Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Polisa dla seniorów - szansa czy pułapka?

Metryka przestaje być ograniczeniem w za kresie ubezpieczeń na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz bardziej rozszerzają swoją ofertę, dopasowując produkty do oczekiwań klientów – a wśród nich są również osoby w podeszłym wieku.

Zanim przystąpi się do zakupu polisy na życie dla osoby starszej, przede wszystkim należy sprawdzić warunki umowy i szczegóły dotyczące produktu. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe reklamują polisę jako produkt dobry również dla seniorów, jednak po sprawdzeniu warunków – okazuje się, że uzyskać można niewiele. Może się również okazać, że maksymalną granicą przystąpienia do polisy jest 60 czy 70 lat. A co z osobami starszymi? Czy dla nich ubezpieczenie na życie będzie dostępne w jakiejkolwiek formie?

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Polisa na życie bez ankiety medycznej


Wystarczy przejrzeć dostępne produkty, by okazało się, że polisy są adresowane także do osób powyżej 80. roku życia, a ponadto nie jest konieczna ankieta medyczna, której obecność z pewnością wykluczyłaby większość zainteresowanych zakupem polisy.

Gdzie zatem kryje się haczyk? W budowie samego ubezpieczenia – ubezpieczony deklaruje regularne opłacanie składek, a w zamian jego rodzina czy inni uposażeni otrzymują gwarancję wypłaty świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego.

Drugą rzeczą, o której warto wspomnieć, to suma ubezpieczenia – różni się ona znacząco od sumy ubezpieczenia dla osób młodszych. Seniorzy mają oczywiście możliwość zakupienia polisy z wysoką sumą ubezpieczenia – jednak tutaj należy pamiętać, że miesięczna składka może być naprawdę wysoka i jest ona uwarunkowana możliwościami finansowymi seniora. Duże znaczenie ma zatem wysokość renty lub emerytury.

Jeśli nie brzmi to dość zachęcająco, to warto zdać sobie sprawę, że osoby w podeszłym wieku są interesującą grupą docelową wielu instytucji pożyczkowych ze względu na stałe źródło dochodu takich klientów w postaci emerytury. W przypadku śmierci bliskiej osoby – krewni mogą pozostać nie tylko z żalem po stracie kogoś bliskiego, ale również z niemałym kredytem do spłacenia.

Rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby właśnie ubezpieczenie na życie, które zabezpieczyłoby finansowo najbliższych czy pozwoliło opłacić koszty pogrzebu bądź innych zobowiązań finansowych. 


Co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe?


Na początku warto zastanowić się na tym, czego zainteresowany oczekują względem polisy na życie. Obecnie rynek ubezpieczeniowy jest niezwykle bogaty w różnorodne oferty, w związku czym łatwo dokonać pochopnej decyzji. Zarówno firm, jak i produktów ubezpieczeniowych jest sporo. Poszukiwanie oferty dla seniora może zatem okazać się bardzo czasochłonne, co tylko zniechęci zainteresowanych do ewentualnego zakupu.

Jednak wiele firm ubezpieczeniowych coraz bardziej podnosi górną granicę wiekową, w jakiej można przystąpić do zakupu ubezpieczenia, o czym niewiele klientów wie. W przypadku chociażby 4life direct górną granicą jest wiek 70, 75 czy nawet 85 lat, co można już spokojnie zakwalifikować do grupy seniorów. Możliwe jest również zwolnienie z opłacania składek po 90. roku życia, co pozwala zachować pełną sumę ubezpieczenia. Wspomniane już ubezpieczenie na życie 4life direct posiada również drugi atut dla seniorów – możliwość sfinansowania niektórych zabiegów medycznych.

Istotna jest również suma ubezpieczenia, która może wynosić nawet 50 000 zł, a w przypadku dodatków jak ochrona wypadkowa nawet 4 razy więcej.
 
Inne możliwości oferuje z kolei towarzystwo Życie Direct – maksymalna granica wiekowa to 85 lat. Suma ubezpieczenia w przypadku tej polisy zależy od klienta – można zdecydować się na kwotę rzędu nawet 100 tys. zł – jednak składka miesięczna przekroczy wówczas 1000 zł.
 
Życie Direct umożliwia obliczenie składki w oparciu o wiek klienta, strona posiada kalkulator, który ułatwia sprawdzenie – ile kosztować będzie polisa.


Koszt miesięcznej polisy dla seniora w Życie Direct


Suma ubezpieczenia
i wiek przystąpienia do polisy

 
10 000 zł 20 000 zł 50 000 zł 75 000 zł
70 lat 105 zł 211 zł 527 zł 791 zł
75 lat 145 zł 290 zł 725 zł 1088 zł
80 lat 206 zł 412 zł 1030 zł 1544 zł
85 lat 296 zł 593 zł 1482 zł 2223 zł

Tabela 1. Składki miesięczne na podstawie informacji zawartych na stronie ubezpieczyciela.

 
Osoby zainteresowane sumą ubezpieczenia od 100 tys. zł w górę – mają taką możliwość, jednak wysokość składki jest już ustalana indywidualnie podczas rozmowy z agentem.

 

Plusy i minusy ubezpieczenia dla seniorów

Jeśli docenić fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły umożliwiać zakup ubezpieczenia na życie dla osób powyżej 65 roku życia – to jest to znaczący plus. Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe posiadają takie produkty, zatem warto wziąć to pod uwagę.

Plusem z całą pewnością jest również fakt, że oferowane polisy można zakupić bez konieczności ankiety medycznej.

W przypadku minusów – to przede wszystkim wysoka cena ubezpieczenia. Z uwagi na wiek, ryzyko zachorowania oraz śmierci – ubezpieczyciel podnosi cenę składki. W przypadku osób młodszych – polisa na wspomniane wyżej 75 tys. zł mogłaby nie przekraczać składki rzędu 100 zł miesięcznie. Tutaj jednak ryzyko jest spore i jest to rodzaj zabezpieczenia dla ubezpieczyciela.

Drugim, równie ważnym minusem jest brak możliwości rozbudowania ochrony według indywidualnych potrzeb, np. zdrowotnych. Rozszerzenie ochrony w przypadku ubezpieczeń dla seniorów jest zazwyczaj mocno ograniczone.


Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenia na życie mają coraz mniejsze ograniczenia wiekowe – polisę zakupić można do 85 roku życia

2. Wiek może znacząco obniżyć warunki umowy, zatem dobrze je sprawdzać przed zakupem

3. Seniorzy mogą zakupić ubezpieczenie bez konieczności ankiety medycznej

4. Przed kupnem ubezpieczenia warto skorzystać z pomocy kalkulatora ubezpieczeniowego
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy