Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jak wyrobić EKUZ we Wrocławiu?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Jak wyrobić EKUZ we Wrocławiu? Odpowiedzi na to pytanie powinni poszukać mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, którzy wybierają się za granicę. Podpowiadamy krok po kroku, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może uzyskać każdy zainteresowany, objęty ubezpieczeniem Narodowego Funduszu Zdrowia. Sam proces ubiegania się o EKUZ jest bardzo prosty i zajmuje niewiele czasu – to kwestia wypełnienia i złożenia dosłownie jednego wniosku w oddziale NFZ lub za pośrednictwem internetu. Ponadto, niezależnie od wybranego sposobu wnioskowania, karta jest wydawana bezwarunkowo bezpłatnie. Rozważając taką formę ochrony trzeba mieć jednak świadomość, że ma ona ograniczony zakres działania, a co za tym idzie, dobrze nie zabezpieczy zagranicznego wyjazdu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – istota i zakres działania

EKUZ to darmowy sposób na to, by móc korzystać za granicą ze świadczeń medycznych na koszt polskiego NFZ. Co ważne jednak, jak już wcześniej zasygnalizowano, karta działa wyłącznie w krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także tych stowarzyszonych w EFTA: na Islandii oraz w Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Obejmuje również terytoria należące do wspomnianych państw, czyli na przykład Maderę (Portugalia), Martynikę (Francja), czy też Ibizę oraz Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania).

Niezależnie o którym kraju mowa, posiadając EKUZ można korzystać z państwowych usług zdrowotnych na takich samych zasadach jak jego obywatele. Co to dokładnie oznacza?

Co zapewnia EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego refunduje wyłącznie podstawowe usługi medyczne, i to tylko te, które są świadczone przez placówki państwowej służby zdrowia. Co istotne, ponieważ działa zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, może zdarzyć się tak, że za dane świadczenie i tak będzie trzeba zapłacić.

W wielu państwach, mimo posiadania EKUZ, pacjenci ponoszą całkowite lub częściowo obniżone opłaty za wizyty lekarskie, badania, zabiegi, leki czy transport karetką pogotowia. Warto mieć też na uwadze, że poszczególne kraje mogą stosować w tym zakresie różne zasady. Przykładowo, w Hiszpanii badanie krwi kosztuje 30 euro, a na Cyprze konsultacja ze specjalistą 40 euro; nie brakuje jednak państw, w których obydwie te usługi są darmowe.

EKUZ a dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Już powyższy fragment sygnalizuje, że EKUZ nie jest w stanie zapewnić dobrej ochrony podczas wyjazdu za granicę. W jakich konkretnie przypadkach nie będzie pomocna? Przede wszystkim, w wielu krajach za akcje ratownicze i poszukiwawcze poszkodowani płacą z własnej kieszeni; oznacza to, że karta może nie zrefundować na przykład kosztów pomocy udzielonej w górach czy na morzu. Poza tym EKUZ nie gwarantuje bezpłatnego transportu medycznego do kraju, jak również nie pokrywa kosztów leczenia w sytuacji, gdy obrażenia powstały wskutek uprawiania sportu wysokiego ryzyka. Posiadanie karty nie uchroni też przed opłatami pobieranymi przez prywatne placówki medyczne.

Ze względu na ograniczoną funkcjonalność EKUZ, osoby wyjeżdżające za granicę powinny nabyć dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. To ostatnie, w przypadku wyjazdu do jednego z krajów europejskich, może zapewnić kompleksową ochronę już za raptem 4-5 zł dziennie.

W przeciwieństwie do EKUZ polisa podróżna:

  • pokrywa wszystkie koszty leczenia, w tym również te nierefundowane,
  • jest aktywna w placówkach państwowych i prywatnych,
  • chroni przed kosztami akcji ratowniczych i poszukiwawczych,
  • zapewnia bezpłatny transport poszkodowanego/chorego lub transport zwłok,
  • zabezpiecza przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim,
  • może gwarantować odszkodowanie za odniesienie uszczerbku na zdrowiu, czy też utratę bagażu lub sprzętu elektronicznego,
  • w ramach usługi assistance zapewnia całodobowe wsparcie firmy ubezpieczeniowej.

EKUZ Wrocław – gdzie i jak wyrobić?

Wykupienie polisy turystycznej jest jedynym sposobem na to, by zyskać pełną ochronę ubezpieczeniową w czasie zagranicznych wakacji, pobytu służbowego, czy innego rodzaju wyjazdu. Osoby, które mimo wszystko chciałyby skorzystać z EKUZ, mogą uzyskać ją w kilku prostych krokach. Jeśli mieszkają we Wrocławiu lub okolicach, kartę wyrobią najszybciej składając wizytę w Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Pełne dane teleadresowe placówki to:

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ Wrocław
50-525 Wrocław,
ul. Joannitów 6,
tel:(71) 797-91-00
strona internetowa: nfz-wroclaw.pl

W zależności od charakteru planowanego wyjazdu za granicę, należy wybrać formularz dedykowany pobytowi czasowemu (np. turystycznemu), albo wniosek o wydanie karty w związku z wyjazdem długoterminowym (np. pracowniczym). Bez względu na to jaki jest cel podróży, dokument można wypełnić i złożyć bezpośrednio we wrocławskim oddziale (formularz jest dostępny na miejscu oraz na stronie internetowej NFZ). W przypadku takiej drogi wnioskowania, kartę można odebrać w okienku od razu po złożeniu wniosku. Co ważne, nie trzeba jej odbierać osobiście – upoważniona osoba może odebrać kartę dla współmałżonka, dziecka, rodzica czy innego wnioskodawcy.

Wnioskowanie o EKUZ przez internet we Wrocławiu?

Złożenie wniosku w oddziale wojewódzkim jest najszybszym, ale nie najwygodniejszym sposobem na uzyskanie EKUZ. O kartę można ubiegać się również drogą elektroniczną, unikając tym samym ewentualnej kolejki do okienka. W tym wypadku wniosek należy wydrukować, wypełnić, a następnie przesłać na adres email, faks lub tradycyjną skrzynkę oddziału NFZ. Dokument będzie pozostawiony do odbioru w oddziale lub dostarczony pocztą – w ciągu 3 dni roboczych licząc od dnia otrzymania wniosku przez NFZ.

Drugą opcją jest skorzystanie z serwisu rządowego ePUAP. Cały proces jest tutaj jeszcze szybszy i wygodniejszy, bowiem system automatycznie wypełnia część pól we wniosku i umożliwia jego bezpośrednią wysyłkę do oddziału NFZ. Wymagane jest jednak posiadanie narzędzia do potwierdzania tożsamości w internecie, czyli certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

Niezależnie czy wniosek o wydanie EKUZ składa się w oddziale czy przez internet, z karty można korzystać przez taki sam okres. Czas ważności dokumentu zależy jednak od sytuacji zawodowej wnioskodawcy:

  • w przypadku osób pobierających emeryturę jest to 5 lat,
  • bezrobotnych zarejestrowanych w PUP 2 miesiące,
  • natomiast pozostałych wnioskodawców 12 miesięcy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Lepiej jest zabezpieczyć zagraniczny wyjazd EKUZ, niż nie zabezpieczyć go w ogóle. Faktem jest jednak, że dokument ten gwarantuje jedynie podstawową, niewystarczającą ochronę. By móc czuć się dobrze przygotowanym na nadejście nieprzewidzianych sytuacji, koniecznie trzeba wykupić dodatkową polisę turystyczną.

Niemniej jednak, choć nawet najgorsza na rynku polisa będzie bardziej pomocna niż EKUZ, to do wyboru ubezpieczenia zdecydowanie warto dokładnie się przygotować. Optymalna oferta polisy podróżnej ma wysokie sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia, akcji ratowniczej i poszukiwawczej, a także odpowiedzialności cywilnej. Poza tym, posiada krótką listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz rozwinięty pakiet assistance.

Mimo szerokiego wyboru polis, znalezienie najlepszego dla siebie rozwiązania nie jest trudne. Wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Po wybraniu interesującej nas oferty, na adres e-mail otrzymamy umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. EKUZ obowiązuje w 32 krajach UE i EFTA.
  2. EKUZ zapewnia bezpłatny dostęp do niektórych świadczeń medycznych za granicą jedynie w podstawowym zakresie.
  3. EKUZ nie refunduje kosztu transportu pacjenta do Polski.
  4. EKUZ powinien być jedynie uzupełnieniem ubezpieczenia turystycznego.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia