Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wiza do Turcji - kiedy jest potrzebna i ile kosztuje?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Czy na wyjazd to Turcji potrzebna jest wiza? Jak zdobyć wizę do Turcji i ile kosztuje? Odpowiadamy.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

W Turcji w przeszłości zdarzały się ataki terrorystyczne, nawet w dużych miastach — np. w Ankarze czy w Stambule. Z tego powodu wszelkie środki ostrożności są jak najbardziej zasadne, zwłaszcza w niektórych regionach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczególnie odradza wyjazdy w okolice granicy turecko-syryjskiej i turecko-irackiej ze względu na toczące się tam działania zbrojne.

Ponadto w dużych miastach zdarzają się incydenty kradzieży, polegające np. na wyrwaniu z rąk torebki. Należy również odmawiać zaproszeń do restauracji czy barów, które mogą skończyć się przymuszaniem do opłacenia wysokich rachunków za zamówienie.

Jakie dokumenty pozwalają na wjazd do Turcji?

Podczas wjazdu do Turcji należy mieć ze sobą odpowiedni dokument tożsamości. Może to być paszport lub paszport tymczasowy. Istotne, aby pozostawał ważny przez co najmniej 60 dni dłużej, niż jest to dozwolone w ramach ruchu bezwizowego. W praktyce oznacza to, że paszport musi być aktualny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia przekroczenia granicy z Turcją.

Ponadto od 19 kwietnia 2022 roku zniesiono obowiązek wizowy wobec obywateli Polski podróżujących w celach turystycznych i tranzytowych. Dodatkowo umożliwiono Polakom wjazd do Turcji wyłącznie na podstawie dowodu osobistego z zastrzeżeniem, że pozostają w Turcji nie dłużej niż przez 90 dni w okresie 180 dni.

Podsumowując, możesz przekroczyć granicę z Turcją na podstawie:

  • paszportu;

  • paszportu tymczasowego;

  • dowodu osobistego.

Jeśli zamierzasz zostać w Turcji dłużej niż przez 90 dni, powinieneś przed upływem tego okresu złożyć prośbę o wydanie pozwolenia na pobyt, tzw. ikamet. Możesz to zrobić w urzędzie ds. cudzoziemców. Za niedopełnienie tego obowiązku i nieopuszczenie terytorium Turcji w odpowiednim czasie, grożą poważne konsekwencje. Samowolne przekroczenie dozwolonego okresu pobytu może skutkować otrzymaniem zakazu ponownego wjazdu to Turcji (tymczasowego lub dożywotniego) oraz kary finansowej, a w skrajnych przypadkach — deportacją.

Kiedy wiza do Turcji jest potrzebna?

Obywatele Polski wyjeżdżający do Turcji na maksymalnie 90 dni, aby zwiedzać czy wypoczywać, nie muszą mieć ze sobą wizy. Jednak jeśli Twoim zamiarem jest podjęcie pracy czy nauki, powinieneś złożyć odpowiedni wniosek o pobyt w Ambasadzie Turcji w Warszawie. Uzyskasz tam informacje na temat wymaganych dokumentów i przebiegu procedury wnioskowania o wydanie wizy. O wydanie zezwolenia na pobyt możesz też aplikować przez internet.

Ponadto przed samym wyjazdem sprawdź informacje zamieszczane na rządowej stronie, bo przepisy wizowe czasem ulegają zmianie. Pamiętaj też, że urzędnicy tureccy mogą odmówić wjazdu na teren Turcji bez podania przyczyny, nawet jeśli masz odpowiednią wizę.

Jak zdobyć wizę do Turcji?

Najprostszym sposobem na zdobycie zezwolenia na pobyt w Turcji jest skorzystanie z systemu wizowego e-Visa. Poprawne wypełnienie wniosku, uiszczenie opłaty i uzyskanie pozytywnej decyzji skutkuje otrzymaniem oficjalnego dokumentu pozwalającego na wjazd i podróżowanie po Turcji w formie elektronicznej. E-visa stanowi alternatywę dla dokumentów wydawanych w tureckich placówkach dyplomatycznych i na przejściach granicznych.

Jeśli chcesz zdobyć wizę w formie elektronicznej, skorzystaj z poniższej instrukcji.

  1. Wejdź na stronę internetową https://www.evisa.gov.tr/pl/. Witryna jest dostępna w języku polskim i ma bardzo prosty, intuicyjny w obsłudze interfejs.

  2. Wybierz zakładkę “Złóż wniosek teraz”. Następnie podaj swoje obywatelstwo i rodzaj dokumentu, z jakim zamierzasz przekraczać granicę. Uzupełnić pole weryfikacyjne i przejdź dalej.

  3. Wypełnij formularz, podając m.in. dane osobowe, datę wyjazdu, miejsce pobytu na terenie Turcji.

  4. Po prawidłowym uzupełnieniu formularza i wniesieniu opłaty otrzymasz e-wizę na skrzynkę e-mail. Wydrukuj ją i okaż urzędnikom podczas przekraczania przejścia granicznego.

W razie problemów podczas wypełniania wniosku online udaj się do najbliższej placówki tureckiej i zaaplikuj o wizę w sposób standardowy.

Ile kosztuje wiza do Turcji?

Cena wizy do Turcji będzie zmieniać się w zależności od tego, jaki jest cel Twojej podróży i jak długo potrwa wyjazd. Obecnie wiza turystyczna kosztuje 40 USD.

Aby poznać stawki obowiązujące za wizy inne niż turystyczna, skontaktuj się z ambasadą Turcji w Polsce. Otrzymasz tam najbardziej rzetelne informacje na temat opłat wizowych i obowiązujących aktualnie wytycznych co do pobytu w Turcji.

Czy warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

W Turcji funkcjonuje powszechne ubezpieczenie zdrowotne, Genel Sağlık Sigortası, będące odpowiednikiem polskiego ZUS. Ponadto działają również sprywatyzowane obiekty medyczne. Dla przyjezdnych wizyty u lekarza, zabiegi oraz hospitalizacja mogą być bardzo kosztowne. Aby uniknąć problemów z opłacaniem rachunków za leczenie, lepiej przed wyjazdem zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie.

Na rządowej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje: „Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 USD wzwyż, dzień pobytu w szpitalu – od 500 USD”.

Niektóre większe placówki medyczne honorują polskie polisy ubezpieczeniowe. Inne, niemające podpisanych umów z ubezpieczycielami, mogą wymagać płatności gotówkowych. W takiej sytuacji należy poprosić o wystawienie faktury, dzięki której można później wnioskować o zwrot kosztów leczenia do firmy ubezpieczeniowej.

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

Poszukiwania ubezpieczenia turystycznego do Turcji przebiegną znacznie sprawniej, jeśli będziesz wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Odpowiednio dobrana polisa ochroni Cię przed niespodziewanymi wydatkami związanymi z leczeniem za granicą, transportem medycznym do kraju czy zgubieniem bagażu.

Pamiętaj, że dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd powinno uwzględniać:

  • koszty leczenia - suma ubezpieczenia powinna wynosić co najmniej 40 000 euro, co pozwoli opłacić pobyt w szpitalu, wizyty u specjalistów, badania czy zabiegi, w razie nagłej choroby czy wypadku;

  • NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków ma na celu zapewnić odszkodowanie za straty poniesione z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu;

  • OC w życiu prywatnym - pokryje koszt odszkodowania dla osób trzecich, jeśli spowodujesz szkodę na czyimś zdrowiu lub życiu (do wybranej sumy gwarantowanej);

  • ratownictwo - odpowiedzialność za koszty akcji ratunkowej w terenie leży po stronie zagranicznego turysty. Dlatego, jeśli podczas wyjazdu planujesz uprawiać aktywności na zewnątrz, zadbaj o właściwy zakres ubezpieczenia obejmujący odpowiednie dyscypliny sportowe;

  • ubezpieczenie bagażu - przydaje się zwłaszcza przy podróży samolotem i umożliwia zrekompensowanie opóźnienia bagażu zagubionego przez linie lotnicze. Takie rozszerzenie może też zapewniać wsparcie w razie zniszczenia, zgubienia bądź kradzieży bagażu;

  • ubezpieczenie od zarażenia Covid-19 - większość firm proponuje wsparcie finansowe w razie zarażenia się koronawirusem. W zależności od oferty towarzystwo może pokryć koszty wykonania testu, leczenia i hospitalizacji, zakwaterowania i wyżywienia podczas kwarantanny, a nawet - powrotu do kraju po wyzdrowieniu;

MSZ rekomenduje, aby wybierać polisy o sumie gwarantowanej co najmniej 50 000 EUR, a w przypadku osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka, np. starszych lub przewlekle chorych - nawet 100 000 EUR. Ubezpieczenie na wyjazd powinno też zapewniać koszty transportu medycznego oraz transportu zwłok.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Trudno jest jednoznacznie określić koszt polisy turystycznej do Turcji. W oszacowaniu kosztów ochrony ubezpieczeniowej może pomóc poniższa kalkulacja, przeprowadzona dla dwóch osób jadących do Turcji na 7 dni.

  • Firma AXA Partners oferuje ubezpieczenie za 55 zł uwzględniające koszty leczenia (200 000 zł), ratownictwo (200 000 zł) oraz NNW i ochronę w razie Covid-19;

  • Signal Iduna za 73,83 zapewnia wsparcie przy opłacaniu kosztów leczenia (183 572 zł), ratownictwa (27 536 zł). Ponadto gwarantuje ubezpieczenie bagażu, NNW i ochronę w razie Covid-19.

  • Allianz proponuje polisę za 179 zł, która pokrywa koszty leczenia (500 000 zł) i ratownictwa (50 000 zł). Zapewnia też ochronę bagażu, NNW, OC, OC sportowe i ubezpieczenie w razie Covid-19.

Wysokość składki za ubezpieczenie turystyczne do Turcji będzie wzrastać wraz z podniesieniem poziomu sum gwarantowanych oraz rozszerzaniem ochrony ubezpieczeniowej. Wybierając zakres ochrony, weź pod uwagę swój stan zdrowia, długość pobytu czy rodzaj planowanych aktywności. Jeśli szukasz najlepszych ofert, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Bibliografia:

  • https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych

  • https://www.gov.pl/web/turcja/zmiana-zasad-wjazdu-do-turcji

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Wiza do Turcji - Co warto wiedzieć?
  • Polacy mogą podróżować po Turcji przez okres do 90 dni bez wizy.

  • Przekroczenie granicy tureckiej jest możliwe za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego.

  • Koszty leczenia w Turcji dla obcokrajowców są dosyć wysokie, dlatego przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednią polisę turystyczną.

  • Koszt ubezpieczenia na wyjazd do Turcji to zaledwie kilka złotych za dzień ochrony.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o wizę do Turcji:

  1. Czy w Turcji działa EKUZ?

    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa wyłącznie w państwach należących do Unii Europejskiej oraz do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Turcja nie należy ani do UE, ani do EFTA, dlatego karta EKUZ nie jest honorowana w tureckich szpitalach i przychodniach.

  2. Na co uważać w Turcji?

    Trzeba pamiętać, że Turcja jest krajem muzułmańskim, dlatego turyści z zagranicy powinni przestrzegać szczególnych zasad, zwłaszcza gdy zwiedzają miejsca kultu religijnego. Przed wejściem do meczetu powinno się zdjąć buty, a kobiety muszą dodatkowo zakryć głowę, ramiona i nogi.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia