Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy ubezpieczenie obejmuje szkody spowodowane trąbą powietrzną?

Czy wśród zdarzeń losowych, które są uwzględnione w ubezpieczeniu, znajduje się ochrona od trąby powietrznej. Najczęściej tak. Trzeba jednak pamiętać, by dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie domu lub mieszkania to ogromne wsparcie dla każdego ubezpieczonego. W razie zajścia zdarzenia losowego pozwala na sfinansowanie kosztów naprawy i remontu, odkupienie zniszczonego sprzętu czy też, w razie szkody całkowitej, kupienie nowego mieszkania. Taki zastrzyk gotówki jest tym cenniejszy, że do zdarzeń losowych dochodzi z zaskoczenia i mało kto jest na nie finansowo przygotowany. Właśnie od takich zdarzeń powinno nas chronić ubezpieczenie mieszkania.
 

Szkody losowe, czyli co?


Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują zdarzenia ubezpieczeniowe jako szkody losowe. Można je podzielić na kilka grup. Są to szkody spowodowane działaniem sił natury i działaniem osób trzecich.
 
Przede wszystkim należy doprecyzować pojęcia i określenia używane przez ubezpieczyciela w umowie ubezpieczenia. Służy temu właśnie OWU. Jego pierwszy rozdział to definicje stosowanych pojęć. Jest to więc najlepsze źródło informacji na temat tego, jak poszczególne zdarzenia są przez ubezpieczyciela rozumiane.
 
Ubezpieczenie nieruchomości zbudowane jest z 2 elementów. Jest to polisa podstawowa i dodatki. Bez polisy podstawowej nie można wykupić dodatków. W ramach ochrony podstawowej ubezpieczyciel obejmuje ochroną mury i stałe elementy nieruchomości od podstawowych ryzyk. Zazwyczaj jest to pożar i zalanie. Czasem towarzystwo ubezpieczeniowe może ten zakres rozszerzyć. Jeżeli mury mają być ubezpieczone w szerszym zakresie, trzeba dokupić umowy dodatkowe.
 
Podobnie rzecz wygląda z dodatkowym ubezpieczeniem ruchomości domowych. Wśród dodatków znajdują się różnorodne zdarzenia, które w ubezpieczeniu noszą nazwę „ryzyk ubezpieczeniowych”. Ryzyka mogą być, jak podano wcześniej, spowodowane przez działanie sił natury lub osób trzecich. Wśród ryzyk, które są spowodowane przez działanie sił natury, wiele firm ubezpieczeniowych wyróżnia dodatkowo zdarzenia spowodowane przez żywioły. 
 

Zdarzenia spowodowane przez żywioły


Są cztery rodzaje żywiołów ogień, wiatr, ziemia i woda, według których można podzilić zdarzenia losowe w polisie mieszkaniowej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe podzieliły więc zdarzenia na cztery grupy, tworząc z nich pakiety ubezpieczeniowe. W przypadku analizowanej tutaj trąby powietrznej, znajduje się ona oczywiście w grupie zdarzeń spowodowanych przez wiatr i występuje obok porywistych wiatrów i wichur.
 
Jeżeli więc nieruchomość jest zlokalizowana w miejscu, gdzie występują tego rodzaju zjawiska atmosferyczne, wykupienie całego pakietu wydaje się słuszne. Dzięki temu ubezpieczony zyskuje znacznie szerszą ochronę, a odpowiedzialność towarzystwa obejmuje wszystkie nieszczęścia spowodowane przez wiatr.
 
Jakie korzyści ma ubezpieczony? Przede wszystkim, znacznie rośnie prawdopodobieństwo, że polisa zadziała, gdy będzie potrzebna, a także, rośnie prawdopodobieństwo, że wybrane ubezpieczenie jest dobrze dobrane. Wybierając wyłącznie jedno z tych zdarzeń, może się okazać, że polisa nie zadziała, bo dojdzie do innego z nich. 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Trąba powietrzna w polisie mieszkaniowej - przykłady


Trzeba wiedzieć, że każde zdarzenie losowe, które jest w odpowiedzialności ubezpieczyciela ma swoją definicję. Definicja ta precyzuje nie tylko to, jak wygląda to zdarzenie i jak jest rozumiane, ale również definiuje jego parametry.
 
UWAGA!
Porywisty wiatr musi mieć określoną prędkość, zanotowaną przez najbliższą stację meteorologiczną. Wichura ma już inną prędkość, ale również określoną (na zasadzie dolnej granicy). Deszcz, jako ulewny, można traktować dopiero od momentu, gdy zanotowany zostanie określony w definicji poziom opadów. To samo dotyczy trąby powietrznej. Ma ona określoną definicję i parametry.

Ciekawostką jest również to, że każda firma inaczej podchodzi do tego zagadnienia.


INTER POLSKA Inter Lokum

Trąba powietrzna to ruch powietrza atmosferycznego, powstały wskutek nierównomiernego rozkładu ciśnienia atmosferycznego.

 
CONCORDIA Mój Dom

Nie ma trąby powietrznej, ale jest huragan, czyli wiatr o prędkości co najmniej 17,5 m/sek. i wyrządzający masowe szkody. Wystąpienie tego zjawiska powinno być potwierdzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a w przypadku braku możliwości uzyskania potwierdzenia przyjmuje się stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ich powstania lub w sąsiedztwie, świadczący o działaniu huraganu. Pojedyncze szkody uważa się za huraganowe tylko wówczas, gdy w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono ślady huraganu lub też rodzaj i rozmiary szkody świadczą o jego działaniu.
 

LINK4 Dom
 
Jest definicja wiatru: Wiatr o prędkości nie mniejszej niż 16,0 m/s (57,6 km/h), ustalonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej; przy braku możliwości uzyskania odpowiednich informacji z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystąpienie silnego wiatru stwierdza się na podstawie stanu faktycznego i rozmiaru szkód w miejscu ich powstania bądź w bezpośrednim sąsiedztwie; za spowodowane silnym wiatrem uważa się również szkody powstałe wskutek uderzenia przedmiotu przenoszonego przez silny wiatr w ubezpieczone mienie.
 

Co wynika z powyższych analiz? Jeżeli wiejący wiatr spowoduje szkody, ale jego prędkość będzie zbyt mała by potraktować go jako wichurę lub porywisty, to firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania. Podobnie rzecz wygląda z opadami. Zbyt małe opady, nawet jak spowodują szkodę, nie będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku o odszkodowanie.
 
Rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia od wszystkich ryzyk (formuła All Risk). W ramach tej umowy ubezpieczony otrzymuje ochronę na wypadek ryzyk nazwanych (zdefiniowanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i ryzyk nienazwanych (wszelkich zdarzeń, które spowodują powstanie szkody). To znacznie pewniejsza forma ochrony. Wystarczy bowiem wskazać przyczynę i zakres poniesionych strat, by uzyskać wypłatę. Firma nie weryfikuje ani prędkości wiatru, ani poziomu opadów, ponieważ udziela ochrony na każde zdarzenie. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie nieruchomości może obejmować również ubezpieczenie od trąby powietrznej
 
2. Ubezpieczenie od działania żywiołów to pakiety, które łączą w sobie zdarzenia o podobnym pochodzeniu
 
3. Ryzyka nazwane są precyzyjnie zdefiniowane, a wypłata następuje wyłącznie wtedy, gdy spełnione są wszystkie parametry z definicji
 
4. Formuła All Risk pozwala kompleksowo zabezpieczyć nieruchomość od wszystkich zdarzeń, które są niezależne od ubezpieczonego
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
4
0
1
1
9
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy