Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wakacje w Polsce - ranking 10 najpiękniejszych miejsc w kraju

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Planując letnie wakacje, polscy turyści coraz częściej wybierają krajowe kierunki. Kapryśna pogoda i brak egzotyki? To nie musi być minus! Polska obfituje bowiem w cudowne miejsca, które na długo staną się niezapomnianymi wspomnieniami.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wakacje w Polsce można spędzić nie tylko nad Bałtykiem, na Mazurach czy w Tatrach, lecz także zwiedzając bajkowe zamki, malownicze starówki bądź podziwiając cuda przyrody. Dla aktywnych turystów świetnym pomysłem może być wzięcie udziału w spływie kajakiem. Oto 10 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić. 

Dlaczego warto spędzić wakacje w Polsce?

 • Różnorodny i bardzo bogaty krajobraz - z jednej strony piaszczyste plaże, wydmy i morze, z drugiej góry, potoki, jeziora i parki narodowe. 

 • Mnóstwo atrakcji turystycznych - zarówno dla tych, którzy chcą wypoczywać aktywnie, jak i dla miłośników błogiego relaksu. Wiele świetnych destynacji dla rodzin z dziećmi, par, a także wypraw rowerowych czy górskich. 

 • Wiele starych, zabytkowych miast, z pięknymi starówkami, oryginalną architekturą i bogatą historią. 

 • Atrakcyjne turystycznie regiony Polski świetnie sprawdzą się zarówno na weekendowy wypad jak i na dłuższy urlop

 • Odległość, dzięki której z urlopu mogą skorzystać także ci, którzy nie mają go zbyt wiele

Ranking 10 najlepszych miejsc na urlop w Polsce

1. Bajkowy Zamek w Mosznej 

Opolszczyzna jest piękna. Kto twierdzi inaczej, ten najwidoczniej nie widział Zamku w Mosznej. Ta wyjątkowa budowla zachwyca niewątpliwym urokiem i rozmachem architektonicznym – mimo, że nie reprezentuje żadnego stylu. Zamek jak z bajki… to najczęstsze słowa turystów, gdy tylko ujrzą to miejsce. 

Dlaczego warto? Bajkowy wygląd pałacu to mnóstwo fantastycznych zdjęć i uciecha dla oczu. Do tego zwiedzanie zamku – tradycyjne w dzień bądź ekstremalne w nocy, gdy przewodnik zabierze turystów do podziemnych korytarzy, tajemniczych krypt, niedostępnych komnat. W okolicach zamku znajduje się stadnina koni, mini zoo, Kościół Niepokalanego Serca Maryi. Jest to doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd. 

Co warto zobaczyć? Zamek w Mosznej pochodzi z XVII wieku, a w zasadzie tylko jego środkowa część. Początkowo był to bowiem pałac a jego właścicielami, tak jak całej Mosznej, była rodzina von Skall. Przez lata ten barokowy pałac przechodził z rąk do rąk, a w 1896 roku częściowo spłonął. Na jego miejsce Franz Hubert, nowy właściciel majątku, wybudował zamek – odbudowa trwała 4 lata (1896-1900 r.), zamek powiększono o skrzydło neogotyckie, a po kilkunastu latach o skrzydło renesansowe, dzięki czemu powstała architektoniczna hybryda, która dziś olśniewa zwiedzających. Pałac od 1945 r. znajduje się w rękach Państwa Polskiego. Mieściło się tutaj Państwowe Sanatorium w Branicach (1961-72 r.) oraz Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny (1972-2013 r.). 

Dla kogo? Idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz turystów, którzy uwielbiają fotografować niezwykłe miejsca. 

Ceny noclegów: Cena za noc spędzoną w apartamencie w hotelu w Mosznej, z prywatną łazienką, widokiem, a także wliczonym w cenę śniadaniem, to około 500 PLN za 2 osoby. Nieco tańsze noclegi znaleźć można w miejscowościach oddalonych o kilka-kilkanaście kilometrów – tam podobny pokój kosztuje około 250-350 PLN. 

Ciekawostka! Zamek ma 99 wież, 365 pomieszczeń, a aktualnie znajduje się tutaj luksusowy hotel z restauracją. Miejsce jest w pełni udostępnione turystom. Wokół zamku rozpościera się wspaniały park, w którym rosną kilkusetletnie dęby i lipy. 

2. Bałtyk kameralny: Białogóra, Poddąbie, Rogowo 

Bałtyk w sezonie nie cieszy się najlepszą sławą – niektórych turystów odstrasza tłok na plaży, slalom między parawanami, odpustowe stragany, dmuchane atrakcje dla dzieci oraz ogólny gwar i ścisk. Jednak nie trzeba czekać do września czy października, żeby uświadczyć nad polskim wybrzeżem niemal pustej, a na pewno kameralnej plaży. Oto kilka propozycji mniej popularnych miejscowości nadmorskich. 

Rogowo to miejscowość znajdująca się na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Resko Przymorskie, na terenie Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego, niedaleko Kołobrzegu. Poddąbie – to mała wioska znajdująca się w pobliżu Ustki. Coś dla spragnionych ciszy i zieleni. Miejscowość położona jest wśród sosnowych i bukowych lasów, przez które prowadzi droga na plażę. Białogóra zaś to mała wieś zlokalizowana jest między Dębkami a Łebą. Odległość od morza wynosi tu ok. 1,1 kilometra, a droga prowadzi przez malowniczy las. 

molo Ustkamolo w Ustce

Dlaczego warto? Kameralne miejscowości i plaże nad Bałtykiem, gdzie nawet w sezonie jest przyjemnie pusto. Bliskość zarówno morza, jak i jeziora daje wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu – jezioro oferuje uprawianie sportów wodnych i wędkowanie. Piaszczysta plaża z urokliwymi otaczającymi ją klifami. Zejścia na plażę są strome, wysokie i składają się z wielu schodów, (może to być pewne utrudnienie dla rodzin z dziećmi i wózkami). 

Co warto zobaczyć? Klify w Poddąbiu, Jezioro Babnica, molo w Ustce 

Dla kogo? Coś dla spragnionych ciszy i zieleni, raj dla osób szukających spokoju, idealne miejsce dla turystów z Polski środkowej. 

Ceny noclegów: W miejscowościach takich jak Poddąbie, Rogowo, czy Białogóra, nawet w sezonie znaleźć można noclegi tańsze niż w typowo turystycznych miastach nadmorskich. Noc spędzona w 2-osobowym pokoju z łazienką i śniadaniem to koszt już od około 100-150 PLN. 

Ciekawostka! Warto wspomnieć, że tylko ze ścisłej Białogóry odległość od wybrzeża wynosi przeszło 1 km. Wiele miejsc oferujących wynajem zlokalizowanych jest 3-4 km od morza. Wspomniane miejscowości są mniej tłoczne, ponieważ zazwyczaj brak tam zabudowań bezpośrednio przy plaży, a dojście do niej zajmuje kilka kilometrów. 

3. Tatry: Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów 

Obowiązkowy punkt zwiedzania w Tatrach to zdecydowanie Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów. Jakkolwiek popularne by one nie były, nie można o nich nie wspomnieć w takim zestawieniu, ponieważ stanowią prawdziwy symbol polskich Tatr. 

Morskie OkoMorskie Oko

Dlaczego warto? Morskie Oko nazwane jest najpiękniejszym stawem tatrzańskim i jednym z niewielu górskich jezior, które są naturalnie zarybione. Ma powierzchnię 35 ha i ponad 50 m głębokości. To, co zachwyca turystów, to nieskazitelna przejrzystość Morskiego Oka. Dolina Pięciu Stawów to kolejne miejsce, które nierozerwalnie kojarzy się z Tatrami. Dolina składa się ze stawów polodowcowych – są to: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Mały Staw Polski. Turyści kochają to miejsce ze względu na porywające widoki. 

Co warto zobaczyć? Jeśli chodzi o Dolinę Pięciu Stawów, w jej pobliżu znajduje się największy tatrzański wodospad – Siklawa, o wysokości 70 m. Jedno z wymienionych jezior – Wielki Staw Polski – to najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie. Znajduje się tutaj także najwyżej położone schronisko w Polsce (1670 m n.p.m.). Do Morskiego Oka wiedzie szlak z Palenicy Białczańskiej – pieszo droga trwa ok. 1,5 godziny. 

Dla kogo? Miłośnicy natury, górskich wędrówek, a także osoby, które chcą odpocząć w aktywny sposób. 

Ceny noclegów: Niestety, popularność tatrzańskich destynacji wpływa na ich cenę, zwłaszcza w sezonie urlopowym. Za 2-osobowy pokój – razem ze śniadaniem – zapłacić trzeba będzie od 200-300 PLN w górę. 

Ciekawostka! Legenda głosi, że jezioro Morskie Oko było podziemnie połączone z morzem, stąd etymologia nazwy. 

4. Wrocław 

W zestawieniu najpiękniejszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić, nie mogło zabraknąć miasta. Trudno zdecydować się na jedno, zachwyca bowiem wiele, lecz Wrocław to zdecydowanie miejsce warte wyróżnienia. 

Dlaczego warto? Wrocław obfituje w niezwykłe miejsca, a jednym z nich z pewnością jest Ostrów Tumski. To najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, którą kiedyś stanowiły liczne wyspy. 1000 lat temu zbudowano tu zamek książęcy dynastii Piastów Śląskich. Dzisiaj Ostrów Tumski już nie jest wyspą, lecz magia tego miejsca nadal jest wyczuwalna i przyciąga turystów. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać latarnika ubranego w czarną pelerynę, który wieczorem zapala licznie ustawione tu latarnie gazowe. 

Co warto zobaczyć? Zwiedzanie Wrocławia warto rozpocząć od jednej z najpiękniejszych w Polsce starówek. Na Starym Rynku znajduje się ok. 60 z ponad 800 zabytkowych wrocławskich kamienic. Koniecznie trzeba zobaczyć Stary Ratusz, największy i najstarszy taki w Polsce. W jego podziemiach do niedawna mieściła się najstarsza restauracja w Europie – słynna Piwnica Świdnicka. Chcąc obejrzeć Stary Rynek z wysokości, warto wspiąć się po 300 schodach wieży bazyliki św. Elżbiety. Widok jest wart wysiłku. Na Ostrowie Tumskim koniecznie zobaczyć należy Most Tumski, Plac Kościelny, kościół Świętego Krzyża, Archikatedrę Św. Jana Chrzciciela, kościół Św. Idziego czy Mosty Młyńskie. 

Dla kogo? Dla wszystkich tych, którzy poza odpoczynkiem chcą pozwiedzać, poznać trochę historii, a także skorzystać z turystycznych atrakcji i wydarzeń kulturowych. 

Ceny noclegów: Jeden nocleg dla dwóch osób, w pokoju 2-osobowym, blisko centrum, z prywatną łazienką i śniadaniem w cenie, można wynająć za około 150-250 PLN. We Wrocławiu ciekawą i zdecydowanie tańszą opcją są jednak hostele – te zlokalizowane w ścisłym centrum, ze wspólnymi łazienkami i wieloosobowymi pokojami można upolować już za niecałe 100 PLN/noc. 

Ciekawostka! Afrykarium we Wrocławiu to część ogrodu zoologicznego i powód, dla którego zjeżdżają się tu turyści z całej Polski. Dziennie miejsce to odwiedza 2,5 tysiąca osób. Jest to jedyne na świecie oceanarium poświęcone tylko faunie Afryki. Zachwyca mnogość gatunków oraz wielka dbałość w przygotowywaniu przestrzeni dla zwierząt. 

5. Spływ rzeką Krutynią na Mazurach 

„Kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur” – te słowa mazurskiego pisarza i działacza najlepiej podsumowują niepowtarzalny urok rzeki. Znajdująca się na Pojezierzu Mazurskim Krutynia liczy 99 km. Swój początek ma w Sorkwitach, a kończy się w Jeziorze Bełdany. 

krutynia splyw kajakowy rzekaKrutynia - spływ kajakowy

Dlaczego warto? Rzeka jest dość płytka, średnio ma 65 cm głębokości. Bardzo duża przejrzystość pozwala zobaczyć dno porośnięte liliami wodnymi i wodorostami. Na rzece często trzeba omijać kajakiem przewrócone drzewa, na których zasiadają łabędzie i inne ptactwo. Brzeg rzeki w większości miejsc jest zalesiony, co tylko dodaje trasie uroku. Krutynia ma wolny nurt, więc spływ rzeką to sama przyjemność, a wiosłowanie nie wymaga wysiłku. Inaczej jest na jeziorach, ale taka różnorodność na trasie tylko dodaje atrakcyjności spływowi. 

Co warto zobaczyć? Krutynią przebiega popularny szlak kajakowy – najpiękniejszy nie tylko w Polsce, lecz też w Europie. W roku 2009 szlak ten otrzymał wyróżnienie wojewódzkie na Najlepszy Produkt Turystyczny Warmii i Mazur, a także Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako Turystyczny Produkt Roku 2009. Szlak jest niezwykle zróżnicowany i malowniczy – żadne słowa nie oddadzą uroku tej rzeki i całej trasy. 

Dla kogo? Miłośnicy spływów kajakowych, osoby nastawione na aktywny wypoczynek, większe grupy znajomych 

Ceny noclegów: Na Mazurach cena zależy przede wszystkim od sezonu i konkretnie wybranego miejsca. Np. w  Sorkwitach za 2-osobowy pokój ze śniadaniem i łazienką, blisko centrum i turystycznych atrakcji, można wynająć już za niecałe 200 PLN/noc. 

Ciekawostka! Krutynią można zorganizować spływ kilkugodzinny, weekendowy lub kilkudniowy. Przepłynięcie całego szlaku zajmuje ok. 9 dni. Kajaki można wypożyczyć w jednym z licznych punktów wypożyczalni 

6. Giżycko na Mazurach 

Myśląc „Mazury”, wielu osobom od razu na myśl nasuwa się Giżycko. Nie bez powodu, bo jest to jedno z najciekawszych i najważniejszych miast Warmii i Mazur. Położone jest między jeziorami Kisajno i Niegocin. 

plaża w Giżyckuplaża - Giżycko

Dlaczego warto? Giżycko słynie przede wszystkim z żeglarstwa – znajduje się tutaj Port Żeglugi Morskiej, a miasto jest jednym z głównych portów na szklaku wielkich jezior mazurskich. Warto odwiedzić w Giżycko w maju, kiedy to odbywa się święto żeglarzy – Wielkie Otwarcie Sezonu. Na pasażu spacerowym można obejrzeć wystawę „Giżyckie Nowości Żeglarskie”, a na „Mazurskim Kiermaszu” zakupić żeglarskie gadżety. 

Co warto zobaczyć? Całe Mazury to obszar niezwykle atrakcyjny turystycznie z nieskazitelną przyrodą, licznymi jeziorami, wciąż znajdującymi się tu cichymi i odludnymi miejscami. A jednocześnie warmińsko-mazurskie miasta, m.in. Mikołajki, Giżycko, Olsztyn pozwalają oderwać się od natury, aby na chwilę zasmakować miejskiej energii. 

Dla kogo? Rodziny z dziećmi, miłośnicy żeglarstwa, osoby lubiące aktywny wypoczynek 

Ceny noclegów: W Giżycku ceny noclegów - wbrew pozorom - nie są przesadnie wysokie. Zarówno w sezonie jak i poza nim, pokój dla 2 osób, z łazienką, śniadaniem i najczęściej również pięknym widokiem, można wynająć już od niecałych 200 PLN/noc. 

Ciekawostka! W niedalekiej odległości od Giżycka znajdują się nietypowe atrakcje, m.in. nurkowanie w Jeziorze Mamry (28 km od Giżycka) z Mazurskim Centrum Nurkowym, czy lot balonem w miejscowości Ryn (18 km od Giżycka). 

7. Suwalszczyzna: nieodkryta i fascynująca 

„Polski biegun zimna”, „Zielone płuca Polski”, „najbardziej dzika z rzek” – tak często kojarzona jest Suwalszczyzna. Ten północno-wschodni region Polski wciąż nie jest tak chętnie odwiedzany przez turystów jak na to zasługuje. Być może winny jest niezbyt dogodny dojazd komunikacją publiczną, a także brak autostrad oraz odległe położenie. Jednak warto pokonać te trudności i zawitać do krainy jezior i lasów. 

jezioro Szurpiły Suwalszczyznajezioro Szurpiły - Suwalszczyzna

Dlaczego warto? Będąc na Suwalszczyźnie, warto wypożyczyć kajak i spłynąć Czarną Hańczą. Spływ może trwać kilka godzin albo kilka dni z noclegiem na sąsiadujących z rzeką polach namiotowych. Przy okazji dobrze zobaczyć Kanał Augustowski, który został uznany za pomnik historii. Jest to wspólny, polsko-białoruski – kanał wodny. Kolejny punkt zwiedzania Suwalszczyzny to Suwalski Park Krajobrazowy, który jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce. Przez jego teren przepływa Czarna Hańcza, która w tym miejscu przybiera formę wartkiego strumienia. Można tu podziwiać także najgłębsze polskie jezioro o głębokości 108,5 m – Jezioro Hańcza. 

Co warto zobaczyć? Warte odwiedzenia to między innymi: miasteczko Sejny i znajdująca się tutaj stara synagoga, były klasztor Kamedułów położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry oraz oczywiście same Suwałki z klasycystyczną architekturą. 

Dla kogo? Rodziny z dziećmi, miłośnicy kajaków i osoby kochające być blisko natury. 

Ceny noclegów: Noclegi w Suwałkach nie należą do najdroższych, jeśli chodzi o nasze rodzime kierunki. 2-osobowy pokój - podobnie jak poprzednio, z łazienką i wliczonym w cenę śniadaniem, można wynająć już za 120-200 PLN za noc. 

Ciekawostka! Na Suwalszczyźnie wyraźnie da się odczuć styk kultur. Jest to widoczne w architekturze, lecz też jedzeniu. Tylko tu można skosztować kartaczy, czyli litewskich cepelin. Z kolei dostępna w wielu punktach gastronomicznych babka ziemniaczana to danie popularne na Białorusi. 

8. Kaszuby: wśród jezior i lasów 

Kaszuby sprawdzą się jako świetne miejsce zarówno na miesiąc wakacji, jak i na krótki weekendowy wypad. Po odpoczynek od miejskiego gwaru, po zieleń lasów, sielskość małych wiosek, prostą przyjemność kąpania się w czystych jeziorach – po to właśnie warto przyjechać na Kaszuby. Pomysłów na wypoczynek jest tu wiele: można postawić na obcowanie z przyrodą i nieśpieszny urlop w leśnej głuszy nad jeziorem lub spędzić czas aktywnie, zwiedzając ważne punkty na kaszubskiej mapie. 

Kaszubywieża widokowa - Kaszuby

Dlaczego warto? Szwajcaria Kaszubska – to potoczna nazwa środkowej i najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Jedyne miasto tego regionu to Kartuzy, a okolica obfituje w jeziora i bory. Przez Szwajcarię Kaszubską przebiega Droga Kaszubska (przez Kaszubski Park Krajobrazowy) oraz Szlak Kaszubski (szlak turystyczny, który przebiega z Kamienicy Królewskiej do miejscowości Olpuch). Kaszubski Park Etnograficzny i Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich to z kolei imponującej wielkości skansen, gdzie można podziwiać rekonstrukcje kaszubskich domów, wiatraków, kościołów, a także regionalne wyroby – np. hafty. 

Co warto zobaczyć? Kluki – ta niezwykła miejscowość została niemal cała zamieniona w skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej. Można się tutaj wiele dowiedzieć o historii Kaszub, o jej mieszkańcach i ich zwyczajach. Kościerzyna – zabytkowy, odnowiony rynek z kamienicami, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu to główne punkty wycieczki po Kościerzynie. 

Dla kogo? Dla rodzin z dziećmi i miłośników regionalnej kultury 

Ceny noclegów: W popularnym i lubianym przez turystów Władysławowie, za noc spędzoną w pokoju dla 2 osób, ze śniadaniem, łazienką i - najczęściej - pięknym widokiem, trzeba zapłącić od 100-150 PLN/2os. 

Ciekawostka! Na Kaszubach znajduje się Park Edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie, gdzie można zobaczyć i pogłaskać wiele egzotycznych gatunków zwierząt, znajduje się tam również kino i park zabaw dla dzieci. 

9. Ruchome wydmy w Łebie 

Łeba to zdecydowanie jedno z atrakcyjniejszych miejsc nad polskim morzem. Najbardziej kojarzone są z ruchomymi wydmami w Słowińskim Parku Narodowym – największymi ruchomymi wydmami w Europie. Ruchome wydmy rozciągają się na obszarze 500 hektarów i osiągają ponad 30 m n.p.m.

Łeba i wydmywydmy w Łebie

Ciekawostką jest to, że wydmy wędrują przenoszone wiatrem i zmieniają swoje położenie nawet o 10 metrów w skali roku. Wydma Łącka to największa wydma, licząca przeszło 40 m n.p.m. Jej nazwa wzięła się od miejscowości Łączka, która została zasypana 300 lat temu. Warto wspiąć się na nią, aby podziwiać jezioro Łebsko, morze Bałtyckie oraz najwyższy punkt w okolicy – wzgórze Rowokół. 

Dlaczego warto? Rozpościerające się wydmy, urokliwe drewniane słupki połączone linami, kępy krzewów gdzieniegdzie a do tego wody Bałtyku – Łeba jest miejscem niezwykle malowniczym. Z informacji praktycznych, warto wiedzieć, że dojazd na Ruchome Wydmy to ok. 7,5 km od parkingu (płatnego). Trasę tę można pokonać na różne sposoby: pieszo, rowerem albo meleksem. Dla miłośników pieszych wędrówek, spacer jest najlepszym rozwiązaniem, bo droga prowadzi przez malownicze tereny Słowińskiego Parku Narodowego. Najprzyjemniejszy sposób na dostanie się do wydm to rower – trasa jest przyjemna i łatwa, a na miejscu przed wejściem na wydmy, rower można zostawić na strzeżonym parkingu. Na wydmy można się również przemieścić za pośrednictwem jeżdżących tam meleksów. 

Co warto zobaczyć? Muzeum Wsi Słowińskiej – znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego we wsi Kluki. W skansenie znajdują się autentyczne zabudowania kaszubskie: karczmy i domy z piecami chlebowymi. Latarnia morska Czołpino – powstała w XIX w., ma wysokość 25 metrów, a z jej szczytu można podziwiać okolicę ruchomych wydm. Świetne miejsce do fotografowania krajobrazu. Sasino – to niewielka, ale wyjątkowo klimatyczna wioska znajdująca się ok. 12 km na wschód od Łeby. Znajduje się tutaj XIX-wieczny dwór, wspaniały park krajobrazowy w stylu angielskim, a także malownicze stare sady i domki o niezwykłej architekturze. To po prostu trzeba zobaczyć. Miejsce, które sprzyja wyciszeniu, oderwaniu od codzienności i chwili wytchnienia. 

Dla kogo? Dla miłośników rowerowych wycieczek, dla rodzin z dziećmi i szukających nadmorskiego wypoczynku turystów 

Ceny noclegów: W Łebie królują pensjonaty i kwatery prywatne, w których można znaleźć pokoje położone bardzo blisko plaży. Taki, w którym przenocować mogą 2 osoby, wyposażony w prywatną łazienkę oraz z wliczonym w cenę śniadaniem, można znaleźć już za nieco pond 100 PLN/noc. 

Ciekawostka! Słowiński Park Narodowy wpisany jest na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO z uwagi na bogactwo niezwykłej flory i fauny oraz obecność wydm. Plaża Stilo, która znajduje się w okolicy Sasina, jest jedną z ostatnich dzikich plaż nad Bałtykiem. 

10. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to jedyne takie miejsce w Polsce, a nawet w Europie. Znajduje się na terenie Polski i Białorusi. Las zajmuje powierzchnię 1250 km2, a część polska obejmuje 580 km2. Jest to ostatni pierwotny las nizin europejskich. Żadne rosnące tu drzewo nie zostało posadzone ręką ludzką, a najstarsze dęby pochodzą z XV w. i pamiętają czasy Władysława Jagiełły. 

Puszcza Białowieska i ŻubrŻubr w Puszczy Białowieskiej

Dlaczego warto? Część lasu tworzy Białowieski Park Narodowy – należy do niej najbardziej pierwotny obszar puszczy. Zachowały się tutaj naturalne ekosystemy, a także fauna i flora, której nie spotka się w żadnym innym lesie. Puszcza Białowieska najbardziej znana jest z największego ssaka europejskiego – żubra. Lasy zamieszkują także wilki, łosie, rysie, jelenie, sarny i wiele innych ssaków. 

Co warto zobaczyć? Będąc w pobliżu na pewno warto zobaczyć Białowieżę, a szczególnie znajdujący się tutaj park, muzeum przyrodnicze oraz pobliski skansen. Białowieża jest miejscowością zamieszkaną zarówno przez ludność polską, jak i białoruską. 

Dla kogo? Dla tych, którzy kochają przyrodę oraz dla osób szukających wytchnienia i odpoczynku od codzienności, także dla rodzin z dziećmi i aktywnie wypoczywających turystów 

Ceny noclegów: W znanej i lubianej przez turystów Białowieży, 2-osobowy pokój, z widokiem, łazienką i wliczonym w cenę noclegu śniadaniem, wynająć można już za około 150-200 PLN/noc. 

Ciekawostka! Puszcza została uznana za ostoje ptaków o randze globalnej z uwagi na fakt, że gniazduje tu 178 gatunków ptaków, z czego 107 to gatunki typowo leśne 

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wakacje w Polsce?

Na wyjazd po Polsce warto mieć ze sobą także ubezpieczenie turystyczne. Przyda się w razie nagłej choroby, wypadku czy krazdzieży oraz innych kłopotów w trakcie podróży. 

Mimo że na terenie Polski mamy dostęp do opieki medycznej za darmo, to lepiej mieć polisę. Pomoże w razie wypadku czy sfinasuje koszty leczenia prywatnego. Takie ubezpieczenie krajowe są znacznie tańsze niż ochrona kupowana na wyjazdy zagraniczne. Będzie uzupełnieniem polisy na życie czy w przypadku dzieci NNW szkolnego.

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeniaonline.pl

Co powinno zawierać takie krajowe ubezpieczenie turystyczne?

 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - to niezbędny element polisy na krjaowy wyjazd. Dzięki niemu będziemy mogli uniknąć wysokich kosztów związanych z konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków, które mogą przytrafić nam się w trakcie urlopu. Doznanie uszczerbku na zdrowiu oraz będącego skutkiem tego leczenia czy rehabilitacja nie obciążą naszej kieszeni, jeśli przed wyjazdem wykupimy odpowiednią polisę. 

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia prytwanego i rehabilitacji - pokryje nierefundowane opłaty za wsparcie medyczne w razie nieszczęśliwych wypadków.

 • Assistance – zapewni ubezpieczonemu oraz jego bliskim podstawową pomoc i opiekę podczas nagłych wypadków i nieprzewidzianych problemów. To nie tylko pomoc w postaci szybkich informacji, lecz także pokrycie kosztów jak nocleg, wcześniejszy powrót czy przyjazd członka rodziny do poszkodowanego 

 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) - uchroni nas przed wysokimi kosztami, jakie musielibyśmy ponieść, gdyby z naszej winy doszło do  wypadku, w którym ucierpią osoby trzecie lub ich mienie 

Przydatne rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej: 

 • Klauzula alkoholowa - ochroni przed finansową odpowiedzialnością za wszelkie zdarzenia, do których dojdzie, kiedy będziemy pod wpływem alkoholu. 

 • Polisa dla aktywnych - ważna, jeżeli chcemy jeździć na nartach lub snowboardzie. Wiele towarzystwa zalicza te sporty do sportów ekstremalnych. Aby dowiedzieć się, które towarzystwa uznają narciarstwo za aktywność o podwyższonym ryzyku, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw. 

 • Ubezpieczenie bagażu - dzięki niemu nie będziemy musieli martwić się w przypadku uszkodzenia lub zagubienia naszego bagażu. 

Takie ubezpieczenie można znaleźć w naszym kalkulatorze polis podróżnych od kilku złotych dziennie.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Piękne miejsca w Polsce na wakacje - Co warto wiedzieć:
 1. Zamek w Mosznej ma 99 wież i 365 pomieszczeń. Jest w pełni dostępny dla turystów.
 2. Morskie Oko to jedno z nielicznych górskich jezior, które są naturalnie zarybione.
 3. Afrykanarium we Wrocławiu to jedyne oceanarium na świecie poświęcone wyłącznie faunie Afryki.
 4. W Słowińskim Parku Narodowym znajdują się największe ruchome wydmy w Europie.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o piękne miejsca na wakacje w Polsce

 1. Czy na wakacje w Polsce trzeba mieć ubezpieczenie?

  Nie jest to wymóg w sensie formalnym, jednak brak odpowiedniego ubezpieczenia na wyjazd może skutkować ogromnymi kosztami, jakie nieubezpieczony turysta będzie musiał pokryć z własnej kieszeni, np. jeśli dojdzie do wypadku lub nieszczęścia, w wyniku których osoby trzecie (lub on sam) doznają uszczerbku na zdrowiu czy mieniu.

 2. Czy na podróż po Polsce wymagane są jakieś dokumenty?

  Przydadzą się jedynie te podstawowe, które zazwyczaj nosimy przy sobie, np. dowód osobisty, uprawniająca do zniżek legitymacja, czy prawo jazdy (choć nie jest to wymagane).

 3. Czy biura podroży organizują wycieczki krajowe?

  Tak. Większość biur podróży ma w swojej ofercie wycieczki krajowe o różnym charakterze i długości.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

szymon

2022-02-23 15:28:42

dzięki

xD

2022-05-08 20:56:42

xD pomocne

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia