Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Jakie wybrać ubezpieczenie na ferie zimowe?

Ferie zimowe można spędzić zarówno na narciarskim stoku, jak i na plaży. Aby w obu tych miejscach czuć się w pełni bezpiecznie, bardzo przydatne będzie ubezpieczenie turystyczne.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zakup ubezpieczenia turystycznego to najtańszy wydatek związany z wyjazdem. Polisą można kupić już od około 3 zł dziennie.

Wyjazd na ferie zimowe może być świetnym czasem na regenerację i wypoczynek. Pod warunkiem, że zadbamy nie tylko o atrakcje, ale i zabezpieczenie finansowe w razie kłopotów ze zdrowiem lub wypadku na stoku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej, dlaczego EKUZ i szkolne NNW nie wystarczą, a także czemu wyższa cena polisy nie zawsze oznacza szerszy zakres ochrony podczas wypoczynku.

Narty a plażowanie – kiedy warto wykupić ubezpieczenie?


Ferie zimowe to doskonały czas na wyjazd zagraniczny, ponieważ zwykle po kilku miesiącach jesieni i zimy dopada nas zawodowe zmęczenie i mamy wielką chęć na odpoczynek. O wakacjach każdy zdążył już zapomnieć. Do wyboru są atrakcyjne kierunki na wyjazd narciarski: Austria, Francja, Słowacja czy Włochy.

Ale ferie zimowe nie oznaczają tylko wypoczynku pod znakiem śniegu i nart. Z powodzeniem można wykorzystać przerwę w szkole i wyjechać z dzieckiem do ciepłych krajów: o tej porze jedne z najbardziej dostępnych są Wyspy Kanaryjskie. Ciepło jak latem, bezpiecznie i z pewnością mniej turystów niż w sezonie letnim, a miejsce na wypoczynek równie atrakcyjne.

Aby wyjazd był w pełni bezpieczny, warto posiadać ubezpieczenie zarówno na plaży, jak i na nartach. Wiele osób może przypuszczać, że dodatkowa polisa nie jest potrzebna, gdy plany wyjazdowe obejmują głównie pobyt w hotelu, plażowanie, kąpiel w basenie. Jednak, wyjeżdżając z dziećmi, trzeba wziąć pod uwagę, że maluchy gorzej reagują choćby na inną kuchnię i łatwiej u nich o zatrucia. Powodem pobytu w szpitalu może być nawet bakteria w wodzie (basenowej czy do picia). Złamana noga może być efektem nie tylko zjazdów po stokach, ale też zbyt śliskiej nawierzchni przy basenie.

W związku z tym naczelną zasadą przed każdym wyjazdem – czy w góry na narty, czy na plażowanie w ciepłym kraju – powinno być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie szkolne NNW, EKUZ czy ubezpieczenie dodatkowe?


Każde dziecko chodzące do szkoły ma zazwyczaj wykupione ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – czy ono nie wystarczy na wyjazd? Niestety to za mało. NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania jedynie w przypadku, gdy uczeń dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Natomiast Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument przysługujący każdej ubezpieczonej w Polsce osobie. Zapewnia podstawową opiekę lekarską także w całej Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Kluczem jest tu słowo „podstawowa”.

Oznacza to, że w ramach EKUZ za granicą otrzymamy tylko wybrane usługi medyczne. Jakie? To już uzależnione jest od państwa, do którego wyjedziemy. Zakres bezpłatnych usług w ramach karty każde z nich określa samodzielnie. A więc np. pobyt w szpitalu w Polsce jest bezpłatny, lecz już na Słowacji za dobę w placówce medycznej zapłacimy 759 zł, a we Włoszech jeszcze więcej – ponad 1700 zł.

Ubezpieczenie turystyczne to z kolei pełna ochrona – w zależności od wykupionej polisy możemy się zabezpieczyć nawet przed zagubieniem bagażu lub kradzieżą sprzętu elektronicznego. A już całkowitą podstawą w każdej polisie jest zabezpieczenie kosztów ratownictwa i leczenia.

Ubezpieczenie na ferie zimowe – co powinno zawierać?


Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne na ferie dla dziecka? Najważniejszymi elementami polisy są następujące sumy gwarantowane:
  • ubezpieczenie kosztów leczenia – wskazane jest, aby była to suma w wysokości co najmniej 200 000 zł,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – optymalna kwota to co najmniej 30 000 zł,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) – wskazane, aby w przypadku uprawiania sportu podczas ferii (np. jazda na nartach), wybrać polisę zawierającą również OC sportowe.
 
Polisy turystyczne z szerokim zakresem ochrony, mogą również zawierać:
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego.
Wybierając ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy dostosować je do celu i miejsca wyjazdu. Jeżeli wyjeżdżamy na narty za granicę, koniecznie wybierzmy polisę z wysokimi sumami gwarantowanymi kosztów leczenia i ratownictwa. Ponadto warto zadbać również o OC.  Wypadki na stoku zdarzają się często, a ich konsekwencją może być zniszczenie cudzego sprzętu lub uszkodzenie ciała. W takiej sytuacji to nie rodzice zwracają koszty poszkodowanemu, a ubezpieczyciel do wysokości określonej w umowie. Warto także, aby polisa obejmowała ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Szczególnie jeśli jest nowy i drogi.

Jeśli dziecko jedzie samo na obóz sportowy, dobrze jest również wykupić ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. W przypadku kradzieży, ubezpieczyciel zwróci część równowartości (do wysokości określonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) zaginionego telefonu, aparatu czy tableta.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie narciarskie zazwyczaj obejmuje zwrot kosztów leczenia czy ratownictwa tylko w sytuacji, gdy narciarz jeździł po wyznaczonych stokach. Jeśli wypadek wydarzył się na nieoznaczonej trasie, ubezpieczyciel nie zwróci kosztów. Jednak zakres ochrony za dodatkową opłatą można rozszerzyć o sporty ekstremalne czy wysokiego ryzyka, do których towarzystwa zaliczają np. jazdę na nartach poza wyznaczonymi szlakami.

Ubezpieczenie turystyczne na ferie – ile wynosi cena zakupu?


Koszt zakupu ubezpieczeń turystycznych jest bardzo zróżnicowany, jak w przypadku wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie w celu wypoczynku lub zwiedzania. Najtańsze kosztuje 2,59 zł dziennie, a najdroższe aż 77,50 zł. Jednak wielokrotnie wyższa cena polisy nie oznacza szerszego zakresu ochrony, czyli wyższych sum gwarantowanych.

Przykładowo najtańsze ubezpieczenie oferuje sumę gwarantowaną kosztów leczenia i ratownictwa w wysokości 200 000 zł, a NNW 20 000  zł i nie obejmuje ubezpieczenia bagażu. Natomiast najdroższa polisa gwarantuje: 429 143 zł na koszty leczenia, 21 457 zł na koszty ratownictwa, 2000 zł na bagaż, 40 000 zł na NNW, 429 143 zł na OC, a  także 1072 zł na stomatologa, 1 000 zł na sprzęt elektroniczny, 800 zł na opóźnienie bagaży oraz 800 zł na opóźnienie lotu.

Warto dobrze przeanalizować poszczególne oferty, bo różnice w sumach gwarantowanych ubezpieczenia niekoniecznie odpowiadają kosztowi zakupu polisy. Choćby ubezpieczenie kosztujące zaledwie 7,27 zł dziennie gwarantuje aż 600 000 zł na ratownictwo, a najdroższe za 77 zł oferowało dużą niższą sumę – 21 457 zł.

Porównanie cen zakupu najtańszego i optymalnego ubezpieczenia turystycznego

Cel wyjazdu Ubezpieczenie - Opcja najtańsza Ubezpieczenie - Opcja optymalna
Wypoczynek/Wyspy Kanaryjskie Cena za dzień: 4 zł
 
Zakres ochrony:
 
(Europa Ubezpieczenia)
Leczenie: 128 791 zł
Ratownictwo: 21 465 zł
OC:
NNW: 21 465 zł
Cena za dzień: 9,47 zł
 
Zakres ochrony:
 
(AXA Assistance)
Leczenie: bez limitu
Ratownictwo: bez limitu
OC: 1500 000 zł
NNW: 150 000 zł
Narty i snowboard/Austria Cena za dzień: 5,19 zł
 
Zakres ochrony:
 
(AXA Assistance)
Leczenie: 600 000 zł
Ratownictwo: 600 000 zł
OC: 150 000 zł
NNW: 50 000 zł
Cena za dzień: 13 zł
 
Zakres ochrony:
 
(Nationale Nederlanden)
Leczenie: 800 000 zł
Ratownictwo: 50 000 zł
OC: 200 000 zł
NNW: brak
 Źródło; rankomat.pl

Dlatego dobrze dokładnie przejrzeć oferty, np. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Po wyborze polisy, na skrzynkę mailową otrzymamy w ciągu kilku minut umowę. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą na wyjazd.

Warto pamiętać, aby polisę dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu. Jeśli jedziemy autem to bez znaczenia jest ubezpieczenie zagubionego bądź opóźnionego bagażu czy lotu. Wtedy warto wybrać takie ubezpieczenie, które ma większe kwoty przeznaczone na ratownictwo. 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Podczas ferii zimowych szkolne NNW dla dziecka oraz EKUZ nie zapewnią wystarczającej ochrony.
  2. Najtańszą polisę turystyczną na wyjazd do ciepłych krajów można kupić za 4 zł dziennie, a na narty za 5,19 zł.
  3. Wyższe cena polisy turystycznej nie zawsze oznacza szerszy zakres ochrony.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
9
6
6
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy