Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Polisa posagowa - 5 powodów dla których warto ją mieć

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Oszczędności na start w dorosłe życie dziecka to doskonały prezent, który nasza pociecha może wykorzystać w dowolny sposób. Polisa posagowa dla dziecka to produkt, który warto rozważyć przynajmniej z 5 różnych powodów.

Polisa posagowa różni się od polisy szkolnej NNW, o czym warto wiedzieć. Ubezpieczenia posagowe są inwestycją, które ułatwią rozpoczęcie dorosłego życia przez nasze dziecko. Sprawdzamy, na czym polega taka polisa oraz z jakich powodów warto zdecydować się na jej zakup.

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Czym jest polisa posagowa dla dziecka?

Ubezpieczenie posagowe to rodzaj ubezpieczenia oszczędnościowego. Polisę możemy nabyć jako rodzice dziecka, ale również jako jego bliscy – chrzestni, wujkowie, dziadkowie lub przyjaciele rodziny. 

Polisa posagowa może zostać zakupiona już w pierwszym roku życia dziecka, a maksymalnie umowa może trwać do 25 roku życia. Ubezpieczyciel określa zarówno minimalny czas trwania umowy, jak i wysokość minimalnej składki. 

Zadaniem polisy posagowej jest gromadzenie oszczędności na przyszłość. W ustalonym momencie dziecko otrzymuje zgromadzone przez lata środki i może przeznaczyć je na dowolnie wybrany cel.

O tym, jak działa ubezpieczenie posagowe powinien wiedzieć każdy rodzic i opiekun prawny. W zależności od czasu trwania umowy oraz terminu końca umowy, taki produkt będzie stanowił formę skarbonki na przyszłość dziecka, ale również formę ochrony na wypadek śmierci ubezpieczającego. Polisy posagowe mogą oferować różne opcje ochrony dodatkowe, np. na wystąpienie u dziecka poważnego zachorowania. Jest to produkt długoterminowy, który ma zagwarantować dziecku wypłatę wysokiej kwoty. Może zatem być potrzebne wypełnienie ankiety oraz potwierdzenie stanu zdrowia opisanego w formularzach umowy ubezpieczeniowej.

Polisa posagowa lepsza niż NNW dla dziecka – dlaczego?

Ubezpieczenie NNW to polisa, która zabezpiecza następstwa nieszczęśliwych wypadków. Oznacza to, że zarówno złamanie kości, jak i oparzenie czy pobyt w szpitalu będą zapewniać dziecku wypłatę odszkodowania. Umowa w polisie NNW jest zawierana na 12 miesięcy, a składka jest jednorazowa., płatna z góry za cały rok.

Z kolei ubezpieczenie posagowe to zupełnie inny model ochrony. Oto 5 powodów, dla których warto zdecydować się na zakup polisy posagowej dla dziecka:

Powód 1 – Pieniądze na start

Dziecko w chwili ukończenia określonego wieku (mogą to być 18 urodziny lub później) otrzymuje zgromadzone na rachunku polisowym środki. 
Jest to moment w życiu dziecka, kiedy podejmuje swoje pierwsze dorosłe decyzje. Pieniądze z polisy mogą zostać przeznaczone na opłacenie studiów, zakup mieszkania, samochodu lub rozwinięcie swojej pasji czy działalności gospodarczej.

Dlaczego to tak ważne? Nasza sytuacja finansowa dzisiaj może być stabilna i satysfakcjonująca, ale nie możemy mieć pewności co do tego, że za 10 lub 20 lat, będziemy w takiej samej sytuacji, co pozwoli nam finansowo wesprzeć dziecko. Po drodze może pojawić się wiele życiowych komplikacji, co wpłynie na losy naszej pociechy. Polisa posagowa zabezpiecza taką możliwość i zapewnia środki na pierwsze kroki w dorosłym życiu.

Powód 2 – praktyczna lekcja oszczędzania

Ubezpieczenie posagowe to świetna lekcja dotycząca gromadzenia oszczędności na przyszłość. Dziecko, widząc, że odkładamy środki na jego dorosłe życie, z pewnością to doceni i wyciągnie z tego ważną lekcję.

Samodzielne oszczędzanie jest bardzo trudne – zwykle przy pierwszym większym wydatku, jak np. remont, poważna choroba kogoś bliskiego czy utrata pracy, możemy odpuścić sobie nasze odkładanie pieniędzy. Związanie się z ubezpieczycielem poprzez umowę powoduje, że podchodzimy do oszczędzania znacznie bardziej poważnie i sumiennie.

Powód 3 – wysokie odszkodowanie

Dziecko, oprócz oszczędności, zyskuje również ochronę w wybranym przez nas zakresie. Z tytułu śmierci rodzica może otrzymać naprawdę solidne wsparcie. W chwili, gdy zabraknie rodzica, nasza pociecha otrzyma regularnie wypłacaną rentę na czas nauki.

Warto dodać, że nie wszystkie ubezpieczenia NNW zapewniają tego rodzaju ochronę i wysokie odszkodowanie, a takie zdarzenie powinniśmy brać również pod uwagę.

Powód 4 – więcej niż polisa szkolna

Polisa szkolna NNW zapewnia dziecku ochronę na najbliższe 12 miesięcy. Z kolei ubezpieczenie posagowe obejmuje ochroną minimum kilka lat, a trwać może maksymalnie 25 lat. Dziecko zyskuje długoterminową ochronę z wysoką sumą ubezpieczenia oraz oszczędności, które zostają wypłacone po zakończeniu umowy.

Powód 5 – szeroki zakres ochrony

Zakres ochrony w polisie posagowej nie musi dotyczyć wyłącznie utraty rodzica. Możemy dowolnie rozbudować ochronę z uwzględnieniem potrzeb naszego dziecka. Polisa posagowa może zapewnić wsparcie na wypadek urazów, pobytu w szpitalu czy poważnego zachorowania. 

To, jak rozszerzymy ochronę, zależy wyłącznie od nas samych. Nie musimy decydować się zatem na umowy dodatkowe, które w żaden sposób nie dotyczą naszego dziecka.

Warto również dodać, że polisa posagowa może być doskonałym uzupełnieniem polisy szkolnej NNW. Jeśli nasze dziecko posiada już ubezpieczenie szkolne, którego zakres ochrony jest naszym zdaniem zbyt wąski, możemy dokupić odpowiednie rozszerzenie w polisie posagowej. W ubezpieczeniu NNW nie możemy modyfikować zakresu ochrony, a nasz wybór ogranicza się wyłącznie do wybrania jednego z kilku wariantów cenowych.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy posagowej dla dziecka?

Przed zakupem ubezpieczenia posagowego warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy ubezpieczeniowej. Dobrze będzie sprawdzić czy plan oszczędzania zgadza się z tym, co sobie założyliśmy oraz czy zakres ochrony odpowiada naszym oczekiwaniom.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jakie są wyłączenia odpowiedzialności. Mają one na celu uniknięcia próby wyłudzenia odszkodowania dla dziecka. Takim wyłączeniem odpowiedzialności może być np. śmierć rodzica w wyniku samobójstwa, szczególnie gdy do zdarzenia dojdzie niedługo po zakupie polisy.

Ważne jest również karencja. Określa ona czas pomiędzy podpisaniem umowy, a ochroną w danym zakresie. Oznacza to, że np. śmierć rodzica w ciągu roku od zakupu polisy, może nie gwarantować odszkodowania dla dziecka.

 

Czy ubezpieczenie posagowe to dobry pomysł?

Takie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści, zarówno dla osoby, która zdecyduje się do zawarcia umowy ubezpieczenia, jak i dla dziecka, które otrzyma pieniądze na start w dorosłość.

W przypadku niezdolności do pracy, śmierci ubezpieczającego lub innych trudności losowych, dziecko zyskuje ochronę finansową. W zależności od wysokości sumy ubezpieczenia, ma gwarancję wypłaty środków zarówno w przypadku śmierci rodzica (wówczas wypłacone pieniądze pełnią rolę renty, jest to tzw. "renta posagowa"), jak i gdy rozpocznie dorosłe życie (pełnią rolę zabezpieczenia finansowego). 

Bez względu na kondycję finansową opiekuna prawnego, dziecko może liczyć na pomoc. Obowiązek opłacania składek spoczywa na rodzicu lub innej osobie, która zdecydowała się na ubezpieczenie posagowe. Częstotliwość opłacania składek jest również decyzją indywidualną i można ustalić ją z ubezpieczycielem. Na koniec okresu wskazanego w umowie dziecko otrzyma całą, uzbieraną przez lata kwotę i z jej pomocą będzie mogło rozpocząć dorosłe życie.

Dla kogo ubezpieczenie posagowe to dobre rozwiązanie?

Taka polisa zobowiązuje do opłacania składki, która na dłuższą metę może oznaczać spore obciążenie finansowe. Wysokość składki powinna być zatem dopasowana do możliwości finansowych, jakimi dysponuje opiekun prawny. Przed zawarciem umowy warto przemyśleć poziom ryzyka ubezpieczeniowego, koniec okresu ubezpieczenia (kiedy pieniądze powinny zostać wypłacone) oraz to, jaka ochrona ubezpieczeniowa będzie potrzebna.

Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno uwzględnić potrzeby, by pod koniec umowy wysokość sumy ubezpieczenia faktycznie przyniosła korzyści, a opłacanie składek w czasie trwania umowy nie były dla rodzica obciążeniem.

To, ile kosztuje ubezpieczenie posagowe zależy od kwoty, na jaką się zdecyduje opiekun prawny. Jeśli czas trwania umowy jest wystarczająco długi, suma ubezpieczenia nie jest wygórowana, a wizja pracy ubezpieczonego nie wykłada wielu dodatkowych nakładów finansowych, to koszt składki nie powinien być wysoki. Wysokość składki powinna być dobrze wyliczona i wpasowywać się w regularny budżet właściciela polisy.

Gdzie znaleźć dobrą polisę posagową dla dziecka?

Znalezienie dobrej polisy posagowej dla dziecka nie jest trudne, ale dla wielu z nas może stanowić spore wyzwanie. Ofert na rynku ubezpieczeniowym jest naprawdę wiele, a detale, którymi się one różnią, mogą powodować, że nie wiadomo na które rozwiązanie się zdecydować.

Pomoc znajdziemy na stronach, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej i zajmują się np. prowadzeniem rankingu różnych ofert. Znaleźć tam możemy cenne wskazówki o tym, jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać oraz oceny poszczególnych produktów. Warto również skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Wystarczy, że wypełnimy krótki formularz, a na podstawie udzielonych przez nas informacji, zostanie przygotowana oferta dopasowana do naszych oczekiwań.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie na życie w kalkulatorze ubezpieczeńOfertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

Polisa posagowa - To warto wiedzieć:

1. Polisa posagowa jest przykładem ubezpieczenia mieszanego (ochrona połączona z oszczędzaniem)

2. Adresatem tej polisy jest osoba niepełnoletnia, ale składki można opłacać nawet do 25. roku życia ubezpieczonego

3. Uzyskany i nieopodatkowany kapitał ubezpieczony może przeznaczyć na dowolny cel

4. Polisa posagowa chroni dziecko co najmniej w tym samym zakresie co szkolne NNW

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o polisę posagową dla dziecka:

 1. Czy dziecko może posiadać dwa ubezpieczenia posagowe?

  Tak, jeśli zdecydowaliśmy się na zakup polisy posagowej i taką samą decyzje podjęli np. rodzice chrzestni lub dziadkowie – dziecko skorzysta podwójnie. Dwie polisy będą oznaczały podwójną ochronę oraz jeszcze większe wsparcie finansowe na start w dorosłe życie.

 2. W jakim wieku dziecko może posiadać polisę posagową?

  Polisę posagową możemy nabyć dla noworodka. Ochrona może zatem obejmować dziecko od pierwszych chwil życia. Umowa może trwać maksymalnie do 25 roku życia.

 3. Kto może kupić ubezpieczenie posagowe dla dziecka?

  Polisę posagową mogą kupić rodzice, ale nie tylko – mogą to być również rodzice chrzestni, wujkowie, dziadkowie oraz inni nasi bliscy, którzy nie są z nami spokrewnieni. Warto zwrócić uwagę na widełki wiekowe, ponieważ dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego mogą być nieco inne.

 4. Co obejmuje polisa posagowa?

  Ubezpieczenie posagowe to produkt, który gromadzi oszczędności na start w dorosłe życie dziecka. Może je nabyć rodzic, opiekun prawny lub inna bliska osoba (np. dziadkowie, rodzic chrzestny lub przyjaciel rodziny). Ochronę można dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka, ale w podstawowym wymiarze polisa będzie chronić dziecko na wypadek śmierci rodzica.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

anna.zaskórska@onet.pl

2020-03-31 22:47:27

Czy mogę podpisać polisę posagowa kiedy mam już polisę na życie w generali?

Odpowiedź Redakcji

2020-04-01 09:28:34

Można mieć kilka polis na życie, w tym ochronne indywidualne, w pracy, w szkole, posagową czy inwestycyjną. Ważne jest, aby prawidłowo określić własne zdolności finansowe i nie zalegać z opłacaniem składek.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia