Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Polisa życiowa jest dobrowolna, więc w każdej chwili możemy zawrzeć umowę z ubezpieczycielem, jak i ją rozwiązać. W przypadku rezygnacji warto jednak wiedzieć, kiedy na taki krok się zdecydować, aby nie stracić.

Samo napisanie rezygnacji z ubezpieczenia nie jest trudne. Pismo powinno zawierać wszystkie najważniejsze dane, które mieszczą się w umowie zakupu. Dobrze jest umotywować swoją prośbę o rezygnację, choć nie jest to konieczne. 
 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Dlaczego rezygnujemy z polisy na życie?


Powodów do rezygnacji z ubezpieczenia na życie jest kilka. Dużo zależy od tego, jak wysoką składkę płacimy miesięcznie, kwartalnie czy innym wymiarze, ponieważ czynnik finansowy jest tu decydujący. Sprawdźmy najczęstsze scenariusze:

Polisa na życie nie spełnia oczekiwań

Rozczarowanie polisą może nastąpić w momencie wypłaty zbyt niskiego odszkodowania. Dzieje się tak, jeśli wybraliśmy na początku umowy zbyt niską sumę ubezpieczenia. Do wypłaty świadczenia może też w ogóle nie dojść. Powód? Wybrany zakres ochrony okazał się zbyt wąski.
 
ROZWIĄZANIE: zmiana sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony w trakcie trwania umowy – najczęściej w jej rocznicę i ponowne wyliczenie składki.
 

Ubezpieczenie grupowe jest tańsze

Za indywidualną polisę na życie płacimy przykładowo 100 zł miesięcznie, podczas gdy w pracy szef proponuje nam ubezpieczenie grupowe w cenie 40 zł (w niektórych firmach polisa należy do pakietu socjalnego w ramach wynagrodzenia).
 
ROZWIĄZANIE: nie trzeba od razu rezygnować z polisy indywidualnej, która z reguły posiada szerszy zakres ochrony i wyższe sumy ubezpieczenia. Poza tym dwa ubezpieczenia na życie to dwa odszkodowania za to samo zdarzenie.
 

Składka nadwyręża budżet domowy

W momencie zawierania umowy na 5 czy 10 lat składka wydawała się niska, ale z czasem okazało się, że w połączeniu z innymi pojawiającymi się wydatkami, opłata za ochronę z ubezpieczenie tylko nam ciąży.
 
ROZWIĄZANIE:Warto o tym fakcie powiadomić naszego agenta ubezpieczeń, który zaproponuje kilka wariantów: zmniejszenie sumy ubezpieczenia, zwężenie zakresu ochrony czy
zawieszenie płacenia składek bez konsekwencji finansowych.

Sama ochrona to za mało

Zdecydowaliśmy się na ochronną polisę na życie, ale cały czas (na szczęście) cieszyliśmy się dobrym zdrowiem i unikaliśmy wypadków. Tym samym wpłacone dotąd składki trafiły do towarzystwa, a sami nie mamy żadnych profitów poza wcześniejszym komfortem psychicznym.
 

ROZWIĄZANIE: Oprócz polis ochronnych dostępne są też oszczędnościowe i inwestycyjne, gdzie składka jest co prawda wyższa, ale jej część jest gromadzona na specjalnym koncie polisowym albo inwestowana w fundusze kapitałowe. Tym samym na koniec umowy możemy wyciągnąć z polisy zebrane oszczędności lub pomnożyć wartość wpłacanych składek. Przy zachowaniu przez cały czas finansowej ochrony życia i zdrowia.

 

Rezygnacja z umowy – jak się do tego zabrać?


Zrezygnować z polisy możemy na każdym etapie trwania umowy – bez względu na to , czy została zawarta na 12 miesięcy czy 12 lat. Najłatwiej jest to zrobić w ciągu pierwszych 30 dni od otrzymania polisy. Wystarczy przesłać wypełnione oświadczenie – sporządzone ręcznie lub pobrane ze strony towarzystwa.

 
UWAGA!
Jeśli odstąpimy od umowy w ciągu 30 dni od jej podpisania, towarzystwo zwraca nam wpłaconą składkę, ale ma prawo potrącić jej część za czas udzielanej ochrony ubezpieczeniowej.

 
Na zwrot niewykorzystanej składki towarzystwo ma 30 dni, a wyplata jest możliwa przelewem na wskazany rachunek bankowy w złotych polskich – ta sama zasada dotyczy wypłaty świadczenia za zdarzenie.
 
Rezygnacja z umowy może się odbyć także bez wysyłania oświadczenia do TU. Wystarczy, że przestaniemy opłacać składki – ubezpieczyciel najpierw wyśle nam pismo z ponagleniem, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, rozwiąże umowę.
 
Decyzja o rezygnacji musi być naprawdę solidnie przemyślana. Nie warto jej podejmować zbyt pochopnie, ponieważ może oznaczać utratę uzbieranych przez nas środków – w przypadku polisy mieszanej (oszczędnościowej, posagowej, inwestycyjnej). Aby decyzja była dla nas korzystna, warto zastanowić się dlaczego rezygnujemy – może okazać się, że sytuacja w której się znajdujemy, a która kieruje nas w stronę decyzji o rezygnacji, jest chwilowa.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Na rezygnację z polisy mamy 30 dni od podpisania umowy z towarzystwem lub otrzymania polisy

2. Zachowując ten termin odzyskamy część wpłaconej składki

3. Rezygnację z polisy możemy sporządzić ręcznie albo wypełnić odpowiedni formularz na stronie ubezpieczyciela

4. Rezygnacja w trakcie trwania umowy nie opłaca się szczególnie w przypadku ubezpieczeń długoterminowych – oszczędnościowych i inwestycyjnych
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (3)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jola

2019-11-17 12:17:18

Dzień dobry W piątek podpisałam wniosek o polise na zycie , nie dokonałam jeszcze pierwszej wpłaty, po głebszej analizie doszłam do wniosku iż nie jest ona dla mnie korzystna i chcę z niej zrezygnować , co muszę zrobić .

Odpowiedź Redakcji

2019-11-18 07:52:36

Wystarczy zawiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela (mailowo, telefonicznie lub w inny sposób oferowany przez TU), podając numer polisy. Bez opłaconej składki ubezpieczenie i tak nie działa, chyba że umowa jest ważna od dnia podpisania - wtedy ubezpieczyciel może domagać się wyrównania za okres świadczonej ochrony.

Monika

2020-06-25 21:17:17

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie i zwrot odsetek

Magda

2020-11-16 09:58:03

Dzień dobry Ponad miesiąc temu zawarłam umowę na prąd, a w nim utajnione ubezpieczenie na wypadek awarii(hydraulik, elektryk). Jak zerwać to ubezpieczenie , minęło już 30 dni.

Odpowiedź Redakcji

2020-11-16 11:36:49

W umowie powinny być opisane warunki rezygnacji. I klauzule o dopuszczalności i konsekwencjach zmiany umowy. Trzeba będzie liczyć się z tym, że otrzyma Pani niepełny zwrot albo będzie musiała zapłacić za ochronę już świadczoną przez ubezpieczyciela (miesiąc lub dwa miesiące).

Powrót do listy
3
8
4
2
8
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy