Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Polisa dla seniorów - szansa czy pułapka?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Metryka przestaje być ograniczeniem w za kresie ubezpieczeń na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz bardziej rozszerzają swoją ofertę, dopasowując produkty do oczekiwań klientów – a wśród nich są również osoby w podeszłym wieku, czyli seniorzy.

Zanim przystąpi się do zakupu polisy na życie dla osoby starszej, przede wszystkim należy sprawdzić warunki umowy i szczegóły dotyczące produktu. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe reklamują polisę jako produkt dobry również dla seniorów, jednak po sprawdzeniu warunków – okazuje się, że uzyskać można niewiele. Może się również okazać, że maksymalną granicą przystąpienia do polisy jest 60 czy 70 lat. A co z osobami starszymi (seniorami)? Czy dla nich ubezpieczenie na życie będzie dostępne w jakiejkolwiek formie?
 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu dla seniora?

Polisa dla seniorów to produkt, który ma na celu zapewnienie ochrony osobom starszym, spoza standardowej grupy wiekowej, jaką obejmują ubezpieczenia na życie. Większość ofert skierowana jest do osób w przedziale wiekowym 18-60/65 lat. 

Za seniora uważać możemy osoby, które przeszły na emeryturę, zatem nieco inny wiek będzie dotyczył kobiet i mężczyzn. Ubezpieczenia na życie mogą objąć ochroną osoby starsze, jednak takich rozwiązań jest na rynku ubezpieczeniowym znacznie mniej, a ochrona oferuje w tym zakresie inne rozwiązania.

Zadaniem ubezpieczenia dla seniora jest przede wszystkim finansowe zabezpieczenie dla bliskich na wypadek śmierci osoby starszej. Ochronę można rozszerzyć, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką możliwość. Jest to jednak rozwiązanie dość rzadkie i cenowo droższe niż w przypadku innych polis na życie. 

Polisę może nabyć senior, ale również ktoś z jego bliskich – np. dzieci lub wnuki. Może to być świetny pomysł na prezent, szczególnie dla tych osób, które na ogół już wszystko mają. Taka polisa może być sposobem na okazanie troski dla bliskiej nam osoby.

Co obejmuje taka polisa?

Głównym zadaniem polisy dla osób starszych jest zabezpieczenie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wypłata świadczenia pozwoli bliskim na pokrycie kosztów związanych z ceremonią pogrzebową lub na spłatę zobowiązań finansowych po osobie zmarłej. 

W zależności od wieku i wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego – polisa może uwzględniać rozszerzenie ochrony. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na koszty z tym związane. Z każdym rokiem naszego życia ryzyko zachorowania oraz śmierci jest coraz wyższe i o tym pamięta ubezpieczyciel. Z tego właśnie powodu składka dotycząca umowy dodatkowej może być dość wysoka.

Co wpływa na cenę składki ubezpieczenia dla osoby starszej?

Są trzy główne elementy, które wpływają znacząco na wysokość opłacanej składki. To przede wszystkim:

 • wybrana suma ubezpieczenia – im wyższa kwota, tym większa będzie składka miesięczna,
 • wiek, w jakim przystępujemy do zakupu polisy – inną składkę zapłaci osoba, która właśnie ukończyła 60 lat, a jeszcze inną osoba, która przekroczyła 75 lat,
 • brak porównania ofert – zakup pierwszej znalezionej oferty dla seniora nie będzie dobrym rozwiązaniem, zawsze warto poświęcić trochę czasu na przejrzenie innych ofert i dokonanie porównania.

Czy ankieta medyczna obowiązkowa?

Przy zakupie standardowego ubezpieczenia na życie należy liczyć się z koniecznością wykonania badań lekarskich lub wypełnienia szczegółowej ankiety medycznej. Ma to na celu ustalenie aktualnego stanu zdrowia. Na tej podstawie ubezpieczyciel może ustalić wysokość naszego ryzyka oraz składki miesięcznej.

Osoby starsze to grupa wyższego ryzyka, o czym towarzystwa ubezpieczeniowe dobrze wiedzą. Dlatego ubezpieczenia dla seniorów to produkt, który oferuje inną ochronę. Z tych właśnie powodów ubezpieczyciele starają się zadbać o to, by procedura zakupu ubezpieczenia była maksymalnie uproszczona. Oznacza to, że zamiast często spotykanej drobiazgowej ankiety, osoba starsza wypełni krótką ankietę, w której opisze swój ogólny stan zdrowia. 

Zobacz, ile zapłacisz za ubezpieczenie dla seniora?

Koszt polisy dla osoby starszej jest zależny od kilku ważnych czynników. Musimy wziąć pod uwagę, że wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania oraz śmierci. Z tego względu ubezpieczyciel może oferować wyższe kwoty składek miesięcznych. Należy jednak pamiętać, że kwota składki to kwestia indywidualna i jest zależna od wieku, w jakim decydujemy się na polisę oraz ogólnego stanu zdrowia. 

Przykładowe oferty ubezpieczenia dla seniorów

TU

Polisa

Zakres ochrony

Wiek przystąpienia do ubezpieczenia

Czas trwania umowy

Allianz

Plan na dziś i jutro

Śmierć ubezpieczonego

18-71 lat

5 lat z możliwością przedłużenia

Generali

4Life Direct Terminowe ubezpieczenie na życie „Pomyśl o przyszłości bliskich”

Śmierć ubezpieczonego

18-80 lat

5 lat w możliwością przedłużenia

Generali

4Life Direct Bezterminowe ubezpieczenie na życie „Moi Bliscy”

Śmierć ubezpieczonego

40-85 lat

Ochrona bezterminowa

PZU

Wsparcie Najbliższych

Śmierć ubezpieczonego

13-80 lat

Ustalany indywidualnie

Tabela 1. Opracowanie własne.

Wyłączenia odpowiedzialności w polisie dla seniorów

Każde ubezpieczenie na życie ma własne warunki umowy, które są dokładnie opisane w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Tam możemy znaleźć informacje o wyłączeniach odpowiedzialności w polisie na życie.

Dotyczy to również ubezpieczeń dla osób starszych. Ubezpieczyciel w określonych okolicznościach może odmówić wypłaty świadczenia. Kiedy tak się dzieje? Mogą to być sytuacje, w których do śmierci ubezpieczonego doszło wskutek:

 • stanu zdrowia, o którym ubezpieczony miał informacje przed zawarciem umowy, ale zataił je przed ubezpieczycielem,
 • korzystania z medycyny niekonwencjonalnej, zażywania leków, które nie były zalecone przez lekarza lub nie poddał się zaleconemu leczeniu,
 • samobójstwa lub próby popełnienia samobójstwa,
 • czynnego udziału w przestępstwie.

Czy warto wybrać ubezpieczenie dla seniora?

Warto zastanowić się wcześniej nad zakupem takiej polisy oraz tym, jaki jest jej cel. Jeśli zależy nam na tym, by zabezpieczyć naszych bliskich, to musimy określić dokładnie kogo i w jakim stopniu. 

Część seniorów może oczekiwać wsparcia dla bliskich na wypadek kosztów wynikających z pochówku, inni z kolei, którzy np. spłacają kredyt, mogą oczekiwać wyższej sumy ubezpieczenia.

Przed zakupem warto również przeanalizować swoje możliwości finansowe, by dobrze dopasować wysokość składki do sumy ubezpieczenia. Składka nie powinna przekraczać naszych możliwości, by nie stanowiła obciążenia. W chwili, gdy senior będzie musiał wybierać między zakupem drogich leków, rehabilitacją, a składką polisy, wybór zawsze będzie dotyczył priorytetów, a to może prowadzić do tego, że zbyt wysoka opłata doprowadzi do rezygnacji z ubezpieczenia. Takie rozwiązanie nigdy nie jest korzystne dla ubezpieczonego, dlatego warto dobrze dopasować ofertę do swoich możliwości.
 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenia na życie mają coraz mniejsze ograniczenia wiekowe – polisę zakupić można do 85 roku życia

2. Wiek może znacząco obniżyć warunki umowy, zatem dobrze je sprawdzać przed zakupem

3. Seniorzy mogą zakupić ubezpieczenie bez konieczności ankiety medycznej

4. Przed kupnem ubezpieczenia warto skorzystać z pomocy kalkulatora ubezpieczeniowego

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia dla seniorów

 1. W jakim wieku można przystąpić do zakupu polisy?

  Wiek możliwości zakupu ubezpieczenia jest zależny od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej górna granica wiekowa wynosi 80-85 lat.

 2. Na jaką ochronę w polisie na życie może liczyć senior?

  Polisa dla seniora obejmuje najczęściej zabezpieczenie na wypadek śmierci. Rozszerzenie ochrony jest możliwe, jednak będzie oznaczało znacznie wyższą składkę miesięczną.

 3. Kto może nabyć ubezpieczenie dla osoby starszej?

  Polisę może zakupić sam senior, ale również bliskie mu osoby, które w ten sposób mogą okazać mu swoją troskę. Nabywcą polisy mogą być dzieci oraz wnuki.

 4. Kim jest senior dla ubezpieczyciela?

  Z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych senior to każda osoba w wieku powyżej 50, 60, a nawet 70 lat, nie ma tutaj górnej granicy wiekowej.

 5. Przez ile czasu może trwać umowa ubezpieczenia na życie dla seniora?

  Czas trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od warunków polisy. Niektóre umowy są zawierane na minimum 5 lat, z możliwością przedłużenia, inne są ważne bezterminowo, aż do śmierci. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zakupu ubezpieczenia należy dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – to właśnie tam zostały zawarte kluczowe informacje dotyczące czasu trwania ochrony i innych istotnych elementów ubezpieczenia.

 6. Kto otrzyma środki z polisy, jeśli ubezpieczony nie wskazał uposażonego?

  W sytuacji, gdy ubezpieczony nie zgłosił żadnego uposażonego, ubezpieczyciel zwykle wypłaca odszkodowanie z polisy na życie dla seniora członkom rodziny w następującej kolejności: małżonek (w całości), dzieci, rodzice, rodzeństwo (w częściach równych). Więcej informacji o prawie do dziedziczenia i formalnościach związanych z przekazaniem środków można znaleźć w OWU każdej polisy.

 7. Czy od umowy ubezpieczenia dla seniora można odstąpić?

  Jeśli umowa ubezpieczenia nie spełnia oczekiwań płatnika składek, ma on prawo do odstąpienia od niej w terminie 30 dni od daty zawarcia. Dotyczy to także ubezpieczeń dla seniorów.

 8. Czy ubezpieczenie dla seniora można rozbudować o świadczenie z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji lub zachorowania na nowotwór?

  Tak, większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje takie rozbudowane polisy. Po wykupieniu pakietów dodatkowych gwarantują one wsparcie rentowe z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także odszkodowanie w przypadku otrzymania diagnozy nowotworu złośliwego lub innych poważnych schorzeń.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Lex

2023-09-21 21:13:21

4lifedirect to zwykła piramida finansowa firmy zarejestrowanej w raju podatkowym. Prosta kalkulacja polisy na życie dla 65 latka przedstawiona przez agenta. Polisa na ojca na kwotę 15 tys. składka ok.200zl. Wpłacam przez 20 lat 48 tys.'. (zakładając że tyle jeszcze lat będzie żył) a dostaję 15 tys. I chyba tłumaczyć nie muszę za co ta firma bawi się na pustyni w Dubaju, w Afryce na Safari czy Barcelonie na meczach Lewandowskiego. To wszystko można zobaczyć na ich stronie FB w zakładce kariera. Wejść, zobaczyć, pomyśleć czy warto sponsorować takie tańce , hulanki i swawole kosztem swoich bliskich.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia