Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie od utraty dochodu

W trudnych czasach wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje pomoc na wypadek utraty stabilności finansowej. Wysokość składki za polisę na wypadek utraty dochodu jest nieduża i wynosi nawet 20 złotych miesięcznie.

Porównaj ceny

 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy z ubezpieczycielem, warto dokładnie zapoznać się z ofertą oraz treścią umowy. Czy jest to korzystne rozwiązanie i czy mamy jakąś inną opcję do wyboru? Sprawdzamy.

Co to jest polisa od utraty dochodu? 

Polisa na wypadek utraty dochodu lub również polisa na wypadek utraty pracy to ubezpieczenie, które może zaoferować nam bank podczas ubiegania się o kredyt. Jest to forma zabezpieczenia obu stron – kredytobiorca zyskuje wsparcie w chwili utraty zatrudnienia, a bank ma zapewnioną ochronę na wypadek problemów finansowych dłużnika.

Jest to jednak opcja, która nie jest dostępna jako samodzielna polisa, a gotowy pakiet dla osoby ubiegającej się o kredyt. Nie możemy zatem zakupić wyłącznie ochrony na wypadek utraty pracy.

Takie rozwiązanie zapewni nam wsparcie finansowe w postaci spłaty kilku rat kredytowych. Dzięki temu zachowamy płynność finansową oraz zyskamy czas na to, by móc spokojnie znaleźć nową pracę, zgodną z naszymi preferencjami i kwalifikacjami.   

Umowa ubezpieczenia od utraty dochodu jest zawierana na okres spłaty kredytu. Umowa jest zawierana w banku podczas formalności związanych z ubieganiem się o pożyczkę. Dzięki temu osoba zainteresowana takim rozwiązaniem może liczyć na minimum formalności. Oznacza to, że kredytobiorca nie musi wykonywać badań medycznych, a sama ochrona polisowa zaczyna obowiązywać niedługo po zawarciu umowy.

Polisa może obejmować ochroną nie tylko utratę pracy, ale również utratę zdolności do wykonywania pracy. 

Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie od utraty dochodu?

Polisa na wypadek utraty dochodu zapewnia pomoc finansową w sytuacji, w której kredytobiorca traci pracę. W takim wypadku zapewnia regularne świadczenie w wysokości raty kredytowej, które pomoże uniknąć problemów ze spłatą zadłużenia.

Największą korzyścią takiego rozwiązania jest wsparcie ze strony ubezpieczyciela, gdy dojdzie do utraty przez nas pracy. Dzięki pomocy finansowej zyskujemy czas, który będzie niezbędny przy poszukiwaniu nowej pracy zarobkowej. W sytuacji, gdy spłacamy kredyt i tracimy zatrudnienie, łatwo popaść w problemy finansowe. Z tego względu wiele osób decyduje się na pracę poniżej swoich kwalifikacji, co może powodować obniżenie dotychczasowego poziomu życia. Takie ubezpieczenie pozwala nam zachować płynność finansową, a dzięki temu możemy spokojnie rozejrzeć się za nową pracą, zgodną z naszym wykształceniem.

Kolejnym plusem ubezpieczenia od utraty dochodu jest minimum formalności. Umowa zawierana jest w banku, przez co nie musimy kontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu spotkania i dokonania zakupu. 

Plusem ubezpieczenia jest również czas trwania umowy – zawieramy ją na czas spłaty kredytu. 

Ile kosztuje polisa od utraty dochodu?

Trudno wymienić przykładowe składki ubezpieczenia od utraty dochodu, ponieważ koszt jest zależny od wysokości naszego kredytu. Na podstawie wysokości naszego zadłużenia, bank określa wysokość składki. Za tę samą polisę inną składkę zapłaci osoba, która w tym samym banku wzięła kredyt na kwotę 100 000 zł, a inną osoba, która ubiega się o kredyt w wysokości 500 000 zł. 

Ubezpieczenie od utraty pracy – cena na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

TU/Bank

Polisa

Składka miesięczna

mBank (UNIQA)

Ubezpieczenie na życie i od innych zdarzeń

0,218% x saldo kredytu gotówkowego w dniu zawarcia umowy

Nationale-Nederlanden (ING Bank Śląski S.A)

Ubezpieczenie na życie „Bezpieczna Pożyczka”

składka zależy od stopy składki podanej w tabeli limitów i opłat oraz kwoty kapitału początkowego pożyczki

Allianz (Santander)

Spokojny Kredyt

Obliczana na podstawie wysokości kredytu, który nie może przekraczać kwoty 300 000 zł

PKO Ubezpieczenia (PKO Bank Polski)

Ubezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego

składka dla 48 miesięcy wynosi 3,25% kwoty przyznanego kredytu albo salda zadłużenia na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia

TU Europa (Bank Millenium)

Ubezpieczenie „Bezpieczna Pożyczka”

składka jest ustalana na podstawie czynników takich jak np.:

 • czas trwania okresu odpowiedzialności
 • wysokość sumy ubezpieczenia
 • limity, liczby i wartości poszczególnych świadczeń

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie wybranych ofert banków i towarzystw ubezpieczeniowych z 03.08.2022 r.

Kiedy nie działa ubezpieczenie od utraty dochodu?

Warto wspomnieć o tym, że polisa od utraty dochodu nie zawsze zadziała i zapewni świadczenie na rzecz spłaty kredytu. W jakich okolicznościach może dojść do braku świadczenia?

Wyłączenie odpowiedzialności – jeśli okoliczności zdarzenia polisowego stanowią o naszej winie lub celowym działaniu na niekorzyść ubezpieczyciela. Może to dotyczyć zwolnienia dyscyplinarnego lub porzucenia miejsca pracy. Ten punkt w umowie zawsze warto sprawdzić.

Karencja – w przypadku polisy na wypadek utraty dochodu karencja wynosi najczęściej tyle, ile maksymalny okres wypowiedzenia czyli 90 dni. Może być ona zarówno krótsza, jak i dłuższa, dlatego sprawdźmy to przed zawarciem umowy.

Limit świadczeń – to liczba świadczeń przewidziana na dany rok polisowy. Oznacza to, że kolejna utrata pracy może nie zapewnić nam świadczenia. 

Dla kogo ubezpieczenie od utraty dochodu to dobry pomysł?

Polisa na wypadek utraty zatrudnienia to ochrona, która z całą pewnością jest ważna przy zobowiązaniu, jakim jest kredyt. Warto jednak pamiętać o tym, że polisa na życie może zapewnić nam szerszy zakres ochrony niż takie rozwiązanie. Na naszą kondycję finansową wpływ mają nie tylko utrata dochodu, ale również poważne choroby, wypadki czy konieczność dłuższej hospitalizacji. Takie sytuacje również mogą spowodować, że nasz budżet znacznie się zmniejszy i pojawi się trudność ze spłatą rat kredytowych. 

Można zatem rozważyć zakup indywidualnej polisy na życie, która zagwarantuje nam świadczenie z tytułu zdarzeń przez nas wybranych. Jeśli obawiamy się zachorowania na nowotwór, wypadki komunikacyjnego lub innego zdarzenia – wybierzmy polisę samodzielnie. Możemy ubezpieczyć się na dowolną kwotę – wyższą niż kwota naszego kredytu, uposażyć bliskie nam osoby zamiast banku, a ochronę dostosować do naszych oczekiwań.

Gdzie kupić ubezpieczenie od utraty dochodu?

Jeszcze przed procesem ubiegania się o kredyt, warto zapoznać się z ofertą indywidualnych ubezpieczeń na życie. Dzięki temu nie będziemy zobowiązani przez bank do zakupu polisy oferowanej przez nich. Nie mamy obowiązku zakupu takiej oferty, jednak w przypadku, gdy nie zdecydujemy się na polisę proponowaną przez bank – może on znacznie zmienić warunki dotyczące naszego kredytu.

W tym przypadku indywidualna polisa na życie może być najlepszym rozwiązaniem. Zakup nie jest trudny i wymaga jedynie porównania dostępnych ofert oraz wybór najlepszej z nich. Jeśli nie mamy zbyt dużego rozeznania w tematyce ubezpieczeniowej – najlepiej będzie skorzystać z pomocy porównywarki polis na życie. Dzięki niej szybko dotrzemy do najlepszych i najtańszych ubezpieczeń.
 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ubezpieczenie na życie ma zapewnić wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach. Przed zakupem polisy warto zapoznać się dokładnie z OWU, a także porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Aby wybrać ofertę z najlepszymi warunkami, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie zapewniające ochronę na wypadek utraty dochodu.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji utraty źródła utrzymania
 
2. Ochrona od utraty dochodu przysługuje zarówno osobom zatrudnionym o umowę o pracę, jak i przedsiębiorcom
 
3. Polisę na życie z ochroną na wypadek utraty dochodu można wykupić w Aviva, Benefia, Generali, Nationale Nederlanden, PKO BP, PZU oraz TU Europa
 
4. Ubezpieczenie od utraty dochodu może poratować w sytuacji, gdy ubezpieczony ma do spłaty zobowiązania, takie jak np. kredyt konsumencki lub pożyczka

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek utraty dochodu

 1. Gdzie można zakupić polisę na wypadek utraty dochodu?

  Jest to produkt najczęściej oferowany przez bank. Takie rozwiązanie możemy spotkać w momencie, gdy ubiegamy się o kredyt.

 2. Czy polisa na wypadek utraty dochodu jest dostępna jako samodzielny produkt?

  Nie, ochrona na wypadek utraty dochodu to część gotowej polisy. Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy wymaga zakupu polisy podstawowej lub jest częścią ochrony gotowego produktu, jaki oferuje bank.

 3. Na jak długi czas zawierana jest umowa ubezpieczenia od utraty dochodu?

  Umowa z ubezpieczycielem jest zawierana na okres nie dłuższy niż umowa kredytowa z bankiem. Jeśli zatem nasza pożyczka zobowiązuje nas do spłaty przez najbliższe 10 lat to tyle również może trwać nasza polisa.

 4. Ile wynosi karencja w polisie od utraty dochodu?

  W przypadku takiego ubezpieczenia karencja wynosi tyle, ile maksymalny okres wypowiedzenia, czyli 90 dni. Długość karencji jest jednak zależna od ubezpieczyciela i ten punkt w umowie warto sprawdzić przed zakupem polisy.

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. W wolnym czasie uprawia trekking rowerowy na długich dystansach.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia