Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Załóż się z ubezpieczycielem i odbierz świadczenie - tak działa polisa na życie i dożycie

Kilkadziesiąt tysięcy złotych na urodziny? To możliwe, o ile wcześniej wykupisz odpowiednie ubezpieczeni i regularnie będziesz opłacał składki. Sprawdzamy na przykładzie polisy na życie i dożycie, jak działa ten mechanizm.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Taki produkt jest ubezpieczenie oferuje na rynku wiele towarzystw. Przyglądamy się jednemu z nich – Allianz i polisie Indywidualne terminowe ubezpieczenie na życie i dożycie z planem edukacyjnym.

 
Polisa na życie i dożycie – na czym polega?


Polisa na życie i dożycie to nic innego jak ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe. Ubezpieczony otrzymuje wypłatę świadczenia w przypadku dożycia do końca umowy. W razie zgonu pieniądze z polisy trafiają do uposażonego, wskazanego w umowie.


PRZYKŁAD
Co miesiąc wpłacasz do towarzystwa 400 zł lub inną zadeklarowaną kwotę, z czego np. 25% składki odpowiada za świadczenie w razie wypadku czy innego zdarzenia, a reszta 75% trafia na specjalne konto polisowe. Wypłata z takiego konta będzie możliwa, łącznie z premią, po osiągnięciu wieku wskazanego w umowie – 40, 50 czy nawet 65 lat.
 

W zależności od zadeklarowanej składki, którą możesz zmieniać się w każdą rocznicę polisy, masz gwarantowany „zastrzyk gotówki” do wykorzystania na dowolny cel.


Allianz - przykładowe ubezpieczenie na życie i dożycie


Umowa w Allianz może być zawarta na czas określony, nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 25 lat. Ubezpieczonym może być każdy w wieku 18-60 lat. Ostateczna decyzja o przystąpieniu do ubezpieczenia jest podejmowana przez TU w oparciu o ankietę medyczną i ewentualnie wyniki zleconych badań. Jeśli natomiast Allianz uzna, że ryzyko ubezpieczeniowe jest zbyt wysokie, musi zwrócić wpłaconą składkę w terminie do 30 dni.


Jaki zakres ochrony oferuje Allianz?


Polisa na życie i dożycie polega przede wszystkim na osiągnieciu zysku z osiągniecia wieku określonego w umowie. Ale może też zapewnić ochronę finansową w razie nieszczęśliwego wypadku, także ze skutkiem śmiertelnym. Allianz w części ochronnej swojego produktu proponuje 3 rozszerzenia:
 • wypłata renty miesięcznej w razie śmierci ubezpieczonego – renta trafia do osieroconego dziecka (stąd wariant edukacyjny w Allianz),
 • śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku,
 • zwolnienie z opłacania składek na wypadek inwalidztwa – na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby.

Jak płacić składki w polisie na życie i dożycie?


W polisie Indywidualne terminowe ubezpieczenie na życie i dożycie z planem edukacyjnym można opłacać składki miesięcznie, kwartalnie, co pół roku i raz na 12 miesięcy. Przy czym istnieje też możliwość zawieszenie opłacania składek, przejścia w tryb bezskładkowy i rezygnacji z polisy przed końcowym terminem. Poniżej szczegóły każdej z opcji:
 • czasowe zawieszenie opłacania składek – po złożeniu i akceptacji wniosku ubezpieczony nie płaci składek. Są one pobierane ze środków zgromadzonych na rachunku polisowym. Z tego wariantu można skorzystać nie częściej niż raz na 4 lata, a okres zawieszenia wynosi maksymalnie 12 miesięcy. W tym czasie warunki ochrony nie ulegają zmianie;
   
 • przejście w tryb bezskładkowy - zamiana na ubezpieczenie bezskładkowe polega na pomniejszeniu sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci i sumy ubezpieczenia w przypadku dożycia tak, by zachowane zostały pierwotne proporcje między nimi. W tym momencie wygasają także wszelkie zobowiązania wynikające z umów dodatkowych, które zostały dołączone do umowy ubezpieczenia. Tryb bezskładkowy oznacza też brak możliwości wcześniejszego wykupu polisy;
 • wykupienie polisy przed końcem umowy – konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do TU, które wypłaca zgormadzona wartość do 30 dni.
 • wypłata części środków z polisy - konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do TU, wysokość wypłaconej kwoty nie może przewyższyć sumy składek regularnych za okres 12 miesięcy i nie może być dokonana częściej niż raz na 4 lata i pod warunkiem, że w ciągu ostatnich 4 lat nie nastąpiło czasowe zawieszenie opłacania składek.
Ze składkami związana jest także tzw. indeksacja. To znaczy, że w każdą rocznicę polisy ubezpieczony może zwiększyć kwotę wpłacanej składki. Ubezpieczony ma też prawo do dokonywania wpłat składek doraźnych w każdym czasie, jeżeli ubezpieczenie nie zostało przekształcone na bezskładkowe.WAŻNE!
W przypadku zaprzestania opłacania składek umowa ubezpieczenia może zostać wznowiona w okresie 2 lat od daty wymagalności nie zapłaconej składki.
 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Polisa na życie i dożycie Allianz – opłaty i limity


Ubezpieczenie na życie i dożycie to także opłaty. Dotyczą one głównie składki regularnej. Z poniższej tabeli wynika, że najbardziej korzystnym wariantem jest opłacanie składki raz do roku.

Jakie opłaty w Allianz?

rodzaj wysokość

wznowienie umowy ubezpieczenia
 
40 zł

ochrona tymczasowa (pobierana w ramach składki za umowę ubezpieczenia)
 
1% SU wskazanej we wniosku, maksymalnie 50 000 zł

alokacja składki indeksacyjnej
 
5% składki

alokacji składki doraźnej
 
5% składki
zwyżka składki regularnej przy płatności innej niż roczna:
 • miesięczna
 • kwartalna
 • półroczna
 • 6% składki rocznej
 • 4% składki rocznej
 • 2% składki rocznej

Tabela 1. Na postawie OWU Allianz Indywidualne terminowe ubezpieczenie na dożycie z planem edukacyjnym.


Z limitami można się spotkać w przypadku minimalnej wysokości składki. Bez względu na częstotliwość jej opłacania (miesiąc, kwartał, półrocze, rok), minimalna składka wynosi 100 zł. Allianz ustanowił też minimalny próg sumy ubezpieczenia – na poziomie 5000 zł.

 

Polisa na życie i dożycie – wyłączenia odpowiedzialności


Allianz nie wypłaci świadczenia, jeżeli śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku nastąpiła bezpośrednio lub pośrednio w wyniku:

 • zażycia alkoholu, narkotyków, leków nie przepisanych przez lekarza lub użytych niezgodnie z zaleceniami lekarza,
 • choroby psychicznej,
 • wypadku lotniczego, dotyczy nielicencjonowanych linii lotniczych,
 • łamania lub próby łamania prawa,
 • wojny wypowiedzianej lub niewypowiedzianej, zamieszek, aktów terroru,
 • uprawiania niektórych sportów, jak np: alpinizm, baloniarstwo, nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wyścigi samochodowe i motocyklowe,
 • infekcji lub choroby, chyba że zdarzenia te powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
 • samobójstwa, samookaleczenia lub okaleczenia na własną prośbę, niezależnie od stanu poczytalności.


Nasz typ


Podsumowując, ubezpieczenie oszczędnościowe daje szereg korzyści ze względu na zwrot zgromadzonego kapitału na zakończenie umowy, gwarancję wypłaty świadczenia uposażonym w razie śmierci ubezpieczonego, zapewnienie wypłaty świadczenia ubezpieczonemu w zależności od posiadanego zakresu ochrony czy w końcu zwolnienie zgromadzonego kapitału z podatku od spadków i darowizn.

Kwestią sporną pozostaje zakres ochrony w analizowanej polisie Allianz. Inne ubezpieczenia mogą mieć większą liczbę zdarzeń, co łatwo sprawdzić porównując polisy na życie i dożycie i po zebraniu szczegółowych wyliczeń od kilku agentów wybrać najkorzystniejszą ofertę pod względem jakości czy ceny.

Dla tych, którzy wymagają od polisy na życie znacznie więcej obecność agenta – nawet w miejscu zamieszkania zainteresowanego ubezpieczeniem – będzie okazją do wyjaśnienia tych kwestii, które trudno znaleźć na stronie internetowej. Poza tym istnieje możliwość przeprowadzenia różnych kalkulacji, bo może się okazać, że kapitał na koniec umowy w wysokości np. 100 tys. zł wiąże się ze składką, która nadal jest w zasięgu finansowych możliwości potencjalnego klienta.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Polisa na życie i dożycie jest dedykowana osobom, które chcą finansowo chronić bliskich i siebie

2. Dzięki oszczędnościom gromadzonym na koncie polisowym, możliwe jest powiększenie przyszłej emerytury

3. Wypłata świadczenia z takiego ubezpieczenia następuje na koniec umowy, ale dopuszczalne jest też wcześniejsze wybranie środków

4. Składkę w polisie na życie i dożycie można zawiesić, płacić w formie regularnej i doraźnej oraz zmienić w tryb bezskładkowy
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
4
2
8
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy