Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 41 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jaki zakres ma ubezpieczenie domu?

Średnia ocena: 4.33

Dziękujemy za oddanie głosu.

Dom można definiować na wiele sposobów, ale w polisie mieszkaniowej trzeba zrobić to bardzo precyzyjnie. Przeanalizowaliśmy to ubezpieczenie, żeby wyjaśnić, w jaki sposób chroni ono nieruchomość, znajdujące się w niej mienie oraz samych lokatorów.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisa mieszkaniowa może chronić nasze mienie i nie tylko mienie w bardzo szerokim zakresie, począwszy od elementów konstrukcyjnych budynku, a skończywszy na zwierzętach domowych. Pełny zakres ubezpieczenia, wraz z wszystkimi dostępnymi rozszerzeniami, może dotyczyć lub obejmować:
 • mury i elementy stałe,
 • ruchomości domowe (w tym zwierzęta domowe),
 • inne budowle znajdujące się na posesji lub poza nią (np. domek letniskowy, a nawet nagrobek cmentarny),
 • pomieszczenia gospodarcze i użytkowe (np. piwnica i garaż),
 • dom w budowie (zarówno budynek mieszkalny, jak i inne budowle),
 • OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
 • pomoc prawna,
 • domowy assistance (m. in. pokrycie kosztów interwencji specjalistów).


Polisa mieszkaniowa – co znajduje się w podstawie?

Umowa ubezpieczeniowa w swojej podstawowej wersji najczęściej obejmuje:

1. Mury i elementy stałe budynku, czyli ściany, fundamenty, elementy konstrukcyjne – to są standardowe zapisy. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe do tej kategorii zaliczają również powłoki malarskie, armaturę sanitarną, urządzenia AGD w zabudowie, meble zabudowie czy okna.

2. Elementy zewnętrzne, które są na trwałe połączone z budynkiem, czyli np. balkony, tarasy, kominy – w standardzie. Niekiedy również anteny, rynny i elementy oświetlenia.

3. Instalacje podstawowe: elektryczna, gazowa, grzewcza, hydrauliczna.

4. Ruchomości domowe– ta kategoria potrafi być bardzo różnie interpretowana, a same elementy ruchome nierzadko pojawiają się dopiero w rozszerzeniu umowy, a nie w podstawowej jej wersji. Powszechnie klasyfikuje się tutaj meble, sprzęt RTV i AGD. W najszerszym wariancie na liście ruchomości znajdować się mogą praktycznie wszystkie przedmioty znajdujące się na terenie nieruchomości (ubrania, biżuteria, multimedia itd.). Nierzadko są to również zwierzęta domowe, począwszy od tych standardowych (np. koty, psy, rybki akwariowe czy chomiki), a skończywszy na koniach czy pszczołach.
 

Każda polisa mieszkaniowa jest nieco inaczej skonstruowana i oparta o własny zbiór definicji. W jednej lista ruchomości domowych może zamykać się tylko na meblach i sprzętach RTV/AGD, a w drugiej obejmuje ochroną nawet przydomową pasiekę. Dlatego też porównując ze sobą poszczególne ubezpieczenia, zawsze warto wczytać się spis definicji, który znajduje się na początku OWU. 


   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Przed jakimi zdarzenia chroni polisa mieszkaniowa?

Ubezpieczenie może chronić nas przed naturalnymi zdarzeniami losowymi oraz stratami poniesionymi w wyniku działania osób trzecich (np. kradzież z włamaniem, wandalizm). W odniesieniu do zdarzeń losowych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ubezpieczeń:
 • ubezpieczenie od ryzyk nazwanych– jest to wariant ograniczony, w którym ubezpieczony jest chroniony przed ściśle określonym katalogiem zagrożeń. Pozostałe, ale nie wszystkie, dostępne są w ramach rozszerzeń,
 • ubezpieczenie All Risks– obejmuje wszystkie ryzyka, oprócz tych wymienionych przy ograniczeniach odpowiedzialności.

Wyłączenia, limity, karencje – gdzie kończy się zakres ochrony?

Każda polisa mieszkaniowa, nawet ta pozornie kompleksowa, posiada pewnie ograniczenia. Przede wszystkim, są to wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których nie możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Standardowo na tej liście znajdują się np. straty poniesione w skutek braku wymaganych przeglądów czy działań budowlanych niezgodnych z obowiązującym prawem. Ograniczenia związane mogą być również z limitami – np. ubezpieczyciel może sobie zastrzec, że nie pokrywa strat poniżej 100 zł lub maksymalnie do 100 000 zł. W umowach ubezpieczeniowych pojawiają się również karencje. Ma to miejsce najczęściej w odniesieniu do powodzi, gdzie ochrona w tym zakresie obowiązuje dopiero po upłynięciu miesiąca od daty podpisania dokumentów.  


Polisa mieszkaniowa – rozszerzenia dla lokatora

Ubezpieczenie mieszkania może zawierać szereg rozszerzeń, które nie odnoszą się bezpośrednio do nieruchomości. Są to:
 • OC w życiu prywatnym– rodzaj ubezpieczenia majątkowego, w którym ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową na szkody, które wyrządzimy w życiu prywatnym. Często to rozszerzenie polisy obejmuje również pozostałych domowników (np. dzieci, współmałżonka) oraz pomoc domową.
 • Ubezpieczenie NNW– odnosi się do życia i zdrowia ubezpieczonego i jego bliskich. Kwota odszkodowania uzależniona jest wielkości doznanego uszczerbku na zdrowiu.  
 • Domowy assistance– przede wszystkim jest to wsparcie w zakresie pokrycia kosztów awarii domowych. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do opłacenia określonej liczby interwencji np. elektryka, szklarza czy hydraulika. Pakiety assistance są bardzo różne, niekiedy znajduje się nich również pomoc prawna.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.
To warto wiedzieć
1. Każda polisa mieszkaniowa ma inny zakres ochrony w podstawie i inne rozszerzenia

2. Polisa mieszkaniowa może chronić samą nieruchomość, mienie ruchome i lokatorów

3. Polisy mieszkaniowe ogólnie dzielimy na ubezpieczenie od ryzyk nazwanych i ryzyk wszystkich

4. Każda polisa zawiera ograniczenia w postaci wyłączeń odpowiedzialności, limitów i karencji
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
626036
6
8
2
1
0
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy