Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Gdzie ubezpieczyć mieszkanie – to pytanie zadaje sobie wielu lokatorów. Zamiast podejmować nieprzemyślaną decyzję, lepiej sprawdzić wcześniej, co proponują różni ubezpieczyciele. Podpowiadamy, gdzie szukać polisy mieszkaniowej i na co zwracać uwagę.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
Gdzie ubezpieczyć mieszkanie, żeby było dobrze chronione i żebyśmy mieli gwarancję, że w razie szkody otrzymamy odszkodowanie z polisy mieszkaniowej? Na rynku ubezpieczeń nieruchomości jest bardzo wiele różnych TU, każde z nich przedstawia nieco inne oferty. Przed wyborem polisy mieszkaniowej, warto dowiedzieć się, na czym polega ubezpieczenie nieruchomości oraz czym kierować się przy wyborze najlepszego ubezpieczenia mieszkania.
 

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które w zamian za regularnie opłacane składki ubezpieczeniowe, zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania właścicielowi mieszkania w przypadku szkód spowodowanych w jego nieruchomości.
 
W umowie na polisę mieszkaniową TU dokładnie określa za jakie szkody zobowiązuje się wypłacić nam odszkodowanie. Lecz zakres polisy mieszkaniowej może być różny – zwykle ubezpieczyciele mają w swojej ofercie kilka wariantów. Możemy więc wybrać, na wypadek jakich nieprzewidzianych zdarzeń chcemy ubezpieczyć mieszkanie.
 
Warto poszukać polisy mieszkaniowej dla swojej nieruchomości, bo gdy zdarzy się pożar czy powódź, możemy bezpowrotnie utracić całe swoje mienie. W takiej sytuacji dobra polisa mieszkaniowa zapewni nam odszkodowanie, które pozwoli na remont lub – w skrajnych przypadkach – na zakup nowej nieruchomości.
 
Szczególnie narażone na szkody są mieszkania parterowe (powódź, zalanie, kradzież z włamaniem), lecz te ulokowane na środkowym piętrze i na ostatnim piętrze również nie są wolne od ryzyk (zalanie, huragan, silne opady deszczu/gradu/śniegu/, kradzież z włamaniem, pożar i wiele innych).
 

Z czego składa się polisa mieszkaniowa?

Polisa mieszkaniowa składa się zwykle z podstawy i rozszerzenia oraz dodatków do ubezpieczenia nieruchomości.
 
Możemy ubezpieczyć mieszkanie w ramach podstawy, czyli podstawowego zakresu ochrony. Tak polisa mieszkaniowa chroni mury i stałe elementy nieruchomości (sufit, ściany, podłogi, okna, drzwi, glazurę, armaturę sanitarną i sprzęt w zabudowie).
 
Podstawowa polisa mieszkaniowa obejmuje zwykle około 20 zdarzeń losowych, tj:
 • pożar,
 • dym i sadza,
 • wybuch,
 • zalanie,
 • huragan,
 • silne opady deszczu/śniegu/gradu,
 • uderzenie pioruna,
 • upadek drzew i masztów,
 • uderzenie pojazdu lądowego i powietrznego,
 • pękanie mrozowe itp.
Warto wiedzieć, że podstawowa polisa mieszkaniowa nie chroni tzw. „mienia ruchomego”, czyli przedmiotów przechowywanych w mieszkaniu, a nie przytwierdzonych na stałe do ścian, podłogi lub sufitu. 
 
Jeśli chcemy ubezpieczyć mieszkanie wraz z mieniem ruchomym i zabezpieczyć tym samym m.in. telewizor, komputer, sprzęt muzyczny, pralkę, lodówkę, kuchenkę, biżuterię czy książki, konieczne jest wykupienie rozszerzonej polisy mieszkaniowej. Rozszerzona polisa mieszkaniowa będzie zabezpieczać niemal wszystko, co przechowujemy w nieruchomości (z małymi wyjątkami). Mienie ruchome w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej jest chronione na wypadek tych samych zdarzeń losowych, które zawarte są w podstawie.
 
A jeżeli zależy nam na dodatkowych ryzykach w zakresie ochrony, możemy zwiększyć zakres, wykupując poszczególne dodatki do polisy mieszkaniowej. Jeśli nasza nieruchomość to mieszkanie parterowe, warto dokupić ochronę na wypadek powodzi oraz kradzieży z włamaniem. 
Dla tych, którzy lubią rozwiązania kompleksowe TU oferują ubezpieczenie mieszkania All Risk – od wszystkich ryzyk. Tak polisa mieszkaniowa ma bardzo szeroki zakres ochrony, obejmuje także zdarzenia, które trudno przewidzieć. 
 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Wiemy już w jakich sytuacjach może przydać się polisa mieszkaniowa. Pozostaje jeszcze sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, bo dla każdej nieruchomości ceny są inne.
 
Przy wycenie polisy mieszkaniowej ubezpieczyciele biorą pod uwagę wartość nieruchomości, jej lokalizację, ilość osób zamieszkujących nieruchomość, ilość szkód z przeszłości, oceniają możliwość wystąpienia ryzyk (np. za ubezpieczenie domu drewnianego zapłacimy więcej niż za dom murowany, bo większe jest ryzyko pożaru) oraz zakres ochrony.
 
W kalkulatorze polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie dla kawalerki:
 • o wielkości 30 m2,
 • ulokowanej w Warszawie,
 • na 1. piętrze budynku wielorodzinnego,
 • o wartości 350 000 zł.
Założyliśmy, że potrzebne jest podstawowe ubezpieczenie nieruchomości.
 
Najtańsze ubezpieczenie mieszkania zaoferowała TU Europa – tylko 142 zł za rok. W tej cenie zyskujemy też dodatkowo pakiet Home Assistance, czyli pomoc fachowców w razie drobnych awarii w mieszkaniu oraz ochronę na wypadek dewastacji. Niemal w tej samej cenie polisę mieszkaniową proponuje mtu24.pl – 144 zł, ale tu nie otrzymujemy już żadnych dodatków do zakresu ochrony.
 
Warta uwagi jest polisa mieszkaniowa w Generali. Jest ona nieco droższa – 225 zł za rok, lecz w tej cenie otrzymujmy nie tylko Home Assistance i Dewastację, ale także Pakiet Medyczny.
 
Najdroższe ubezpieczenie mieszkania zaproponowało Inter Ubezpieczeni – 260 zł za rok, a dodatkowo w cenie ten ubezpieczyciel proponuje Home Assistance i Dewastację.
 
- Jeśli zastanawiamy się, gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie, przy wyborze nie kierujmy się jedynie ceną polisy mieszkaniowej. Koniecznie sprawdźmy też warunki działania ubezpieczenia w OWU. Może się zdarzyć bowiem, że najtańsza polisa mieszkaniowa będzie zawierać w sobie niekorzystne dla nas zasady ochrony i lepiej będzie dopłacić kilkadziesiąt złotych rocznie
 
– Małgorzata Przybyszewska, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.
 

Koszt ubezpieczenia mieszkania – porównanie ofert

TU

Cena za rok

Dodatkowo w zakresie ochrony

Europa

142 zł

Home Assistance, Dewastacja

mtu24.pl

144 zł

-

Benefia

150 zł

Home Assistance

Link4

190 zł

Home Assistance, Dewastacja

Proama

197 zł

Generali

225 zł

Home Assistance, Dewastacja, Pakiet Medyczny

Inter Ubezpieczenia

260 zł

Home Assistance, Dewastacja

Oprac. na podstawie kalulacji na ubezpieczeniaonline.pl z 16.01.2023 r.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Która firma ma najlepsze ubezpieczenie mieszkania – sprawdź ranking

Jeśli zastanawiamy się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie, pomocny może okazać się ranking  ubezpieczeń mieszkania. Rzetelny ranking powie nam więcej niż jeśli mielibyśmy pytać na forum, gdzie szukać polisy mieszkaniowej. Opinie na forach internetowych często są negatywne i subiektywne, i wiążą się, nie tyle z jakością produktu, a przede wszystkim z konfliktem w relacji sprzedawca-klient.
 
Ranking ubezpieczeń mieszkania 2023 opracowany przez ubezpieczeniaonline.pl to 8 towarzystw ubezpieczeniowych: Generali, Proama, mtu24.pl, Benefia, Link4, Europa, Wiener i Inter Polska.
 
Polisy mieszkaniowe w rankingu ubezpieczeń mieszkania 2023 zostały ocenione pod kątem zawartości. Na podstawie tych samych wytycznych przyznano punkty dodatnie lub ujemne. Im więcej punktów łącznie otrzymała dana polisa mieszkaniowa, tym wyższą pozycję zajęła na liście rankingu. 
 
A zatem, gdzie ubezpieczyć mieszkanie w 2023 roku? Spośród wszystkich 8 polis mieszkaniowych najwięcej punktów otrzymała polisa mieszkaniowa Generali. Kolejne miejsca zajęli Link4 i Proama. Te TU znalazły się na czołowych pozycjach rankingu przede wszystkim ze względu na oferowanie szerokiego zakresu ochrony – zarówno pod kątem przedmiotu ubezpieczenia, jak i dostępnych ryzyk.
 
Najniższe pozycje w rankingu ubezpieczeń nieruchomości zajęły: Wiener, Mtu24.pl i Inter Polska – głównie ze względu na obecność karencji oraz franszyzy integralnej bądź redukcyjnej w umowie na polisę mieszkaniową.
 

Ranking polis mieszkaniowych 2023

Miejsce

TU

Polisa mieszkaniowa

Punkty

1

Generali

Generali z myślą o domu i rodzinie

31

2

Link4

Dom

25

3

Proama

Ubezpieczenie domu i mieszkania

22

4

Benefia

Rodzina III

18

5

Europa

Własny kąt

18

6

Wiener

4 Kąty

16

7

Mtu24.pl

Mieszkaj w mtu24.pl

14

8

InterPolska

Inter Lokum

12

Oprac. własne na podstawie OWU i przyjętych zasad punktacji.
 

Gdzie najlepiej i najtaniej ubezpieczyć mieszkanie?

Jeśli zastanawiamy się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie, najlepiej jest skorzystać z porównywarki ubezpieczeń nieruchomości. To kalkulator online, w którym szybko i bardzo łatwo porównamy nawet 20 różnych ofert poszczególnych TU.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 
W kalkulatorze polis mieszkaniowych wystarczy uzupełnić dane dotyczące nieruchomości i wybrać zakres ochrony, a w jednym miejscu zobaczymy całą listę polis mieszkaniowych od różnych ubezpieczycieli wraz z cenami.
 
A gdy już wybierzemy, gdzie ubezpieczyć mieszkanie, bezpośrednio w kalkulatorze polis mieszkaniowych, możemy też kupić wybrane ubezpieczenie nieruchomości. Trzeba tylko kliknąć przycisk „Kup online”, uzupełnić brakujące dane i opłacić składkę za pomocą bezpiecznej płatności online. Polisa mieszkaniowa kupiona przez Internet zwykle działa już od następnego dnia – po zaksięgowaniu wpłaty. Wszelkie niezbędne dokumenty otrzymujemy wówczas na skrzynkę mailową. 
 
To warto wiedzieć

1. Jeżeli zastanawiamy się gdzie ubezpieczyć mieszkanie, żeby było dobrze chronione, warto sprawdzić ranking ubezpieczeń mieszkaniowych

2. Jeśli nie wiemy, gdzie szukać polisy mieszkaniowej, pomocny będzie kalkulator polis mieszkaniowych online – w nim szybko sprawdzimy oferty nawet 20 różnych TU

3. Bezpośrednio w kalkulatorze polis mieszkaniowych możemy też kupić wybrane ubezpieczenie mieszkania – to bardzo prosty i szybki proces

4. To ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania, zależy od kilku czynników, tj. wartość nieruchomości, lokalizacja i zakres ochrony – TU indywidualnie wyliczają składki na polisę mieszkaniową

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w 2023 roku?

  Ubezpieczenie nieruchomości wartej 500 000 zł można już kupić w cenie 280 zł za rok. Jeśli nasza nieruchomość nie ma dużego metrażu i warta jest mniej, możemy znaleźć polisę mieszkaniową nawet za 100-150 zł rocznie.

 2. Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

  Na cenę ubezpieczenia nieruchomości wpływa: wartość nieruchomości i mienia ruchomego, powierzchnia, liczba lokatorów, kondygnacja i zakres ochrony. Za zabezpieczenia antywłamaniowe można uzyskać zniżki. Zaoszczędzić na cenie polisy mieszkaniowej można też kupując ubezpieczenie online – porównywarka pozwala znaleźć tańszą ofertę.

 3. Kiedy przyda się ubezpieczenie mieszkania?

  Ubezpieczenie mieszkania może przydać się nie tylko przy wielkich szkodach, tj. włamanie, pożar czy powódź, ale także przy tych mniejszych, jak np. zalanie czy dach uszkodzony podczas wichury. Dobre ubezpieczenie mieszkania zapewni nam odszkodowanie, które pozwoli nam pokryć straty – zakupić utracone sprzęty, wyremontować nieruchomość, a nawet kupić nowe mieszkanie.

 4. Kto oferuje najlepszą polisę mieszkaniową?

  Według rankingu polis mieszkaniowych 2023 najlepszą polisę mieszkaniową ma Generali – pierwsze miejsce w rankingu. Na drugim miejscu znalazło się Link 4, a na podium także Proama.

 5. Jak długo muszę czekać na odszkodowanie z ubezpieczenia mieszkania?

  TU ma 30 dni na wypłatę odszkodowania (zgodnie z art. 817 Kodeksu cywilnego). Czas ten liczony jest od daty otrzymania zgłoszenia o szkodzie. Jeśli jednak wyjaśnienie okoliczności zdarzenia będzie wymagało dodatkowych działań, ubezpieczycielowi przysługuje dodatkowo jeszcze 14 dni.

 6. Czy za ubezpieczenie mieszkania mogę zapłacić w ratach?

  Tak, prawie wszystkie TU oferują taką możliwość. Jednak w ogólnym rozrachunku, zapłacimy kilkadziesiąt złotych więcej za wszystkie raty polisy mieszkaniowej łącznie w porównaniu do wpłaty jednorazowej.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia