Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Wygraj. Nie czekaj. Ubezpiecz się, kiedy jesteś młody i zdrowy

Ubezpieczyciele analizują statystyki, z których wynika, że po 50. roku życia częściej chorujemy i umieramy, dlatego też składka za polisę na życie będzie wyższa. Sprawdź, co jeszcze wpływa za cenę ubezpieczenia.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Polisa na życie jest specyficznym produktem. Już choćby pod względem ceny ciężko otrzymać jednoznaczną odpowiedź. Towarzystwa unikają jej udzielenia, ponieważ o cenie polisy życiowej decyduje wiele czynników, jak:
 • rodzaj polisy – tańsze są ochronne, a droższe mieszane, czyli oszczędnościowe lub inwestycyjne, gdzie składka musi być wyższa, bo jej część jest gromadzona na koncie polisowym lub inwestowana w celu wytworzenia zysku;
 • zakres ochrony – najmniej kosztuje polisa z zakresem podstawowym, natomiast każdy dodatek podnosi cenę ubezpieczenia średnio o kilkanaście procent;
 • suma ubezpieczenia – jeśli ustalimy wysokość odszkodowania na 100 000 zł, zapłacimy mniej niż w polisie, gdzie SU wyniesie 500 000 zł maksymalnego świadczenia;
 • wiek ubezpieczonego – osoba młodsza jest statystycznie mniej narażona na choroby, ale w młodym wieku częściej dochodzi np. do samobójstw;
 • stan zdrowia ubezpieczonego – kategoria powiązana z wiekiem, osoby w średni wieku częściej chorują i korzystają z opieki medycznej.

To właśnie dwa ostatnie czynniki zależą wyłącznie od samego ubezpieczonego. Wiek i stan zdrowia nie podnoszą tak ceny polisy na życie, jak zakres ochrony czy suma ubezpieczenia, ale mają decydujący wpływ na decyzję o sprzedaniu polisy w ogóle.


Ryzyko ubezpieczeniowe – co towarzystwa biorą pod uwagę przy ustalaniu składki?


W przypadku wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego towarzystwa biorą pod uwagę statystyki wypadków i umieralności, a także analizują kondycję fizyczną i psychiczną przyszłego ubezpieczonego.

Kondycja fizyczna i psychiczna jest dość istotna, bo z jednej strony osoba po zawale serca może mieć problem z wykupieniem odpowiedniego dodatku, np. poważne zachorowanie (obejmuje m.in. zawał serca) albo nie zostanie jej przyznane świadczenie, jeśli okaże się, że do zdarzenia (uraz, wypadek, śmierć) doszło na skutek zatajonej choroby psychicznej. Taki zapis często pojawia się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Przy ustalaniu tzw. ryzyka ubezpieczeniowego towarzystwa patrzą przede wszystkim na statystyki umieralności. I tak, w samym roku 2016 śmiercią samobójczą zginęło więcej osób niż w wypadkach drogowych. Komenda Główna Policji odnotowała 9861 prób samobójczych, z czego 5405, zatem blisko 55% przypadków, zakończyło się zgonem. Mężczyźni popełnili 4638 samobójstw (85,8% przypadków), a kobiety 767. Najczęstszym zabiegiem stosowanym przez towarzystwa jest nałożenie 2-letniej. To oznacza, że w przypadku samobójstwa w pierwszych 24 miesiącach od zawarcia umowy ubezpieczyciel nie wypłaci uposażonym świadczenia z tytułu śmierci.

Istotny może być również współczynnik umieralności w zależności od wieku. Wśród mężczyzn rośnie on gwałtownie po 45. roku życia, a u kobiet 10 lat później.

Wiek ubezpieczonego a prawdopodobieństwo zgonu


wiek w latach
 
mężczyźni kobiety
1 0,00067 0,00057
 
5 0,0004 0,0003
 
15 0,002 0,0011
 
25 0,005 0,0013
 
35 0,010 0,003
 
45 0,024 0,008
 
55 0,061 0,025
 
65 0,134 0,061
 
80 0,369 0,260
 

Tabela 1. Na podstawie danych GUS za rok 2018.

 
Wniosek? Warto pomyśleć o zakupie terminowej polisy na życie miedzy 30 a 40. rokiem życia, gdy jeszcze mamy szansę załapać się na niższe składki. Młoda osoba zapłaci niższą składkę, ale i uzyska pewność, że polisa na życie ochroni ją i najbliższych, nawet jeżeli zdiagnozują u niej raka lub inne poważne zachorowanie.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Stan zdrowia ubezpieczonego a wysokość składki za polisę na życie


Jednym z powodów płacenia wyższej składki za ubezpieczenie na życie jest wynik ankiety medycznej. Jeśli ubezpieczony w przeszłości przechodził poważne choroby czy operacje, będzie musiał liczyć się z wyższą opłatą za polisę.
 
Ankieta medyczna składa się z mniej lub bardziej szczegółowych pytań dotyczących:

 • przebytych chorób (także wśród najbliższych krewnych),
 • przebytych operacji i zabiegów,
 • stosowanych leków (w przeszłości i obecnie),
 • palenia tytoniu i spożywania alkoholu,
 • doznanych wypadków,
 • wad wrodzonych.
 
Wyniki ankiety mogą też wzbudzić podejrzenia ubezpieczyciela, dlatego w szczególnych przypadkach zostaniemy skierowani na badania mające dokładnie określić stan naszego zdrowia. Badania są z góry opłacone przez towarzystwo. Jeśli wyniki badania okażą się dla nas niekorzystne, wtedy albo zapłacimy za polisę więcej, albo nie będziemy mogli kupić rozszerzenia (np. od poważnego zachorowania).

PAMIĘTAJ!
Towarzystwo ubezpieczeń może uzyskać wgląd do naszej historii chorobowej i odmówić lub cofnąć wypłatę świadczenia. dlatego w ankiecie medycznej warto podawać informacje zgodne z prawdą.

Ubezpieczyciele mają też wgląd w statystyki powodów umieralności. Tylko w roku 2017 nastąpiło ponad 400 000 zgonów, z czego co 10. Był spowodowany zawałem serca, a co setny przypadek nowotworem złośliwym.

Najczęstsze powody zgonu w Polsce


jednostka chorobowa
 
liczba zgonów

niewydolność serca
 
37216

miażdżyca
 
28717

starość
 
13013

śmierć natychmiastowa, np. wypadek komunikacyjny
 
9995

nowotwór złośliwy
 
3675

zwyrodnienie mięśnia serca
 
2211

Tabela 2. Zgony według przyczyn określanych jako "garbage codes". Na podstawie danych GUS za rok 2017.


W jakim wieku decydujemy się kupić ubezpieczenie na życie?


Blisko 9 mln Polaków posiada polisę na życie – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Tu trzeba od razu uściślić, że liczba ta obejmuje wszystkich ubezpieczonych – indywidualnie i w pracy czy szkole oraz posiadaczy kredytu w banku. To właśnie bank wymaga posiadania ubezpieczenia do pożyczki gotówkowej lub hipotecznej.

Ubezpieczonym może być każdy od urodzenia aż do śmierci, ale to nie znaczy, że Polacy ubezpieczają się w każdym wieku. W przypadku osób niepełnoletnich decydują o tym osoby dorosłe (rodzice wysyłający dzieci do szkoły kupują polisę NNW lub gromadzą oszczędności dla dziecka w ramach ubezpieczenia posagowego).

Niechętnie ubezpieczają się osoby już dorosłe, ale nadal młode, np. studenci, którzy podlegają jeszcze pod ubezpieczenie rodziców. Świadomość zakupu polisy życiowej rośnie wraz z wiekiem, czyli po 30. roku życia, gdy najczęściej następuje decyzja o wspomnianym kredycie. Jednak taka polisa trwa do 75. roku życia. Po tym czasie możliwa jest ochrona finansowa z tytułu umowy bezterminowej. Nie występuje tam ankieta medyczna, ale okrojony zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia. Polisę bezterminową (dożywotnią) można zawrzeć do 85. roku życia.

 

Towarzystwo ubezpieczeń nie jest instytucją charytatywną


Mniej zapłaci za polisę o tym samym zakresie i z tą samą sumą ubezpieczenia 18-latek niż 50-latek. Dzieje się tak, ponieważ towarzystwo bierze pod uwagę tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, do którego zalicza się prawdopodobieństwo wystąpienia zgonu, chorób i innych powikłań zdrowotnych. Ubezpieczyciele obliczając ryzyko śmierci zabezpieczają się przed szybszym wypłacaniem odszkodowań.
 
Pamiętajmy o tym, że ubezpieczenia to specyficzna branża. Tu nie dostajemy do ręki konkretnego przedmiotu. Ubezpieczenie to obietnica wypłaty świadczenia pieniężnego, w sytuacji zajścia określonego zdarzenia, które może się wydarzyć z pewnym prawdopodobieństwem. Podstawową korzyścią z ubezpieczenia dla klienta jest możliwość przełożenia na firmę ryzyka związanego z tym zdarzeniem. Dzięki temu klient może spać spokojnie i za to właśnie płaci składkę.

Ubezpieczyciel natomiast musi wycenić produkt, którego rzeczywisty koszt będzie znany dopiero w przyszłości. Jeżeli źle to zrobi, poniesie straty. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do tego, aby nie przyjmować do ubezpieczenia klientów, co do których zachodzi duże prawdopodobieństwo, że szybko będzie trzeba wypłacić odszkodowanie.

Niestety, nie ma jednoznacznych standardów postępowania w przypadku, gdy klient przeszedł poważną chorobę. Każdorazowo konieczna jest indywidualna ocena przypadku, historii choroby i dokumentacji medycznej, a nawet dodatkowe badania. Zawsze trzeba się liczyć z odmową.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. W tego typu polisie liczy się koszt polisty, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw zrobić porównanie składek ubezpieczenia w naszym kalkulatorze. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń. Polisę na życie znajdziesz już od 3 złotych dziennie.
To warto wiedzieć
1. Wiek i stan zdrowia ubezpieczonego są tylko dwoma z kilku czynników wpływających na cenę ubezpieczenia życiowego

2. Najmniej za polisę o tych samych parametrach zapłacą osoby młode i zdrowe

3. Mniejszy wpływ na cenę ubezpieczenia życiowego na czas określony ma wykonywany zawód i hobby

4. Towarzystwa ustalają cenę polisy na życie w oparciu o ryzyko ubezpieczeniowe
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Maya

2020-06-26 08:44:43

Witam, mam ubezpieczenie grupowe pracownicze Typu P Plus Wariant Rozszerzony, rok temu zachorowałam na stwardnienie rozsiane. Mój warian ubepzieczenia nie obejmuje tej choroby, czy mogę zminieć Wariant i wtedy uzyskać świadczenie? Czy wtedy będzie to już nie możliwe i ubezpieczyciel da mi odmowę?

4
1
2
5
6
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy