Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Polisa posagowa - 5 powodów dla których warto ją mieć

Mając ubezpieczenie na życie, można jednocześnie być chronionym, jak i oszczędzać. W wersji posagowej polisa będzie chronić finansowo zdrowie i życie dziecka, a także zapewni mu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na start w dorosłe życie.

Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a te są bardzo proste. Polisa posagowa łączy w sobie funkcję ochronną oraz oszczędnościową. Umowę ubezpieczenia można zawrzeć na okres od 5 lat do ukończenia przez głównego beneficjenta, czyli uposażone dziecko, 25. roku życia.
 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Polisa posagowa – zakres, składka i wyłączenia


Ubezpieczenie posagowe jest skierowane do osób dorosłych, ale korzystają z niego niepełnoletni, którzy są chronieni finansowo np. na wypadek śmierci rodzica czy konieczności leczenia szpitalnego. Część ochronna polisy może zawierać nawet kilkanaście zdarzeń wybranych przez dorosłego, jak:

 • złamanie ręki i inny nieszczęśliwy wypadek,
 • operacja,
 • poważne zachorowanie,
 • medyczne assistance,
 • wypadek komunikacyjny.

Polisa posagowa jest nieco droższa od ubezpieczenia na życie w wersji ochronnej, ponieważ cześć składki trafia na konto polisowe. Suma wpłat zostanie przekazana ubezpieczonemu dziecku co najmniej po ukończeniu przez nie 18. roku życia.
 
Minimalna miesięczna wpłata w ubezpieczeniach posagowych może wynosić mniej niż 100 zł.O ile w niektórych polisach dolny próg składki jest określany przez towarzystwo, to górną granice wyznacza osoba płacąca składkę – co miesiąc, co kwartał, co poł roku czy raz na 12 miesięcy.
 
Polisa posagowa to również ograniczenia. Oprócz wyłączeń odpowiedzialności dotyczących części ochronnej, trzeba pamiętać nie tylko o wieku dziecka, ale i ubezpieczającego. O ile umowa może trwać od 5 do 25 lat i zakończyć się nie później niż w roku, w którym dziecko ukończy 25 lat, to wiek ubezpieczającego w momencie zawierania umowy nie może wynosić więcej niż np. 50 lat.

 

Polisa posagowa lepsza niż NNW – dlaczego?


Posagowe ubezpieczenie na życie dla dziecka warto wykupić przynajmniej z kilku powodów. Poniżej przedstawiamy 5 z nich.

Powód 1 – Pieniądze na start

Rodzice kupują takie ubezpieczenie głównie ze względu na możliwość oszczędzania połączoną z gwarancją ochrony życia i zdrowia przez cały czas trwania umowy.
Uzbieraną kwotę (20 000 zł, 50 000 zł czy 100 000 zł) uposażone dziecko może przeznaczyć na różne cele.  To zależy od sumy i wieku dziecka, w jakim otrzyma posag. Jeśli w wieku 18 lat, wtedy pieniądze przydadzą się na kontynuowanie edukacji, w tym również na zagranicznej uczelni, a jeśli po skończeniu 25 lat, wtedy perspektywy mogę się nieco zmienić (np. skończone studia), a pieniądze wspomóc:

 • zakup własnego samochodu,
 • wkład własny do zakupu mieszkania,
 • sfinansowanie podróży marzeń,
 • opłacenie ślubu i wesela.
PAMIĘTAJ!
Pieniądze z ubezpieczenia posagowego są zwolnione z podatku od spadków i darowizn i podatku od zysków kapitałowych.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Powód 2 – praktyczna lekcja oszczędzania

Ubezpieczenie posagowe z jednej strony chroni życie i zdrowie dziecka, a z drugiej stanowi praktyczną lekcję ekonomii. To także test na cierpliwość – pieniądze z polisy są wypłacone po osiągnięciu przez dziecko wieku określonego w umowie, ale nie wcześniej niż przed 18. urodzinami.

Aby wyliczyć precyzyjną kwotę, trzeba wziąć pod uwagę 2 czynniki: długość umowy i wysokość składki (część oszczędnościową).
 
Towarzystwa ubezpieczeń zazwyczaj nie narzucają sztywnych kwot, ale niektóre firmy stosują progi minimalne. Przykładowo, PZU Start w Dorosłość wymaga minimalnych wpłat na poziomie:

 • 100 zł – co miesiąc,
 • 300 zł – co kwartał,
 • 600 zł – co pół roku,
 • 1200 zł – co rok.

Wpłacając 100 zł miesięcznie fundator przez 10 lat zgromadzi na polisie ok. 10 000 zł, po odliczeniu kosztów związanych z ochroną. Płacąc tylko trzy razy więcej, a więc 4000 zł rocznie, rata za polisę nadal jest w zasięgu możliwości finansowych rodzica.

Powód 3 – wysokie odszkodowanie

Ubezpieczenie posagowe w części ochronnej nie różni się od klasycznej indywidualnej polisy na życie. Zawiera te same elementy, jak:

 • NNW,
 • pobyt w szpitalu,
 • rehabilitacja,
 • trwałe uszkodzenie ciała.

Jedną z gwarancji w ramach polisy posagowej jest świadczenie za śmierć rodzica bądź rodziców. Co wtedy dzieje się ze składką? Ubezpieczone dziecko otrzymuje specjalną rentę wypłacaną do końca umowy, czyli najwcześniej do ukończenia 18. roku życia lub jednorazowe świadczenie.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Powód 4 – więcej niż polisa szkolna

Posagowe ubezpieczenie na życie dla dziecka może zawierać kilka rozszerzeń, w tym następstwa nieszczęśliwych wypadków. A jeśli dziecko posiada taki produkt z rozszerzeniem NNW, nie musi już korzystać z polisy oferowanej w szkole.

To istotne z uwagi na fakt, że ubezpieczenie na życie dla dziecka kupione w szkole posiada zazwyczaj wąski zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia, a poza tym nie gwarantuje uzyskania profitów w postaci świadczenia wypłacanego na koniec umowy.

Powód 5 – szeroki zakres ochrony

Proponowane rozszerzenia wyglądają podobnie jak w ubezpieczeniu na życie o charakterze typowo ochronnym. Są to m.in.:

 1. Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania
  W zależności od polisy to poważnego zachorowania zaliczane się również zawał serca, wszczepienie by-passów, niezłośliwy guz mózgu, wada serca, transplantacja organów ( z tym że polisa najczęściej obejmuje tylko biorcę), sepsa, choroba Parkinsona, przewlekłe zapalenie wątroby czy utrata wzroku i słuchu.
   
 2. Operacja chirurgiczna
  Wysokość wypłaty zależy od wybranej wcześniej sumy ubezpieczenia, np. 50 000 zł. Ubezpieczyciele uzależniają wypłatę świadczenia także od klasy operacji, np. 50% SU przysługuje po operacji I klasy, np. wycięcie zmiany rdzenia kręgowego lub opon rdzeniowych.
   
 3. Ubezpieczenie w razie niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji
  Dodatek gwarantuje przejęcie obowiązku opłacania składek bez względu na ich wysokość. Nie ma też ograniczeń co do wykonywanego wcześniej zawodu. Ubezpieczyciel ma jednak prawo skierować ubezpieczonego na badanie lekarskie w celu potwierdzenia wystąpienia niezdolności do pracy oraz trwania niezdolności do pracy.
   
 4. Leczenie szpitalne
  Pomoc finansowa jest udzielana po nieszczęśliwym wypadku lub chorobie, a świadczenie pozwala opłacić dalsze leczenie lub rehabilitację. Warunkiem jest czas przebywania w szpitalu - zazwyczaj to przedział 4-90 dni i więcej. Suma ubezpieczenia jest obliczana w zależności od powodu, z jakiego ubezpieczony przebywał w szpitalu, np. 1% SU za każdy dzień pobytu na oddziale intensywnej terapii, 1% SU na skutek nieszczęśliwego wypadku, 0,5% SU w razie choroby.


 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie na życie w kalkulatorze rankomat.plOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć

1. Polisa posagowa jest przykładem ubezpieczenia mieszanego (ochrona połączona z oszczędzaniem)

2. Adresatem tej polisy jest osoba niepełnoletnia, ale składki można opłacać nawet do 25. roku życia ubezpieczonego

3. Uzyskany i nieopodatkowany kapitał ubezpieczony może przeznaczyć na dowolny cel

4. Polisa posagowa chroni dziecko co najmniej w tym samym zakresie co szkolne NNW

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

anna.zaskórska@onet.pl

2020-03-31 22:47:27

Czy mogę podpisać polisę posagowa kiedy mam już polisę na życie w generali?

Odpowiedź Redakcji

2020-04-01 09:28:34

Można mieć kilka polis na życie, w tym ochronne indywidualne, w pracy, w szkole, posagową czy inwestycyjną. Ważne jest, aby prawidłowo określić własne zdolności finansowe i nie zalegać z opłacaniem składek.

Powrót do listy
3
9
6
2
5
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy