Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jaki zakres ma ubezpieczenie domu?

Zakres ubezpieczenia mieszkania, czy domu może dotyczyć rzeczy, które się w nim znajdują, przedmiotów znajdujących się na posesji, zwierząt domowych, ale także naszego życia. Wszystko zależy od wybranych ryzyk i dodatków w polisie mieszkaniowej.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ci, którzy szukają dobrej polisy mieszkaniowej powinni zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na zakres ubezpieczenia domu. Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania? To, w jakich sytuacjach polisa mieszkaniowa będzie polisa chroniła nieruchomość, jest niezwykle ważną kwestią.

 

Jaki dom można ubezpieczyć?

W ramach polisy mieszkaniowej możemy ubezpieczyć różne rodzaje nieruchomości:

Przy zakupie ubezpieczenia domu, TU dokładnie pytają o rodzaj ubezpieczanej nieruchomości: ważna jest wartość, lokalizacja, metraż i rodzaj konstrukcji budynku.

 

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Polisa mieszkaniowa dityczy głównie domu, mieszkania i domu w budowie. Ubezpieczając dom możemy również w włączyć w polisę niemal wszystkie zabudowania i instalacje, jakie znajdują się na posesji, czyli:

 • budynki gospodarcze;
 • garaż;
 • budynki tzw. małej architektury, czyli np. altana;
 • ogrodzenie wraz z bramą i elementami stałymi;
 • basen, oczko wodne;
 • chodniki i podjazdy;
 • zieleń ogrodową.

Ubezpieczenie może także obejmować dom letniskowy i nagrobek, czyli nieruchomości usytuowane nawet dziesiątki czy setki kilometrów poza obszarem przydomowej posesji.

Zakres ubezpieczenia domu powinniśmy dobrać do rodzaju ubezpieczanej nieruchomości i swoich indywidualnych potrzeb. Rynek ubezpieczeń nieruchomości oferuje nam polisy mieszkaniowe w wielu wariantach – od najbardziej podstawowych po bardzo rozbudowane, które chronią nas nawet poza nieruchomością. Do rozszerzonego ubezpieczenia domu możemy dodatkowo dobrać dodatkowe ryzyka, które dadzą nam jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa i lepiej zabezpieczą nasze mienie.

Ubezpieczenie domu podstawowe

Podstawowe ubezpieczenie domu, to absolutne minimum dla zabezpieczenia nieruchomości. Zakres podstawowego ubezpieczenia domu jest dość wąski – taka polisa chroni jedynie mury i stałe elementy nieruchomości, tj. okna, drzwi, podłogi czy zabudowane sprzęty AGD. Podstawowe ubezpieczenie domu nie obejmuje wyposażenia, czyli tzw. „mienia ruchomego”. Zakres ubezpieczenia domu w podstawie obejmuje zwykle około 20. ryzyk, tj. pożar, zalanie, wybuch, dym i sadza, huragan, ulewny deszcz itp.

Ubezpieczenie domu rozszerzone

Rozszerzona polisa mieszkaniowa to dobry wybór, jeśli zależy nam nie tylko na ochronie samej nieruchomości, ale także na zabezpieczeniu cennych przedmiotów przechowywanych w mieszkaniu. Zakres ubezpieczenia domu w rozszerzeniu obejmuje te same ryzyka, co w podstawie, ale prócz murów i elementów stałych nieruchomości, ubezpieczeniem objęte jest także niemal całe mienie ruchome, tj. meble, dywany, elementy wystroju wnętrz, książki, biżuteria, gotówka, a nawet zwierzęta domowe.

Rozszerzony zakres ubezpieczenia domu możemy jeszcze powiększyć, dobierając dodatki, np. ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, ubezpieczenie od powodzi, ochrona na wypadek przepięć czy ubezpieczenie Home Assistance.

Ubezpieczenie domu od wszystkich ryzyk (All Risk)

Dla tych, którzy chcą się czuć w pełni bezpiecznie i lubią rozwiązania kompleksowe, ubezpieczyciele przygotowali polisę mieszkaniowa w wariancie All Risk – od wszystkich ryzyk. Zakres ubezpieczenia domu w All Risk jest bardzo szeroki, obejmuje także ryzyka nietypowe, które trudno przewidzieć oraz takie, które z reguły wyłączone są z ochrony ubezpieczeniowej.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? Przykładowe składki

To, ile kosztuje ubezpieczenie domu, w dużej mierze zależy od jego zakresu. Oferty różnych ubezpieczycieli najlepiej porównać w kalkulatorze polis mieszkaniowych – kalkulator w kilka chwil pokaże nam polisy mieszkaniowe dla naszej nieruchomości, wraz z zakresem ochrony i ceną w poszczególnych TU.

Sprawdziliśmy, ile wynoszą przykładowe składki przy ubezpieczeniu dla konkretnej nieruchomości. Pod uwagę wzięliśmy trzy warianty zakresu ubezpieczenia domu:

 • podstawowy,
 • rozszerzony (wraz z ochroną na wypadek kradzieży z włamaniem)
 • All Risk.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom o wielkości 150m2, o wartości 600 000 zł, z mieniem ruchomym o wartości 50 000 zł.

Jak pokazuje poniższa tabela, od zakresu ubezpieczenia w dużej mierze zależy to, ile zapłacimy za ubezpieczenie domu. Najtańsze podstawowe ubezpieczenie domu zaproponowało towarzystwo Europa – 338 zł za rok. Najdroższe podstawowe ubezpieczenie domu przedstawiło Generali – 525 zł za rok.

Okazuje się, że rozszerzone ubezpieczenie domu jest niewiele droższe od podstawy – to zwykle maksymalnie ok. 100 zł więcej za rok ochrony. Najtańsze rozszerzone ubezpieczenie dostępne jest, w tym przypadku, w Benefii – 398 zł za rok, najdroższe w mtu24.pl – 542 zł za rok. W ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej ubezpieczyciele oferują także dodatkowe ryzyka w cenie, tj. Home Assistance, Dewastacja czy ochrona na wypadek powodzi. Warto zwracać na nie uwagę, bo w każdym TU te dodatki mogą być inne. W niektórych TU dodatkowych ryzyk w cenie jest też więcej, w innych mniej. Z kolei ubezpieczenie domu w wariancie All Risk to już z reguły nieco większa inwestycja – ceny rozpoczynają się od 581 zł za rok – oferta towarzystwa Benefia, a kończą na 863 zł za rok – oferta Generali. 

Przed ostatecznym wyborem ubezpieczenia domu, koniecznie porównajmy ze sobą przynajmniej kilka ofert w rożnych TU. Ceny za polisę mieszkaniową dla tej samej nieruchomości u poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę i zakres ubezpieczenia domu, ale też na zapisy zawarte w OWU dołączanym do polisy mieszkaniowej

– Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl.

Cena ubezpieczenia domu a zakres ochrony

TU

zakres podstawowy zakres rozszerzony zakres All Risk

Europa

338 zł 425 zł 610 zł

Benefia

348 zł 398 zł 581 zł

Link4

386 zł 481 zł 846 zł

Proama

418 zł 523 zł 817 zł

Inter Polska

432 zł 491 zł 623 zł

mtu24.pl

463 zł 542 zł 642 zł

Generali

525 zł 537 zł 863 zł

Tabela 1. Przykładowe składki roczne na podstawie ubezpieczeniaonline.pl, dane na dzień: 17.05.2022 r.

 

Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia domu?

Cena polisy mieszkaniowej zależy nie tylko od zakresu ubezpieczenia domu, ale także od kilku innych czynników. Przede wszystkim dla ubezpieczycieli ważne jest, jaką nieruchomość ubezpieczamy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składki na polisę mieszkaniową i wówczas pod uwagę biorą:

 • wartość nieruchomości,
 • wartość mienia ruchomego,
 • metraż nieruchomości,
 • lokalizację nieruchomości,
 • rodzaj konstrukcji budynku (ubezpieczenie domu drewnianego zwykle jest droższe).

Im większą wartość ma ubezpieczana nieruchomość, tym ubezpieczenie domu zwykle jest droższe. Znaczenie ma także, to ile szkód wystąpiło w nieruchomości w przeszłości oraz ile osób zamieszkuje w ubezpieczanym domu lub w mieszkaniu – na tej podstawie ubezpieczyciele oceniają ryzyko – im jest ono większe, tym cena ubezpieczenia domu może być wyższa.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu najłatwiej i najszybciej jest kupić przez Internet. Można to zrobić bezpośrednio w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości, w którym wcześniej porównamy oferty różnych TU. Opłaty za ubezpieczenie domu możemy dokonać bezpiecznym przelewem online, a wszystkie niezbędne dokumenty do polisy mieszkaniowej otrzymamy automatycznie na adres e-mail. To bardzo wygodne rozwiązanie, w ten sposób nie musimy szukać siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcemy wykupić ubezpieczenie domu, i nie musimy stać w kolejkach. 
 

   Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

To warto wiedzieć

1. Zakres ubezpieczenia domu może być podstawowy lub rozszerzony lub w wariancie All Risk.

2. Polisa All Risk obejmuje wszystkie możliwe ryzyka oprócz tych, które znajdują się na liście wyłączeń odpowiedzialności w OWU.

3. Im większy jest zakres ubezpieczenia domu, tym polisa mieszkaniowa zwykle jest droższa, warto jednak porównać oferty polis mieszkaniowych w różnych TU, zanim podpiszemy umowę na konkretne ubezpieczenie domu.

4. Zakres ubezpieczenia domu to nie jedyny czynnik, który wypływa na cenę polisy mieszkaniowej – znaczenie ma przede wszystkim wartość ubezpieczanej nieruchomości i stopień ryzyka wystąpienia szkód.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu

 1. Jak zapłacić za ubezpieczenie domu?

  Ubezpieczenie domu najlepiej jest kupić przez Internet, wówczas będziemy mogli zapłacić za nie wygodnie i bezpiecznie przelewem internetowym, kartą lub blikiem.

 2. Od kiedy ubezpieczenie domu jest ważne? 

  Ubezpieczenie domu działa zwykle już na drugi dzień od zakupu, na niektóre ryzka obowiązuje jednak karencja, np. na powódź – zwykle od 2 tygodni do 3 miesięcy.

 3. Czy ubezpieczę dom na wynajem?

  Tak, dom na wynajem również można ubezpieczyć – ubezpieczyciele oferują nawet specjalne polisy mieszkaniowe dla właścicieli nieruchomości na wynajem. 

 4. Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

  Nie, ubezpieczenie domu nie jest obowiązkowe, wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy kupujemy nieruchomość na kredyt – wówczas bank narzuca na nas obowiązek ubezpieczenia domu.

 5. W jakich sytuacjach ubezpieczenie domu nie działa?

  Ubezpieczenie domu nie działa w sytuacjach, które znajdują się na liście tzw. wyłączeń odpowiedzialności w OWU polisy mieszkaniowej, np. w przypadku szkód wynikających z rażącego niedbalstwa.

 6. Jak zgłosić szkodę w ubezpieczonym domu?

  Szkodę w ubezpieczanym domu możemy zgłosić na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo, za pomocą formularza na stronie www TU lub listownie. 

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

jjjjaaaa

2021-10-01 12:13:01

jak syn wyjezdzajac autem sluzbowym zachaczyl o brame to nie dostane odszkodowania bo mieszka pod jednym adresm

4
1
6
4
6
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia