Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie podróżne Ryanair – co warto wiedzieć przed zakupem?

Tanie linie lotnicze Ryanair pozwalają swoim klientom dokupić ubezpieczenie turystyczne podczas rezerwacji lotu. To bez wątpienia wygodna opcja, ale niepozbawiona wad.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jaki zakres ubezpieczenia oferuje Ryanair? Ile kosztuje polisa i czy przewidziano możliwość dodania indywidualnych rozszerzeń? Sprawdźmy. 

Ubezpieczenie turystyczne Ryanair – dla kogo?

Polisę ubezpieczeniową Ryanair może wykupić każda osoba będąca rezydentem jednego z krajów znajdujących się na specjalnej liście przygotowanej przez Ryanair. 

Oferta ubezpieczeń od linii Ryanair jest skierowana do rezydentów: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji. Niemiec, Węgier, Irlandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Malty, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. 

Za rezydenta uważa się każdą osobę, której główne miejsce zamieszkania znajduje się w kraju UE i równocześnie nie przebywa ona za granicą powyżej 6 miesięcy w ciągu roku.

Co zapewnia ubezpieczenie od Ryanair?  

Ryanair oferuje podróżnym trzy możliwości – jedną podstawową i dwie zawierające dodatkowe elementy. 

  • Ubezpieczenie podróżne. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia do kwoty 635 000 zł, całodobową pomoc medyczną w nagłych wypadkach, a także odszkodowanie w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów podróżnych. Opłata za anulowanie lotu przy zakupie tego ubezpieczenia wynosi 63 zł. 
  • Ubezpieczenie podróżne Plus. Podobnie jak wariant „bez plusa” oferuje podróżnym pokrycie kosztów leczenia do kwoty 635 000 zł, pomoc medyczną w nagłych wypadkach 24/7 oraz ubezpieczenie od kradzieży lub zgubienia dokumentów podróżnych i zgubienia lub uszkodzenia rzeczy osobistych. Opłata za anulowanie lotu przy zakupie tego ubezpieczenia to 65 zł. 
  • Ubezpieczenie podróżne na wielokrotne wyjazdy. Ciekawa propozycja dla osób, które często podróżują – to roczne ubezpieczenie ważne w przypadku podróży, które nie przekraczają 28 dni. Koszty leczenia również i w tym przypadku wynoszą 635 000 zł. Ponadto podróżnik otrzymuje ubezpieczenie od kradzieży lub zgubienia dokumentów podróżnych oraz odszkodowanie za opóźniony bagaż. Opłata za anulowanie lotu przy zakupie tego ubezpieczenia to 65 zł. 

Bardzo istotną cechą ubezpieczenia od Ryanair jest wysoka suma kosztów leczenia w przypadku każdego z wariantów. Wynosi 635 000 zł. Wysoka jest również kwota ubezpieczenia OC oferowanego przez Ryanair – opiewa na ok. 433 000 zł. Bagaż w Ryanair można ubezpieczyć na ok. 6 900 zł. 

Zdecydowanym minusem jest jednak brak innych ważnych elementów ubezpieczenia w ofercie Ryanair. Chodzi przede wszystkim o koszty ratownictwa i NNW. 

Brak możliwości rozszerzenia ubezpieczenia podróżnego od Ryanair 

Niestety Ryainair w ramach ubezpieczenia nie oferuje możliwości dodania rozszerzeń do polisy turystycznej. To dość zaskakujące, ponieważ możliwość dopasowania ubezpieczenia do swoich oczekiwań, jest już absolutnym standardem. 

Klienci Ryainair mogą wybierać jedynie spośród trzech gotowych opcji, które niekoniecznie odpowiedzą na ich potrzeby. Często nawet pozornie niewinne aktywności jak np. safari, czy jazda na nartach poza szlakami, są uznawane za ubezpieczycieli za sporty ekstremalne lub podwyższonego ryzyka. Tym samym wymagają dokupienia odpowiedniego rozszerzenia. 

Klienci Ryanair nie mogą rozszerzyć polisy także np. o klauzulę alkoholową czy klauzulę chorób przewlekłych. Dla wielu podróżników będzie to poważna niedogodność. 

Na plus przemawia natomiast ubezpieczenie od anulacji lotu, zawarte w propozycjach od Ryanair. 

Ile kosztuje polisa podróżna Ryanair?

Informacje o ubezpieczeniu, które Ryanair podaje na swojej stronie internetowej, są bardzo ograniczone – także w zakresie kosztów. Przewoźnik nie przewidział możliwości przeprowadzenia symulacji ostatecznych kosztów polisy lub chociażby porównania trzech dostępnych ofert. 

W efekcie dokładny koszt podróżnik może poznać dopiero po dokonaniu rezerwacji. Kwota, którą będzie trzeba zapłacić za polisę, będzie zależała m.in. od długości i celu podróży, a także wieku podróżnego i jego stanu zdrowia. Może to być kilkadziesiąt, jak również kilkaset złotych. 

Z najwyższymi kosztami ubezpieczenia podróżnego od Ryanair muszą liczyć się osoby, które ukończyły 65 rok życia. W ich przypadku polisa będzie droższa nawet o 50%.

Wady i zalety ubezpieczenia turystycznego od Ryanair

Czy warto zatem zdecydować się na ubezpieczenie zakupione bezpośrednio u przewoźnika? W podjęciu decyzji może pomóc poniższa tabela.

Zalety ubezpieczenia podróżnego Ryainair

Wady ubezpieczenia podróżnego Ryainair

Wygoda – ubezpieczenie można zakupić bezpośrednio przy rezerwacji lotu.

Bardzo wąski zakres ochrony – brak ważnych ryzyk, w tym NNW i kosztów ratownictwa.

Wysokie sumy kosztów leczenia, OC oraz ubezpieczenia bagażu, a także pokrycie tzw. wydatków prawnych. 

Brak możliwości rozszerzenia zakresu polisy i dopasowania go do swoich potrzeb – podróżnik może wybierać jedynie spośród 3 gotowych opcji.

 

Brak możliwości poznania dokładnych kosztów polisy i szczegółów dotyczących ubezpieczenia przed rezerwacją. 

Polisa od Ryanair czy zakupiona samodzielnie – co się bardziej opłaca?

Samodzielny zakup polisy ma wiele plusów – przede wszystkim podróżnik od razu może poznać dokładne koszty. Może też dopasować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb i nadal zmieścić się w założonym budżecie. 

W wielu przypadkach samodzielny zakup polisy będzie więc znacznie bardziej optymalny finansowo. W naszym kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych można znaleźć oferty zapewniające koszty leczenia w podobnej wysokości jak w ofercie Ryanair, jak również szereg innych. Poniżej kilka propozycji ubezpieczenia dla osoby dorosłej. 

Ubezpieczyciel

Zakres ubezpieczenia

Ochrona w razie zachorowania na COVID-19

Cena za jeden dzień ochrony

Axa Assistance

Koszty leczenia (200 000 zł)
Koszty ratownictwa (200 000 zł)
NNW (20 000 zł)
Sporty objęte polisą: 114
 

3,92 zł

Allianz

Koszty leczenia (200 000 zł)
OC (50 000 zł)
OC sportowe (50 000 zł)
Koszty ratownictwa (50 000 zł)
Bagaż (1 800 zł)
NNW (20 000 zł)
Sporty objęte polisą: 49
 

6,42 zł

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia (300 000 zł)
OC (150 000 zł)
OC sportowe (150 000 zł)
Koszty ratownictwa (100 000 zł)
Bagaż (2 000 zł)
NNW (25 000 zł)
Sporty objęte polisą: 49

9,19 zł

Generali 

Koszty leczenia (800 000 zł)
OC (300 000 zł)
Koszty ratownictwa (800 000 zł)
Bagaż (4 000 zł)
NNW (50 000 zł)

12,00 zł

Dlaczego lepiej samodzielnie zakupić ubezpieczenie na podróż?

Podsumowując, choć zakup ubezpieczenia łącznie z biletem lotniczym jest bez wątpienia wygodny, samodzielny zakup polisy zagwarantuje podróżnikowi większe bezpieczeństwo. Wpływa na to przede wszystkim możliwość dopasowania zakresu samodzielniej kupowanej polisy do swoich potrzeb (dzięki rozszerzeniom). Nie bez znaczenia jest także brak ważnych elementów (NNW i kosztów ratownictwa) w propozycjach od Ryanair. 

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest również ubezpieczenie w razie zachorowania na COVID-19. Powinno ono być częścią każdej polisy. Tymczasem Ryanair nie informuje o tego typu ubezpieczeniu na swojej stronie internetowej, a niestety nie każdy turysta przeczyta wielostronicowe OWU. Może to generować nieprzyjemne niespodzianki i poważne koszty w razie zachorowania za granicą, takie jak np. konieczność przedłużenia pobytu, kwarantanna, czy hospitalizacja. W przypadku samodzielnego zakupu polisy kwestia ta wygląda zupełnie inaczej.

Aktualnie niemal każda oferta ubezpieczenia zakupowanego indywidualnie zapewnia ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19, a turysta ma od razu dokładną wiedzę o jej zakresie. 

Zdecydowanie warto więc poświęcić kilka dodatkowych minut i wyszukać ofertę ubezpieczenia podróżnego przy pomocy dedykowanej porównywarki. Samodzielny zakup polisy może oszczędzić naprawdę wysokich kosztów, jeśli w trakcie podróży dojdzie do zdarzenia nieobjętego ubezpieczeniem od linii lotniczych. Warto o tym pamiętać i w podróży postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo!

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Rayanair oferuje możliwość zakupu ubezpieczenia razem z biltem lotniczym.
  2. Do wyboru są 3 opcje - stadardowa, rozszerzona i na wielokrotne wyjazdy.
  3. W ubezpieczeniu od Raynaaira nie ma jednak koszty ratownictwa i NNW. 
  4. Warto przed zakupem polisy porównać różne opcje.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy