Ubezpieczenie zdrowotne dziecka - które wybrać?

Polisa zdrowotna dla dziecka to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Ale od tego ile zapłacimy za ubezpieczenie zależy w jakim zakresie możemy liczyć na pomoc medyczną i finansową. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze polisy zdrowotnej.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Teoretycznie dzieci mogą korzystać z naszego ubezpieczenia. Tym samym mają prawo do darmowej opieki medycznej oraz świadczeń. Jednak w praktyce publiczna opieka zdrowotna jest wadliwa (długie kolejki i wysokie koszty prywatnych wizyt lekarskich), stąd rodzice decydują się na zakup indywidualnej polisy na życie i zdrowie.


Polisa zdrowotna dla dziecka – grupowa albo indywidualna


Rodzic ma do wyboru dwie możliwości – zakup polisy zdrowotnej od następstw nieszczęśliwych wypadków w szkole na początku roku szkolnego podczas zebrania klasowego czy w miejscu pracy rodzica (dziecko jest wtedy współubezpieczonym) albo prywatnie, np. przez porównywarkę ubezpieczeń zdrowotnych.

Polisa grupowa w szkole dziecka czy w pracy rodzica jest właściwie ubezpieczeniem na życie z elementami zdrowotnymi.  Zdarzenia związane ze zdrowiem dziecka obejmują doraźną pomoc w razie złamania ręki czy obrażeń głowy w wyniku upadku. Szkolne NNW z reguły nie zawiera pakietu badań i konsultacji lekarskich, a co najwyżej medyczne assistance, a to za mało, aby taką polisę uznać za w pełni zdrowotną.

Inaczej jest w przypadku zdrowotnych ubezpieczeń dla dziecka kupowanych indywidualnie. Ubezpieczyć może się rodzic, a dziecko jako współubezpieczony będzie mogło korzystać z tego samego lub zbliżonego zakresu ochrony. Przykładowo, w polisie Aviva Nowa Perspektywa istnieje wariant z podziałem na lekarzy specjalistów dostępnych dla dorosłych (29) i dla dzieci (19), a także prawie pół tysiąca rodzajów badań diagnostycznych (m.in. rezonans magnetyczny). Taka polisa może zawierać również:
 • badania profilaktyczne (m.in. morfologię),
 • zabiegi ambulatoryjne,
 • zniżki na leczenie stomatologiczne,
 • bezpłatne wybrane zabiegi dentystyczne (usuwanie kamienia, RTG zęba, pantomogram jamy ustnej, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja i lakierowanie zębów).


W jakim wieku dziecko może przystąpić do polisy zdrowotnej?


W indywidualnej polisie zdrowotnej nie ma przeszkód, aby chronić dziecko już od momentu jego narodzin. Warto jednak wybrać takie ubezpieczenie, które będzie posiadało w zakresie dostęp do lekarzy czy badań uwzgledniających najmłodszych pacjentów.

Uwarunkowany jest za to maksymalny wiek ubezpieczonego dziecka. Może ono korzystać z polisy rodzica do ukończenia 18 czy nawet 26 roku życia. Zależy, czy decyduje się na kontynuowanie edukacji. Oczywiście, po osiągnięciu pełnoletności może też samo wykupić polisę na siebie.

W okresie uczęszczania do przedszkola, szkoły lub w okresie studenckim dziecko może dodatkowo zostać ubezpieczone w ramach polisy NNW. W tym okresie może również korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

PAMIĘTAJ!
W ramach polisy zdrowotnej ubezpieczone może być dziecko własne lub przysposobione ubezpieczonego w wieku do 18 lat, lub do 26 lat, jeżeli pozostaje z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.


Ubezpieczenie zdrowotne dziecka – jakie propozycje dla rodzica?


W ramach prywatnego ubezpieczenia możemy zyskać dostęp do lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia, natomiast do specjalisty – do kilku dni roboczych. Możemy również wykonać darmowe badania diagnostyczne. W zależności od wybranego wariantu naszemu dziecku przysługiwać mogą również darmowe szczepienia czy domowe wizyty lekarza lub pielęgniarki.

W ramach NFZ jest zgoła odwrotnie - oczekiwanie na wizytę u specjalisty może trwać nawet kilka miesięcy. Taka wizyta wymaga również skierowania od internisty. Oznacza to, że leczenie dziecka może bardzo rozciągać się w czasie, co zawsze odbywa się z niekorzyścią dla zdrowia. Już samo zachorowanie na grypę jest problematyczne, ponieważ publiczne przychodnie zdrowia w sezonie zimowym bywają przepełnione, nie mamy zatem szans na szybką wizytę oraz leczenie.

Dziecko ubezpieczone prywatnie skorzysta tylko z części dostępnych badań i lekarzy, dlatego warto przy wyborze polisy kierować się właśnie liczbą dostępnych usług medycznych. Liczba badań i lekarzy specjalistów będzie z kolei zależała nie tylko od towarzystwa, ale i wariantu – podstawowego czy rozszerzonego, a także stanu zdrowia ubezpieczonych. Wszystko to naturalnie wpływa na składkę.

Badania zalecane dla małego dziecka to morfologia, żelazo, OB, ASO, CRP, glukoza oraz badanie ogólne moczu. Każde z nich to koszt kilkunastu złotych, nie licząc ewentualnej prywatnej wizyty u lekarza specjalisty:
 • morfologia krwito badanie, które daje ogólny obraz stanu zdrowia i pozwala ocenić ilość czerwonych i białych krwinek czy stężenie hemoglobiny;
 • żelazo– jego niedobór u dzieci powoduje rozwój anemii, a do objawów należą częste infekcje, duszności, zawroty głowy, szybkie męczenie i bladość skóry;
 • OB, czyli Odczyn Biernackiego to badanie umożliwiające rozpoznanie stanu zapalnego w organizmie dziecka, ale nie konkretną chorobę;
 • ASOpozwala wykryć antygen paciorkowca typu A. Samo zakażenie jest podobne do anginy, z silnym bólem gardła i gorączką,
 • białko C-reaktywne, czyli CRP, gdzie wskazaniem do wykonania badania jest wysoka gorączka, współczynnik będzie podwyższony, jeśli dziecko przechodziło sepsę,
 • mocz to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, dzięki któremu można sprawdzić stan wątroby, nerek, pęcherza moczowego, trzustki, a także stężenia mikroelementów.
W wariancie podstawowym możemy znaleźć ubezpieczenie bardzo tanie (od 32 zł miesięcznie, TU Zdrowie), ale jeśli mamy możliwości finansowe, warto zastanowić się nad kilkukrotnie szerszym pakietem lekarzy specjalistów (64 w Inter Polska).

Polisa zdrowotna dla dziecka – wariant podstawowy

Polisa Liczba badań
Liczba lekarzy specjalistów
 
Składka miesięczna od

TU Zdrowie

 
190 16 32 zł

Signal Iduna

 
110 15 62 zł

InterRisk

 
89 18 65 zł

AXA

 
33 9 68 zł

Inter Polska

 
173 64 125 zł

Tabela 1. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl.

 
W wariancie rozszerzonym zwiększa się liczba lekarzy i dostępnych badań, ale i miesięczna składka to już wydatek ponad 100-200 zł miesięcznie. Najkorzystniej wygląda oferta TU Zdrowie, bo za dostęp do ponad 500 badań i lekarzy specjalistów zapłacimy 168 zł.  

Polisa zdrowotna dla dziecka – wariant rozszerzony

Polisa Liczba badań
Liczba lekarzy specjalistów
 
Składka miesięczna od
InterRisk 135
65
 
125 zł
AXA 176
24
 
130 zł
TU Zdrowie 466
40
 
168 zł
Inter Polska 175
65
 
245 zł

Tabela 2. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl.

 
 
Ale lekarze specjaliści i badania to jeszcze nie wszystko. Wpływa na decyzję o zakupie tej czy innej polisy zdrowotnej dla dziecka może mieć zakres dodatkowy, który nie wszędzie wygląda tak samo. Szczepienie jest standardem, ale w ofercie rozszerzonej TU Zdrowie dotyczy nie tylko grypy. Nie bez znaczenia są również rehabilitacja, assistance medyczny czy domowe wizyty lekarza.

Przykładowe oferty polisy zdrowotnej dla dziecka

TU Zdrowie Basic InterRisk Standard AXA Ochrona z Plusem TU Zdrowie Prestige Inter Polska Vision
Szczepienie grypa grypa grypa grypa
WZW typu A i B
odra
różyczka
świnka
odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu
grypa, choroby tropikalne
Wizyty domowe - Opcja dodatkowa w ramach assistance Bez limitu Bez limitu 1 wizyta na 1 zdarzenie

Rehabilitacja
 
- - Tak Bez limitu Jako dodatek

Assistance
 
- - - - Tak

Składka miesięczna
 
32 zł 65 zł 130 zł 168 zł 245 zł

Tabela 3. Na podstawie rankingu polis zdrowotnych rankomat.pl z 21.05.2019 r.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Ubezpieczenie NNW dziecka – jakie propozycje dla rodzica?


Sprawdźmy też indywidualne polisy NNW, które są najtańsze. Tu roczna składka zaczyna się od nieco ponad 30 zł. Zdarzenia zdrowotne rzeczywiście pojawiają się, ale tylko z nazwy. Trwały uszczerbek na zdrowiu.

Tańsza polisa nie zapewni jednak tak szerokiej ochrony, jak pozostałe oferty. Dodatkowo polisa NNW – nie zapewni dobrej opieki zdrowotnej, podobnie jak nie zapewni tego placówka szkolna.

Mamy zatem kilka opcji na ubezpieczenie naszego dziecka – możemy poprzestać na polisie zakupionej w szkole, a możemy również wybrać ubezpieczenie NNW samodzielnie (dziecko może posiadać zarówno jedną polisę, zakupioną w szkole, jak i dwie polisy). Innym rozwiązaniem jest z kolei zakup prywatnej polisy zdrowotnej, która zapewni naszemu dziecku:
 • darmowe badania,
 • wizyty u lekarza bez kolejek,
 • wizyty u specjalistów bez skierowania,
 • szczepienia,
 • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
 • rehabilitację.
Jest to opcja, którą warto rozważyć, ponieważ w ramach stałego abonamentu oferuje wiele, a każdy rodzic wie, że dzieciństwo to czas wielu infekcji, słabszej odporności oraz wzmożonej aktywności, która często prowadzi do drobnych urazów ciała. Warto, by w tym czasie mieć szybkie i solidne wsparcie opieki medycznej, której niestety nie gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przykładowe oferty polis NNW

Towarzystwo ubezpieczeniowe Cena składki Suma ubezpieczenia 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu Pobyt w szpitalu za każdy dzień Koszty leczenia lub rehabilitacji

Generali
bezpieczni.pl

 
Od 38 zł 12 000 – 50 000 zł 120 – 500 zł 20 – 100 zł 1200 – 7500 zł

Compensa
NNW Dziecka

 
Od 44 zł 25 000 – 70 000 zł 140 – 450 zł 10 – 20 zł 4000 – 6000 zł

Proama
Ubezpieczenie NNW

 
Od 30 zł 15 000 – 55 000 zł 100 – 550 zł 0 zł 2000 – 10 000 zł

Signal Iduna
Bezpieczne Dziecko

 
Od 37 zł 10 000 – 50 000 zł 100 – 500 zł 30 zł 1000 – 4000 zł

Wiener
Oświata

 
Od 34 zł 10 000 – 50 000 zł 100 – 500 zł 20 – 40 zł 1000 – 15 000 zł

UNIQA
Indywidualne ubezpieczenie szkolne NNW

 
Od 35 zł 10 000 – 50 000 zł 100 – 500 zł 30 – 50 zł 2000 – 5000 zł

Tabela 4. Na podstawie informacji zawartych na stronie www.rankomat.pl.


Jakie limity i wyłączenia w polisie zdrowotnej dla dziecka?


Oczywiście, jak w przypadku każdego ubezpieczenia, również polisa zdrowotna dla dziecka będzie miała w umowie zapis o wyłączeniach odpowiedzialności.

Jest to zapis, który wyklucza odpowiedzialność ubezpieczyciela w ustalonym zakresie. Dotyczy to sytuacji, w których do zdarzenia mogło dojść świadomie, np. gdy nasze dziecko doznało uszczerbku w wyniku prowadzenia pojazdu bez posiadania koniecznych uprawnień. Do wyłączenia odpowiedzialności może dojść również w sytuacji, gdy informacje o stanie zdrowia dziecka zostały zatajone przed ubezpieczycielem.

Z reguły ubezpieczyciele ustalają karencję, czyli czasowy brak odpowiedzialności, który wynosi np. 6 miesięcy od zawarcia umowy polisowej. Warto pamiętać, że karencja nie obowiązuje, jeśli kontynuujemy polisę w tej samej firmie w identycznym czy nawet mniejszym zakresie ochrony.

Ze stałych wyłączeń odpowiedzialności należy spodziewać się braku realizacji świadczenia, jeśli zdarzenia ma związek z:
 • wprowadzeniem i występowaniem stanu wyjątkowego, stanu wojennego, wojny lub działań wojennych;
 • wadą fizyczną lub psychiczną ujawnioną przed 1 rokiem życia spowodowaną chorobami genetycznymi, wcześniactwem lub uszkodzeniem okołoporodowym;
 • spożyciem przez ubezpieczonego alkoholu, środków odurzających lub uzależniających.
Towarzystwo ubezpieczeń często nie ponosi odpowiedzialności także za zdarzenia wymagające wykonania badań genetycznych, PET (pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej) czy szczepień obowiązkowych zgodnie z kalendarzem szczepień (na podstawie aktualnego Programu Szczepień Ochronnych). Pełny spis wyłączeń znajdziemy w dokumencie OWU polisy zdrowotnej. Liczba i rodzaj wyłączeń może się różnić w zależności od wariantu ubezpieczenia czy towarzystwa.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Polisa zdrowotna gwarantuje pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Istotna jest cena takiego ubezpieczenia, dlatego, aby nie doszło przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz nawet za 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.
To warto wiedzieć
1. Dziecko ma prawo korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego rodzica
 
2. Aby zapewnić dziecku najlepszą ochronę medyczną, należy kupić prywatną polisę zdrowotną
 
3. Dodatkową ochronę NNW możemy zakupić zarówno w szkole, jak i samodzielnie
 
4. Brak porównania ofert może prowadzić do przepłacenia za ofertę
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Aleksandra M.

2020-08-29 22:00:25

To nie jest porównywarka ubezpieczen tylko strona reklamowa.. Jeśli agenci mają do mnie dzwonić (na nieistniejący numer! bo nie moglam wpisać prawdziwej komórki z zagranicy) to i tak niczego się nie dowiem. Spójrzcie na stronę confused.com - to jest porównywarka - oferty wyskakują od razu, od razu mogę wstępnie odrzucić oferty, które mnie nie interesują... Wybaczcie szczerość, ale Wasza strona nie ma sensu.. I tak zaloze sie, ze ten komentarz zostanie usunięty...

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia