Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie od utraty dochodu

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
W trudnych czasach wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje pomoc na wypadek utraty stabilności finansowej. Wysokość składki za polisę na wypadek utraty dochodu jest nieduża i wynosi nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy z ubezpieczycielem, warto dokładnie zapoznać się z ofertą oraz treścią umowy. Czy jest to korzystne rozwiązanie i czy mamy jakąś inną opcję do wyboru? Sprawdzamy.

 

Kilka faktów o polisie od utraty dochodu

Ubezpieczenie od utraty dochodu to temat, który zasługuje na szczegółowe omówienie. Jest to rodzaj ochrony, która pozwala zabezpieczyć nasze finanse w przypadku, gdy z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie kontynuować pracy zawodowej. Ten specyficzny produkt ubezpieczeniowy można postrzegać jako swego rodzaju finansowy parasol, chroniący nas przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń życiowych, które mogą wywołać tymczasowy lub stały spadek dochodów. W Polsce polisa od utraty dochodu jest jeszcze nie tak popularna jak w innych krajach zachodnich, jednak zdobywa coraz większe uznanie.

Jako umowa dodatkowa, ubezpieczenie od utraty dochodu może być dopasowane do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego – zazwyczaj stanowi ono uzupełnienie do ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia zdrowotnego. Wartość polisy ustalana jest na podstawie dochodu ubezpieczonego i jego sytuacji zawodowej. Zakupić takie ubezpieczenie można zarówno w placówkach tradycyjnych, jak i za pośrednictwem internetu. Wiek osoby ubezpieczającej ma znaczenie – najczęściej oferta skierowana jest do osób aktywnych zawodowo, które mają stałe źródło przychodów.

Co możesz zyskać dzięki takiej ochronie? 

Polisa na wypadek utraty dochodu zapewnia pomoc finansową w sytuacji, w której kredytobiorca traci pracę. W takim wypadku zapewnia regularne świadczenie w wysokości raty kredytowej, które pomoże uniknąć problemów ze spłatą zadłużenia.

Największą korzyścią takiego rozwiązania jest wsparcie ze strony ubezpieczyciela, gdy dojdzie do utraty przez nas pracy. Dzięki pomocy finansowej zyskujemy czas, który będzie niezbędny przy poszukiwaniu nowej pracy zarobkowej. W sytuacji, gdy spłacamy kredyt i tracimy zatrudnienie, łatwo popaść w problemy finansowe. Z tego względu wiele osób decyduje się na pracę poniżej swoich kwalifikacji, co może powodować obniżenie dotychczasowego poziomu życia. Takie ubezpieczenie pozwala nam zachować płynność finansową, a dzięki temu możemy spokojnie rozejrzeć się za nową pracą, zgodną z naszym wykształceniem.

Kolejnym plusem ubezpieczenia od utraty dochodu jest minimum formalności. Umowa zawierana jest w banku, przez co nie musimy kontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu spotkania i dokonania zakupu. 

Plusem ubezpieczenia jest również czas trwania umowy – zawieramy ją na czas spłaty kredytu. 

 

Czy wiesz, ile zapłacisz za ubezpieczenie? 

Koszt ubezpieczenia od utraty dochodu zależy od wielu czynników, takich jak wiek ubezpieczonego, jego stan zdrowia, zawód, który wykonuje, a także od poziomu przychodów, które chce zabezpieczyć. Firmy ubezpieczeniowe często proponują indywidualne kalkulacje, umożliwiając dopasowanie ochrony do możliwości finansowych klienta oraz do jego ryzyka zawodowego i zdrowotnego.

Aby zaprezentować potencjalne koszty, przygotowaliśmy tabelę zawierającą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych oraz banków, uwzględniając aktualne dane. Pamiętaj, że przedstawione stawki są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od zakresu oferowanej ochrony oraz indywidualnej sytuacji ubezpieczonego.
 

KOSZT UBEZPIECZENIA OD UTRATY PRACY

TU/Bank

Polisa

Składka miesięczna

mBank (UNIQA)

Ubezpieczenie na życie i od innych zdarzeń

0,218% x saldo kredytu gotówkowego w dniu zawarcia umowy

Nationale-Nederlanden (ING Bank Śląski S.A)

Ubezpieczenie na życie „Bezpieczna Pożyczka”

składka zależy od stopy składki podanej w tabeli limitów i opłat oraz kwoty kapitału początkowego pożyczki

Allianz (Santander)

Spokojny Kredyt

Obliczana na podstawie wysokości kredytu, który nie może przekraczać kwoty 300 000 zł

PKO Ubezpieczenia (PKO Bank Polski)

Ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego

składka dla umowy zawartej na 48 miesięcy wynosi 3,25% kwoty przyznanego kredytu albo salda zadłużenia na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia

TU Europa (Bank Millenium)

Ubezpieczenie „Bezpieczna Pożyczka”

składka jest ustalana na podstawie czynników takich jak np.:

■       czas trwania okresu odpowiedzialności,

■       wysokość sumy ubezpieczenia,

■       limity, liczby i wartości poszczególnych świadczeń

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych TU (06.12.2023).

 

Ochrona nie działa zawsze! Sprawdź koniecznie!

Decydując się na ubezpieczenie od utraty dochodu, ważne jest, aby szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dokument ten zawiera niezbędne informacje na temat zdarzeń wykluczonych z ochrony, które nie będą przedmiotem wypłaty świadczeń. Przykładowo, wiele polis wyklucza choroby istniejące już przed zawarciem umowy, a także zdarzenia wynikające z uprawiania sportów ekstremalnych lub zachowań ryzykownych, takich jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.

Istotnym elementem każdego ubezpieczenia jest tzw. okres karencji, czyli czas od zawarcia ubezpieczenia do momentu, kiedy zaczyna ono obowiązywać. Uwagę należy również zwrócić na limity czasowe i kwotowe, które określają maksymalny okres i łączną sumę wypłat z tytułu utraty dochodu. Jest to ważne, ponieważ zabezpiecza to ubezpieczyciela przed zbyt długotrwałymi wypłatami, a klient musi mieć świadomość istoty tych ograniczeń.

Niektóre polisy mogą mieć też inne, specyficzne wyłączenia, które dotyczą na przykład niezdolności do pracy spowodowanej chorobami psychicznymi. To tylko jedno z możliwych ograniczeń, które mogą wystąpić w OWU.

Żeby uniknąć nieporozumień oraz wybrać najbardziej odpowiednią ochronę, warto konsultować się z ekspertem ubezpieczeniowym. Profesjonalista nie tylko pomoże Ci przeanalizować OWU, lecz także doradzi w zakresie doboru dodatkowych opcji, tak aby polisa była dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej.
 

Dla kogo takie rozwiązanie to dobry pomysł? 

Polisa na wypadek utraty zatrudnienia to ochrona, która z całą pewnością jest ważna przy zobowiązaniu, jakim jest kredyt. Warto jednak pamiętać o tym, że polisa na życie może zapewnić nam szerszy zakres ochrony niż takie rozwiązanie. Na naszą kondycję finansową wpływ mają nie tylko utrata dochodu, ale również poważne choroby, wypadki czy konieczność dłuższej hospitalizacji. Takie sytuacje również mogą spowodować, że nasz budżet znacznie się zmniejszy i pojawi się trudność ze spłatą rat kredytowych. 

Można zatem rozważyć zakup indywidualnej polisy na życie, która zagwarantuje nam świadczenie z tytułu zdarzeń przez nas wybranych. Jeśli obawiamy się zachorowania na nowotwór, wypadki komunikacyjnego lub innego zdarzenia – wybierzmy polisę samodzielnie. Możemy ubezpieczyć się na dowolną kwotę – wyższą niż kwota naszego kredytu, uposażyć bliskie nam osoby zamiast banku, a ochronę dostosować do naszych oczekiwań.

 

Na jaką ochronę również warto postawić?

Ubezpieczenie od utraty dochodu to niejedyny rodzaj polisy dodatkowej do ubezpieczeń na życie bądź zdrowotnych. Wśród nich warto wymienić ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy, które stanowią nieocenioną pomoc w przypadku wystąpienia choroby lub urazu uniemożliwiających dalsze wykonywanie czynności zawodowych.

Innym istotnym typem zabezpieczeń są zapisy w umowie dotyczące następstw poważnych zdarzeń zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Ponadto nie można zapomnieć o ubezpieczeniach od uszczerbku na zdrowiu, które zabezpieczą Cię finansowo w razie trwałego i nieodwracalnego pogorszenia stanu zdrowia.

Te elementy polis są skonstruowane tak, aby pomóc Ci w obliczu ryzyka, jakie może wystąpić. Warto zdecydować się na kilka z nich, aby stworzyć kompleksowy plan zabezpieczeń, który będzie chronił Ciebie i Twoje zasoby w szerokim zakresie zagrożeń. 
 

Gdzie powinieneś szukać ochrony na przyszłość? 

Jeszcze przed procesem ubiegania się o kredyt, warto zapoznać się z ofertą indywidualnych ubezpieczeń na życie. Dzięki temu nie będziemy zobowiązani przez bank do zakupu polisy oferowanej przez nich. Nie mamy obowiązku zakupu takiej oferty, jednak w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na polisę proponowaną przez bank – może on znacznie zmienić warunki dotyczące naszego kredytu.

W tym przypadku indywidualna polisa na życie może być najlepszym rozwiązaniem. Zakup nie jest trudny i wymaga jedynie porównania dostępnych ofert oraz wybór najlepszej z nich. Jeśli nie mamy zbyt dużego rozeznania w tematyce ubezpieczeniowej – najlepiej będzie skorzystać z pomocy porównywarki polis na życie. Dzięki niej szybko dotrzemy do najlepszych i najtańszych ubezpieczeń.
 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ubezpieczenie na życie ma zapewnić wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach. Przed zakupem polisy warto zapoznać się dokładnie z OWU, a także porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby wybrać ofertę z najlepszymi warunkami, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie zapewniające ochronę na wypadek utraty dochodu.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji utraty źródła utrzymania
 
2. Ochrona od utraty dochodu przysługuje zarówno osobom zatrudnionym o umowę o pracę, jak i przedsiębiorcom
 
3. Polisę na życie z ochroną na wypadek utraty dochodu można wykupić w Generali, Nationale-Nederlanden, PKO BP, PZU oraz TU Europa
 
4. Ubezpieczenie od utraty dochodu może poratować w sytuacji, gdy ubezpieczony ma do spłaty zobowiązania, takie jak np. kredyt konsumencki lub pożyczka

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu

 1. Gdzie można zakupić polisę na wypadek utraty dochodu?

  Jest to produkt najczęściej oferowany przez bank. Takie rozwiązanie możemy spotkać w momencie, gdy ubiegamy się o kredyt.

 2. Czy polisa na wypadek utraty dochodu jest dostępna jako samodzielny produkt?

  Nie, ochrona na wypadek utraty dochodu to część gotowej polisy. Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy wymaga zakupu polisy podstawowej lub jest częścią ochrony gotowego produktu, jaki oferuje bank.

 3. Na jak długi czas zawierana jest umowa ubezpieczenia od utraty dochodu?

  Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na okres nie dłuższy niż umowa kredytowa z bankiem. Jeśli zatem nasza pożyczka zobowiązuje nas do spłaty przez najbliższe 10 lat to tyle również może trwać nasza polisa.

 4. Ile wynosi karencja w polisie od utraty dochodu?

  W przypadku takiego ubezpieczenia karencja wynosi tyle, ile maksymalny okres wypowiedzenia, czyli 90 dni. Długość karencji jest jednak zależna od ubezpieczyciela i ten punkt w umowie warto sprawdzić przed zakupem polisy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia