Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty

W ostatnich latach pojawiły się na rynku ubezpieczeniowym produkty skierowane do fanów jednośladów, co nie jest dziełem przypadku. Liczba rowerzystów w całej Polsce z roku na rok lawinowo rośnie.

Ubezpieczyciele też są rowerzystami, a dodatkowo analizują wyniki badań dotyczących zachowań i oczekiwań miłośników dwóch kółek. Rower jest alternatywą dla samochodu poruszającego się zatłoczonymi ulicami, nie wytwarza spalin, a jego użytkownik nie ma problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. Jednak poruszanie się rowerem, szczególnie w mieście, niesie ze sobą różnego rodzaju zagrożenia, jak ryzyko wypadku komunikacyjnego lub kradzieży sprzętu. Dlatego rowerzyści, podobnie jak kierowcy, powinni pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu finansowym, jakim jest polisa.


Od czego chroni rowerowe ubezpieczenie?

Polisa skierowana do rowerzystów ma kilka elementów, które zapewnią nie tylko ochronę w wymiarze pieniężnym (odszkodowanie), ale także pomoc informacyjną, serwisową oraz organizacyjną. Poniżej opiszemy każdy z elementów ubezpieczenia.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Wyniki badań z polskich dróg nie dają złudzeń - im więcej rowerzystów na drogach, tym więcej wypadków komunikacyjnych z ich udziałem. Rowerzyści są trzecią najliczniejszą grupą wśród ofiar zdarzeń na drogach. Często nieszczęśliwe wypadki kończą się śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Ubezpieczenie NNW w polisie rowerowej obejmuje ochroną życie i zdrowie w trakcie użytkowania roweru. Wysokość świadczeń wypłacanych przez ubezpieczyciela określana jest w ramach sumy ubezpieczenia NNW oraz w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Z kolei wysokość odszkodowania określa się zgodnie z tabelą procentową, którą znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ubezpieczenie casco roweru

Dzięki rowerowemu casco ubezpieczeniu podlega sprzęt wraz z wyposażeniem. Ochroną objęte są koszty związane z uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą roweru wskutek:

  • zdarzeń losowych – np. pożaru, huraganu, powodzi, gradu, lawiny;

  • wypadku;

  • rozboju;

  • akcji ratowniczych;

  • kradzieży.

Ubezpieczyciele oferują różny zakres ochrony w ramach opcji casco, np. Aviva pokrywa także koszt zniszczonego wskutek wypadku ubioru rowerzysty – do 300 zł. Z tym wiążą się także pewne ograniczenia odpowiedzialności Towarzystwa, dlatego przed kupnem polisy należy zapoznać się z najważniejszymi punktami OWU ubezpieczyciela, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach zostanie przyznane odszkodowanie.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Na drodze nie tylko sam rowerzysta może ulec wypadkowi, ale także może przyczynić się do wyrządzenia szkody osobom trzecim. Jeśli nagle straci panowanie nad jednośladem i potrąci pieszego, który w konsekwencji dozna złamania ręki, z pewnością poszkodowany będzie domagał się zadośćuczynienia od rowerzysty.

Posiadając polisę OC, wystarczy przekazać poszkodowanemu dane z polisy, a obowiązek wypłaty odszkodowania spadnie na ubezpieczyciela.

 

Assistance dla rowerów

Jest to niezwykle ważna usługa, która przyda się niejednemu rowerzyście. Assistance zapewnia organizacje oraz pokrycie kosztów pomocy w razie awarii lub wypadku ubezpieczonego roweru.

Przykładowo, pakiet pomocowy w TU Aviva polega na zorganizowaniu i pokryciu kosztów dojazdu osób świadczących usługi assistance, naprawie roweru na miejscu zdarzenia, zorganizowaniu i pokryciu kosztów transportu rowerzysty wraz ze sprzętem do najbliższego warsztatu. Udostępnione dla rowerzystów centrum alarmowe przez całą dobę udziela informacji o trasach rowerowych, imprezach sportowych lub danych adresowych serwisów rowerowych.


 

Aviva – Koło za kołem

TU Europa – Ubezpieczenie rowerzysty

Ubezpieczenie

Suma Ubezpieczenia

Ubezpieczenie

Suma Ubezpieczenia

NNW

20 000 zł

NNW

20 000 zł

OC

20 000 zł

OC

25 000 zł

Casco

5 000 zł

Koszty ratownictwa i poszukiwań

5 000 zł

Assistance

TAK

Rehabilitacja na terenie RP

300 zł

 

 

Assistance

TAK

Cena polisy na rok

120 zł

Cena polisy na rok

90 zł


 

Ubezpieczenie roweru w ramach ubezpieczenia domu

Niektórzy ubezpieczyciele, jak np. Ergo Hestia lub Warta, nie posiadają w swojej ofercie specjalnego pakietu dla rowerzystów, ale umożliwiają ubezpieczenie jednośladu w ramach polisy mieszkaniowej.

W produkcie Warta „Dom” rower objęty jest ochroną na terenie Polski w sytuacjach: usiłowania lub dokonania rabunku, wypadku albo zdarzenia losowego. To ubezpieczenie posiada również usługę assistance, która zapewnia m.in. transport medyczny, wizytę u lekarza, rehabilitację lub udzielanie telefonicznych informacji. Warto pamiętać, że ubezpieczenie roweru poza domem może być wykupione wyłącznie z ubezpieczeniem ruchomości domowych w domu jednorodzinnym lub w lokalu mieszkalnym. Sumę ubezpieczenia określa ubezpieczający i nie może być ona wyższa niż 5 000 zł.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Carson

2018-04-12 15:51:21

dla aviva liczy się tylko data zakupu roweru - ciekawe czy ubezpieczają tylko samochody które nie mają dwóch lat. Porażka

Powrót do listy
3
9
6
2
5
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy