Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 20 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie od raka - ile kosztuje i co oferuje?

Nawet 1 000 000 zł za zdiagnozowanie nowotworu złośliwego. Na takie świadczenie może liczyć ubezpieczony z odpowiednio rozszerzoną polisą. Jednak nie każde towarzystwo proponuje te same warunki.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Rak nie wyrok – szczególnie gdy mamy finansowe zabezpieczenie w postaci polisy życiowej. Sprawdzamy na przykładzie kilku towarzystw, co oferuje takie ubezpieczenie, ile trzeba za nie zapłacić i jakich sytuacji unikać, aby otrzymać wypłatę świadczenia.

 

Rak wciąż groźny dla zdrowia


Chociaż bardziej medialną chorobą jest wirus COVID-19, to bardzo często nowotwór jest chorobą współistniejącą. Bez względu na to, jak będziemy odczytywać statystyki zachorowań czy zgonów, co roku w Polsce umiera na raka ok. 110 000 osób. A kilka razy więcej dowiaduje się o niekorzystnej dla siebie diagnozie.

Z powodu raka najczęściej umierają mieszkańcy województwa śląskiego (współczynnik 313 przypadków na 100 000 osób), dolnośląskiego i łódzkiego (po 309). Najmniej według danych GUS małopolskiego (250), podlaskiego (247) i podkarpackiego (228). Zachorowań jest jeszcze więcej – to aż 9936 na 100 000 mieszkańców w województwie śląskim (mężczyźni) i 10117 w województwie mazowieckim (kobiety) – wynika z raportu KRN Nowotwory złośliwe w Polsce w 2017 roku.

Zachorowalność na nowotwór dotyczy osób w każdym wieku, ale prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka rośnie wraz z wiekiem. U mężczyzn najczęściej występuje nowotwór płuc (17% wszystkich przypadków), gruczołu krokowego (13%) i okrężnicy (7%). U kobiet dominuje nowotwór piersi (22%), płuc (9%) i trzonu macicy (7%).


Na czym polega ubezpieczenie na raka?


Większość towarzystw ubezpieczeniowych dostępnych w Polsce posiada w swojej ofercie polisę na raka. W rzeczywistości jest jedno z rozszerzeń w ubezpieczeniu na życie. Taki dodatek jest dostępny do określonego wieku osoby ubezpieczonej, posiada własny zakres ochronny, jak również wyłączenia odpowiedzialności czy okres karencji (ochrona nie działa przez kilka pierwszych miesięcy lub lat od zawarcia umowy).

Najważniejsze, aby wykupić ubezpieczenie na raka jeszcze przed zdiagnozowaniem nowotworu. Jeśli zrobimy to w odwrotnej kolejności towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty świadczenia, a dodatkowo nie zwróci nam już wpłaconej składki.


Kiedy przyda się ubezpieczenie na raka?


Ubezpieczenie na raka oznacza wypłatę świadczenia w wysokości 10 000 zł, 100 000 zł lub innej kwoty, na którą umówiliśmy się z towarzystwem. Bez względu na kwotę, jaką otrzymamy, możemy ją przeznaczyć na:
 • zakup leków i akcesoriów medycznych,
 • pokrycie kosztów transportu między domem a szpitalem,
 • prywatne wizyty lekarskie,
 • rehabilitację,
 • pobyt w sanatorium,
 • opiekę nad osobą chorą.
Warto pamiętać, że świadczenie z polisy na życie ubezpieczony otrzyma najczęściej w miesięcznych transzach. Przykład: jeśli maksymalne świadczenie (suma ubezpieczenia) z tytułu zdiagnozowania nowotworu wynosi 50 000 zł, to ubezpieczyciel tyle wypłaci łącznie ustalając wcześniej miesięczną wysokość. Po wyczerpaniu tej puli ubezpieczenie przestaje obowiązywać.

Ubezpieczenie od raka pozwoli m.in. zorganizować i pokryć koszty transportu medycznego, dostaw leków czy wezwania lekarza lub pielęgniarki. Jednak większość z tych usług dostępnych w ramach pakietu Assistance jest limitowana. Ograniczeni dotyczy kwoty (np. 500 zł) lub liczby usług w danym roku polisowym.  

Ubezpieczenia od raka – limity na Assistance medyczny


Rodzaj usługi
 
Limity

transport medyczny
organizacja i pokrycie kosztów z miejsca zamieszkania do placówki medycznej lub odwrotnie
 
1000 zł na jeden transport medyczny

dostawa leków
organizacja i pokrycie kosztów
 
250 zł

rehabilitacja
organizacja i pokrycie kosztów
 
700 zł

sprzęt rehabilitacyjny
 organizacja, dostarczenie, pokrycie kosztów wypożyczenia lub zakup
 
500 zł – organizacja, dostarczenie
700 zł – wypożyczenie lub zakup

opieka domowa lub pielęgniarska po hospitalizacji 
organizacja i pokrycie kosztów
 
500 zł – opieka domowa przez 5 dni
 1500 zł – opieka pielęgniarska przez 5 dni

wizyta pielęgniarska
organizacja i pokrycie kosztów
 
500 zł

pomoc psychologa
organizacja i pokrycie kosztów
 
500 zł

dostarczenie posiłków
organizacja i pokrycie kosztów
 
500 zł

opieka nad dziećmi niesamodzielnymi 
organizacja i pokrycie kosztów
 
300 zł za dzień – przez maks. 5 dni
 

przejazd dzieci ubezpieczonego do osoby uprawnionej do opieki
organizacja i pokrycie kosztów
 
500 zł

peruka lub proteza
 zwrot kosztów
 
1000 zł

infolinia zdrowotna
 
bez limitu

Tabela 1. Na podstawie polisy Assistance Onkologiczny w TU Warta Sposób na Raka.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ranking ubezpieczenia od raka – kto ma najlepszą ofertę?

Nie każda polisa na raka jest warta uwagi. W niektórych produktach znajdziemy więcej ograniczeń, w innych zbyt wąski zakres ochrony. Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska tym towarzystwom, które oferują polisę na życie, w tym na raka czy poważne zachorowanie (te nazwy używane są zamiennie).

Analizujemy 7 polis, w tym Aegon, Aviva, Prudential, Warta, PZU, Compensa i Nationale- Nederlanden. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, podajemy minimalne wysokości składek. Na ostateczną cenę za ubezpieczenie od raka wpływa wiele czynników, w tym suma ubezpieczenia (maksymalne świadczenie finansowe), wiek ubezpieczonego, stan zdrowia ubezpieczonego i inne rozszerzenia dokupione do podstawy. 

 

Ubezpieczenie od raka w Aegon


Aegon proponuje produkt o nazwie Dodatkowe ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania. Ubezpieczony w razie zdiagnozowania nowotworu może otrzymać w kilka wypłatach łącznie od 50 000 zł do nawet 1 000 000 zł.

Ubezpieczyciel przygotował w ramach tego rozszerzenia 3 warianty do wyboru:

1. Wariant Onkologiczny – nowotwory złośliwe oraz nowotwory o niższym stopniu zaawansowania, w tym in situ i łagodny guz mózgu;

2. Wariant Onkologiczno-Kardiologiczny – nowotwory złośliwe oraz nowotwory o niższym stopniu zaawansowania, w tym in situ i łagodny guz mózgu + udar mózgu, zawał serca, operację pomostowania naczyń wieńcowych (by-pass) i operację zastawek serca;

3. Wariant Rozszerzony – obejmuje nowotwory złośliwe oraz nowotwory o niższym stopniu zaawansowania, w tym in situ i łagodny guz mózgu + udar mózgu, zawał serca, operację pomostowania naczyń wieńcowych (by-pass) i operację zastawek serca oraz 35 innych poważnych chorób, m.in. chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane, przeszczep narządu i szpiku kostnego, boreliozę, niewydolność nerek i wątroby, ciężkie poparzenia.
 
Część poważnych chorób z zakresu oznacza wypłatę 100% sumy ubezpieczenia. Tak jest w przypadkuzdiagnozowania nowotworu złośliwego. Wtedy ubezpieczony może liczyć na świadczenie opiekuńcze w wysokości 3% sumy ubezpieczenia, wypłacane przez kolejnych 12 miesięcy. I przeznaczyć je na leki, spłatę kredytu, czesne za szkołę dla dzieci itd. Przy sumie ubezpieczenia 100 000 zł oznacza to dodatkowo 12 miesięcznych wypłat po 3000 zł.

Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności dotyczą cysty, zwapnienia, ziarniniaków, malformacji tętnic lub żył w mózgu lub krwiaków – przy zdiagnozowaniu łagodnego guza mózgu.

Ubezpieczenie przeznaczone dla osób w wieku 18-61 lat. Umowa jest zawierana na 5 lat, więc ochrona trwa do 66 urodzin ubezpieczonego.

 

Ubezpieczenie od raka w Aviva


Aviva posiada w swojej ofercie rozszerzenie o nazwie Dodatkowa Umowa Ubezpieczenia w razie Poważnego Zachorowania. To wsparcie finansowe w razie 45 poważnych chorób – w tym nowotworów – dla dorosłego i 20 chorób, jeśli ubezpieczenie dotyczy dziecka.

Wybrany zakres ubezpieczenia od raka dla dorosłego:

 • nowotwór złośliwy piersi,
 • nowotwór złośliwy płuc,
 • nowotwór złośliwy prostaty,
 • białaczka,
 • chłoniak złośliwy,
 • ziarnica złośliwa
 • łagodny nowotwór mózgu.

 
Wybrany zakres ubezpieczenia od raka dla dziecka do 25. roku życia:

 • nowotwory złośliwe,
 • białaczka, chłoniak złośliwy,
 • ziarnica złośliwa,
 • łagodny nowotwór mózgu.

Suma ubezpieczenia może wynosić nawet 800 000 zł. Świadczenie jest równe 100% sumy ubezpieczenia – w przypadku każdego poważnego zachorowania, z wyjątkiem nowotworu złośliwego w stadium przedinwazyjnym. Lub 10% sumy ubezpieczenia – w przypadku nowotworu złośliwego w stadium przedinwazyjnym.

Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności dotyczą nowotworu, jeżeli ubezpieczony zmarł w ciągu 30 dni od jego zdiagnozowania, zachorowania na nowotwór złośliwy w stadium przedinwazyjnym, jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających to zachorowanie miało miejsce zachorowanie na inny nowotwór złośliwy w stadium przedinwazyjnym, w związku z którym Aviva wypłaciła świadczenie.

Umowa trwa 5 lat.

 

Ubezpieczenie od raka w Prudential


Prudential w kwestii ubezpieczenia od raka oferuje polisę Kompleksowa ochrona na wypadek poważnego zachorowania.

Poważne zachorowania są podzielone na 4 grupy, w tym nowotwory. Od tego zależy też wysokość świadczenia:

 • grupa 1 - 150% SU – najcięższe zachorowania, które są następstwem innych chorób lub są z nimi powiązane;
 • grupa 2 – 150% SU - najcięższe zachorowania niepowiązane z innymi chorobami;
 • grupa 3 – 100% SU - choroby sercowo – naczyniowe – w zależności od choroby wypłata świadczenia to: 10%, 25%, 50%, 100% sumy ubezpieczenia;
 • grupa 4 – 100% SU - nowotwory – z wypłatą świadczenia 10% dla nieinwazyjnych postaci nowotworów lub 100% dla nowotworów złośliwych i innych chorób. Suma wypłat z tytułu chorób z grupy 4 może wynieść max 100% SU.
 •  

UWAGA! Po wypłaceniu 100% SU umowa jest dalej aktywna, ale wygasa ochrona na choroby z grupy 4.
Zakres polisy (grupa 4) obejmuje 13 jednostek chorobowych, jak:

 • anemia aplastyczna,
 • łagodny nowotwór mózgu wymagający leczenia operacyjnego lub powodujący Trwały ubytek neurologiczny,
 • nowotwór złośliwy w stadium inwazyjnym
 • pneumenektomia,
 • operacja mózgu,
 • nowotwór złośliwy piersi w stadium przedinwazyjnym,
 • nowotwór złośliwy szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym,
 • nowotwór złośliwy jelita grubego w stadium przedinwazyjnym,
 • nowotwór złośliwy jajowodu w stadium przedinwazyjnym,
 • nowotwór złośliwy pochwy w stadium przedinwazyjnym,
 • nowotwór złośliwy sromu w stadium przedinwazyjnym,
 • nowotwór złośliwy w stadium przedinwazyjnym – Pierwotny nowotwór gruczołu krokowego w stopniu zaawansowania mniejszym niż T2N0M0,
 • czerniak złośliwy skóry w stadium przedinwazyjnym

Na ubezpieczenie od raka w Prudential obowiązuje 90-dniowa karencja.

Ubezpieczenie przeznaczone dla osób w wieku 18-60 lat. Umowa jest zawierana na 5 lat, więc ochrona trwa do 65 urodzin ubezpieczonego.

 

Ubezpieczenie od raka w Warta


Warta ma Sposób na Raka gwarantujący świadczenie do 200 000 zł w przypadku nowotworu złośliwego w stadium inwazyjnym. Minimalna suma ubezpieczenia to 50 000 zł.

Ubezpieczenie dostępne w wersji standardowej i rozszerzonej. Obie wersje zapewniają wypłatę 100% za zdiagnozowanie raka w stadium inwazyjnym, 10% w stadium przedinwazyjnym i 40% SU za łagodny nowotwór mózgu. To również druga opinia medyczna. Opcja rozszerzona to dodatkowo 50% SU w razie operacji spowodowanej przez nowotwór, 5% SU na radioterapię (5 sesji w zakresie) i 5% na chemioterapię (5 sesji w zakresie).

Karencja w TU Warta wynosi 6 miesięcy. Warta nie ubezpiecza na wypadek zdiagnozowania niektórych nowotworów wymienionych w OWU, jak: nowotwór złośliwy skóry wargi, nowotwór złośliwy skóry kończyny dolnej, nowotwór złośliwy tarczycy w stopniu zaawansowania T1N0M0 i T2N0M0 w przypadku raka brodawkowatego, wtórny i nieokreślony nowotwór złośliwy węzłów chłonnych.

Oferta dostępna jest dla osób w wieku od 18 do 60 roku życia. Umowa trwa 5 lat.

 

Ubezpieczenie od raka w PZU


W PZU można wykupić Dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na wypadek nowotworu i innych ciężkich chorób. Polisa to dwa warianty ochrony:

 • Standard – 10 chorób, w tym nowotwory (nowotwór złośliwy i niezłośliwy guz mózgu),
 • Premium – 25 chorób, w tym nowotwory, a także zagraniczna konsultacja medyczna.


Ubezpieczenie od raka w PZU nie dotyczy nowotworów ocenionych w badaniu histopatologicznym jako łagodne, o granicznej złośliwości, potencjalnie małej złośliwości, nieinwazyjne oraz przedinwazyjne (tzw. in situ), a także:

 • ziarnicy złośliwej w pierwszym stadium;
 • czerniaka złośliwego skóry opisanego wg skali TNM jako T1aN0M0 oraz wszystkich nowotworów skóry, w tym chłoniaka skóry;
 • brodawkowatego raka tarczycy opisanego wg skali TNM jako T1aN0M0;
 • nowotworu złośliwego gruczołu krokowego (prostaty, stercza) opisanego wg skali TNM jako T1aN0M0 lub T1bN0M0;
 • nowotworu złośliwego szyjki macicy opisanego wg skali CIN jako CIN1, CIN2 lub CIN3;
 • łagodnego guza mózgu (torbieli, ziarniniaków, malformacji naczyniowych, krwiaków mózgu, guzów przysadki mózgowej).

Polisa przeznaczona dla osób w wieku 18-60 lat. Umowa trwa 5 lat.

 

Ubezpieczenie od raka w Compensa


Compensa ma w swojej ofercie produkt o nazwie Onkopensa. To możliwość ubezpieczenia dla siebie lub całej rodziny. W wariancie indywidualnym przedział wiekowy wynosi 18-60 lat, a w rodzinnym 18-50 lat.

Ubezpieczyciel nie wymaga szczegółowych ankiet medycznych, które mogą wymagać przeprowadzenia badań lekarskich. Przyszły ubezpieczony deklaruje tylko, czy nie zdiagnozowano u niego nowotworu albo czy nie są obecnie wykonywane badania pod tym kątem.

W ubezpieczeniu od raka Compensa do wyboru 3 sumy ubezpieczenia – 50 000 zł, 100 000 zł, 150 000 zł.

W pierwszym roku ubezpieczeniowym obowiązuje 6-miesięczna karencja. Karencja nie obowiązuje w związku z rozpoznaniem nowotworów kanału odbytu, serca i oka. A także w przypadku kontynowania polisy.

Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności dotyczą raka nieinwazyjnego, dysplazji zmian przedrakowych, raka gruczołu krokowego w stopniu zaawansowania mniejszym niż T2N0M0, nowotworów współistniejących z infekcją HIV, nowotworów złośliwych rozpoznanych wyłącznie na podstawie wykrycia obecności komórek nowotworowych lub ich fragmentów we krwi, ślinie, kale lub moczu.

Polisa dla osób w wieku 18-60 lat. Umowę można zawrzeć także do 65 urodzin pod warunkiem, że jest to umowa kontynuowana.

 

Ubezpieczenie od raka w Nationale Nederlanden


Nationale-Nederlanden proponuje ubezpieczenie od raka w ramach polisy Ochrona Jutra. Produkt składa się z kilku rozszerzeń możliwych do wykupienia:

 • Druga Opinia Medyczna,
 • Assistance,
 • Pakiet Onkolog,
 • Pre-diagnoza i badania genetyczne.

Ubezpieczony wybiera jeden z wariantów - podstawowy obejmuje wybrane nowotwory złośliwe męskie lub kobiece, wariant rozszerzony – wszystkie nowotwory złośliwe (w tym – w zależności od płci – wybrane nowotwory męskie lub kobiece), natomiast wariant pełny – wszystkie nowotwory złośliwe, łagodne nowotwory mózgu, tarczycy , jajnika oraz raka przedinwazyjnego.

Świadczenie za zdiagnozowanie nowotworu wynosi w Nationale-Nederlanden 600 000 zł. 35-letnia osoba zapłaci miesięcznie 150-320 zł w zależności od wybranego pakietu. Dodatkowo płatne są Pakiet Onkolog (10 zł) i Pre-diagnoza (28 zł). Pakiet Onkolog. To program diagnostyczny obejmujący wizyty u specjalistów i konieczne badania diagnostyczne. Pakiet zawiera konsultacje profesorskie dotyczące wstępnego rozpoznania choroby nowotworowej, a także tomografię komputerową, USG, rezonans magnetyczny, markery nowotworowe, hormonalne czy mikrobiologiczne. Pre-diagnoza obejmuje m.in. ogólną wideokonsultację medyczną, wizytę domową lekarza, organizację wizyty lekarza specjalisty, organizację badań diagnostycznych i organizację badań genetycznych.

Umowa trwa 5 lat, a zawrzeć może ją osoba w przedziale wiekowym 18-61 lat.
 

Ubezpieczenie od raka – przykładowe oferty


TU
 
wiek suma ubezpieczenia składka

Aegon
 
18-61 lat 50 000 –  1 000 000 zł ustalana z TU

Aviva
 
ustalany z TU 800 000 zł ustalana z TU

Prudential
 
18-60 lat ustalana z TU ustalana z TU

Warta
 
18 – 60 lat 50 000 – 200 000 zł ustalana z TU

PZU
 
18 – 60 lat ustalana z TU ustalana z TU

Compensa
 
18-65 lat 50 000 – 150 000 zł ustalana z TU

Nationale-Nederlanden
 
18-61 lat 600 000 zł od 150 zł dla 35-latka

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Porównaj ceny


Ubezpieczenie na życie to ochrona finansowa w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich – także w przypadku zdiagnozowania nowotworu i innej poważnej choroby. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie od raka można wykupić jako dodatek do polisy na życie

2. Minimalne świadczenie za zdiagnozowanie raka wynosi z reguły 50 000 zł

3. Świadczenie jest wypłacane w ratach, np. miesięcznych

4. Towarzystwa nie wypłacają świadczenia za wykryty nowotwór w stadium przedinwazyjnym
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
5
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy