Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź
pon.-pt. 900 - 1700 - 71 736 75 55

Rodzaje ubezpieczeń na życie

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie na życie to produkt, którego głównym zadaniem jest zapewnienie właścicielowi polisy lub jego bliskim pomocy finansowej w razie nieszczęśliwego wypadku czy innego zdarzenia, które mieści się w zakresie ochrony.

 
Na rynku ubezpieczeń same tylko polisy na życie to przynajmniej kilka rodzajów produktów różniących się między sobą adresatem, charakterem składki, jak i długością trwania umowy.
 
Można wyróżnić polisy pod kątem:
 
  • czasu trwania (terminowa i bezterminowa, na dożycie),
  • przeznaczenia składki (ochronne, ochronno-inwestycyjne, posagowe),
  • liczby ubezpieczonych (indywidualne, rodzinne, grupowe).
 

WYBIERZ SWOJĄ POLISĘ!

 

Polisa terminowa

 
To podstawowa wersja ubezpieczenia na życie, ale samo określenie ram czasowych umowy nie mówi wszystkiego o produkcie. Pod pojęciem polisy terminowej na życie należy rozumieć ubezpieczenie dla jednej osoby (indywidualne) zawierane na ustalony przez towarzystwo okres, np. 5 lat.
 
Do umowy podstawowej mogą być dołączone tzw. rozszerzenia, które co prawda podnoszą nieco wysokość comiesięcznej składki, ale zapewniają ubezpieczonemu poczucie większego i szerszego komfortu. Przykłady umów dodatkowych to:
 
  • OC w życiu prywatnym,
  • NNW,
  • assistance medyczny,
  • pobyt w szpitalu,
  • operacja,
  • zdiagnozowanie nowotworu.
 
Jeśli przez cały okres ubezpieczenia nie wydarzy się żaden przypadek przewidziany w zakresie ochrony, wówczas ubezpieczony nie otrzyma żadnej rekompensaty. Ta będzie możliwa przy wyborze np. polisy na życie i dożycie.
 
 

Polisa bezterminowa

 
Jednym z nielicznych produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla osób w podeszłym wieku jest polisa bezterminowa, którą można zawrzeć zazwyczaj telefonicznie (direct) na określonych warunkach.
 
Jednym z nich jest wiek osoby chcącej kupić polisę. Ubezpieczyciele określają górny pułap do ok. 85 roku życia. W tego typu produktach z reguły nie jest wymagana konsultacja z lekarzem ani żadne badania medyczne warunkujące przyznanie polisy.
 
Po ustalonym terminie (np. gdy ubezpieczony przekroczy 90 lat) możliwe jest przejście na tryb bezskładkowy, przy czym suma ubezpieczenia pozostaje bez zmian.
 
To, co odróżnia polisę bezterminową od terminowej to wysokość składki. W pierwszym z przypadków ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko z uwagi na wiek ubezpieczonego, więc dodatkowo ogranicza wysokość sumy ubezpieczenia, np. do granicy 100 tys. zł.
 
 

Polisa na dożycie

 
Zwana też ubezpieczeniem na życie i dożycie. Charakteryzuje się mieszaną strukturą i terminowością umowy. Część wpłacanej składki jest przeznaczana na ochronę ubezpieczonego, a część trafia na specjalnie utworzone konto oszczędnościowe.
 
W umowie ubezpieczony określa wiek, po przekroczeniu którego otrzyma z konta wcześniej zgromadzone środki. Tym momentem jest zazwyczaj przejście na emeryturę.
 
Przeważnie dostępne są 3 warianty ubezpieczenia na życie i dożycie:
 
1) ubezpieczony nie dożyje do końca umowy – rodzina lub osoby uposażone otrzymają 100% sumy ubezpieczenia,
 
2) ubezpieczony dożyje do końca umowy – otrzyma 50% sumy ubezpieczenia,
 
3) ubezpieczony dożyje do końca umowy albo nie dożyje – w pierwszym przypadku rodzina otrzyma 100% odszkodowania, a w drugim ubezpieczony otrzyma 200% tej kwoty.
 

Porównaj oferty online!

 

Polisa inwestycyjna na życie

 
Jest to typowy przykład mieszanej polisy na życie. Podobnie jak w przypadku polisy na dożycie składka jest dzielona na dwie części. Pierwsza ponownie odpowiada za ochronę finansową życia i zdrowia ubezpieczonego. Druga pozwala na inwestowanie własnych środków ramach specjalnych funduszy.
 
Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe działają na zasadzie giełdy inwestycyjnej, a więc są oparte na ryzyku inwestycyjnym. Często środki są inwestowane w jeden, wybrany fundusz inwestycyjny, choć na początku ubezpieczony ma ich do wyboru kilkanaście z nich.
 
W tego typu produktach warto zwrócić uwagę na możliwość zwrotu zainwestowanych środków. Takie informacje muszą być zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia lub wskazane wyraźnie na piśmie przez doradcę ubezpieczeniowego.
 
 

Polisa posagowa

 
Oferta skierowana do rodziców, ale dotycząca uposażonego dziecka. Zasada działania polisy posagowej jest prosta i przejrzysta. Fundator (rodzina, krewni, przyjaciele) deklaruje opłacanie określonej składki, z której część ochrania finansowo życie i zdrowie dziecka, a część trafia na konto jako posag wypłacany w ustalonym momencie – na 18. urodziny, zakończenie studiów itp. 
 
Polisa posagowa może mieć charakter ochronno-oszczędnościowy lub ochronno-inwestycyjny. Jest to lepsze rozwiązanie niż szkolne NNW ze względu na wysokość sumy ubezpieczenia i gwarancję uzyskania środków po zakończeniu umowy.

Kalkuluj oferty online!

Powrót do listy
404012
4
6
0
0
7
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy