Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na życie a zajęcie komornicze

Przepisy prawa cywilnego jasno określają, kiedy komornik może zająć 100% wynagrodzenia, a kiedy musi pozostawić nam minimalne środki na życie. Również polisa może zostać potraktowana zależnie od rodzaju zadłużenia.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

W sytuacji, gdy pojawia się zadłużenie oraz postępowanie komornicze, warto znać swoje prawa, by wiedzieć, kiedy zajęcie komornicze jest niezgodne z prawem oraz jak sobie pomóc w takiej sytuacji

 

Czym jest zajęcie komornicze?


Zajęcie komornicze jest podstawą prawną, która umożliwia komornikowi realizację odzyskiwania długu.Rolą komornika jest pomoc wierzycielowi w odzyskaniu zadłużenia. W wyniku postępowania może dojść do egzekucji komorniczej, przy której dłużnik ma już jedynie możliwość negocjowania warunków spłaty zadłużenia. Największym błędem dłużnika w takiej sytuacji jest unikanie kontaktu z komornikiem, co może prowadzić do pogorszenia swojej sytuacji finansowej.

Zajęcie komornicze pojawia się wówczas, gdy dłużnik nie spłaca zadłużenia. Ta kwestia jest zależna od umowy z wierzycielem, gdzie opisane są dokładne warunki i czas spłaty. Zajęcie komornicze może dotyczyć:
 • niespłaconej karty kredytowej,
 • zalegania z płatnością kredytu,
 • niepłacenia rachunków,
 • niepłacenia alimentów.
Postępowanie komornicze odbywa się na wniosek wierzyciela, który chce wyegzekwować swoją należność. Natomiast samo zajęcie komornicze daje komornikowi moc prawną do zajęcia konta bankowego. Dłużnik, który otrzyma wezwanie komornicze, musi mieć świadomość utraty części wynagrodzenia.
Dłużnikowi, który pracuje w oparciu o umowę o pracę, może mieć zajęte przez komornika:
 • 60% pensji – jeśli długi powstały w wyniku niespłaconych alimentów,
 • 50% pensji – jeśli długi powstały w wyniku innych niespłaconych należności.
Należy jednak pamiętać o tym, że komornik nie może zabrać dłużnikowi jego wszystkich środków i musi uwzględnić minimalne środki przewidziane do egzystencji. Kwota minimalna wynosi:
 • 2250 zł brutto (1633 zł netto) – jest to kwota równa minimalnemu wynagrodzeniu;
 • 900 zł brutto (653 zł netto) – 40% minimalnego wynagrodzenia w przypadku długów alimentacyjnych.
 Inaczej sprawa wygląda w przypadku dłużników, pracujących na umowie zlecenie lub o dzieło. Ich przypadek jest najtrudniejszy, ponieważ komornik ma prawo zająć 100% ich wynagrodzenia pochodzącego z tego rodzaju zatrudnienia. Aby tak się nie stało, dłużnik musi spełnić następujące warunki:
 • wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło ma na celu zapewnienie utrzymania dłużnika lub musi być jedynym źródłem dochodu dłużnika,
 • zarobki pochodzące z tego źródła muszą mieć charakter stały,
 • wypłaty z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło muszą mieć charakter powtarzalny,
 • dłużnik musi być związany z pracodawcą od dłuższego czasu.


Odszkodowanie z polisy dla komornika – kiedy możliwe?


W przypadku odzyskiwania należności od dłużnika wierzyciele szukają rozmaitych sposobów. Czy posiadanie polisy przez zadłużonego może mieć związek z zajęciem komorniczym?

Kodeks cywilny jasno określa, że świadczenia z ubezpieczeń osobowych nie podlegają egzekucjom komorniczym (artykuł 831 § 1 pkt 5 kodeksu cywilnego). Do ubezpieczeń osobowych należą również polisy na życie. Należy jednak podkreślić, że od tej reguły istnieją dwa wyjątki:
 • alimenty,
 • zaległa składka na poczet towarzystwa ubezpieczeniowego.
 
Innym rozwiązaniem jest tzw. egzekucja z wierzytelności. W sytuacji, gdy wierzyciel dowie się o wypłacie dłużnikowi świadczenia z polisy na życie, może za pośrednictwem komornika zająć tę wierzytelność. Problem jednak polega na tym, że wierzytelność musi być już wypłacona, a nie domniemana. Oznacza to, że komornik nie może zająć samego ubezpieczenia ani potencjalnej wypłaty środków z polisy.

WAŻNE!
Świadczenia z ubezpieczeń osobowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń
(na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów oraz Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r.)

Jednak co w sytuacji, gdy dłużnik posiadający polisę rozwiąże umowę z firmą ubezpieczeniową albo zażąda od ubezpieczyciela wypłaty środków zgromadzonych na koncie polisowym? W takim przypadku komornik może wyłącznie z wniosku wierzyciela zająć środki, które pojawiły się na koncie dłużnika. Tego rodzaju egzekucja komornicza nie ma już ograniczeń prawnych, a dodatkowo dłużnik może zapłacić jeszcze naliczone koszty egzekucji i odsetki.

Istnieje także egzekucja z innych praw majątkowych. W tym przypadku:
 1. Wierzyciel wykorzystuje fakt zawarcia przez dłużnika umowy ubezpieczenia na życie.
 2. Komornik dokonuje zajęcia prawa majątkowego (na podstawie na podstawie art. 910 kpc).
 3. Komornik przesyła do towarzystwa ubezpieczeniowego zawiadomienie o zajęciu tego prawa na pokrycie egzekwowanej należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi.
Zajęcie prawa jest ważne od momentu doręczenia TU zawiadomienia o zajęciu. Odtąd wierzyciel może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika, które wynikają z zajętego prawa, łącznie z rozwiązaniem umowy o ubezpieczeniu na życie. Na skutek rozwiązania umowy ubezpieczenia komornik może zająć wartość polisy lub wartość dodatkową, np. z tytułu nieobowiązkowych składek.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Przykład egzekucji komorniczej w ubezpieczeniu na życie


By lepiej zrozumieć proces zajęcia komorniczego w kontekście polisy na życie, warto posłużyć się przykładem.

Jeżeli na rachunku bankowym ubezpieczonego dłużnika pojawiła się kwota 10 000 zł z tytułu  zadośćuczynienia po wypadku, zgodnie z powyższymi zapisami z kodeksu prawa cywilnego, zajęcie komornicze może dotyczyć kwoty 2 500 zł, jeżeli zadłużenie wynika np. z tytułu niespłacanej pożyczki czy kredytu.

Jeśli z kolei ubezpieczony ma zaległe alimenty lub posiada zaległości w stosunku do ZUS czy Urzędu Skarbowego i zostało w związku z czym wszczęte postępowanie, to komornik może zająć nawet całość tj. 10 000 zł, co umożliwia na spłatę całości lub części zadłużenia. Warto zatem pamiętać, że jeśli komornik zajmuje kwotę wyższą niż 1/4 wpływu na konto, lepiej jest skontaktować się z nim i wyjaśnić sytuację.

 

Czy komornik może zająć także inne odszkodowanie?


W przypadku zajęcia komorniczego należy dobrze znać przepisy kodeksu cywilnego, które poprzez artykuł 832 kodeksu postępowania cywilnego precyzują, że należności wypłacone w związku ze śmiercią (z tytułu zapomogi albo jednorazowego zaopatrzenia pod dowolną nazwą lub też z tytułu ubezpieczenia na pokrycie pogrzebu) podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów.

To oznacza, że komornik nie może zająć środków otrzymanych z tytułu zasiłku pogrzebowego. Nie zmienia to jednak faktu, że komornik może zająć taką kwotę – w przypadku zajęć komorniczych błędy dotyczące zajęć zdarzają się dość często, stąd tak ważna jest świadomość swoich praw. W takiej sytuacji należy dążyć do wyjaśnienia sytuacji. Są to środki niepodlegające zajęciu, w związku z czym powinniśmy złożyć wniosek do komornika o zwolnienie tych środków.

WAŻNE!
Należności wypłacone w związku ze śmiercią, z tytułu zapomogi albo jednorazowego zaopatrzenia pod dowolną nazwą lub też z tytułu ubezpieczenia na pokrycie pogrzebu podlegają egzekucji tylko na zaspokojenie tych kosztów (na podstawie artykułu 832 kpc).

Co to oznacza dla dłużnika? To, że z zasiłku pogrzebowego nie można egzekwować długu. Błąd wynika często z tego, że komornik z automatu zajmuje wszystkie środki na koncie, nie sprawdzając ich pochodzenia. W tym wypadku dłużnik może dochodzić swoich praw, ponieważ zasiłek nie jest formą wynagrodzenia. W takiej sytuacji należy złożyć pismo do komornika „o zwolnienie zajętych środków niepodlegających zajęciu”.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Polisa na życie to forma zabezpieczenia finansowego w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Ważną rolę odgrywa jednak cena takiego ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Środki z polisy na życie nie może zostać zajęta przez komornika

2. Część wynagrodzenia, jaką może zająć komornik, jest zależna od rodzaju umowy zatrudnienia

3. Na skutek rozwiązania umowy ubezpieczenia komornik może zająć wartość polisy lub wartość dodatkową

4. Komornik nie może zająć środków pochodzących z tytułu zasiłku pogrzebowego
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Marcin

2021-05-25 21:39:09

Witam.Czy ubezpieczenie OC ma związek z komornikiem ? Nie jestem właścicielem auta ,mam tylko polisę na siebie.?

Odpowiedź Redakcji

2021-05-26 11:58:21

Prosimy o doprecyzowanie pytania. Jeśli komornik ma związek np. z brakiem opłaty za OC w terminie, wtedy należność będzie ściągana od właściciela pojazdu.

Powrót do listy
3
8
7
3
2
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy