Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 446 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jakie konsekwencje za nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie?

Decyzja o zakupie polisy na życie często wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem finansowym. Oznacza to, że przez cały czas trwania umowy musisz płacić składki oraz pamiętać o ich terminach płatności.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Brak opłacenia składki w terminie może przynieść różne skutki. Warto, żebyś o konsekwencjach dowiedział się jeszcze przed zakupem ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego rozczarowania, a w niektórych sytuacjach zachowasz polisę mimo braku regularnych składek.


Jakie są najczęstsze powody niepłacenia składki?


Za niepłaceniem składki najczęściej stoi kilka powodów – to może być roztargnienie spowodowane nadmiarem obowiązków, problemy rodzinne, brak terminowego wynagrodzenia, urlop, remont czy problemy zdrowotne. Zdarzyć się może również, że zmienisz bank, w związku z czym dotychczasowe stałe zlecenia lub historia rachunku nie są dostępne i zwyczajnie zapomnisz o terminowej zapłacie.

Właśnie dlatego warto ułatwić sobie zobowiązanie płacenia składek. Istnieje kilka sposobów, które pomogą płacić składkę zawsze w terminie:
 • ustawienie stałego przelewu w swoim banku,
 • ustalenie terminu płatności w najbardziej dogodnym momencie (np. po wypłacie),
 • ustalenie częstotliwości na miesięczną (przy opcji rocznej – tak rzadko płacone zobowiązanie może spowodować, że o płatności zapomnisz),
 • wybranie polisy w granicach swoich możliwości finansowych.
Przede wszystkim warto zlecić swojemu bankowi stały przelew – dzięki temu masz pewność, że płatność została dokonana, a sam nie musisz się martwić terminami. Tutaj jednak musisz uważać i sprawdzić czy Twój bank takich zobowiązań nie wyłącza po pewnym czasie, i np. po roku należy ponownie uruchomić stałe przelewy. Taka sytuacja może sprawić, że po roku – gdy nie dopilnujesz i nie sprawdzisz czy przelew został zrealizowany – składka nie zostanie opłacona na czas.

Wybranie terminu, który jest najbardziej odpowiedni to również proste udogodnienie. Ubezpieczyciel może oferować inny termin płatności – np. ostatniego dnia miesiąca. Jednak jeżeli wynagrodzenie wpływa na konto 10-tego dnia miesiąca, oznacza to, że tuż przed wypłatą taka płatność może być uciążliwa. Warto zatem, żebyś składkę płacił w momencie, gdy z pewnością będziesz mieć środki na koncie.

Częstotliwość płacenia składki to kwestia dobrowolna – sam decydujesz czy wolisz składkę miesięczną, kwartalną, półroczną lub roczną. Oczywiście – jeśli co roku otrzymujesz solidną premię roczną – możesz część środków inwestować właśnie w ubezpieczenie na życie, dzięki czemu możesz pozwolić sobie na droższą polisę. Jednak co w sytuacji, gdy za kilka lat premii nie otrzymasz lub będzie Ci ona potrzebna na inny cel? Składka miesięczna rozbija kwotę składki rocznej na mniejsze części, dzięki czemu łatwiej ją zapłacić.

To, o czym również warto, żebyś pamiętał to wybór polisy w granicach swoich możliwości finansowych, przy uwzględnieniu różnych niespodziewanych sytuacji. Zatem zastanów się, czy wysokość składki będzie problematyczna, gdy: stracisz pracę, weźmiesz długie zwolnienie lekarskie, postanowisz się rozwieść, urodzi Ci się dziecko lub będziesz zmuszony wymienić samochód na nowszy. Zbyt wysoka składka wynikająca z dużej sumy ubezpieczenia będzie wówczas kłopotliwa. Warto zatem wybrać polisę, która na przyszłość nie będzie znacznym obciążeniem.


Ile dni ubezpieczony ma na zapłacenie składki?


Brak opłacenia składki w terminie może przynieść różne konsekwencje w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Firmy ubezpieczeniowe posiadają swoje wewnętrzne procedury, często bywają zbliżone, choć mogą znacznie różnić się od siebie.

Przykładowo:
 • AXA – ubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na prolongatę ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony,
   
 • Aviva – ubezpieczyciel przewiduje 2-miesięczny okres na uregulowanie płatności składki ubezpieczenia, po nim zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, a nieopłacone w terminie 7 dni prowadzi do utraty ochrony,
   
 • Allianz – ubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na prolongatę ubezpieczenia, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony. W okresie do 90 dni od daty wymagalności pierwszej nieopłaconej składki, ubezpieczony ma możliwość wznowienia ochrony przez zapłatę zaległych składek,
   
 • PZU – ubezpieczyciel przewiduje 30-dniowy okres na uregulowanie składki, po tym czasie dochodzi do utraty ochrony.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 
 

Jakie konsekwencje za brak składki w terminie?

Niezapłacenie składki może przynieść głównie dwa scenariusze, warto więc, byś o nich pamiętał.

Scenariusz nr I – gdy Twoje spóźnienie z zapłaceniem składki nie przekracza granicy, jaką ustaliło towarzystwo ubezpieczeniowe i daje Ci to możliwość zawieszenia składki. W ten sposób ochrona również zostaje zawieszona, jednak samej polisy nie tracisz, a po uregulowaniu płatności ochrona zostaje w pełni przywrócona.

Scenariusz nr II – gdy Twoje spóźnienie z płatnościami jest na tyle długie, że ubezpieczyciel wypowiada Ci umowę, a likwidacja polisy odbywa się na niekorzystnych warunkach. Dodatkowo – gdy w czasie niepłacenia składek dojdzie do wypadku – ochrona Cię nie obowiązuje, zatem nie otrzymasz należnego świadczenia.

Pamiętaj, że konsekwencje mogą być różne w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie warto zatem zakładać, że z pewnością zasady są identyczne, jak w przypadku ubezpieczenia Twoich znajomych i obowiązują te same terminy.
 

Rodzaj ubezpieczenia a niepłacenie składki – jakie różnice?


Terminy niepłacenie składek i szczegóły z tym związane mogą różnić się w przypadku rodzaju ubezpieczenia.

Polisa indywidualna

Składkę opłacasz samodzielnie. W pierwszej kolejności brak uregulowania składek prowadzi do wezwania ubezpieczyciela do opłacenia składki, następnie do zawieszenia ochrony, a na końcu – dochodzi do rozwiązania umowy z ubezpieczonym.

Polisa grupowa

Składka odprowadzana jest przez Twojego pracodawcę i jest potrącana przez pracodawcę z Twojej pensji. Ubezpieczenia grupowe – podobnie jak pozostałe polisy, przewiduje określony czas na uregulowanie płatności. Jest to zazwyczaj minimum 30 dni. W sytuacji, gdy pracodawca zapomni o odprowadzeniu składki na poczet ubezpieczenia – ma czas, by dokonać płatności z kolejnym wynagrodzeniem. Dalsze opóźnienia będą prowadziły do zawieszenia umowy, a co za tym idzie – do jej rozwiązania.

Polisa oszczędnościowa (posagowa)

W tym przypadku warunki są zależne od wybranej oferty i czasu trwania umowy. Im dłuższa umowa, tym bardziej korzystne warunki. Jednak brak regularnych płatności może prowadzić do zawieszenia ochrony nad dzieckiem. To, co należy podkreślić to fakt, że nie płacąc składek – nie zwiększysz sumy gromadzonej na koncie dziecka.

Polisa inwestycyjna

Składkę płacisz samodzielnie, a jej brak na koncie ubezpieczyciela będzie powodować zawieszeniem ochrony nad Tobą oraz zawieszeniem kontynuacji inwestowania środków. Pamiętaj, że oprócz samej ochrony ubezpieczyciel część kwoty przeznacza na inwestycje. Brak opłacania składki do czasu ustalonego terminu będzie powodować rozwiązanie umowy.
 

Kiedy nie trzeba płacić składki?


Może się zdarzyć, że w razie problemów, które są objęte ochroną, to ubezpieczyciel na pewien czas przejmuje opłacanie składki. Dotyczy to zdarzeń polisowych jak wypadek, pobyt w szpitalu czy choroba.

Przykładowo, polisa na życie w Nationale Nederlanden przewiduje możliwość płacenia składek za ubezpieczonego w sytuacji, gdy u ubezpieczonego wystąpi niezdolność do pracy lub niezdolność do samodzielnej egzystencji. Takie zdarzenie polisowe zapewnia wypłacenie ustalonego w umowie świadczenia, po którym ubezpieczyciel przejmuje składki. Ubezpieczony ma obowiązek przestawienia wszelkich niezbędnych dokumentów potwierdzających jego sytuację życiową.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisa na życie to zabezpieczenie finansowe na wypadek wielu różnych sytuacji zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Bardzo ważne jest cena ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Niepłacenie składki może przynieść różne konsekwencje w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego
 
2. Warto dopasować zarówno częstotliwość składki, jak i jej wysokość, by nie była zbyt dużym obciążeniem w życiu codziennym
 
3. W razie trudności finansowych warto skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować o sytuacji, by uniknąć wypowiedzenia umowy
 
4. Przed wypowiedzeniem umowy dochodzi do zawieszenia ochrony i w tym czasie wystąpienie zdarzenia polisowego nie gwarantuje należnego świadczenia
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy