Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 800 - 1900, sob. 900 - 1500 71 736 75 55

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Co jest potrzebne do wypłaty odszkodowania z polisy na życie?

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Podstawą do rozpoczęcia procesu weryfikacji szkody są m.in. przesłane przez nas dowody potwierdzające zdarzenie. Jeśli chcesz, aby wniosek został bez zbędnej zwłoki rozpatrzony sprawdź jakie dokumenty należy zgromadzić.

Obecnie firmy ubezpieczeniowe starają się zadbać o to, by ubezpieczony musiał wykonać minimum formalności. Bardzo często zatem szkodę zgłosić możemy telefonicznie, zeskanowane dokumenty wysłać poprzez e-mail czy kopię wysłać pocztą. 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Jak przekazać wniosek do ubezpieczyciela?


Wniosek, który będziemy składać ubezpieczycielowi – powinien wyglądać tak, jak wymaga tego umowa. Jednak zmienić się to może w sytuacji, gdy zawieraliśmy umowę np. 20 lat temu – wówczas umowa nie przewidywała możliwości innej niż osobiste stawiennictwo w siedzibie placówki. Dzisiaj możemy wysłać wniosek pocztą wraz z załączoną kserokopią dowodu osobistego. Przed samym złożeniem wniosku warto jednak zorientować się dokładnie, jak należy postępować, by uniknąć piętrzących się wymogów i formalności. 

Jak poprawnie należy złożyć wniosek?

  1. Należy napisać wniosek (można wypełnić formularz elektronicznie, jeśli ubezpieczyciel posiada taki na swojej stronie internetowej);
  2. Skompletować niezbędne dokumenty (akt zgonu, akt urodzenia, ksero dowodu osobistego, karta informacyjna z pobytu w szpitalu itd.);
  3. Wniosek wysyłamy przez internet lub pocztą tradycyjną;
  4. Szkodę zgłosić można również telefonicznie, w trakcie rozmowy będą potrzebne wszystkie niezbędne z dokumentów informacje, warto je zatem mieć w zasięgu ręki.

Najczęściej zgłaszane roszczenia w polisie na życie

Zdarzenie Co zrobić Załącznik
Dożycie ubezpieczonego do końca umowy Złożyć pisemny wniosek o wypłatę świadczenia Kopia ważnego dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. paszport)
Zgon ubezpieczonego Złożyć skrócony odpis aktu zgonu Kopia karty zgonu lub inny dokument umożliwiający rozpoznanie, że doszło do śmierci ubezpieczonego
Urodzenie dziecka Złożyć wniosek o wypłatę świadczenia z tytułu narodzin dziecka Skrócony odpis aktu urodzenia
Urodzenie martwego dziecka Złożyć wniosek o wypłatę świadczenia z tytułu narodzin martwego dziecka Skrócony odpis aktu urodzenia z adnotacją o śmierci dziecka
Zdarzenie medyczne (pobyt w szpitalu, operacja, ciężka choroba) Złożyć wniosek wraz z dokumentacją medyczną Karta informacyjna z pobytu w szpitalu
Zgon współmałżonka Złożyć wniosek Skrócony odpis aktu zgonu, skrócony odpis aktu małżeństwa
Zgon rodzica Złożyć wniosek Skrócony odpis aktu urodzenia rodzica, skrócony odpis aktu zgonu rodzica, ksero dowodu osobistego

Oprac. ubezpieczeniaonline.pl

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Osoba, która zgłasza roszczenie o odszkodowanie z polisy musi przestawić szereg dokumentów, potwierdzających zaistniałą sytuację ubezpieczeniową. Co będzie potrzebne zależy od powstałego zdarzenia.
 

Jeśli osoba nie będąca uposażonym ani uposażonym zastępczym, występuje z roszczeniem, musi udokumentować, że ma prawo ubiegania się o to świadczenie (np. akt małżeński, akt urodzenia, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku). 


Nieszczęśliwy wypadek - jakie dokumenty?


Oprócz wyżej wymienionych dokumentów, warunkiem wypłaty przy innych nieszczęśliwych wypadkach jest przedłożenie dokumentów, które potwierdzą zajście. Może to być np. protokół powypadkowy sporządzony przez policję, albo dokumenty wydane przez sąd, służby BHP, straż pożarną.
 
W zależności od powstałej szkody, należy przedstawić również np.:
  • poważne zachorowanie – odpowiednie dokumenty potwierdzające to zdarzenie (zwłaszcza karta informacyjna z leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego),
  • trwałe inwalidztwo - dokumentacja medyczna potwierdzającą trwały uszczerbek na zdrowiu lub operację,
  • trwały uszczerbek na zdrowiu - dokumentacja medyczna potwierdzającą zakres uszczerbku oraz zakończenie leczenia oraz rehabilitacji,
  • całkowita i trwała niezdolności do pracy wywołanej nagłym wypadkiem – dokumentacja medyczna, wyniki badań lekarskich.
 
TU może zlecić dodatkowe badania lekarskie lub diagnostyczne w celu zweryfikowania stanu naszego zdrowia. 


Jak przekazać wniosek do ubezpieczyciela?


Przed wysłaniem dokumentów należy sprawdzić, czy zgadzają się one z wykazem ubezpieczyciela. Muszą to być oryginały lub kserokopie uwierzytelnione (opatrzone podpisem odpowiedniej jednostki, który potwierdzi zgodność z oryginalną wersją). Jeśli decydujemy się na wysłanie dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej, możemy wysłać skan oryginałów dokumentów w wskazanym przez TU rozszerzeniu (np. plik PDF).
 
Jeżeli zdarzenie ubezpieczeniowe określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia miało miejsce za granicą naszego kraju, należy złożyć dokumenty razem z tłumaczeniem sporządzonym przez przysięgłego. Po przesłaniu dokumentów musimy czekać na odpowiedź TU oraz na należne nam świadczenia. 


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Najszybszym sposobem zgłoszenia szkody jest wypełnienie e-formularza dostępnego na stronie ubezpieczyciela

2. W zależności od zdarzenia wymagane są inne dokumenty, np. akt zgonu czy notatka służbowa policji

3. Do zgłoszenia wniosku o odszkodowanie należy załączyć wszystkie niezbędne dokumenty

4. Wypadek, który zdarzył się za granicą będzie wymagał tłumaczenia dokumentów
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
626036
6
8
2
1
0
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy