Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Objazdowa wycieczka po Europie - jak wybrać ubezpieczenie?

Objazdówka po Europie, czy to kamperem, samochodem czy autokarem to świetny sposób na aktywny urlop. Wymaga jednak dużo więcej przygotowań np. wycieczka z biura podróży. Do kluczowych należy wybór i zakup ubezpieczenia turystycznego.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Walutą dużo cenniejszą od pieniądza staje się bowiem czas – ograniczony urlop, nawał pracy, zobowiązania rodzinne nie pozwalają zwiedzić tyle, ile by się chciało. 

Europa ma do zaoferowania tyle różnorodnych krajobrazów, kultur, kuchni, zabytków, atrakcji turystycznych, że może nie wystarczyć życia, aby wszystkiego doświadczyć. Stąd taką popularnością cieszą się wycieczki objazdowe po Europie. Pozwalają w krótkim i zorganizowanym czasie zobaczyć możliwie dużo miejsc.

W Europie jest położonych 46 krajów a jej powierzchni przekracza 10 mln km2, więc obranie trasy nie należy do najłatwiejszych wyborów. Do najpopularniejszych destynacji należy:
 • Wyprawy na Półwysep Skandynawski– dziki i naturalny klimat Norwegii, Finlandii i Szwecji robi niesamowite wrażenie na turystach chcących eksplorować ten największy europejski półwysep. Częstym celem wycieczek jest podziwianie zorzy polarnej w Norwegii, zwiedzanie uroczych szwedzkich miasteczek, wioski świętego Mikołaja w Finlandii.
 • Podróże do Włoch – Półwysep Apeniński jest tak różnorodny, a przy tym klimatyczny, że wycieczka objazdowa to jedyna możliwość, aby zobaczyć jak najwięcej. Kierunkiem turystycznym jest przede wszystkim niesamowity Rzym, Koloseum, Panteon, Fontanna di Trevi, Watykan. Wspaniałe widoki i zachwycający klimat to Cinque Terre, czyli 5 miejscowości na szlaku Sentiero Azzurro: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Mediolan, Florencja, Wenecja, Neapol – każde z tych wspaniałych miast ma ogrom atrakcji do zaoferowania turystom. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, które warto zobaczyć we Włoszech, stąd to częsty kierunek na wycieczki objazdowe. Rzadko też ktokolwiek poprzestał na jednej wizycie w tym zachwycającym kraju.
 • Wyprawa do Chorwacji, Albanii, Czarnogóry – przepiękna Chorwacja od wielu lat stanowi cel wycieczek i urlopów naszych rodaków. Od jakiegoś czasu Polacy zainteresowali się także mniej popularną, tańszą (jeszcze), a nie mniej zachwycającą Albanią i Czarnogórą. Te dwa kraje mają do zaoferowania dokładnie to, co Chorwacja: zróżnicowany krajobraz, ciepłe morze, góry, kaniony, bardzo ładne plaże o różnorodnym podłożu. Przewagą Albanii i Czarnogóry nad Chorwacją jest mniejsza liczba turystów, co zapewne będzie się szybko zmieniać na przestrzeni kilku najbliższych lat.
 • Podróż po Grecji – to jeden z ciekawszych kierunków turystycznych w Europie. Głównie z uwagi na różnorodność greckich wysp: Korfu, Kreta, Mykonos, Zakynthos, Santorini, Kefalonia, Rodos – to zdecydowanie najpopularniejsze i najpiękniejsze z 2,5 tysiąca tutejszych wysp. I oczywiście Grecja kontynentalna, czyli kolebka starożytności z monumentalnymi zabytkami, którą najchętniej turyści zwiedzają właśnie w formie wycieczek objazdowych.
Wymienione wyprawy to tylko czubek góry lodowej turystyki po Europie. Ilość fascynujących miejsc do odwiedzenia jest ogromna, a to, o czym nie wolno zapomnieć podczas każdej z tych wypraw, to odpowiednie zabezpieczenie.

Koszty leczenia w Europie – najważniejsze, co trzeba wiedzieć

Wycieczka objazdowa po Europie ma to do siebie, że w relatywnie krótkim czasie można przebywać w kilku krajach o odmiennej kulturze, prawie, tradycji i zwyczajach. Także tych dotyczących opieki zdrowotnej. A zdrowie i życie trzeba chronić bez względu na miejsce pobytu.

Podróżując warto pamiętać, że co kraj to inne zasady odnośnie korzystania ze służby zdrowia. W Polsce podstawowe świadczenia dostępne są nieodpłatnie: wizyty u specjalistów (terminy to inny temat), zabiegi i operacje, porody, pierwsza pomoc na SOR-ze, pomoc ratowników górskich. Warunkiem jest oczywiście posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Tymczasem w wielu krajach europejskich sytuacja związana z ochroną zdrowia wygląda zgoła inaczej, np.
 • Na Słowacji interwencja ratowników górskich jest pełnopłatna. Koszt użycia helikoptera do akcji ratowniczej wynosi ok. 8 tysięcy złotych za sam start i ok. 2 tys. zł za godzinę pracy ratownika. Leczenie na Słowacji tylko częściowo pokrywa EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
 • Karetka w Hiszpanii przyjedzie po pacjenta, ale zainkasuje słony rachunek za tę usługę – nawet 2 tys. zł.
 • Korzystając z opieki medycznej we Francji, należy liczyć się z koniecznością dopłaty do każdej wizyty – zazwyczaj ok. 30-40% kosztów pokrywa pacjent.
UWAGA!Teoretycznie w Europie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwiająca każdemu ubezpieczonemu Europejczykowi (z krajów Unii Europejskiej i członków EFTA) skorzystanie z bezpłatnej pomocy medycznej za granicą. W praktyce jednak zakres darmowej pomocy obejmuje usługi bezpłatnie dostępne dla mieszkańców danego kraju, co niekoniecznie musi pokrywać się z tym, co osoba poszkodowana ma zapewnione we własnym kraju. Dlatego nieustannie podkreśla się, że podczas wyjazdów zagranicznych konieczne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego, a EKUZ jest swego rodzaju dodatkiem.

Zakres ubezpieczenia – na co zwrócić uwagę?

Wybór ubezpieczenia turystycznego powinien być podyktowany głównie kierunkiem destynacji – czym droższa opieka zdrowotna w danym kraju, im dalej położony od Polski kraj, tym suma ubezpieczenia powinna być wyższa. Decydując się na konkretną polisę należy mieć na uwadze ewentualny koszt leczenia, ale także opłatę za transport medyczny do domu oraz – w najgorszym przypadku – transport zwłok.

Dlatego wykupienie polisy turystycznej to zabezpieczenie siebie, ale też rodziny, która w przypadku tragedii, musiałaby pokrywać ogromne koszty sprowadzenia ciała do Polski.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę objazdową?
 • Planując wycieczkę objazdową po Europie samochodem, koniecznie trzeba zadbać o ubezpieczenie OC pojazdu, najlepiej także AC oraz dobry assistance. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nawet jeśli auto zepsuje się tysiące kilometrów od domu, pośrodku niczego, to kierowca z pasażerami ma zapewniony nocleg na czas naprawy/auto zastępcze/holowanie do warsztatu/zwrot kosztów naprawy/opiekę nad dziećmi itp. Warto pamiętać, że wiele europejskich krajów, np. Włochy, Grecja, mają zupełnie odmienne drogi – kręte, wąskie, strome – co polskiemu kierowcy może sprawić trudność.
 • Ubezpieczenie kosztów leczeniapowinno opiewać na kwotę co najmniej 200 tys. zł, a ratownictwa 30 tys. zł. Jednak zważywszy na drogą opiekę zdrowotną w wielu krajach Unii Europejskiej zdecydowanie warto wybrać ubezpieczenie turystyczne, które będzie miało jak najwyższą kwotę sumy leczenia, np. Generali – 800 tys. zł, dzienny koszt polisy to 12 zł.
 • Ubezpieczenie NNW – w sytuacji wypadku, kontuzji, w wyniku którego nastąpi trwały uszczerbek na zdrowiu, poszkodowany otrzyma odszkodowanie. Dobre ubezpieczenie na objazdówkę po Europie powinno zawierać NNW na kwotę co najmniej 50 tys. zł.
 • Ubezpieczenie OC –zapewnia zwrot kosztów w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona wyrządzi nieumyślną szkodę osobie trzeciej (szkody osobowe lub szkody w mieniu). Warto szukać ubezpieczeń, które gwarantują sumę OC 250-300 tys. zł. Większość polis turystycznych posiada także ubezpieczenie OC sportowe, które stanowi dobre wyjście dla osób czynnie uprawiających sport podczas wyjazdu.  

Porównanie ubezpieczeń - jaką opcję wybrać?

Wybór dobrego ubezpieczenia jest uzależniony od wielu czynników – kierunku destynacji, rodzaju transportu, stanu zdrowia itp. Najłatwiej wybrać, porównując najpopularniejsze oferty ze sobą, szczególną uwagę zwracając na elementy szczególnie nas interesujące, np. assistance. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych pozwoli szybko zorientować się w ofertach, a tym samym przyśpieszy wybór.

Poniżej porównanie 3 polis turystycznych – najtańszej, najdroższej i optymalnej. 

  Najtańsza oferta  - 3,28 zł zł/dzień Najdroższa oferta – 20 zł/dzień Oferta optymalna – 12,22 zł/dzień
Suma ubezpieczenia 89 680 zł  269 041 zł 40 000 000 zł
Ratownictwo 26 904 zł 35 872 zł 40 000 000 zł
NNW 15 000 zł 20 000 zł 150 000 zł
OC -  224 201 zł 1 500 000 zł
OC sportowe - 43 586 zł 1 500 000 zł
Stomatolog 1 120 zł 900 zł 2 000 zł
Bagaż - 3 000 zł 6 000 zł
Assistance - Assistance podstawowy -  m.in.: opieka nad nieletnimi dziećmi, pomoc tłumacza, konsultacja telefoniczna z lekarzem Usługi assistance w ramach kosztów leczenia – w zakresie ubezpieczenie pomocy telefonicznej
Opóźnienie lotu O 5h – 800 zł O 4
h – 600 zł
O 6h – 500 zł
Ubezpieczenie mieszkania -
 

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
 1. Wycieczki objazdowe to doskonały pomysł na urlop.
 2. Trzeba jednak do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować.
 3. Ważny jesy wybór ubezpiecznia turytycznego, które pomoże w razie jakichkolwiek problemów za granicą.
 4. Polisę na objazdówkę po Europie można znaleźć w naszym kalkulatorze.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
6
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia