysokości kredytu
Nationale Nederlanden do 3 000 zł miesięcznie + dodatek 200 zł na wydatki mieszkaniowe 0,28% kwoty udzielonej pożyczki
PKO BP do 6 000 zł miesięcznie ustalana podczas zawierania umowy, od 3,25% kwoty przyznanego kredytu
PZU zależy od wybranego wariantu oraz zdarzenia ubezpieczeniowego ustalana podczas zawierania umowy, zależy od wybranego wariantu oraz sumy gwarancyjnej
TU Europa do 4 000 zł miesięcznie jednorazowa, obliczana na podstawie wysokości kredytu

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert banków i towarzystw ubezpieczeniowych z 18.02.2021 r.


Jak wygląda wypłata świadczenia z tytułu utraty dochodu?


Aby uzyskać odszkodowanie z tytułu utraty dochodu, należy zgłosić u ubezpieczyciela, że doszło do utraty źródła utrzymania – osobiście, telefonicznie lub poprzez pocztę e-mail. Ubezpieczony jest zobowiązany do przesłania do TU odpowiedniej dokumentacji, która poświadcza o sytuacji.

Następnie towarzystwo ubezpieczeniowe weryfikuje, czy ubezpieczony spełnia warunki określone w umowie. Podstawą do wypłaty odszkodowania może być wniosek o wypłatę świadczenie ubezpieczeniowego wraz z załącznikami.

Spis dokumentów, które trzeba dostarczyć, można znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie od utraty pracy?


Polisę od utraty dochodumożna kupić w banku lub bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym. W tym celu wystarczyskontaktować się z przedstawicielem TU. Procedura uzyskania ubezpieczenia przebiega zdalnie, polisą da się zarządzać online
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ubezpieczenie na życie ma zapewnić wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach. Przed zakupem polisy warto zapoznać się dokładnie z OWU, a także porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby wybrać ofertę z najlepszymi warunkami, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie zapewniające ochronę na wypadek utraty dochodu.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji utraty źródła utrzymania
 
2. Ochrona od utraty dochodu przysługuje zarówno osobom zatrudnionym o umowę o pracę, jak i przedsiębiorcom
 
3. Polisę na życie z ochroną na wypadek utraty dochodu można wykupić w Aviva, Benefia, Generali, Nationale Nederlanden, PKO BP, PZU oraz TU Europa
 
4. Ubezpieczenie od utraty dochodu może poratować w sytuacji, gdy ubezpieczony ma do spłaty zobowiązania, takie jak np. kredyt konsumencki lub pożyczka
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. W wolnym czasie uprawia trekking rowerowy na długich dystansach.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy