Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 446 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy opłaca się mieć dwa ubezpieczenia mieszkania?

Na polisę mieszkaniową stać praktycznie każdego, bo roczna składka w tego typu produktach zaczyna się już od 50 zł. Może się wydawać, że zdobycie niewielkim kosztem kilku ubezpieczeń np. na wypadek pożaru pozwoli na otrzymanie większego świadczenia.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

O tym, ile dostaniemy odszkodowania, decyduje ustalona suma ubezpieczenia, która powinna odpowiadać wartości mieszkania. Przykładowo, jeśli SU wynosi 250 000 zł, to w razie pożaru i całkowitej szkody mienia tyle właśnie otrzymamy od towarzystwa. Ale mając drugą taką polisę dostalibyśmy łącznie aż 500 000 zł. 

 

Podwójne odszkodowanie - co na to prawo?


Powyższy scenariusz jest możliwy, ale tylko w przypadku polis niemajątkowych, czyli tych, gdzie przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie ludzkie, a więc wartości, które trudno przeliczyć na konkretne kwoty pieniężne.

Dlatego właściciel dwóch polis na życie NNW otrzyma za ten sam uraz podwójne świadczenie, a właściciel mieszkania za zalanie czy przepięcie tylko pojedyncze odszkodowanie.
 
W kodeksie cywilnym znajdziemy przepisy, które jasno wskazują warunki ubezpieczenia mienia, do którego zalicza się także mieszkanie. Konkretne są dwa paragrafy:
 
Art. 8241
 
§ 1. O ile nie umówiono się inaczej, suma pieniężna wypłacona przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia nie może być wyższa od poniesionej szkody.
 
§ 2. Jeżeli ten sam przedmiot ubezpieczenia w tym samym czasie jest ubezpieczony od tego samego ryzyka u dwóch lub więcej ubezpieczycieli na sumy, które łącznie przewyższają jego wartość ubezpieczeniową, ubezpieczający nie może żądać świadczenia przenoszącego wysokość szkody. Między ubezpieczycielami każdy z nich odpowiada w takim stosunku, w jakim przyjęta przez niego suma ubezpieczenia pozostaje do łącznych sum wynikających z podwójnego lub wielokrotnego ubezpieczenia.
 
Przekładając na zwykły język - świadczenia otrzymamy maksymalnie tyle, na ile jest to wskazane w umowie ubezpieczenia (§ 1), natomiast nie możemy otrzymać odszkodowania wyższego niż wartość ubezpieczonego mienia, nawet jeśli mamy dwie lub więcej polis na to samo zdarzenie (§ 2). Wynika z tego, że majątek (nieruchomość, samochód) to wartość, którą można oszacować finansowo i odtworzyć tylko z jednej polisy.

 

Niedoubezpieczenie i zwrot świadczenia - na to uważaj


Jeśli mimo wszystko posiadamy dwie polisy o tym samym zakresie, możemy otrzymać dwie sumy odszkodowania, ale zarazem powinniśmy się liczyć z tym, że po czasie jedno z towarzystw upomni się o zwrot odszkodowania.
 
W tym przypadku postępowanie TU będzie jak najbardziej zgodne z prawem, ponieważ ubezpieczenie mienia nie służy do wzbogacania się, tylko do finansowego wyrównania szkody. Tym samym ubezpieczenie tego samego przedmiotu, np. ścian czy wyposażenia mieszkania w tym samym czasie i zakresie w więcej niż jednym towarzystwie nie jest dla nas opłacalne.
 
Właściwym rozwiązaniem będzie posiadanie jednej drożej polisy (z sumami ubezpieczenia odpowiadającymi wartości mienia i z szerokim zakresem ochrony) zamiast kilku polis tańszych - wtedy tylko jedna z nich okaże się przydatna w razie zdarzenia losowego, a nam grozi niedoubezpieczenie, czyli otrzymanie kwoty, która nie pokryje w całości strat materialnych.
 
 

Kiedy mimo wszytsko opłaca się mieć dwie polisy?


Jedyną sytuacją, gdy opłacalne są dwie polisy w stosunku do tego samego mieszkania, jest jego wynajem osobom trzecim. Oczywiście pod warunkiem, że zakres ochrony jest inny. 
 
Dobrym przykładem jest zalanie, w wyniku którego ucierpiało: mieszkanie właściciela, mieszkanie położone piętro niżej, a także ruchomości należące do najmujących lokatorów. W takim przypadku właściciel otrzyma świadczenie z polisy za zalanie ścian czy elementów stałych, a lokatorzy, dzięki posiadanej polisie OC w życiu prywatnym, unikną roszczeń tak właściciela, jak i poszkodowanego sąsiada z dołu.
 
Drugi warunek jest taki, że zakres obejmuje dane zdarzenie. W przeciwnym razie sprawca szkody będzie zobowiązany do sfinansowania szkody z własnej kieszeni.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Dwie polisy mieszkaniowe w razie tej samej szkody będą oznaczały dwie wypłaty świadczenia, co jest niezgodne z prawem

2. W ubezpieczeniu domu i mieszkania chodzi przede wszytskim o krycie start materialnych czy finanswych, a nie wzbogacanie się kosztem polisy
 
3. Dwie polisy majątkowe mają uzasadnienie w przypadku wynajmu mieszkania osobom trzecim - dla właściciela i lokatora 

4. Zasada jednej polisy nie dotyczy ubezpieczeń niemajątkowych, czyli na życie, zdrowotnych czy turystycznych 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy