Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy ubezpieczenie obejmuje szkody spowodowane trąbą powietrzną?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Huragan, trąby powietrzne, silny wiatr to coraz częstsze zjawiska w Polsce. Każde z nich może całkowicie zniszczyć dom czy mieszkanie. Dlatego na wypadek anomalii pogodowych warto mieć ubezpieczenie od trąby powietrznej i innych zdarzeń losowych.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Co roku w Polsce, zwykle od maja do sierpnia, pojawia się średnio od 8 do 14 trąb powietrznych. Ich obecność wiąże się zawsze ze szkodami. Wiosną 2019 roku pod Lublinem uszkodzonych zostało 120 budynków mieszkalnych i gospodarczych, a wszystko to za sprawą tylko jednej trąby powietrznej. Z kolei w lipcu 2017 roku, na obszarze Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, trąba zniszczyła około 1500 ha lasu, z czego ponad połowę doszczętnie.
 

Czym jest trąba powietrzna dla ubezpieczyciela?

Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej, silnego wiatru warto wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe różnie definiują to zjawisko. 

Zazwyczaj ubezpieczyciele dokładnie określają, jaką prędkość powinien mieć wiatr, by – w razie szkody – mógł być uznany za trąbę powietrzną. Prędkość ta oceniana jest na podstawie danych zanotowanych przez najbliższą stację meteorologiczną.

Definicję i zasady przyznawania odszkodowania za trąbę powietrzną, znajdziemy zawsze w dokumencie OWU dołączanym do umowy na polisę mieszkaniową. Sprawdziliśmy, jak definiują to zdarzenie losowe poszczególni ubezpieczyciele. Okazuje się, że nie wszyscy wyróżniają trąbę powietrzną w warunkach polisy – u niektórych pojawia się definicja ogólna – „wiatr” lub też huragan, z wyszczególnieniem konkretnych parametrów.

Przez większość towarzystw ubezpieczeniowych różne rodzaje wiatru traktowane są jako jedno zdarzenie losowe i jedno ryzyko. Ponadto ubezpieczyciele nie analizują formy zjawiska (lej), a jedynie prędkość wiatru. Trąbą powietrzną wpisuje się zatem we wszystkie wyżej wymienione definicje.

INTER POLSKA Inter Lokum

Trąba powietrzna to ruch powietrza atmosferycznego, powstały wskutek nierównomiernego rozkładu ciśnienia atmosferycznego.

PROAMA Dom

Silny wiatr, którego działanie wyrządza szkody w miejscu ubezpieczenia.

LINK4 Dom

Wiatr o prędkości nie mniejszej niż 16,0 m/s (57,6 km/h), ustalonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej; przy braku możliwości uzyskania odpowiednich informacji z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystąpienie silnego wiatru stwierdza się na podstawie stanu faktycznego i rozmiaru szkód w miejscu ich powstania bądź w bezpośrednim sąsiedztwie; za spowodowane silnym wiatrem uważa się również szkody powstałe wskutek uderzenia przedmiotu przenoszonego przez silny wiatr w ubezpieczone mienie.

CONCORDIA Mój Dom

Wiatr o prędkości co najmniej 17,5 m/sek. i wyrządzający masowe szkody. Wystąpienie tego zjawiska powinno być potwierdzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a w przypadku braku możliwości uzyskania potwierdzenia przyjmuje się stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ich powstania lub w sąsiedztwie, świadczący o działaniu huraganu. Pojedyncze szkody uważa się za huraganowe tylko wówczas, gdy w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono ślady huraganu lub też rodzaj i rozmiary szkody świadczą o jego działaniu.
 

Jak można chronić dom przed trąbą powietrzną?

O sposobach na zabezpieczenie nieruchomości przed trąbą powietrzną warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Najważniejsza rzecz to przemyślana konstrukcja oraz odpowiednie technologie zastosowane w budowie.

Domy murowane postawione przy użyciu wielkich i ciężkich elementów są bardziej narażone na działanie trąby powietrznej niż domy o konstrukcji szkieletowej, która jest bardziej elastyczna – „układa się” z wiatrem. W domach murowanych elementy, takie jak betonowe stropy, schody, stalowe konstrukcyjne czy murowane ściany podczas wichur stwarzają duże zagrożenie i dla mienia i dla ludzi.

Porwisty wiatr najczęściej niszczy dachy budynków, dlatego istotne jest, aby dach był wykonany w przemyślany sposób i z wysokiej jakości materiałów. Za najbardziej trwałe uważa się dachy pokryte dachówkami ceramicznymi lub cementowymi, płytkami włókno-cementowymi albo łupkami naturalnymi.Takie dachówki są niewielkie, a jednocześnie wystarczająco ciężkie, aby wiatr nie mógł łatwo ich unieść. Na wypadek trąby powietrznej, dachówki powinny być też dokładnie zamocowane za pomocą haków, śrub, odpowiednich gwoździ lub też specjalnych klamer sztormowych.

Jeśli zastanawiamy się, jak chronić dom przed trąbą powietrzną podczas budowy, warto wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowych oraz wysokość budynku. Im kąt nachylenia dachu jest większy i im wyższy jest budynek, tym większe jest ryzyko uszkodzenia nieruchomości podczas trąby powietrznej.

Aby uchronić swój dom przed silnym i porwistym wiatrem, koniecznie należy regularnie dbać o konserwację jego elementów zewnętrznych i na bieżąco usuwać wszelkie usterki.

Pamiętajmy jednak, że wiatr bywa na tyle nieprzewidywalnym i groźnym zjawiskiem, że fizyczne zabezpieczenia, które mogłyby zapewnić 100% ochronę naszej nieruchomości, nie istnieją. Dlatego najlepszym zabezpieczeniem jest polisa mieszkaniowa, która w razie uszkodzenia nieruchomości w wyniku silnego wiatru zagwarantuje nam odszkodowanie na pokrycie strat.
 

Co powinna zawierać polisa na wypadek trąby powietrznej?

Już podstawowe ubezpieczenie nieruchomości zapewni nam ochronę na wypadek trąby powietrznej. Podstawowa polisa ochroni nasze mieszkanie lub dom na wypadek aż kilkunastu zdarzeń losowych, w tym na wypadek silnego działania wiatru. Minusem takiego wariantu jest uwzględnienie w ochronie jedynie murów i stałych elementów nieruchomości.

Aby w pełni zabezpieczyć swoją nieruchomości i mienie, które się w niej znajduję, przed trąbą powietrzną, w ubezpieczeniu warto uwzględnić następujące ryzyka: Wśród wymienionych wyżej zagrożeń, u większości ubezpieczycieli, tylko powódź oraz ochrona mienia ruchomego są zwykle dodatkowo płatnymi rozszerzeniami do polisy – cała reszta ryzyk zwykle dostępna jest w podstawowym ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie domu od trąby powietrznej z reguły uwzględnia także budynki małej architektury, które znajdują się na posesji, takie jak budynki gospodarcze, garaż czy altana. W ramach polisy mieszkaniowej przed trąbą powietrzną można ubezpieczyć też nieruchomości znajdujące się poza posesją, czyli dom letniskowy i nagrobek – te opcje dostępne są jako dodatki do polisy mieszkaniowej.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowa polisa mieszkaniowa na wypadek trąby powietrznej. Porównaliśmy ze sobą oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale i zakres ochrony polisy. Założyliśmy, że do ubezpieczania jest dom w Gdańsku o powierzchni 100 mkw, o wartości 800 000 zł.

W tym przypadku, najtańsze ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej kosztuje 385 zł za rok – oferta Link4. W tej cenie dodatkowo otrzymujemy także ochronę Home Assistance oraz ubezpieczenie na wypadek dewastacji. Oferty pozostałych ubezpieczycieli są już nieco droższe, choć zawierają te same dodatki do polisy. Wyróżnia się tu oferta Generali – 570 zł za rok ochrony, gdzie prócz Home Assistance oraz ubezpieczenia na wypadek dewastacji otrzymamy także Pakiet Medyczny.

W skali roku ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej nie jest drogie. Patrząc na to, ile możemy stracić, gdy ogromna siła wiatru zniszczy dach w naszym domu czy powali ogrodzenie na posesji, warto zainwestować te 300-400 zł za rok ubezpieczenia budynku. Ponadto, w tych cenach, ubezpieczyciele zwykle proponują także dodatkowe warianty ochrony na wypadek innych ryzyk, dzięki temu możemy czuć się jeszcze bezpieczniej

– Leszek Drozdalski, ekspert ubezpieczeniaonline.pl.
 

Ubezpieczenie od trąby powietrznej – porównanie ofert

Ubezpieczyciel
Cena za rok
 
Dodatki
Link4
385 zł
 
 
 
Home Assistance, Dewastacja
 
EuropaUbezpieczenia
446 zł
 
Benefia
456 zł
 
Proama
457 zł
 
Link4
555 zł
 
InterUbezpieczenia
558 zł
 
 
Generali
 
570 zł

Home Assistance, Dewastacja, Pakiet Medyczny
 

Tabela 1. Oprac. Na podstawie ubezpieczeniaonline.pl dane na dzień 07.02.2022 r.
 

Kiedy za huragan i trąbę powietrzną nie będzie odszkodowania?

Przy ubezpieczeniu nieruchomości od trąby powietrznej, tak jak i w każdej innej polisie, istnieją sytuacje, w których możemy nie otrzymać odszkodowania. Sytuacje te, to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” – znajdziemy je w dokumencie OWU dołączanym do każdej polisy mieszkaniowej, we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Wyłączenia odpowiedzialności w poszczególnych TU mogą być nieco różne – warto sprawdzić je jeszcze przed podpisaniem umowy. Zwykle pojawiają się takie wyłączenia jak:
 • brak obowiązkowych przeglądów;
 • nie przeprowadzanie regularnych prac konserwacyjnych;
 • rażące niedbalstwo ubezpieczonego, np. nienaprawienie uszkodzonego dachu, niezamknięcie okna podczas wichury itp.;
 • konstrukcja budynku niezgodna z obowiązującym prawem budowlanym.
To, czy otrzymamy odszkodowanie za szkody spowodowane trąbą powietrzną, zależy również od opinii Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, która dokonuje pomiarów siły wiatru. Jeśli w opinii Instytutu wiatr, który uszkodził nasze mienie, nie miał tak wielkiej siły, jak to określił ubezpieczyciel w OWU, odszkodowanie może nam się nie należeć. 
 

Jak otrzymać odszkodowanie po przejściu trąby powietrznej?

Od tego, czy otrzymamy pełne odszkodowanie z ubezpieczenia po przejściu trąby powietrznej, zależy także nasze zachowanie bezpośrednio po zaistniałej szkodzie. W OWU każdej polisy znajduję się lista obowiązków i zasad, które musi przestrzegać nie tylko ubezpieczyciel, ale także ubezpieczony. Zasady te są zwykle mniej więcej takie same w poszczególnych TU.

6 najważniejszych zasad, których należy przestrzegać, by otrzymać odszkodowanie za trąbę powietrzną:

 1. W miarę możliwości ograniczenie rozprzestrzeniania się szkody.
 2. Wezwanie odpowiednich służb pomocy (straż pożarna, pogotowie elektryczne).
 3. Zgłoszenie szkody do towarzystwa ubezpieczonego w określonym czasie – zwykle mamy na to 3-7 dni od momentu zdarzenia.
 4. Przekazanie dowodów zaistniałych szkód ubezpieczycielowi – zdjęcia filmy, protokół z interwencji straży pożarnej itp.
 5. Do czasu przybycia rzeczoznawcy z towarzystwa ubezpieczeniowego nie wprowadzanie zmian/napraw w nieruchomości (chyba, że są one konieczne do powstrzymania rozprzestrzeniania się szkód).
 6. Udostępnienie miejsca zdarzenia rzeczoznawcy w celu dokonania oględzin.

Bezsporna część odszkodowania za straty spowodowane trąbą powietrzną powinna pojawić się na naszym koncie maksymalnie 30 dni od dnia zgłoszenia. Jeśli jednak pojawiają się jakieś niejasności, np. zabraknie niektórych dowodów, czas na wypłatę odszkodowania wydłuża się o dodatkowe 14 dni.
 

Bardzo ważne jest odpowiednie oszacowanie wartości mienia, które ubezpieczamy i na tej podstawie ustalenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej wysokości odszkodowania.
 
Jeśli zaniżymy wartość swojego majątku, odszkodowanie jakie otrzymamy nie zdoła pokryć wszystkich strat (tzw. niedoubezpieczenie).  Z kolei jeśli zawyżymy wartość swojego mienia, będziemy musieli opłacać wyższą składkę ubezpieczeniową, ale to nie zapewni nam wyższego ubezpieczenia, bo w razie szkody TU i tak przyślę rzeczoznawcę, który oceni rzeczywistą wartość strat (tzw. nadubezpieczenie).
 

Gdzie kupić ubezpieczenie od trąby powietrznej?

Ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej czy porwistego i silnego wiatru dostępne jest niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Taką polisę możemy kupić online – bez wychodzenia z domu. Zakup ubezpieczenia online to niezwykle szybkie, proste i wygodne rozwiązanie.

Warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych, w którym nie tylko łatwo porównamy oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, ale i bezpośrednio w nim dokonamy zakupu wybranego ubezpieczenia. Za polisę mieszkaniową możemy zapłacić bezpiecznym przelewem internetowym, a wszelkie ważne dokumenty związane z ubezpieczeniem otrzymamy na adres mailowy.

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

To warto wiedzieć
1. W dokumencie OWU ubezpieczyciele dokładnie określają, jaką prędkość powinien mieć wiatr, aby odpowiednio zakwalifikować szkodę
 
2. W każdym TU definicja trąby powietrznej może być nieco inna
 
3. Ochronę nieruchomości na wypadek trąby powietrznej możemy nabyć już w podstawowej polisie mieszkaniowej 
 
4. O ochronie domu przed trąbą powietrzną warto pomyśleć już podczas budowy i wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowych oraz wysokość budynku

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu od wiatru

 1. Jak udokumentować szkody po przejściu trąby powietrznej, cz silnego wiatru?

  Jako dowody zaistniałych szkód, możemy przekazać towarzystwu ubezpieczeniowemu zdjęcia, filmy, zeznania świadków oraz protokoły z inferencji służb, np. straży pożarnej.

 2. Czy po przejściu trąby powietrznej mogę liczyć na zakwaterowanie w hotelu?

  Niektóre TU mają taką opcję w ofercie, zwykle jednak dostępna jest w formie dodatkowego rozszerzania do ubezpieczenia i wiąże się z wyższą składką na polisę.

 3. Czy dostanę odszkodowanie za przewrócone drzewo na posesję?

  Jeśli drzewo stojące na naszej posesji nie było uszkodzone wcześniej i nie wymagało ścięcia, w ramach podstawowej polisy ubezpieczeniowej, powinniśmy otrzymać odszkodowanie za straty, które wyrządziło.

 4. Jak ubezpieczyć roślinność w ogrodzie?

  Roślinność w ogrodzie możemy ubezpieczyć w ramach dodatku do polisy mieszkaniowej. Ubezpieczyć można zarówno kwiaty posadzone w gruncie na posesji domu, jak i te w donicach na balkonie lub tarasie, lecz nie wszyscy ubezpieczyciele mają taką opcję w swojej ofercie.

 5. Czy dom w budowie też ubezpieczę od trąby powietrznej i silnego wiatru?

  Tak, dom w budowie również można ubezpieczyć od trąby powietrznej, warto jednak sprawdzić zasady działania takiej polisy, uważnie czytając dokument OWU.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia